یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار توافقی تکمیلی درباره برجام شدند


• رهبران بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند که توافق هسته‌ای فعلی بهترین راه متوقف کردن ایران از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است اما توافقی تکمیلی هم باید به بحث گذاشته شود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۹ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۲۹ آوريل ۲۰۱٨


 در این بیانیه ی مشترک، سه کشور متعهد شده‌اند به سایر مسائلی که خارج از چارچوب برجام است رسیدگی کنند، از جمله موشک‌های بالستیک، اینکه بعد از پایان توافق در سال 2025 چه باید کرد، و نقش ایران در بی‌ثبات کردن منطقه.
پیش از انتشار بیانیه مشترک سه کشور اروپایی، ابتدا آمانوئل مکرو ن رئیس جمهور فرانسه با ترامپ در واشنگتن دیدار و گفتگو کرد و روز بعد از آن، آنجلا مرکل برای تکمیل این گفتگو به دیدار دونالد ترامپ رفت. روز یکشنبه هر دو به طور جداگانه در گفتگوی تلفنی ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا را در جریان آنچه در آمریکا گذشت قراردادند.
بیانیه امروز کشورهای اروپایی، هم‌راستا با پیشنهادهای امانوئل مکرون است که در سفرش به آمریکا مطرح کرد. رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد داده یک توافق "جامع‌تر" با چهار محور تهیه شود: اجرای مفاد توافق فعلی برجام؛ گسترش مفاد آن به پس از سال ۲۰۲۵؛ نظارت بر برنامه موشکی ایران و مهار نفوذ نظامی ایران در منطقه.
مقام‌های ایران پیشتر هرنوع پیشنهاد تازه برای اضافه شدن بر برجام را رد کرده‌اند و حسن روحانی هم در واکنش به موارد مطرح شده توسط آقای مکرون گفته است: "یک جمله به برجام اضافه یا کم نخواهد شد".

ساعاتی پس از انتشار بیانیه سه کشور اروپایی درباره لزوم تهیه توافق تکمیلی با ایران، حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری فرانسه تاکید کرد که «برجام قابل مذاکره دوباره نیست» و جمهوری اسلامی «هیچ محدودیتی را فرای تعهداتش نمی‌پذیرد».
ترامپ روز 22 اردیبهشت (12 ماه می) تصمیم خو درا اعلام می کند و رهبران اروپا که خواهان حفظ برجام هستند، می کوشند پیش از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای، برای جلب نظر آمریکا به ماندن در برجام چاره‌ای بیندیشند.
حسن روحانی در گفتگوی تلفنی با مکرون گفته است: «حتی اگر در ۲۲ اردیبهشت (۱۲ می) آمریکا اعلام کند در برجام می‌ماند و شرایط دو سال گذشته را بخواهد ادامه دهد، برای ما قابل قبول نیست».


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست