یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وزیر خارجه ی جدید آمریکا در عربستان - اتحاد علیه جمهوری اسلامی


• مایک پمپئو، وزیر امور خارجه جدید آمریکا که به عربستان سفر کرده و عادل جبیر، همتای سعودی او به شدت از نقش جمهوری اسلامی در منطقه انتقاد کرده اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۹ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۲۹ آوريل ۲۰۱٨مایک پمپئو، وزیر امور خارجه جدید آمریکا که به عربستان سفر کرده در نشست خبری با عادل جبیر، همتای سعودی خود به شدت از نقش ایران در منطقه انتقاد کرده و گفته است که جمهوری اسلامی در تلاش برای بی‌ثبات کردن منطقه است.

به گزارش بی بی سی پمپئو در اولین سفر خود به منطقه خاورمیانه به عنوان وزیر خارجه آمریکا باز هم تأکید کرد که کشورش هرگز اجازه دسترسی به سلاح هسته‌ای را به ایران نخواهد داد.
مایک پمپئو گفت که توافق هسته‌ای ایران رفتار این کشور در "حمایت از خشونت" و "تسلیح و آموزش شبه نظامیان مسلح در یمن" را اصلاح نکرده است.
پمپئو همچنین خواهان اتحاد کشورهای حاشیه خلیج فارس علیه ایران شد.

عادل جبیر، وزیر خارجه سعودی هم در نشست مشترک با مایک پمپئو خواهان اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران شد و گفت که از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کند.

مایک پمپئو قرار است پس از عربستان به اسرائیل و اردن سفر کند.
پیش از این برایان هوک، مشاور ارشد سیاست‌گذاری آمریکا، که پمپئو را در این سفر همراهی می‌کند گفته بود که آمریکا "از کشورهای جهان می‌خواهد تا هر فرد و یا نهادی را که با برنامه موشکی ایران رابطه دارد، تحریم کنند."

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان سعودی، درحالی صورت گرفته است که آمریکا تلاشهای فزاینده‌ای را برای فشار بر ایران و به ویژه آینده برجام آغاز کرده است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برجام را توافقی "بد" خوانده است. واشنگتن خواستار اصلاحات بنیادی در مفاد برجام است به طوری که برنامه موشکی ایران و نفوذ نظامی این کشور در خاورمیانه هم در آن گنجانده شود اما تهران می‌گوید برجام غیرقابل مذاکره است. به گفته مقامات ایرانی برجام قابل مذاکره مجدد نیست و "نه خطی از آن کم و نه خطی به آن اضافه می‌شود". مقامات ایران همچنین تاکید می‌کنند که برنامه موشکی این کشور دفاعی است.

ترامپ به کنگره و متحدان اروپایی آمریکا تا ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) برای برطرف کردن "نقص‌های توافق هسته ای با ایران" فرصت داده و هشدار داده است در صورت عدم اصلاح برجام، از تمدید تعلیق تحریم های ایران خودداری خواهد کرد. این اقدام در عمل به معنی خروج آمریکا از برجام است.

مقامات ایران در خصوص این احتمال هشدار داده و گفته اند که ایران دراین صورت گزینه هایی را نیز پیش رو دارد از جمله خروج از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی (ان.پی.تی) است. پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان.پی.تی) که ایران یکی از کشورهایی است که به آن پیوسته، با هدف جلوگیری از تولید تسلیحات هسته‌ای و کاهش زرادخانه‌های اتمی شکل گرفته است. بر این اساس کشورهایی که تا پیش از شکل‌گیری این پیمان به سلاح هسته‌ای دست نیافته‌اند، متعهد می‌شوند که در ازای دریافت کمک برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی، از تولید سلاح هسته‌ای خودداری کنند.

پمپئو که از نزدیکان ترامپ است از مخالفان شدید برجام است. وی پیش از این حکومت ایران را یک "رژیم پلیسی تبهکار" نامیده بود و در زمان حضور در مجلس نمایندگان آمریکا از مخالفان سرسخت مذاکرات هسته ای دولت باراک اوباما با ایران بود.
او برجام را توافقنامه‌ای "فاجعه‌بار" خوانده بود و هنگامی که به ریاست سیا رسید، وعده داد آمریکا از این توافق خارج شود چرا که او بر این باور بود که برجام مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای نمی شود و همچنان تهدیدی برای اسراییل خواهد بود.
وزیر تازه امور خارجه آمریکا، پیشتر جمهوری اسلامی را به "داعش" تشبیه کرده بود و در زمان مذاکرات هسته‌ای خواهان بمباران تاسیسات اتمی ایران به جای گفت و گو شده بود. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست