یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آب شکلاتی اهواز


• صبح شنبه شهروندان نقاطی از اهواز وقتی برای شستشوی صورت و مسواک شیر آب را باز کردند، با این صحنه مواجه شدند: آب شکلاتی. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۹ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۲۹ آوريل ۲۰۱٨
آب شرب این روزهای مردم خوزستان با غلظت بالای آلودگی و غیر قابل نوشیدن بودن شبیه به "گل مایع" شده است.

صبح روز شنبه شهروندان نقاطی از اهواز وقتی برای شستشوی صورت و مسواک شیر آب را باز کردند، با این صحنه مواجه شدند: آب شکلاتی.

آب گل‌آلود موضوع جدیدی در خانه‌های اهوازی‌ها نیست. هر چند رئیس مرکز بهداشت خوزستان و مدیر کنترل کیفیت شرکت آب و فاضلاب اهواز می‌گویند آب اهواز آلودگی میکروبی ندارد، ولی هیچ شهروندی امروز با آب گل‌آلود اهواز مسواک نزد. آیا شما این آب را می‌نوشید؟

رئیس مرکز بهداشت خوزستان در این خصوص با بیان اینکه آب شرب اهواز در برخی مواقع حتی برای شستشو قابل استفاده نیست، گفت: باید شرکت آب و فاضلاب فکری اساسی در مورد وضعیت آب شرب اهواز کند.

دکتر شکرالله سلمان‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت صبح امروز شبکه خانگی آب اهواز اظهار کرد: آب شرب اهواز از نظر میکروبی و کلرسنجی در بیش از 98 درصد موارد مطلوبیت دارد اما از نظر ظاهری، طعم و بو مناسب نیست و در بسیاری از مواقع کدورت بالایی دارد و حتی برای شستشو مناسب نیست.

چگونه آب اهواز به فاضلاب آلوده می‌شود؟

وی افزود: از جمله دلایل این وضعیت آب شرب اهواز، قدیمی و فرسوده بودن دستگاه‌های تصفیه آب، فرسودگی شبکه توزیع آب و انشعابات غیر مجازهستند. انشعابات غیرمجاز معمولا اتصالات استاندارد ندارند و موجب ورود ثانویه آب در شبکه می‌شوند. در چنین شرایطی افت فشار اتفاق می‌افتد و موجب مکش معکوس می‌شود و در جایی که شکستگی لوله وجود داشته باشد موجب آلودگی آب به فاضلاب می‌شود.

وی گفت: در بیشتر مواقع، آب اهواز از نظر هم کدورت، املاح سنگین، رنگ و طعم دارای مشکل است و تصفیه آب به صورت کامل توسط شرکت آب و فاضلاب اهواز انجام نمی‌شود که موجب ایجاد نارضایتی عمده مردم شده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: آب شرب اهواز از نظر ظاهری قابل شستشو و شرب نیست و مردم مجبور هستند هزینه تأمین آب شرب را خودشان پرداخت کنند در حالی که تأمین آب شرب وظیفه سازمان آب و فاضلاب است.

سلمان‌زاده با بیان اینکه خرید آب تصفیه مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده است، افزود: آب تصفیه‌ای که مردم تهیه می‌کنند ممکن است کلر نداشته باشد. همچنین ممکن است آب در خودروهای غیراستاندارد توزیع و موجب آلودگی شود.

وی گفت: باید شرکت آب و فاضلاب برای حل این مشکل به فکر تأمین منابع جدید آب باشد و از آب رودخانه کارون استفاده نکنند.

روزانه صدها خوزستانی به دلیل خوردن آب آلوده راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی می‌شوند.

فیلمی از آلودگی هوا و آب خوزستان. آنجا که سهم مردم هوای نفتی، باران اسیدی و آب آلوده است


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست