یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مکرون: فرانسه از برجام خارج نخواهد شد


• امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه در پایان سفر خود به آمریکا گفت فرانسه در برجام می ماند اما دونالد ترامپ احتمالا به دلایل سیاسی داخلی از برجام خارج می‌شود ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۶ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۲۶ آوريل ۲۰۱٨رئیس‌جمهور فرانسه در سخنرانی خود در کنگره آمریکا گفت کشور او برجام را ترک نخواهد کرد، زیرا آن را امضا کرده است. با این حال او از تلاش برای حصول توافقی جامع‌تر با چهار رکن اصلی سخن گفت.
مکرون گفته تا زمانی که جایگزین بهتری برای برجام وجود نداشته باشد، فرانسه آن را لغو نخواهد کرد

به گزارش دویچه وله، رییس‌جمهور فرانسه در سخنرانی خود در صحن علنی کنگره آمریکا که شامگاه چهارشنبه (۲۵ آوریل) انجام شد، تأکید کرد فرانسه از برجام خارج نخواهد شد. او گفت: «ما آن [برجام] را به ابتکار ایالات متحده امضا کردیم. ما هر دو آن را امضا کردیم، فرانسه و آمریکا. به همین دلیل هم نمی‌‌توانیم بگوییم باید از دست آن خلاص شویم.»
مکرون گفت تا زمانی که جایگزین بهترین برای توافق ایران وجود نداشته باشد، فرانسه از برجام خارج نمی‌شود.
با این حال او گفت به دنبال توافق جامع‌تری است که ۴ رکن اساسی را دربرگیرد: اجرای مفاد توافق فعلی، گسترش مفاد توافق‌نامه فعلی به پس از سال ۲۰۲۵، نظارت بر برنامه‌های موشکی ایران و مهار نفوذ نظامی ایران در منطقه.
به گفته رییس‌جمهور فرانسه این توافق جامع‌تر با همکاری شرکای اروپایی فرانسه تنظیم شده و طرحی یک جانبه از سوی پاریس نیست.

با این حال برخی از مقام‌های آمریکایی می‌گویند که اروپایی‌ها به خصوص آلمان از بیم آسیب‌های اقتصادی، مخالف تشدید رویارویی با ایران هستند. مقام‌های اروپایی اما این انتقاد را رد کرده‌اند.

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، هر گونه امیدی برای نوشتن توافق‌نامه هسته‌ای جدید میان ایران و غرب را باطل خوانده و گفته است: «شما هر روز سخنانی می‌گویید که موجب گسترش ناامنی می‌شود و رئیس جمهور آمریکا می‌گوید با فلان رهبر کشور اروپایی می‌خواهیم برای یک قرارداد ۷ جانبه تصمیم بگیریم. در حالی که حقی برای این تصمیم‌گیری ندارید.»

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از توافق هسته‌ای موجود با ایران دفاع کرده و گفته این توافق باید حفظ شود. آلمان و روسیه نیز بر حفظ برجام تأکید کرده‌اند.
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، قرار است روز جمعه (۲۶ آوریل) با دونالد ترامپ در واشنگتن دیدار کند.

مکرون: ترامپ احتمالا از برجام خارج می‌شود
امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه گفته است که دونالد ترامپ احتمالا به دلایل سیاسی داخلی از برجام خارج می‌شود. مکرون در آستانه پایان سفر سه‌روز‌ه‌اش به ایالات متحده، در گفتگویی با رسانه‌های آمریکایی اظهار داشت، هر چند او دقیقا نمی‌داند ترامپ چه تصمیمی خواهد گرفت، اما اعتقاد دارد رییس‌جمهور آمریکا "به دلایل مسایل سیاسی داخلی خود را از این توافق خلاص خواهد کرد."
مکرون به خبرنگاران گفت: «من هیچ اطلاعات خاصی ندارم، اما به صحبت‌های رییس‌جمهور ترامپ گوش می‌کنم و این طور که به نظرم می‌رسد، او چندان مشتاق دفاع از برجام نیست.»
رییس‌جمهور فرانسه با اشاره به وعده‌های ترامپ در جریان کارزارهای انتخاباتی در راستای خروج از توافق هسته‌ای غرب با ایران اضافه کرد: «با تجزیه و تحلیل منطقی تمام صحبت‌هایش فکر نمی‌کنم که با تمام توان برای حفظ برجام تلاش خواهد کرد.»
مکرون تأکید کرد، او وظیفه ندارد که ترامپ را برای عمل نکردن به وعده‌های انتخاباتی‌اش قانع کند، بلکه او تلاش می‌کند ثابت کند این توافق منطقی است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست