یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نگاهی به حضور تاریخی و بین المللی وزنه‌برداران زن ایرانیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۵ ارديبهشت ۱٣۹۷ -  ۲۵ آوريل ۲۰۱٨* دختران وزنه‌بردار شانس مدال دارند؟
شرق: یک روز تاریخی برای ورزش زنان ایران فرا رسیده ؛ روزی که بانوان وزنه‌بردار کشور برای نخستین‌بار حضور در رقابت‌های بین‌المللی را تجربه خواهند کرد و طلسم ۷۰ سال محرومیت آنها از شرکت در رویدادهای این رشته شکسته خواهد شد. مسابقات نوجوانان و جوانان قهرمانی آسیایی ازبکستان، میدانی است که قرار است از شروع فعالیت برون‌مرزی زنان وزنه‌بردار ایرانی رونمایی کند. پارمیدا محمودیان، الناز باجلانی، مهدیه کلالی و سیده‌نرگس میرزکی چهار ملی‌پوشی هستند که ترکیب تیم اعزامی به این مسابقات را تشکیل داده‌اند.
پارمیدا محمودیان در دسته ۵٨ کیلوگرم اولین نماینده این تیم است که در ازبکستان روی تخته خواهد رفت. با توجه به رکورد پایین این وزنه‌بردار، او باید فردا در گروه B رقابت خود را شروع کند. بالاترین رکورد دسته ۵٨ کیلوگرم از ۲۰۰ کیلوگرم شروع می‌شود. رکورد پارمیدا ٨٣ کیلوگرم اعلام شده است. دومین نماینده تیم ملی وزنه‌برداری ایران، الناز باجلانی است که روز جمعه مسابقه می‌دهد؛ وزنه‌برداری که گفته می‌شود در مقایسه با سایر هم‌تیمی‌های خود از شانس بالاتری برای کسب مدال برخوردار است. این در حالی است که باجلانی در این دسته باید به مصاف وزنه‌بردارانی از آسیا برود که همه یک سروگردن از او بالاتر هستند. بالاترین رکوردی که در استارت لیست دسته ۵٨ کیلوگرم ثبت شده، ۲۱۰ کیلوگرم است. در مقابل رکورد باجلانی ۱٣۰ کیلوگرم اعلام شده است. هرچند کادر فنی این تیم خوش‌بین هستند که شاید به‌واسطه باجلانی بتوانند روی یکی از سکوهای رقابت‌های آسیایی بروند، اما با قطعیت باید گفت که پیش‌بینی کسب چنین نتیجه‌ای حتی روی کاغذ هم نشدنی و دور از تصور است. باجلانی با این شرایط رکوردی که اختلاف بسیار بالایی با نفر اول مسابقات دارد، تنها باید به فکر کسب تجربه در ازبکستان باشد. نه‌تنها باجلانی، بلکه سه وزنه‌بردار دیگر تیم ملی وزنه‌برداری ایران هم که تاکنون در هیچ مسابقه‌ای شرکت نکرده‌‌اند و تنها دو مرحله اردوی تدارکاتی کوتاه‌مدت را پشت‌سر گذاشته‌اند، نمی‌توانند شانسی برای کسب مدال داشته باشند. روز شنبه مهدیه کلالی در دسته ۶۹ کیلوگرم روی تخته می‌رود. او هم به دلیل شرایط رکوردی پایین در گروه B است. رکورد برتر این دسته ۱٨۰ کیلوگرم است و رکورد کلاکی ٨۱ کیلوگرم.
آخرین نماینده کشورمان در مسابقات نوجوانان و جوانان آسیا نرگس میرزکی در دسته فوق‌سنگین است که روز دوشنبه باید وزنه بزند. میرزکی نیز با ثبت رکورد ٨۲ کیلوگرم نفر آخر این دسته است که هیچ فرصتی برای عرض‌اندام ندارد. بااین‌حساب در شرایطی که کمتر از یک سال از راه‌اندازی رشته وزنه‌برداری در بخش بانوان می‌گذرد و هیچ اقدام زیربنایی‌ای برای آنها صورت نگرفته، نباید به این زودی‌ها به مدال‌آوری آنها در رقابت‌های آسیایی و جهانی امیدوار بود، به‌خصوص اینکه پوشش اسلامی این زنان هنوز تأییدیه نهایی را از معاونت بانوان وزارت ورزش و جوانان نگرفته است. فریبا محمدیان، معاونت بانوان این وزارتخانه، پیش‌تر گفته بود تا زمانی که این پوشش به تصویب نهایی کارگروه لباس و معاونت بانوان وزارت ورزش و جوانان نرسد، بانوان وزنه‌بردار نمی‌توانند اعزام برون‌مرزی داشته باشند. شنیده‌ها حاکی از آن است لباسی که از سوی مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری ارائه شده با نواقصی روبه‌رو است.
گفته می‌شود فدراسیون وزنه‌برداری با مسئولیت خودش این تیم چهارنفره را به ازبکستان اعزام کرده است. البته پوششی که قرار است این تیم با آن در رقابت‌های آسیایی مسابقه بدهد دو روز پیش به تأیید کنفدراسیون وزنه‌برداری آسیا رسیده است و آنها مشکلی برای حضور خانم‌های ایرانی با این پوشش در مسابقات ندارند. این در حالی است که سایت فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نیز در گزارشی به اولین حضور تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران در رقابت‌های آسیایی پرداخت و اعلام کرد که این تیم می‌تواند برای کسب ورودی بازی‌های المپیک ۲۰۱٨ نوجوانان هم اعلام آمادگی کند.
امید به ۲۰۲۰
بانوان وزنه‌بردار ایرانی همچنین فرصت این را دارند که از هم‌اکنون برای شرکت در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ توکیو که در رده سنی بزرگ‌سالان برگزار می‌شود هم کارشان را شروع کنند. فدراسیون جهانی وزنه‌برداری در مسیر مبارزه با دوپینگ و جلب نظر کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) که این رشته را از خطر حذف از بازی‌های المپیک دور کنند به‌تازگی تصمیم گرفته سهمیه المپیک کشورهایی را که از المپیک ۲۰۰٨ تا المپیک ۲۰۲۰ بیش از ۱۰ نمونه تست دوپینگ مثبت داشته باشند کاهش دهد. ایران هم جزء کشورهایی است که از المپیک ۲۰۰٨ تاکنون ۱۰ تست دوپینگ مثبت داشته است و فدراسیون جهانی وزنه‌برداری هم سهمیه‌های آن را کم کرد، به‌طوری‌که ایران می‌تواند دو سهمیه در بخش مردان و دو سهمیه در بخش زنان بگیرد. اجرای این قانون هرچند به ضرر ایران در تیم مردان می‌شود و کاروان ورزش کشور را از کسب مدال بیشتر در این بخش محروم می‌کند، اما درمقابل فرصتی را هم برای زنان وزنه‌بردار کشور فراهم کرده که اگر در مسیری درست هدایت شود، قطعا رسیدن به مدال وزنه‌برداری بانوان در این فرصت دوساله هم دور از دسترس نیست. فدراسیون وزنه‌برداری ایران نسبت به این تصمیم اخیر فدراسیون جهانی وزنه‌برداری اعتراض کرده، اما محمد جلود، دبیرکل فدراسیون جهانی، در مورد کاهش سهمیه المپیک کشورهایی که دوپینگ داشته‌اند، اعلام کرد: «توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، گفته است فدراسیون‌های جهانی سهمیه المپیک کشورهایی را که دوپینگ دارند کم کنند و این شرایط برای همه کشورها یکسان است».


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست