یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آژیر دلواپسی برای تیم ملیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۹ فروردين ۱٣۹۷ -  ۱٨ آوريل ۲۰۱٨شرق: می‌گفتند «شایعه» است و دادستانی را چه به فوتبال؟‌ با‌ این‌حال آنهایی که نزدیک به مهدی تاج و فدراسیون فوتبال بودند می‌دانستند که خیلی هم شایعه نیست! دیروز رسما این خبر عجیب تأیید شد. داستان درباره احضار مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران، به دادستانی است؛ آن‌هم برای ارائه توضیحات به این پرسش که چرا مسعود شجاعی به تیم ملی ایران دعوت شده است؟! دادستانی با ارسال یک نامه محرمانه به «وزارت ورزش» و «فدراسیون فوتبال» از وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال توضیح خواسته؛ درخواستی که البته بیشتر به نظر می‌رسد جنبه توبیخ داشته و به این دو نهاد برای دعوت از مسعود شجاعی به تیم ملی هشدار داده شده است.

مسعود بد شد، احسان خوب
قبل از اینکه پاسخ سوال بالا داده شود ابتدا باید دوباره داستان مسعود شجاعی مرور شود؛ ماجرا مربوط به زمانی است که این ملی‌پوش ایرانی در باشگاه پانیونیوس یونان بازی می‌کرد؛ این تیم به غیر از مسعود شجاعی، احسان حاج‌صفی را هم در ترکیب داشت. برای اولین‌بار در تاریخ این باشگاه، پانیونیوس به افتخار مهمی رسید و به لیگ اروپا رفت؛ آن‌هم با آن شرایط بد اقتصادی در یونان. از بخت بد، آنها به تیم مکابی اسرائیل خوردند و از همان زمان می‌دانستند که نمی‌توانند از بازیکنان ایرانی‌شان در سفر به اسرائیل استفاده کنند. مسعود بازی‌اش در این تیم گل کرده بود و احسان هم به‌عنوان یک بازیکن فیزیکی، مهره ارزشمندی به شمار می‌آمد. پانیونیوس در اسرائیل نتیجه بدی گرفت، ولی امید زیادی داشت تا در یونان این رقیب را ببرد و خودش به مرحله بعدی صعود کند. اصل داستان از همین‌جا رقم خورد؛ باشگاه با تهدید مسعود شجاعی و احسان حاج‌صفی، به بازیکنان ایرانی هشدار داد یا در بازی برگشت به میدان می‌روند یا اینکه با مکاتبه با فیفا از نهاد بین‌المللی فوتبال می‌خواهند که محرومیت طولانی‌مدتی برای این بازیکنان در نظر گرفته شود. مسعود و احسان که نمی‌خواستند شرایطشان در دنیای فوتبال به هم بریزد، تلاش می‌کنند با مسئولان فدراسیون فوتبال ایران تماس بگیرند و آنها را در جریان این اتفاق‌ها و تهدیدها بگذارند. با‌ این‌حال و طبق ادعای شجاعی، تماس آنها از سوی مسئولان ایرانی بی‌پاسخ می‌ماند و این دو مجبور می‌شوند در بازی برگشت در یونان مقابل مکابی اسرائیل به میدان بروند. اگرچه استفاده از این دو بازیکن ایرانی سودی به حال پانیونیوس نداشت و در نهایت این تیم از گردونه رقابت‌ها کنار رفت، ولی عواقب بسیار بدی گریبان مسعود شجاعی را گرفت. در ایران با ملتهب‌کردن فضا از سوی یک جریان مشخص، به‌شدت بر این دو بازیکن تاختند. در این میان تعدادی از مسئولان ورزش ایران هم به این جریان وارد شدند و با اظهارنظرهای عجیب، آتش به‌وجودآمده را شعله‌ورتر کرده و سرنوشت ایران برای حضور در جام جهانی را زیر سوال بردند. بارزترین آنها اظهارات محمدرضا داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش بود که گفته بود این دو بازیکن دیگر به تیم ملی دعوت نمی‌شوند! بازتاب این صحبت‌ها چنان زیاد بود که خیلی سریع شایعه «دخالت دولت ایران در ورزش» در رسانه‌های اروپایی به جریان افتاد و بسیاری از «حذف ایران از جام جهانی» خبر دادند. البته فدراسیون فوتبال هم در مکاتبات پشت پرده‌ای که با فیفا داشت این اظهارات را متناقض با خواسته‌های فدراسیون و سرمربی تیم ملی ایران دانست. کار تا آنجا پیش رفت که احسان حاج‌صفی به توصیه بسیاری از مسئولان داخلی در صفحه اینستاگرامش بابت این حرکت عذرخواهی کرد. احسان یکباره از شخصیت منفور داستان تبدیل به شخصیت محبوب شد. اما شرایط برای مسعود خوب پیش نرفت؛ با وجود آنکه گفته می‌شد حتی کی‌روش از شجاعی خواسته عذرخواهی کند تا به تیم ملی برگردد، مسعود با اشاره به این موضوع که کار اشتباهی نکرده و فقط به اصول حرفه‌ای‌گری در فوتبال پایبند بوده، به توصیه کی‌روش عمل نکرد؛ اما همان داستان راه بازگشتش به تیم ملی را بست. شجاعی دیگر از سوی کی‌روش به تیم ملی دعوت نشد.

مصدومیت اشکان، شجاعی را برگرداند
با وجود فشارهای زیادی که بر فدراسیون فوتبال ایران وارد آمد، اهالی فدراسیون دلیل دعوت‌نشدن شجاعی را «فنی» دانستند. آنها می‌گفتند همان‌طور‌که دستی بر دعوت‌شدنش به تیم از سوی کی‌روش نداشتند، حالا هم دعوت‌نشدنش فقط فنی است و در تفکرات سرمربی تیم ملی جایی ندارد، با‌این‌حال بسیاری می‌دانستند که داستان شجاعی داستانی متفاوت از بحث «فنی» است. کی‌روش حتی جانشین مسعود که بازوبند کاپیتانی تیم ملی را هم بر بازو می‌بست، پیدا کرد؛ او از لیگ سوئد سامان قدوس را آورد و پیراهن شماره هفت مسعود را هم به او داد تا دیگر همگان به قطعیت برسند که مسعود جایی در تیم ملی ندارد. همه این سناریو تا جایی پیش رفت که در فاصله چهار ماه مانده به شروع رقابت‌های جام جهانی، اشکان دژاگه، باتجربه‌ترین بازیکن ایران، در اروپا مصدوم شد. این‌بار کی‌روش مسعود شجاعی را دوباره به تیم ملی فراخواند؛ آن‌هم بعد از مدت‌ها که دیگر خبری از این بازیکن پا‌به‌سن‌گذاشته و خوش‌تکنیک در اردوی تیم ملی نبود.

پورمختار بحث را آغاز کرد
بازگشت مسعود شجاعی به تیم ملی دوباره توجه برخی سیاسیون را جلب کرد؛ آنها خیلی سریع نسبت به این دعوت واکنش نشان دادند و از وزیر ورزش و البته فدراسیون فوتبال توضیح ‌خواستند که چرا این بازیکن باید دوباره به تیم ملی دعوت شود. محمدعلی پورمختار، نماینده مجلس، یکی از آن افراد نگران بود که قبل از سال جدید دلواپسی‌هایش را به رخ کشید. او وعده داد که در ابتدای سال جدید باید وزیر ورزش را به مجلس کشاند و او را به خاطر این اتفاق توبیخ کرد. پورمختار در صحبت‌هایش مدعی شده بود که این داستان «سیاسی» نیست و نمی‌خواهد ورزش را سیاسی کند؛ بلکه حرکتی برخلاف اعتقادات است که فراکسیون ورزش و وزیر ورزش باید برایش پاسخ قانع‌کننده‌ای داشته باشند. اظهارات این نماینده مجلس هم در رسانه‌های آن طرف آب بازتاب داده شد تا دوباره برخی شاخک‌های حساس به «دخالت سیاست در ورزش» تکان بخورد؛ همان موقع هم عده‌ای خبر دادند فیفا همه اخبار مرتبط با ایران را رصد می‌کند و این اظهارات می‌تواند منجر به حذف تیم ملی از جام جهانی شود.

و حالا دادستانی...
اینکه چرا مهدی تاج از سوی دادستانی فراخوانده شده‌‌اند تا توضیحاتی درباره دعوت مسعود شجاعی به تیم ملی بدهد، ادامه همان بحثی است که محمد‌علی پورمختار آغازش کرده؛ اگرچه در ایران تلاش زیادی شد تا احضار رئیس فدراسیون فوتبال به دادستانی رسانه‌ای نشود ولی از همان ابتدا مشخص بود که این جریان از سوی عده‌ای خاص در حال مدیریت است که نه دلشان برای فوتبال می‌سوزد و نه تیم ملی. حالا که «صفی‌الله فغانپور‌عزیزی»، مدیر امور حقوقی فدراسیون فوتبال، در گفت‌وگو با «ایرنا» به صراحت از نامه محرمانه دادستانی به تاج پرده برداشته، دیگر دلیلی باقی نمی‌ماند که خطر حذف ایران از جام جهانی نادیده یا دست‌کم گرفته شود. همین حالا با توجه به صعود‌نکردن تیم‌های سرشناس و معتبری مانند ایتالیا و هلند، کیست که نداند فیفا بدش نمی‌آید عذر تیمی را بخواهد و یکی از این دو را جایگزین کند؛ تیم‌هایی که هم جام جهانی را گرم‌تر می‌کنند و هم اسپانسرهای بیشتری برای فیفا می‌آورند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست