یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حملات موشکی آمریکا، انگلستان و فرانسه به سوریه


• آمریکا و شرکایش چند نقطه ی سوریه را مورد حمله ی موشکی قرار دادند. یک مقام روسی این حملات را جلوگیری از تحقیقات شیمایی در سوریه دانست ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۵ فروردين ۱٣۹۷ -  ۱۴ آوريل ۲۰۱٨آمریکا تهدیدهای خود علیه سوریه را عملی کرد و با همکاری بریتانیا و فرانسه چند نقط در این کشور را هدف قرار داد. این عملیات به تلافی حمله شیمایی احتمالی ارتش سوریه به شهر دوما در غوطه شرقی انجام شد.

به گزارش دویچه وله، رئیس جمهور آمریکا با تائید حمله نظامی به اهدافی در سوریه گفت این عملیات به تلافی استفاده از سلاح شیمایی علیه مردم سوریه به وسیله رژیم بشار اسد انجام شده است.
دونالد ترامپ شامگاه جمعه (۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین) در کاخ سفید اعلام کرد که در هماهنگی با بریتانیا و فرانسه دستور حمله به مراکز تحقیقات و نگهداری سلاح‌های شیمیایی در سوریه را صادر کرده است.
ظاهرا در این حمله یک مرکز تحقیقاتی در نزدیکی دمشق و زرادخانه شیمایی ارتش سوریه در شهر حمص هدف قرار گرفته‌اند. وزارت دفاع آمریکا می‌گوید سه نقطه در سوریه موشک باران شده‌اند و در حال حاضر حمله جدیدی در دستور کار آمریکا و متحدانش قرار ندارد
حمله موشکی به سوریه در واکنش به کاربرد احتمالی سلاح شیمیایی در حمله شنبه گذشته (هشتم آوریل) به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی انجام شد. آمریکا و متحدانش این حمله را به ارتش سوریه نسبت می‌دهند.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز ضمن پشتیبانی از حمله موشکی به سوریه تاکید کرده که کشورهای غربی "هیچ بدیلی" برای واکنش به استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان سوری نداشته‌اند.

سرگئی لاوروف، نخست وزیر روسیه روز گذشته (جمعه ۱۳ آوریل) مدعی شد حمله شیمیایی به شهر دوما به وسیله نیروها امنیتی بریتانیا "صحنه‌سازی" شده است. کرن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل این اتهام را "دروغی آشکار" و "مضحک" خواند.
بنابر گزارش‌ها پس از آغاز حمله آمریکا و متحدانش به سوریه صدای انفجارهای مهیبی در حومه دمشق شنیده شده است. تلویزیون دولتی سوریه تائید کرده که یک مرکز تحقیقاتی در نزدیکی پایتخت هدف قرار گرفته است.
"تاگس شاو"، وب‌سایت شبکه یک تلویزیون آلمان به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گزارش داد در حمله موشکی آمریکا و متحدانش یکی از پایگاه‌های گارد ریاست جمهوری سوریه نیز هدف قرار گرفته است.

دونالد ترامپ می‌گوید "حمله دقیق" موشکی به اهدافی انجام شده که در ارتباط با برنامه‌های تولید سلاح‌های شیمیایی رژیم بشار اسد قرار داشته‌اند. او افزود آمریکا و متحدانش آماده‌اند در صورتی که رژیم اسد به استفاده از سلاح شیمیایی پایان ندهد چنین عملیاتی را تکرار کنند.
رئیس جمهور آمریکا با انتقاد شدید از ایران و روسیه به خاطر پشتیبانی مالی، نظامی و تجهیزاتی از رژیم اسد پرسید: «چه کشوری مایل است با عامل کشتار زنان، مردان و کودکان بیگناه در ارتباط باشد؟»
مطابق گزارش‌ها در حمله موشکی به سوریه جنگنده‌ها و ناوهای جنگی آمریکا، فرانسه و بریتانیا شرکت داشته‌اند. ترامپ می‌گوید آمریکا برای استقرار دائمی ارتش این کشور در سوریه برنامه‌ای ندارد.
 

حمله به سوریه برای به شکست کشاندن تحقیقات شیمیایی بود

رئیس گروه پارلمانی ارتباط سوریه در دومای روسیه گفت که حملات موشکی و هوایی آمریکا و متحدانش به سوریه برای به شکست کشاندن تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی در باره حمله ادعایی شیمیایی در دومای سوریه صورت گرفت.
به گزارش ایرنا، «دیمیتری سابلین» گفت: حملات موشکی به دمشق و مناطق دیگر سوریه با هدف ناکام گذاشتن تحقیقات سازمان منع تسلیحات شیمیایی در دومای سوریه به اجرا درآمد.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه به نقل از سابلین گفت: هدف از حمله های امروز به سوریه این بود تا تحقیقات کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی در دوما به شکست کشیده شود.
وی با بیان اینکه در هنگام حمله موشکی، در مرکز دمشق حضور داشت و صدای انفجارها را شنید، گفت: سیستم های پدافند موشکی سوریه خوب کار می کرد.
سابلین خاطرنشان کرد: انتظار می رفت غربی ها به سخنان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه توجه می کردند که گفته است چنین اقدامی بدون پاسخ نمی ماند.
آمریکا به همراه متحدانش (انگلیس و فرانسه )، صبح امروز دمشق پایتخت سوریه را هدف حمله موشکی و هوایی قرارداد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست