یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

خزانه بانک مرکزی خالی است؟


• روز دوشنبه دلار رکورد ۶۱۰۰ تومان را هم شکست. یکی از شرکت‌های پتروشیمی‌ با فروش ۶۰میلیون دلار و یورو به بانک مرکزی، نفس بازار را کمی آرام کرد. پیرو همین اتفاق دلار با ۴۲۰۰ تومان تک نرخی شد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۲۱ فروردين ۱٣۹۷ -  ۱۰ آوريل ۲۰۱٨دلار از شش هزار تومان گذشت و به ٦١٠٠ تومان رسید. هیاهوها به حد اعلا رسیده بود که یکی از شرکت‌های پتروشیمی‌ وارد میدان شدند. فروش ٦٠میلیون دلار و یورو به بانک مرکزی، نفس بازار را کمی آرام کرد. جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت پیرو همین اتفاق با حضور رئیس جمهور و معاون اول و وزرای اقتصادی دیشب درحالی برگزار شد که رئیس جمهور دستور عرضه دلار ۴۲۰۰ تومانی را در قالب ارز تک نرخی برای تمام فعالان اقتصادی صادر کرد. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اعلام کرد بنا بر تصمیم این جلسه، هر قیمتی بالاتر از ۴۲۰۰ تومان برای دلار در بازار، مشمول قاچاق است و به شدت با آن برخورد می‌شود.

معاون رییس جمهوری ایران تاکید کرد که با این رقم، ارز مورد نیاز همه بخش‌ها از طریق بانک مرکزی و صرافی‌ها و بانک‌های تحت کنترل بانک مرکزی ارز تامین می‌شود و مردم و فعالان اقتصادی برای تامین ارزشان با این نرخ نباید نگران باشند.
جهانگیری افزود با توجه به حجم وسیعی از منابع خارجی که در حال حرکت به سمت کشور است "اینگونه تغییرات در نرخ ارز خیلی غیرطبیعی است و به نظر می‌آید که عوامل غیراقتصادی، غیرقابل توجیه و پیش‌بینی‌نشده در این موضوع موثر بوده".

وی هشدار داد دولت هیچ نرخ ارز دیگری را به رسمیت نمی‌شناسند و فروش ارز به قیمتی به جز آنچه اعلام شده از فردا "قاچاق تلقی خواهد شد".
جهانگیری تاکید کرد "درست مثل قاچاق مواد مخدر که کسی حق خرید و فروش ندارد و با کسی که خرید و فروش می‌کند، برخورد می‌شود، نرخ دیگری هم اگر در بازار شکل بگیرد، دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی برخورد خواهند کرد و آن را به رسمیت نمی‌شناسیم.

نوبخت: تشکیل ستاد ویژه کنترل ارز با دستور روحانی

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، روز گذشته از تشکیل ستاد ویژه برای مدیریت ارز به دستور رئیس‌جمهور خبر داد و اعلام کرد: روند فعلی به‌هیچ‌وجه مناسب نیست، حتی اگر یکی از مشاوران دولت درباره موافقت دولت با افزایش نرخ ارز صحبتی داشته، کاملا نظرات شخصی بوده و وضعیت فعلی باید کنترل شود. اشاره نوبخت به سخنان اخیر اکبر ترکان است که چند روز پیش در راستای حمایت از افزایش نرخ دلار مطرح شده بود. او گفته بود اگر دلار گران شود، به ‌نفع مردم و دولت است و از واردات می‌کاهد؛ سخنی که وا‌کنش‌هایی جدی را در پی داشت و برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان، این صحبت‌ها را نشانه‌ای از تمایل دولت برای افزایش نرخ ارز و در پی آن افزایش درآمدهای دولت عنوان کردند. بااین‌حال، روز گذشته نوبخت گفت: با توجه به مأموریتی که رئیس‌جمهور به معاون‌اول داده، ستاد ویژه‌ای دراین‌باره تشکیل شده، هرچند رسانه‌ای نشده است؛ اما مجموع جلسات به این منجر شده که باید سیاست‌های جدید، متفاوت و اصلاح شده‌ای نسبت به قبل اتخاذ و اجرائی کنیم. او با بیان اینکه این سیاست‌ها وسیع‌تر از بانک مرکزی خواهد بود، افزود: البته از بانک مرکزی هم انتظار داریم با تحرک و فعال‌تر بر بازار ارز مسلط شود چراکه این وضعیت به‌هیچ‌وجه مناسب نیست و ما مطمئن هستیم در شرایط جدید که سیاست‌های ما تغییر کرده موفق خواهیم شد.

دو ماه پیش و هم‌زمان با نزدیک شدن قیمت دلار آمریکا به مرز ۵۰۰۰ هزار تومان، نوبخت سخنگوی دولت وعده داده بود که برنامه‌های بانک مرکزی برای کنترل بازار "به‌زودی اجرا خواهد شد" و از مردم خواسته بود که "برای وارد شدن به بازار ارز هول نزنند".
سخنگوی دولت در آن زمان اطمینان داد که "ارز حتما به جایگاه حقیقی خود باز خواهد گشت".

همزمان با رسیدن بهای دلار آمریکا به مرز ۶۱۰۰ تومان و تزریق ارز به بازار از طریق شرکت پتروشیمی جم، حسین میرافضلی، مدیر عامل "پتروشیمی جم" گفته است که این کار با توجه به سیاست‌های جدید بانک مرکزی برای استفاده بهینه از منابع ارزی، "مقابله با سوداگران و حمایت از اقتصاد ملی" انجام شده است اظهار کرد: "پتروشیمی جم برای تنظیم بازار ارز، مقابله با سوداگران و حمایت از اقتصاد ملی، ارز حاصل از فروش صادراتی خود را از طریق بانک مرکزی به بازار تزریق کرد."

پیش از اقدام پتروشیمی جم، ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران روز دوشنبه (بیستم فروردین) پس از نشست کمیسیون اقتصادی مجلس در جمع خبرنگاران گفته بود: "جلسه خوبی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و وزیر اقتصاد در خصوص مسائل ارزی کشور برگزار شد و نقطه نظرات نمایندگان مجلس شنیده شد."
در همین نشست بود که یکسان سازی نرخ ارز و تزریق ارز از طریق پتروشیمی جم، توافق شد. این که چرا پتروشیمی ارز دارد و بنا بر توافق می تواند به بازار تزریق کند ولی بانک مرکزی از چنین امکانی برخوردار نیست تا به حال مسئولان دولتی اظهار نظر نکرده اند.

خزانه بانک مرکزی خالی است؟

روزنامه شرق در گزارش خود درباره ی نوسان بهای ارز و سقوط ارزش پول ایران به نقش پتروشیمی جم در بازار ارز پرداخته و نوشته است: موضوع دیگری که توجه‌ها را به خود جلب می‌کند، خرید ارز از سوی بانک مرکزی از یک شرکت پتروشیمی است. این اقدام چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ خزانه بانک مرکزی خالی است که دست به دامان پتروشیمی‌ها می‌شود؟ چطور این شرکت پتروشیمی این حجم پول را توانسته جابه‌جا کند اما بانک مرکزی قاصر از جابه‌جایی پول به داخل کشور است؟ آیا این ارز از قبل نزد این شرکت پتروشیمی بوده؟ ذخیره این حجم از دلار فقط از سوی یک شرکت پتروشیمی که می‌تواند نماینده‌ای از سایر شرکت‌های پتروشیمی که ابرقدرت‌های بازار ارز محسوب می‌شوند، باشد چه پیامدی می‌تواند بر بازار داشته باشد؟

حالا دولت اعلام کرده هر قیمتی بالاتر از ۴۲۰۰ تومان برای دلار در بازار، مشمول قاچاق است و به شدت با آن برخورد می‌شود. اما با این نرخ دستوری و بدون پاسخ به این پرسش که چرا پتروشیمی جم ارز دارد ولی بانک مرکزی نه، معلوم نیست جو حاکم بر بازار تا چه اندازه دوام بیاورد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست