یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ترامپ بشار اسد، روسیه و ایران را مسئول حمله شیمایی دانست


• دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در واکنش به "حمله شیمیایی" به شهر دوما، رئیس‌جمهوری سوریه و متحدان او، ایران و روسیه، را متهم کرده است و گفته بشار اسد "بهای گزافی" برای این حمله خواهد پرداخت ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ فروردين ۱٣۹۷ -  ٨ آوريل ۲۰۱٨دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در واکنش به "حمله شیمیایی" به شهر دوما، رئیس‌جمهوری سوریه و متحدان او، ایران و روسیه، را متهم کرده است و گفته بشار اسد "بهای گزافی" برای این حمله خواهد پرداخت.

به گزارش بی بی سی وزارت خارجه ایران نیز بکارگیری سلاح شیمیایی "توسط هرکس در هر جای جهان را بشدت محکوم" کرد اما گفت بکارگیری این سلاح‌ها در حالی که ارتش سوریه ابتکار عمل را به دست دارد "منطقی به نظر نمی‌رسد" و "ادعاهای" آمریکا و برخی کشورهای غربی "توطئه" و "بهانه‌ای" برای حمله به سوریه است.

ترامپ امروز در توئیتر نوشت: "بسیاری در یک حمله شیمیایی جنون‌آمیز در سوریه کشته شدند از جمله زنان و کودکان. این جنایات در منطقه‌ای اتفاق می‌افتد که ارتش سوریه آن را محاصره کرده و از جهان خارج به آن دسترسی وجود ندارد. رئیس‌جمهور پوتین، روسیه و ایران به خاطر حمایت از بشار اسد حیوان، مسئول هستند. بهای گزافی باید پرداخته شود."
رئیس‌جمهور آمریکا خواستار آن شد که به نیروهای امدادی اجازه ورود به دوما داده شود.

او از رئیس‌جمهور پیشین آمریکا انتقاد کرد و گفت اگر باراک اوباما به هشدار خود درباره "عبور از خط قرمز" پایبند می‌ماند، اکنون بشار اسد به تاریخ پیوسته بود.
باراک اوباما حدود پنج سال پیش گفته بود که اگر نیروهای رئیس جمهوری سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان استفاده کنند، با واکنش نظامی آمریکا مواجه خواهند شد.

واکنش‌های جهانی به 'حمله شیمایی'
با روشن شدن ابعاد حمله دوما، موج محکوم کردن این حمله شیمیایی در جهان به تدریج گسترده‌تر می‌شود.
گفته می‌شود در این حمله به شهر دوما در غوطه شهری که همچنان در کنترل شورشیان سوریه است، دست‌کم ۷۰ نفر کشته و صدها نفر دیگر مصدوم شده‌اند.

عکس‌ها و فیلم‌های دلخراشی از کودکانی منتشر شده که در مکان‌های سرپوشیده کنار اعضای خانواده‌شان روی زمین افتاده‌اند.
وزارت خارجه بریتانیا و آمریکا ضمن ابراز نگرانی از این اتفاق، خواستار تحقیقات فوری و همین‌طور واکنش جامعه جهانی شده‌اند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هم این حمله را محکوم کرده است. ترکیه هم گفته در این زمینه به دولت سوریه مشکوک است.

خروج جیش‌الاسلام بعد از 'حمله شیمیایی'؟
شورشیان مخالف، دولت سوریه و متحد او روسیه را به حمله شیمیایی متهم می‌کنند در حالی که روسیه و سوریه این اتهام را بشدت رد کرده‌اند. هنوز هیچ منبع مستقلی صحت این ادعاها را تأیید نکرده است.
سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، گروه جیش الاسلام را به جعل اخبار متهم کرده و گفته این گروه چون در آستانه شکست است، برای جلوگیری از پیشرفت ارتش سوریه چنین موضوعی را ساخته است.
تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام این کشور از توافق دولت با شورشیان مخالفی که کنترل شهر دوما را در اختیار دارند، خبر داده است.

براساس این توافق، در صورتی که پیکارجویان جیش الاسلام تمام زندانیان خود را آزاد کنند، به آنها ظرف ۴۸ ساعت اجازه خروج از دوما و انتقال به شهر جرابلس در نزدیکی مرز ترکیه داده می‌شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست