یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

حمله شیمیایی به شهر دوما؟ - دمشق: «کذب» است


• مخالفان دولت سوریه تصاویری را انتشار داده اند که مطابق آن سوریه به شهر دوما در حومه دمشق حمله شیمایی کرده است. سوریه این ادعا را «کذب» خوانده و حمله شیمایی به این شهر را تکذیب کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۹ فروردين ۱٣۹۷ -  ٨ آوريل ۲۰۱٨شهر دوما آخرین سنگر مخالفان مسلح دولت سوریه در غوطه شرقی است که در محاصره ارتش قرار گرفته است

تصاویری از اجساد و قربانیان در شهر دوما سوریه در حومه دمشق منتشر شده که به گفته امدادگران و گروه‌های پزشکی بر اثر خفگی ناشی از یک حمله شیمیایی جان داده‌اند. هنوز هیچ منبع مستقلی این گزارش‌ها را تایید نکرده و آمار متفاوتی هم از تعداد قربانیان منتشر شده است. دمشق هرگونه حمله ی شیمایی به این شهر را تکذیب کرده است.

به گزارش بی بی سی کلاه سفیدها که وظیفه امدادرسانی در مناطق جنگ‌زده سوریه را برعهده دارند تصاویری منتشر کرده‌اند که اجساد بی‌جان را در زیرزمین‌ها نشان می‌دهد. آنها می‌گویند این قربانیان بر اثر استنشاق گازهای سمی جان داده‌اند.
بنابر گزارش این گروه‌های امدادی، احتمالا تعداد قربانیان افزایش خواهد یافت.

گروه‌های امدادی و رسانه‌های نزدیک به مخالفان دولت در غوطه آمارهای متفاوتی از تعداد کشته‌شدگان این حمله ادعایی گزارش کرده‌اند؛ در گزارش اولیه تعداد کشته‌شدگان ۱۵۰ نفر اعلام شده بود اما ساعتی بعد این تعداد به ۷۰ نفر کاهش یافت و همزمان یک رسانه مخالفان در دوما هشدار داده که ممکن آمار قربانیان با جستجو در زیرزمین‌های مسکونی اطراف محل واقعه افزایش یابد.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده که مشغول بررسی گزارش‌ها در این رابطه است و همزمان روسیه را که دوشادوش دولت سوریه قرار گرفته را مسئول هرگونه جنایت و حمله شیمیایی ادعایی دانسته است.

مرکز رسانه‌های مخالفان مسلح بشار اسد در غوطه شرقی هم با انتشار گزارشی مدعی شده که بیش از یک هزار نفر در جریان این حمله ادعایی با گاز شیمیایی مسموم و دچار اختلالات تنفسی شده‌اند.
این رسانه مخالفان دولت سوریه می‌گوید یک هلی‌کوپتر دولتی این بمب را که حاوی گاز سمی سارین بوده را بروی دوما رها کرده است.

دوما آخرین نقطه از منطقه غوطه در حومه دمشق است که در دست مخالفان مسلح دولت قرار دارد اما مدتهاست که تحت محاصره ارتش و نیروهای حامی بشار اسد است.  


دمشق: اتهام حمله شیمیایی به دوما کذب است
خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) روز شنبه با انتقاد از تداوم فضاسازی رسانه‌های غربی علیه ارتش سوریه که همزمان با آزادسازی شهر دوما صورت می‌گیرد، نوشت: اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی در این شهر بی اساس و کذب محض است.

به گزارش ایرنا، این رسانه نوشت: تروریست‌های جیش‌الاسلام با نسبت دادن اتهام استفاده از تسلیحات شیمیایی به ارتش عربی سوریه، تلاشی آشکار برای مانع شدن از پیشروی نیروها دارند.

گزارش می‌افزاید: برخی رسانه‌ها که شهره به حمایت از تروریست‌ها هستند، مدعی استفاده از تسلیحات شیمیایی در شهر دوما در پاسخ به حملات سازمان‌های تروریستی به مناطقی از دمشق و حومه شده‌اند.
سانا ادامه داد که نیروهای ارتش سوریه پیشروی قاطعانه و سریعی در شهر دوما دارند و در چنین شرایطی، حتی استفاده از تسلیحات شیمیایی مطابق با ادعای رسانه‌های غربی، توجیهی نخواهد داشت.

بنابر این گزارش، گروه تروریستی جیش الاسلام به تازگی با نقض توافق خروج از شهر دوما در استان ریف دمشق، محله های مسکونی پایتخت سوریه را با موشک و خمپاره هدف قرار داد و این موضوع موجب از سرگیری عملیات نیروهای دولتی شد.

بنابر این گزارش: منابع نزدیک به تروریست ها مدعی شده اند که هواپیماهای نظامی سوریه، دوما را شامگاه شنبه هدف بمباران شیمیایی قرار دارند که در جریان آن ۷۵ تن کشته و ده ها تن مصدوم شدند. این اتهام در شرایطی است که نظامیان سوری در یک قدمی آزادسازی این شهر قرار دارند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست