یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نشست سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه درباره ی سوریه


• نشست سه جانبه سران روسیه، ترکیه و جمهوری اسلامی درباره سوریه در آنکارا برگزار شد و طرفین در خصوص برگزاری دور بعدی این نشست در تهران به توافق رسیدند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۶ فروردين ۱٣۹۷ -  ۵ آوريل ۲۰۱٨نشست سه جانبه سران روسیه، ترکیه و جمهوری اسلامی درباره سوریه در آنکارا برگزار شد و طرفین در خصوص برگزاری دور بعدی این نشست در تهران به توافق رسیدند.

طبق پیش‌بینی‌ها، هیچ‌کدام از میهمانان مدعو این نشست، انتقاد صریحی به اردوغان در ماجرای حمله به عفرین نکردند. این نشست نتوانست حمله ترکیه به عفرین را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. حسن روحانی صرفا با اشاراتی کلی به عفرین، بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تأکید کرد؛ بدون اینکه از مسبب حمله نامی ببرد. عکس‌های منتشرشده از روحانی، او را دست در دست اردوغان و پوتین نشان می‌داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، هنوز زمان نشست سه جانبه بعدی روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه در تهران تعیین نشده ولی طرفین در جلسه مطبوعاتی پس از نشست، بر برگزاری آن در آینده نزدیک و پس از اجرای توافقات به دست آمده تاکید کردند.
در نشست آنکارا، روسای جمهوری سه کشور، تحولات سوریه و راههای اجرای تفاهم نامه های نشست آستانه و نیز نتایج نشست سران در سوچی را مورد بررسی قرار دادند.
در پایان این نشست، بیانیه سه کشور در خصوص مذاکرات و رایزنی سه جانبه در خصوص سوریه منتشر شد و طرفین در آن با بیان این که مناقشه سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد، بر ادامه همکاری فعال خود در خصوص این کشور تاکید کردند.
محمدجواد ظریف، سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و روسیه نیز در این نشست حضور داشتند.

این نشست دور دوم مذاکرات سه جانبه و در ادامه مذاکرات آستانه و نشست سران سوچی، برای رایزنی و همکاری برای حل مساله جنگ داخلی سوریه محسوب می شود.
دور اول نشست سه جانبه سران ترکیه، روسیه و ایران درباره بحران سوریه موسوم به نشست سوچی، چهارشنبه ۲۲ نوامبر (یکم آذر ۹۶) در شهر سوچی روسیه برگزار ‌شد.
در این نشست، کشورهای روسیه، ترکیه و ایران به عنوان دولت های ضامن روند حل و فصل سیاسی بحران سوریه و برقراری ثبات و امنیت در این کشور روند حل جنگ داخلی سوریه را بررسی کردند.

تداوم همکاری های سه کشور در سوریه در نشست سوچی مورد تاکید روسای جمهوری سه کشور قرار گرفت و هر سه کشور بر همکاری در سوریه که در ۹ دور مذاکرات آستانه تضمین شده و از پاییز سال گذشته در تحولات میدانی سوریه نقطه عطف مهمی ایجاد کرده بود، تاکید کردند.
توافق درباره برگزاری کنگره مذاکرات ملی سوریه در سوچی نیز که با حضور بیش از یکهزار و ۶۰۰ نفر از افراد موثر در تحولات سوریه در ۱۰ و ۱۱ بهمن برگزار شد، در جریان نشست سران ایران، روسیه و ترکیه به دست آمد. 

نشست آنکارا که بعد از حمله ی نظامی ترکیه به خاک سوریه و اشغال «عفرین» و خروج مخالفان بشار اسد از غوطه شرقی در نزدیکی حلب، بیشتر مورد توجه گرفت.

روحانی درباره حمله ی ترکیه به عفرین گفت: «تحولات عفرین برنامه برخی قدرت‌ها برای سوء‌استفاده از تمایزات قومی و نژادی در مسیر تثبیت تجزیه سوریه و دیگر کشورهای منطقه را تحت الشعاع قرار داد اما تنها در صورتی می‌تواند به تحقق اهداف مشترک ما در روند آستانه کمک کند که خود منجر به نقض تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه نشده و کنترل این مناطق در اختیار ارتش سوریه قرار گیرد که علیرغم رویارویی های جاری، همچنان نماد حاکمیت ملی کشور است.»

در بیانیه مشترک هر سه کشور بر عزم قاطع خود جهت تداوم همکاری فعال در روند انتقال سیاسی قدرت در سوریه بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل و همچنین برقراری صلح پایدار میان گروه های درگیری در این کشور تاکید کرده‌اند. روسای جمهوری سه کشور بار دیگر پایبندی خود را برای حفظ حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی سوریه و بر ساختار سیاسی این کشور نه بر پایه قومیتی خاص را تکرار کردند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه با اشاره به قسمتی از بیانیه مشترک می‌نویسد: «رهبران بر قاطعیت خود در حفظ تمامیت ارضی سوریه و مقابله با هر نوع برنامه‌های جدایی طلبی در این کشور که با هدف تضعیف امنیت ملی کشورها همسایه در جریان است، تاکید کردند.»

در این بیانیه به مبارزه مشترک "برای نابودی گروه‌های تروریستی داعش، جبهه النصره و القاعده و افراد متعلق به داعش" اشاره شده است. بیانیه همچنین بر "جدا کردن گروه‌های تروریستی از مخالفان مسلح که در آتش‌بس شرکت کرده‌اند" جهت جلوگیری از تلفات غیرنظامیان تاکید کرده است.

روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ایران در قسمت پایانی بیانیه خود از روند آزادسازی بازداشت‌شدگان و ربوده‌ شدگان و همچنین تحویل جنازه‌های کشته شدگان و شناسایی افراد مفقود شده اظهار رضایت کرده‌اند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست