یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پایان فروردین، زمان خداحافظی با تلگرام


• درحالی که برخی ازنمایندگان مجلس اظهارات ضدو نقیضی درباره ی بسته شدن "تلگرام" طرح می کنند،رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس می گوید: خارج شدن «تلگرام» ازمدار تصمیمی است که دربالاترین سطح اتخاذ شده ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۲ فروردين ۱٣۹۷ -  ۱ آوريل ۲۰۱٨


در پی ناآرامی‌های دی‌ماه و بازتاب سریع رویدادها در شبکه های اجتماعی شمار زیادی از نمایندگان مجلس ایران خواستار کنترل و فیلترینگ تلگرام شدند. حالا در مجلس و رسانه ها اخبار ضدو نقیضی در باره ی زمان خارج شدن تلگرام از مدار و جایگزینی آن با "سروش" مطرح می شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است تصمیم به فیلترشدن تلگرام در "بالاترین سطح" حاکمیت ایران اتخاذ شده و این پیام‌رسان پر طرفدار ایرانیان تا پایان فروردین جای خود را به یک "سامانه مشابه ملی" خواهد داد.

علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اتخاذ چنین تصمیمی در "بالاترین سطح" را با موضوع "امنیت ملی" مرتبط دانسته و تاکید کرد: «این موضوع به لحاظ امنیت ملی ما مهم است، با توجه به نقش مخربی که تلگرام در بحران‌های سال گذشته در کشور داشت و هم اینکه ما امروز در فضای مجازی به این توانمندی رسیده‌ایم که یک سامانه ملی را تعریف کنیم، مانند سروش و ظرفیت‌های دیگر.»

بحران‌های مورد اشاره بروجردی در سال گذشته، اعتراض‌های مردمی دی‌ماه در بیش از ۸۰ شهر ایران است. شبکه‌های مجازی اجتماعی، به‌ویژه پیام‌رسان تلگرام در هماهنگی و پوشش خبری این اعتراض‌ها نقش مهمی ایفا کردند. در جریان این اعتراض‌ها تلگرام برای چند هفته فیلتر شد، اما بسیاری از کاربران با نصب فیلترشکن‌های متعدد در گوشی‌ها خود به استفاده از آن ادامه دادند.

در پی انتشار خبر فیلترینگ تلگرام توسط رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، موجی از اعتراضات و موضع‌گیری‌های مخالف از جانب کاربران و نمایندگان مجلس به‌راه افتاده است.

از اظهارات نمایندگان موافق و مخالف برمی آید اختلاف نظر نه روی فیلتریگ و کنترل تلگرام بلکه نحوه انتشار خبر خارج شدن تلگرام از مدار می باشد. در این ارتباط با سخنان بروجردی در مورد بسته شدن تلگرام، رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مجلس و ناظر قوه مقننه در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در گفت‌وگو با خبرگزاری "ایسنا"   گفته است: «زمان فیلتر تلگرام زمان دقیقی نیست و نباید اخباری به جامعه پمپاژ شود که امنیت روانی مردم را مخدوش کند.»

تلگرام بیش از ۴۰ میلیون کاربر در ایران دارد در حالی که استقبال از پیا‌م‌رسان‌های داخلی بسیار ناچیز است. دلیل اصلی این امر، علاوه بر راحتی کار با پیام‌رسان‌های خارجی، امکان دسترسی نهادهای امنیتی به اطلاعات کاربران پیام‌رسا‌ن‌های داخلی و احتمال کنترل ارتباطات و مکالمات آنهاست.

هم‌اکنون بیش از ۷۵۰ هزار کانال فارسی در شبکه تلگرام وجود دارد و روزانه بیش از دو و نیم میلیارد پیام میان کاربران ایرانی این پیام‌رسان رد و بدل می‌شود.

یکی دیگر از دلایل علاقه برخی نهادها به فیلترشدن تلگرام، جلب و جذب کاربران تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی است. برخی از این پیام‌رسان‌ها مانند "سروش" با حمایت نهادهای حکومتی ایجاد شده‌اند. گفته می‌شود "سروش" با حمایت مالی صداوسیما و با هزینه هنگفت ساخته شده است.

بنابر برآوردها در ایران ۱۰ تا ۱۵ هزار کسب و کار اینترنتی وجود دارد که از طریق اپلیکیشن تلگرام رفع و رجوع می‌شود. حسن روحانی در یکی از سخنرانی‌هایش از اشتغال ۳۰ هزار نفر در شبکه اجتماعی تلگرام خبر داد.

فروش مستقیم کالا (فروشگاه‌های اینترنتی)، عرضه خدمات مانند تاکسی‌های آنلاین و تبلیغات بازرگانی از مهم‌ترین کسب وکارهای اینترنتی در ایران به شمار می‌روند که در چند سال گذشته به طرز قابل‌توجهی گسترش یافته‌اند. بیشتر این فعالیت‌ها از طریق تلگرام انجام می‌شود.

سیده حمیده زرآبادی ، یکی از نمایندگان مجلس پیش اعلام رسمی بسته شدن تلگرام، در گفت‌وگو با ایلنا در درباره احتمال اعمال محدودیت‌ برای شبکه تلگرام در سال جدید گفت: «بنابر اطلاعات موثقی که از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دارم، فیلترینگ دائم تلگرام در سال آینده به تصویب شورای‌عالی فضای مجازی رسیده و این اظهارات به‌نوعی زمینه‌سازی برای انجام این تصمیم در افکار عمومی است.»

حالا رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس بر بازی با افکار عمومی به قصد زمینه سازی برای فیلترینگ تلگرام نقطه پایانی گذاشته و می گوید. پایان همین ماه، پایان "تلگرام" و خداحافظی با آن است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست