یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

روز مرگبار؛ کشتار فلسطینی ها توسط اسرائیل


• در پی کشته شدن شانزده فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی یک روز عزای عمومی اعلام کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۱ فروردين ۱٣۹۷ -  ٣۱ مارس ۲۰۱٨در پی کشته شدن شانزده فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسرائیلی، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی یک روز عزای عمومی اعلام کرده است.
مراسم تدفین تعدادی از فلسطینی‌هایی که روز جمعه در مرز غزه و اسرائیل کشته شدند، امروز برگزار می‌شود.

در اولین روز از اعتراض‌های شش هفته‌ای فلسطینی‌ها در مرز غزه و اسرائیل، درگیری‌‌هایی با نیروهای اسرائیلی رخ داد و دست کم شانزده فلسطینی کشته و صدها نفر دیگر هم مجروح شدند.

فلسطینی‌ها تصمیم دارند بر سر حق پناهجویان فلسطینی برای بازگشت به خانه‌هایشان در جایی که حالا اسرائیل است، به مدت شش هفته راهپیمایی کنند.

فلسطینی‌ها در آستانه سالگرد تاسیس اسرائیل، با شعار "راهپیمایی بازگشت"، از دیروز (جمعه ۳۰ مارس، ۱۰ فروردین)، تجمع اعتراضی و تحصن را در مرز غزه با اسرائیل آغاز کردند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل خواهان انجام تحقیقات مستقل و شفاف در مورد کشته شدن فلسطینی‌ها شده است.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، خواهان اقدام فوری شورای امنیت در این ارتباط شده بود.
نماینده اسرائیل از شورای امنیت سازمان ملل به خاطر تشکیل جلسه در ایام عید پسح، از اعیاد یهودیان، انتقاد کرده است.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر آمار کشته شدگان را تکان‌دهنده خوانده است.
خانم ویتسون گفته است این آمار، "پرسش‌های جدی درباره استفاده سابقه‌دار اسرائیل از گلوله‌های واقعی برای کنترل اعتراض‌ها ایجاد می‌کند."
از سال ۲۰۱۴، روز جمعه مرگبارترین روز در مناقشه میان اسرائیل و فلسطینی‌ها بوده است.

روز گذشته تظاهرات هزاران فلسطینی در نوار غزه توسط اسرائیل سرکوب شد. دوازده کشته و بیشتر از هزار مجروح، نتیجه ی این سرکوب خونین بوده است. تظاهرات فلسطینی ها به مناسبت "روز زمین" برگزار شد. تظاهرکنندگان خواهان بازگشت به وطن خود بودند.

به گفته مقامات فلسطینی، قربانیان این رویداد بر اثر تیراندازی سربازان اسرائیلی یا آتش توپخانه جان خود را از دست دادند.

به گزارش گزارشگر خبرگزاری فرانسه، شرکت‌کنندگان در تظاهرات از جمله به سمت مرز اسرائیل راهپیمایی کردند. به گزارش رویترز، ارتش اسرائیل شمار شرکت‌کنندگان در تظاهرات را ۳۳ هزار نفر برآورد کرده است.

سربازان با گاز اشک‌آور و تیراندازی با معترضین مقابله کردند. ارتش اسرائیل حماس را مسئول بالا گرفتن کشمکش دانست و اعلام کرد که درگیری‌ها را تحمل نخواهد کرد.

پیش از این آویگدور لیبرمان، وزیر دفاع اسرائیل، با کلامی تند سخن گفته و از تظاهرکنندگان در نوار غزه خواسته بود به مرز نزدیک نشوند. آویگدور به عربی در توییتر خود نوشته بود: «هر کس که به حصار مرزی نزدیک بشود زندگی‌اش را به خطر می‌افکند.»

راهپیمایی روز جمعه ۳۰ مارس سرآغاز راهپیمایی‌های اعتراض‌آمیزی است که قرار است تا میانه ماه مه ادامه یابد.

شرکت‌کنندگان در تظاهرات روز جمعه همچنین چندین چادر در منطقه مرزی بر پا کردند که قرار است تا ۷۰مین سالگرد "روز نکبت" در ۱۵ ماه مه بر پا باشد. "نکبت" نامی است که فلسطینیان به آوارگی و بیرون راندن فلسطینی‌ها از منطقه‌ای که در آن می‌زیستند و تأسیس حکومت اسرائیل در همان منطقه در سال ۱۹۴۸ اطلاق می‌کنند.

تظاهرکنندگان تصاویر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را هم به آتش کشیدند. گشایش سفارت آمریکا در اورشلیم (بیت‌المقدس) که قرار است در میانه ماه مه انجام گیرد نیز موجب افزایش تنش‌ها در این منطقه شده است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست