یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

چشم خندان و گریان؛ ایران ۲ - الجزایر ۱
شش تائی ها آرژانتین، آمادگی برزیل، روسیه روی اتوبان باختاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٨ فروردين ۱٣۹۷ -  ۲٨ مارس ۲۰۱٨اخبار روز- بخش ورزشی: شادروان ایوویچ مربی نامدار و تئوریسین بزرگ جهان که مدت کوتاهی مربی تیم ملی فوتبال کشورمان بود و با همکاری و همدستی چند بازیکن از کار برکنار و جلال طالبی را به جای او بر نیمکت نشاندند، معتقد بود ساختار فوتبال ایران بگونه ای است که بازیکنان شما آمادگی بازی در نود دقیقه را ندارند و برای ترمیم این نقیضه نمی توان با یک ماه و چند ماه کار جدی صورت داد.
وی بر این اعتقاد استوار بود که در کنار استعدادهای ذاتی مراحل اکتسابی بازیکنان برای رسیدن به سطح آمادگی نسبی و نه در حد بسیار مطلوب به زمان زیادی نیاز دارد و کارهای فشرده کوتاه مدت فقط می تواند یک انرژی زودگذر را ایجاد کند.
کارلوس کی‌روش در نشست خبری پس از دیدار ایران برابر الجزایر اظهار کرده: همان طور که قبلا گفتم در بازی‌های دوستانه بین المللی مقابل تیم‌هایی مثل تونس و الجزایر ما تنها دو نتیجه کسب می‌کنیم، یا می‌بریم یا یاد می‌گیریم. چیزی که ما یاد گرفته‌ایم یک چیز است و من خیلی شفاف آن را می‌گویم، به هیچ عنوان بازیکنان داخلی ما برای حضور در جام جهانی آماده نیستند. بازیکنان داخلی ما به برنامه‌ آماده‌سازی ویژه‌ای در ۴۰ روز آینده نیاز دارند تا به این سطح برسند. آنها از این سطح دور هستند و نیاز دارند برای دوئل‌ها بهتر آماده شوند. آنها احتیاج دارند قوی‌تر و سریع‌تر باشند. آنها نیاز دارند تا فکر کردن و بازی کردن سریع را تمرین کنند و به همین خاطر آنها احتیاج دارند با من کار کنند.
کی‌روش افزود: این دو بازی به روشنی نشان داد که ما از آن چه برای جام جهانی می‌خواهیم، دور هستیم. افرادی هستند که حرفی را که من می‌زنم دوست ندارند اما این وظیفه من است که این را بگویم و هشدار لازم را بدهم. اکنون تصمیم با ما نیست. تصمیم با کسانی است که فوتبال ایران را مدیریت می‌کنند. تصمیم با ریاست محترم فدراسیون آقای تاج، روسای باشگاه‌ها و مقام عالی وزارت ورزش است. ما به تمرینات ویژه‌ای برای بازیکنان داخلی‌مان نیاز داریم.
با احترام به نظر کارلوس کی روش باید گفت این موضوع واقعیت دارد اما حقیقت ندارد! در ترکیب تیم ملی چهار بازیکن در نزدیک به سطح فوتبال جهانی قرار دارند. رضا قوچان نژاد، مسعود شجاعی، سیدجلال حسینی و اشگان دژاگه. که دو نفر مصدوم و دو نفر دیگر در پایان دوران فوتبالی شان هستند. در بین لژیونرهای حاضر در لیگ های دسته دوم و سوم اروپا فقط علیرضا جهان بخش می تواند ضمیمه این چهار نفر ذکر شده شود آن هم در تناسب با کیفیت دیدارها. بین سایر بازیکنانی که در لیگ های درجه دو یا سه اروپا بازی می کنند با بازیکنان داخلی تفاوت شاخص و عمده ای وجود ندارد.
با این حال در جای خود به این موضوع می پردازیم ولی به شاه کلید باز کننده این درب بسته شده به طور خلاصه در اینجا اشاره می کنیم:
فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی و کل نظام، فوتبال را جزئی از ایده ئولوژی می دانند فقط حضور در جام جهانی و به هر قیمتی برای آنان از دیدگاه سیاسی مهم است و کاری به ساختار و کار ریشه ای و بنیادی در فوتبال برای یافتن و پرورش استعدادها و تامین نرم افزارها و سخت افزارهای مورد نیاز میلیونها نوجوان و جوان ندارند. کسانی در راس قرار دارند برای آنان در مبحث تامین نیازها باید به جای نوشته مار شکل آن را به آنان نشان داد.


کی‌روش: بازیکنان داخلی آماده نیستند
برابر اسپانیا و پرتغال انتظار والس دارید یا اپرا؟
سرمربی تیم ملی ایران می‌گوید بازیکنان شاغل در فوتبال باشگاهی ایران آماده حضور در جام جهانی نیستند و باید تحت تمرینات خاص او برای این مسابقات مهیا شوند.
به گزارش ایسنا به نقل از فدراسیون فوتبال، کارلوس کی‌روش در نشست خبری پس از دیدار ایران برابر الجزایر اظهار کرد:
همان طور که قبلا گفتم در بازی‌های دوستانه بین المللی مقابل تیم‌هایی مثل تونس و الجزایر ما تنها دو نتیجه کسب می‌کنیم، یا می‌بریم یا یاد می‌گیریم. چیزی که ما یاد گرفته‌ایم یک چیز است و من خیلی شفاف آن را می‌گویم، به هیچ عنوان بازیکنان داخلی ما برای حضور در جام جهانی آماده نیستند. بازیکنان داخلی ما به برنامه‌ آماده‌سازی ویژه‌ای در ۴۰ روز آینده نیاز دارند تا به این سطح برسند. آنها از این سطح دور هستند و نیاز دارند برای دوئل‌ها بهتر آماده شوند. آنها احتیاج دارند قوی‌تر و سریع‌تر باشند. آنها نیاز دارند تا فکر کردن و بازی کردن سریع را تمرین کنند و به همین خاطر آنها احتیاج دارند با من کار کنند.
کی‌روش افزود: این دو بازی به روشنی نشان داد که ما از آن چه برای جام جهانی می‌خواهیم، دور هستیم. افرادی هستند که حرفی را که من می‌زنم دوست ندارند اما این وظیفه من است که این را بگویم و هشدار لازم را بدهم. اکنون تصمیم با ما نیست. تصمیم با کسانی است که فوتبال ایران را مدیریت می‌کنند. تصمیم با ریاست محترم فدراسیون آقای تاج، روسای باشگاه‌ها و مقام عالی وزارت ورزش است. ما به تمرینات ویژه‌ای برای بازیکنان داخلی‌مان نیاز داریم.
کی‌روش در پاسخ به این سوال که امشب دوئل‌های قدرتمندی را به همراه تعدادی مصدومیت دیدیم، گفت: شما حالا از مراکش چه انتظار دارید؟ یک مهمانی بزرگ؟ از پرتغال واسپانیا چه انتظاری دارید؟ والس یا اوپرا؟ این بازی‌ها نوعی راک اند رول هستند، سریع و جنگنده. نیاز داریم تا بازیکنان برای این میزان سرعت و جنگندگی آماده باشند. ما می‌توانیم اما باید برای آن آماده شویم. کشورهایی مثل پرتغال و اسپانیا از نظر توسعه فوتبال ۴۰، ۵۰ سال از ایران جلوتر هستند. آیا می‌توان این تفاوت بزرگ را طی مدت کوتاه جبران کرد؟ خیر. تنها راهی که ما داریم این است که حداقل خود را کاملا آماده کنیم. بازیکنان ما می‌توانند مقابل رونالدو ۱۰ بار بپرند؟ نه خیر تا این حد این شانس را ندارند! ما به این جا آمدیم تا ببریم یا بیاموزیم و ما اکنون یاد گرفتیم که نیاز به کار داریم. اکنون کسانی که مسئولیت دارند باید تصمیم بگیرند، رییس محترم فدراسیون فوتبال و وزیر محترم ورزش. عربستان تصمیمش را گرفته است؛ بازیکنان این تیم در اردو حضور دارند و برای باشگاه‌هایشان بازی نمی‌کنند. ما می‌توانیم چنین تصمیمی بگیریم؟ این سوالی است که وجود دارد.

گزارش بازی
ایران٢-الجزایر١
یک چشم خندان از خط حمله، یک چشم نگران از خط دفاع
تیم ملی برابر الجزایر بازیکنانی داشت مثل خانزاده که از نظر مهارت فردی به شکل مشخص ضعف فاحش داشتند گاهی در فشار از کنترل یک توپ ساده یا حتی تصمیم گیری عاجز بودند و تحت فشار به آسانی توپ را مقابل دروازه لو می دهند.

تیم ملی فوتبال ایران در راه آماده سازی اش برای حضور در جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه، سه‌شنبه در ورزشگاه شهر گراتس اتریش به مصاف الجزایر رفت که در این دیدار با نتیجه ۲ بر یک به برتری رسید.
به گزارش تابناک ورزشی، در این دیدار سردار آزمون (۱۱) و مهدی طارمی (۱۹) برای ایران گلزنی کردند و شافای در دقیقه ۵۶ توانست دروازه ایران را باز کند. در این دیدار کی روش از ترکیبی جدید که به ترکیب اصلی اش در جام جهانی نزدیک تر بود استفاده کرد اما همچنان ابهاماتی درباره لیست اصلی های کی روش باقی مانده است. مجهولاتی که به خط دفاعی و جانشین عزت الهی در دیدار مهم نخست مقابل مراکش بر می گردد.
شاگردان کارلوس در فاز هجومی تیمی مقتدر اما در بعد دفاعی واقعا لرزان و رسوخ پذیر مقابل حریفان نشان می دهند که این موضوع به غیبت پورعلی گنجی و سیدجلال بر می گردد. مشخص نیست بازیکنی مثل خانزاده که به وضوح در سطح نازل تری از دیگران قرار دارند، چگونه هر دو بازی مهم دوستانه را تقریبا کامل در زمین بوده اند؟ آیا این هم لجبازی تازه کی روش است یا فقط در حد تست می ماند؟ بازی نکردن سامان قدوس آماده هم دیگر ابهام تیم ملی است که با بازگشت دژاگه به ترافیکی سنگین منجر خواهد شد.
شاگردان کارلوس کی‌روش پیش از این هم در دیداری که سوم فروردین ماه در تونس مقابل تیم ملی این کشور انجام داده بودند، با نتیجه یک بر صفر شکست خوردند. کی‌روش قبل از بازی دوستانه مقابل الجزایر گفته بود تیمش در این دیدار بازنده نخواهد بود، چرا که در صورت برتری به نتیجه موردنظرش می‌رسد و در صورت شکست هم تجربه کسب کرده و بازیکنان جوانش خواهند آموخت. تیم ملی فوتبال ایران در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه در گروه B رقابت‌ها با اسپانیا، پرتغال و مراکش همگروه است.

ایتالیا از شکست در خانه انگلیس گریخت
رقیب ایران حریف آسیایی‌اش را برد
بازی‌های دوستانه ملی در سطح جهان با تساوی انگلیس در ورزشگاه ویمبلی مقابل ایتالیا و برتری مراکش، اولین رقیب تیم ملی کشورمان در جام جهانی ۲۰۱٨ مقابل رقیب آسیایی‌اش ادامه یافت.
در مهم‌ترین بازی در ورزشگاه ویمبلی لندن، ابتدا انگلیس با گل جیمی واردی در دقیقه ۲۶ از ایتالیا، غایب بزرگ جام جهانی پیش افتاد، اما میهمان با پنالتی اینسینیه در دقیقه ٨۷ از شکست گریخت و تساوی یک - یک را رقم زد.
در دیگر بازی مهم، مراکش اولین رقیب کشورمان در گروه دوم جام جهانی ۲۰۱٨ مقابل ازبکستان به برتری ۲ بر صفر رسید. کعبی در دقیقه ٣ و کاستا در دقیقه ۴۲ برای تیم آفریقایی گل زدند.

سه‌شنبه شب همچنین صربستان هم ۲ بر صفر نیجریه را برد، استرالیا و کلمبیا به تساوی بدون گل رسیدند، کره جنوبی ٣ بر ۲ مغلوب لهستان شد، بلژیک ۴ بر صفر از سد عربستان سعودی گذشت و رومانی یک بر صفر سوئد را برد.
در ادامه بازی‌های دوستانه ملی تیم‌های دانمارک و ترکیه از کسب پیروزی مقابل رقبای خود بازماندند.
در ادامه بازی‌های دوستانه ملی در سطح دنیا سه‌شنبه شب تیم‌های ترکیه و دانمارک مقابل رقبای‌شان به تساوی رضایت دادند.
در یکی از دیدارها تیم ملی ترکیه مقابل مونته‌نگرو به تساوی ۲ - ۲ رضایت داد. اوندر، ستاره این فصل رم در دقیقه ۱۱ و یکوسی در دقیقه ۲٣ ترکیه را پیش انداختند، اما مونته‌نگرو توسط ایوانیچ در دقیقه ۴۵ و موگوسا در دقیقه ٨۷ جبران کرد و تساوی ۲ - ۲ را رقم زد.

سه‌شنبه شب همچنین تیم ملی دانمارک در خانه‌اش مقابل شیلی، غایب بزرگ جام جهانی ۲۰۱٨ به تساوی بدون گل دست یافت.

در سایر بازی‌های مهم، اوکراین ۲ بر یک ژاپن را برد، عراق و سوریه به تساوی یک - یک دست یافتند، سوئیس ۶ بر صفر پاناما را برد، یونان یک بر صفر از سد مصر گذشت، اسکاتلند با همین نتیجه مقابل مجارستان به برتری رسید، تونس با یک گل کاستاریکا را از پیش رو برداشت و جدال بوسنی و سنگال با تساوی بدون گل خاتمه یافت.
تیم ملی اسپانیا با نتیجه‌ای قاطعانه نایب قهرمان جهان را از پیش رو برداشت.

در بازی دوستانه سه‌شنبه شب فوتبال دنیا با برتری قاطعانه ۶ بر یک تیم ملی اسپانیا، رقیب تیم ملی کشورمان در گروه دوم جام جهانی ۲۰۱٨ در خانه‌اش مقابل آرژانتین به پایان رسید.
نایب قهرمان جهان در غیاب مسی مصدوم حرفی برای گفتن نداشت و اسپانیا ابتدا توسط ایسکو در دقیقه ۱۲ و کاستا در دقیقه ۲۷ به گل رسید. با وجود اینکه اوتامندی در دقیقه ٣۹ یکی از گل‌ها را به سود آرژانتین جبران کرد، اما اشتباهات خط دفاعی این تیم در نهایت گل‌های ایسکو در دقایق ۵۲ و ۷۵، تیاگو در دقیقه ۵۵ و آسپاس در دقیقه ۷۴ را در پی داشت تا اسپانیا در خانه یک پیروزی پرگل را به دست بیاورد.

تیم ملی فوتبال برزیل در خانه قهرمان جهان به برتری دست یافت.
تیم ملی برزیل در بازی دوستانه در خانه تیم ملی آلمان به برتری یک بر صفر دست یافت.
در این بازی که در زمین قهرمان جهان انجام شد، دو تیم در نیمه اول یک بازی پایاپای را به نمایش گذاشتند و برزیل با فرصت‌طلبی توسط ژسوس در دقیقه ٣٨ به گل رسید.
تلاش دو تیم در نیمه دوم ثمری نداشت و با هدر رفتن موقعیت‌ها در نهایت برزیل بازی بزرگ دوستانه را با برتری یک بر صفر به سود خود خاتمه داد.

تیم ملی فوتبال روسیه یک دیدار تدارکاتی دیگر را هم واگذار کرد.
در یکی از دیدارهای دوستانه ملی تیم ملی فرانسه در خانه روسیه، میزبان جام جهانی ۲۰۱٨ به برتری آسان ٣ بر یک دست یافت.
در این بازی، امباپه در دقایق ۴۰ و ٨٣ و پوگبا در دقیقه ۴۹ برای فرانسه و اسمولوف در دقیقه ۶٨ برای روسیه گلزنی کردند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست