یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

یک سال حبس برای مریم شریعتمداری از «دختران خیابان انقلاب»
رعب آفرینی برای فرونشاندن اعتراض علیه حجاب اجباری


• مریم شریعتمداری از معترضان به حجاب اجباری در ایران که به نام «دختران خیابان انقلاب» شهرت یافته‌اند، در دادگاه کیفری استان تهران به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. محکومیت مریم شریعتمداری به یک سال حبس، تداوم عمل ماموری است که وی را از بالای صندوق مخابرات به پایین پرت کرد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ٨ فروردين ۱٣۹۷ -  ۲٨ مارس ۲۰۱٨
شعبه ۱۰۹۱ دادگاه کیفری دو تهران، مریم شریعتمداری – یکی از دختران خیابان انقلاب – را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

خبر محکومیت مریم شریعتمداری را نسرین ستوده وکیل وی در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرده است. به گفته وی، اتهام مریم شریعتمداری «تشویق به فساد از طریق کشف حجاب» و «تشویق زنان و دختران به برداشتن روسری» عنوان شده است.

نام «دختران خیابان انقلاب» با اقدام اعتراضی ویدا موحد بود که بر سر زبانها افتاد. ۶ دی ۹۶، در آستانه خیزش اعتراضی سراسری در کشور، در تهران ویدا موحدی روی پست برق تقاطع وصال با انقلاب مقابل قنادی فرانسه ایستاد و روسری سفیدی را بر سر چوبی تکان داد. این حرکت که به زودی پیروان بسیاری یافت، به عنوان اعتراض "دختران خیابان انقلاب" به تاریخ اعتراضات مدنی در ایران پیوست. در روزهای ٩ و ١٠ و ١١ بهمن ده‌ها زن ایرانی به این حرکت اعتراضی پیوستند. شاپرک شجری‌زاده، شیما بابایی، نرگس حسینی، اعظم جنگروی و مریم شریعتمداری از جمله دختران و زنانی بودند که حرکت اعتراضی ویدا موحد را ادامه دادند و با اقدام خود ضمن مشارکت در شکستن مرزهای ممنوعه جمهوری اسلامی، نشان دادند که حرکت ویدا موحد و پدیده «دختران خیابان انقلاب» یک رویداد اتفاقی نبوده بلکه نمود اعتراضی است که در جامعه علیه حجاب اجباری جریان دارد.

پلیس تهران ۱۲بهمن اعلام کرده بود که ۲۹ زن معترض را به اتهام کشف حجاب بازداشت کرده و تحویل مراجع قضایی داده است.

نرگس حسینی یکی از این افرادی بود که مأموران امنیتی بلافاصله او را بازداشت کردند و پس از صدور وثیقه سنگین پانصد میلیون تومانی او را به زندان قرچک ورامین منتقل کردند.

قوه قضائیه برای وادار کردن نرگس حسینی به ابراز ندامت، زهرچشم گرفتن از سایر زنان مخالف حجاب اجباری و پایان دادن به حرکت دختران خیابان انقلاب حکم سنگینی علیه نرگس حسینی صادر کرد. اما وی نه تنها ابراز ندامت نکرد بلکه در همان زمان نسرین ستوده که وکالت نرگس حسینی را به عهده داشت به کمپین حقوق بشر در ایران گفته بود:
«خانم نرگس حسینی در دادسرا هم حاضر نشد ابراز پشیمانی بکند و اعلام کرد به حجاب اجباری اعتراض دارد و نشان دادن اعتراض را حق قانونی خودش می‌داند و علیرغم این که در شرایط سختی در زندان قرچک ورامین نگهداری می‌شود، حاضر به اظهار پشیمانی نشد، در مقابل وثیقه پانصد میلیونی هم گفت توانایی تأمین آن را ندارد و چون خود را بی‌گناه می‌داند حتی در صورت توانایی هم حاضر به تأمین نیست.»

محکومیت مریم شریعتمداری به یک سال حبس تعزیری، دومین حکمی است که برای بازداشت شدگان در پرونده دختران خیابان انقلاب صادر شده است.
به گفته ی نسرین ستوده وکیل مریم شریعتمداری، اتهام وی«تشویق به فساد از طریق کشف حجاب» و «تشویق زنان و دختران به برداشتن روسری» عنوان شده است. اتهامی که مریم شریعتمداری همان موقع اعتراض به حجاب اجباری در گفتگو با مامور پلیس آن را به مضحکه گرفت و در مقابل چشم همگان گفت که جرمی مرتکب نشده و از حق انسانی خود دفاع کرده است چرا که اعتراض به حجاب “اجباری” را حق خود می داند. همان صحنه ای که مامور پلیس از او می‌خواهد از بالای سکوی مخابرات پایین بیاید و از مردم هم که به تماشا ایستاده بودند، می‌خواهد متفرق شوند. مریم شریعتمداری از مامور نیروی انتظامی می‌پرسد جرمش چیست و باید به چه جرمی پایین بیاید. مامور جرم او را «اخلال در نظم عمومی» می داند و مریم می پرسد:«اختلال؟»، مامور تکرار می کند: «اختلال نه، اخلال» و دقایقی بعد یکی از ماموران او را از پشت سر و با خشونت به پایین پرتاب می کند.

ویدئوی برخورد مامور نیروی انتظامی با مریم شریعتمداری که او را از سکو به پایین پرتاب می‌کند در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشت.

درپی انتشار انتشار فیلم برخورد پلیس با مریم شریعتمداری،پلیس پایتخت در کانال خود نوشت: «تردد و حاضر شدن در معابر و انظار عمومی بدون حجاب شرعی مشمول تبصره ماده 638 قانون تعزیرات است که تا دو ماه حبس داشته و قابل تبدیل به مجازات جایگزین حبس بوده و حبس اعمال نمی شود؛ لکن تشویق مردم به نداشتن حجاب مشمول بند دوم ماده 639 خواهد بود، که یک تا ده سال حبس دارد و قابل تبدیل به مجازات جایگزین حبس نیست.»

نسرین ستوده در نخستین واکنش به حکم دادگاه علیه مریم شریعتمداری گفته است: «من فکر می‌کنم اعتراض به حجاب اجباری با این نوع احکام غیرعادی و خارج از موازین قانونی و قضایی قابل فرونشاندن نیست. اعتراض به حجاب اجباری پابرجاست و تنها راهش این است که به آن توجه شود.»

به گزارش رادیو فردا: نسرین ستوده با تاکید بر «ناعادلانه و غیرقانونی» بودن محکومیت مریم شریعتمداری اظهار داشت: «من دوست دارم که این حکم را با حکم سعید طوسی و پرونده‌ای که سال گذشته در خصوص ادعای کودکی مبنی بر سوءاستفاده پدر از او مطرح شد، مقایسه بکنم. اصولا این احکام سخت‌گیرانه برای زنان را در جوامع مردسالاری مثل ایران، افغانستان و پاکستان می‌شود سراغ گرفت.»

سعید طوسی قاری قرآن که در محافلی با حضور رهبر جمهوری اسلامی نیز برنامه‌های متعددی اجرا کرده است، متهم به سوءاستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان بود. وی با اینکه به رفتارهای خود اقرار کرد، اما در نهایت از اتهامات وارده تبرئه شد.

حال نسرین ستوده وکیل دادگستری ضمن مقایسه حکم دادگاه آقای طوسی با محکومیت موکل خود مریم شریعتمداری می‌گوید که هدف قوه قضاییه از این امر، «القای رعب و وحشت برای جامعه بوده است.»

محکومیت مریم شریعتمداری به یک سال حبس، تداوم عمل ماموری است که وی را از بالای صندوق مخابرات به پایین پرت کرد. چالشی که بازنده ی آن نه زنان بلکه حکومت خواهد بود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست