یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۱۷ کشور بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس را اخراج کردند


• رسانه های روسی خبر داده اند که ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه آمریکا، کانادا و اوکراین، بیش از یکصد تن از دیپلمات های روس را اخراج کردند. مسکو به این اقدام دسته جمعی اعتراض کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۶ فروردين ۱٣۹۷ -  ۲۶ مارس ۲۰۱٨


رسانه های روسی خبر داده اند که ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه آمریکا، کانادا و اوکراین، بیش از یکصد تن از دیپلمات های روس را اخراج کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، خبرگزاری تاس با انتشار خبرهای جداگانه از اخراج پی در پی دیپلمات های روس از کشورهای مختلف جهان خبر داد و اعلام کرد که آمریکا ۴٨ دیپلمات و ۱۲ نماینده روسیه در مقر سازمان ملل را اخراج کرده است.
همچنین گفته شده است که کنسولگری روسیه در سیاتل آمریکا نیز بسته خواهد شد.
خبر اخراج دیپلمات های روس از ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا را دونالد توسک رئیس لهستانی شورای اروپا از طریق توئیتر اعلام کرد.
وی در توئیتر هیچ نامی از این کشورها نبرده است اما گفته این اقدام اتحادیه اروپا در حمایت از انگلیس صورت گرفته و در روزهای آتی احتمال اتخاذ اقدام ها و اخراج های بیشتر علیه روسیه وجود دارد.
اسامی کشورهایی که تا لحظه انتشار خبر اسامی آنها توسط رسانه های روسی منتشر شده به شرح زیر است:
۱- آمریکا: اخراج ۴٨ دیپلمات و ۱۲ فرستاده روسیه در مقر سازمان ملل متحد
۲- کانادا: اخراج چهار دیپلمات
٣- اوکراین: اخراج ۱٣ دیپلمات
۴- هلند: اخراج ۲ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۵-دانمارک: اخراج ۲ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۶-لتونی: اخراج ۱ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۷-لیتوانی: اخراج ٣ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
٨-جمهوری چک: اخراج ٣ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۹-فرانسه: اخراج ۴ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۱۰-آلمان: اخراج ۴ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۱۱- ایتالیا: اخراج ۲ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۱۲- لهستان: اخراج ۴ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۱٣- ایرلند: اخراج یک دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۱۴- فنلاند: اخراج یک دیپلمات روس (اتحادیه اروپا)
۱۵- استونی: اخراج وابسته نظامی روسیه (اتحادیه اروپا)
۱۶- رومانی: اخراج یک دیپلمات (اتحادیه اروپا)
۱۷- کرواسی: اخراج یک دیپلمات (اتحادیه اروپا)
به گزارش ایرنا، سرگئی اسکریپال ۶۶ ساله جاسوس پیشین روسیه که در انگلیس زندگی می‌کرد، چندی پیش به همراه دخترش، بی‌هوش بر روی یک نیمکت در مرکز خریدی در شهر سالزبری پیدا شد.
براساس گزارش رسانه‌های انگلیس، حال هر دو وخیم است و مامور پلیسی که آن‌ها را پیدا کرد، در بیمارستان بستری است.
اسکریپال در سال ۲۰۱۰ هنگام تبادل جاسوس میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد که در آن، مسکو چهار جاسوس خود را با ۱۰ جاسوس آمریکا مبادله کرد.
وی پیش‌تر مامور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال ۲۰۰۶ به ۱٣ سال حبس در مسکو محکوم شد، او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی ‌ام.آی.۶ گزارش داده است.
مقامات انگلیس ادعا می‌کنند که اسکریپال براثر تماس با ماده سمی اعصاب ساخت روسیه، به‌شدت بیمار شده است.
برهمین اساس، انگلیس هفته گذشته ۲٣ دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرد و در مقابل روسیه نیز علاوه بر اخراج ۲٣ دیپلمات انگلیس از تعطیلی شورای انگلیس در مسکو خبر داد.
ترزا می نخست وزیر انگلیس پس از واکنش شدیدتر روسیه به انگلیس، اعلام کرد که تدابیر دیگری به کار خواهیم بست که به نظر می رسد اخراج دست جمعی دیپلمات های روسی، برنامه مدنظر ترزا می بوده است. 

وزارت خارجه روسیه: برخی کشورها کورکورانه از انگلیس پیروی می کنند
وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای به اخراج جمعی از دیپلمات های روس از کشورهای غربی واکنش نشان داد و اعلام کرد: متحدان انگلیس کورکورانه از اصل وحدت یورو آتلانتیکی پیروی و از لندن حمایت می کنند که با منطق، اصول و معیارهای بین المللی سازگار نیست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در این بیانیه آمده است: به اخراج همزمان دیپلمات های روسیه از آمریکا و چند کشور غربی اعتراض خواهیم کرد چرا که رفتاری غیردوستانه است و به یافتن دلایل و عوامل حادثه چهارم ماه مارس سالزبوری (مسمومیت اسکریپال) کمکی نمی کند.
در بخش دیگر این بیانیه آمده است: حرکت تحریک آمیز این کشورها در همبستگی کذایی با لندن که رویکرد انگلیس در مساله اسکریپال را پذیرفته و منتظر نتایج تحقیقات درباره این رویداد نشده اند، ادامه سیاست رویارویی برای تشدید تنش ها است.
«دولت انگلیس با طرح اتهام بی اساس علیه روسیه و خودداری از همکاری در مساله اسکریپال با مسکو، در واقع موضع مغرضانه، سیاسی و ریاکارانه اتخاذ کرده است.»
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است: مساله سوء قصد به جان شهروند روس در قلمرو انگلیس مطرح است، طرف روسی به رغم درخواست های مکرر از انگلیس هیچ گونه اطلاعاتی در این مورد دریافت نکرده است، متحدان انگلیس هم اطلاعات قانع کننده در این باره ندارند و کورکورانه از اصل وحدت یوروآتلانتیکی پیروی می کنند که با منطق، اصول و معیارهای بین المللی سازگار نیست.
در پایان بیانیه آمده است: بدیهی است که این اقدام غیردوستانه بی پاسخ نمی ماند و روسیه به آن واکنش نشان خواهد داد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست