یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

جام جهانی کوچک در پنج روز
شرط شجاعی با خودش، مهدوی کیا و فوتبال پایهاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۲ فروردين ۱٣۹۷ -  ۲۲ مارس ۲۰۱٨دیدارهای دوستانه ملی مهمی از فردا تا سه‌شنبه هفته آینده در اروپا برگزار می‌شود که همچون یک جام جهانی کوچک است.
به گزارش ایسنا و به نقل از آس، اروپا آماده است تا ۱۰ روز میزبان تیم‌های ملی پرقدرت باشد. برخی از بازی‌های دوستانه‌ای که بین روزهای جمعه تا سه‌شنبه برگزار می‌شود می‌توانند نیمه نهایی یا فینال جام جهانی آینده (۲۰۱۸ روسیه) باشند. دیدارهایی مانند آلمان و اسپانیا، آلمان و برزیل یا اسپانیا و آرژانتین تقابل تیم‌های قهرمان جهان خواهد بود که از بخت‌های نخست قهرمانی در روسیه محسوب می‌شوند. این بازی‌ها فراتر از یک دیدار دوستانه هستند.
دو تیم هلند و ایتالیا که نتوانستند به جام جهانی راه پیدا کنند آزمایش‌های سختی برای تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها هستند حتی با وجود این که این دو تیم مانند گذشته قدرتمند نیستند.
هر تقابل دو تیم ملی بزرگ برابر با یک بازی تاریخی است. این اتفاق در رابطه با دیدار ایتالیا و آرژانتین، هلند و انگلیس یا پرتغال و هلند صدق می کند. همچنین رویایی میزبان جام جهانی با تیم های برزیل و فرانسه را نباید نادیده گرفت و آن ها بیش از یک بازی دوستانه هستند.
بزرگی این بازی‌ها که به منظور آمادگی تیم‌ها در کم‌تر از سه مانده به جام جهانی انجام می‌شود، پشت خود یک تجارت عظیم دارد. برخی از این بازی‌ها توسط برندهایی که تیم‌ها از آن‌ها استفاده می‌کنند برنامه‌ریزی شدند. اسپانیا در حالی به مصاف آلمان و آرژانتین می‌رود که از برند آدیداس برای لباس‌هایش استفاده می‌کند.
برخی از سرمربیان مخالف برگزاری بازی‌های دوستانه با قدرت‌های جهان بودند به این دلیل که شکست برابر حریفان مستقیم‌شان یک اتفاق دردناک خواهد بود. خورخه سامپائولی، سرمربی تیم ملی آرژانتین مخالف رویایی با اسپانیا بود و ترجیح می‌داد برابر یک تیم ضعیف‌تر به میدان برود. بد نتیجه گرفتن برابر اسپانیا یا ایتالیا ممکن است به این تیم ضربه بزند و تیمی که از لیونل مسی بهره می‌برد را تحت فشار قرار دهد.
از طرفی برندها از این روزها برای فروش پیراهن‌ها بهره می‌برند. سه‌شنبه از اغلب لباس دوم تیم‌های حاضر در جام جهانی رونمایی شد. اسپانیا برای نخستین‌بار از آن در دیدار برابر آرژانتین استفاده خواهد کرد. آلمانی‌ها و آرژانتینی‌ها نیز از لباس دوم خود در این هفته استفاده می‌کنند. در مجموع برند آدیداس و نایکی سالانه ۴ میلیارد یورو از طریق فروش پیراهن به دست می‌آورند. آدیداس در جام جهانی نسبت به نایکی نماینده بیش‌تری خواهد داشت (یازده به ۱۰).
در میان بازی‌های که قرار است در فیفا دی برگزار شود فینال‌ها و نیمه نهایی‌ها جام جهانی‌ها و یوروهای گذشته دیده می‌شود که آلمان و برزیل (فینال ۲۰۰۲)، ایتالیا و آرژانتین (نیمه نهایی ۱۹۹۰)، آلمان و اسپانیا (فینال یورو ۲۰۰۸) از جمله آن‌ها هستند. هم‌چنین بازی‌های دیگری انجام می‌شود که یادآور خاطرات به یادماندنی هستند. این بهترین روش گرم شدن برای جام جهانی است که تنها ۸۴ روز به شروعش باقی مانده است. هم‌چنین این دیدارها می‌تواند وضعیت تیم‌هایی که بخت نخست قهرمانی هستند را نشان دهد.

اطلاعیه فدراسیون فوتبال تونس درباره بازی با ایران
به گزارش وبسایت نود، فدراسیون فوتبال تونس خطاب به هواداران تیم ملی کشورش اعلام کرد که بازی دوستانه با ایران در مسیر آماده‌سازی برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ساعت ۱۹:۱۵ دقیقه روز جمعه به وقت محلی در ورزشگاه المپیک شهر رادس برگزار خواهد شد.
همچنین دیدار دوستانه تیم‌های ملی فوتبال تونس و ایران به صورت مستقیم از شبکه اول تلویزیونی الوطنیای تونس پخش خواهد شد.
تیم‌های ملی فوتبال تونس و ایران از ساعت ۲۳:۳۰ جمعه هفته جاری در مسیر آماده‌سازی برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به مصاف هم می‌روند. شاگردان کارلوس‌ کی‌روش دوشنبه گذشته وارد تونس شدند تا مهیای این نبرد تدارکاتی شوند.

شجاعی: باید این شرط را از خودم ببرم!
بازگشت مسعودشجاعی به تیم ملی یکی از مهمترین اخبار آخرین اردوی ملی ماست.
به گزارش "ورزش سه"، او که کمتر با رسانه ها حرف می زند امروز با مدیر رسانه ای تیم ملی مصاحبه ای مفصل انجام داده و درباره احتمال حضورش در سومین جام جهانی متوالی صحبت کرده است:

آقای شجاعی! در مرحله جدید اردوی تیم ملی قرار داریم. وضعیت تیم را چطور می بینید؟
بعد از وقفه ای که در تیم ملی نبودم تازه به تمرینات نیم ملی اضافه شده ام و در این چند روز وضعیت تیم ملی خدا را شکر خیلی خوب است. بازیکنان با انگیزه فراوانی کار می کنند و مطمئنا انگیزه همه بازیکنان نسبت به قبل چند برابر شده چون الان نزدیک جام جهانی هستیم و همه می خواهند در فهرست نهایی حضور داشته باشند و این خیلی طبیعی است. تمرینات هم سختتر و شادابتر شده. فکر می کنم این انگیزه بالا خیلی به تیم کمک می کند. البته باید این را هم بگویم کار کادر فنی هم با این شرایط سخت تر می شود که بین این همه بازیکن خوب باید تعدادی را برای جام جهانی انتخاب کند. البته این قانون فوتبال است و باید با آن کنار آمد.

* شما در صورتی که در فهرست نهایی قرار داشته باشی، تنها بازیکن تاریخ فوتبال ایران خواهی بود که در سه جام جهانی حضور داشته است. این موضوع حتما انگیزه زیادی به شما می دهد؟ انگیزه فعلی مسعود شجاعی بیشتر است یا زمانی که برای اولین بار قرار بود در جام جهانی بازی کند؟
جوابی که می دهم شاید از نظر شما اغراق آمیز باشد اما باور کنید انگیزه فعلی من خیلی بیشتر از سال ۲۰۰۶ است چون انگیزه ها متفاوت است. آرزوی هر کسی است که در جام جهانی بازی کند. من هم در سال ۲۰۰۶ یک بازیکن ۲۰ ساله بودم و حضور در جام جهانی اتفاق تاریخی در زندگیم بود اما هر چه از آن زمان گذشت تلاش کردم کارم تداوم و ثبات داشته باشد. همیشه هم موفق نبوده ام و بالا و پایین زیاد داشته ام اما همیشه سعی کرده ام چیزی که مربیان می خواهند را اجرا کنم. در تیم ملی و تیمهای باشگاهی سخت تمرین کرده ام و تلاش کرده ام از تمام وجودم مایه بگذارم. الان که به جام جهانی ۲۰۱٨ نزدیک شده ایم این انگیزه ام با قبل کاملا متفاوت است. این را هم بگویم انگیزه رکورد زدن ندارم.

* البته این رکورد اتفاق خوبی است و اگر در فهرست نهایی باشید تنها بازیکن تاریخ ایران می شوید که به این رکورد می رسید.
گفتم انگیزه رکورد زدن ندارم, باور کنید. قسم عزیزانم را می خورم که به این موضوع اصلا فکر نمی کنم چون تا به حالا در دو جام جهانی حضور داشته ام و حالا این حضور بشود سه تا یا حتی چهار تا. بازیکنان قدیمی بوده اند که رکوردهای بهتری را جا به جا کرده اند. درست است اسم آدم در تاریخ و آمار می ماند اما اتفاق آنچنانی نمی افتد. نکته مهمی که باعث انگیزه من شده، این است که می تواتم حداقل به خودم ثابت کنم که شرایط سنی مهم نیست و چیزی که اهمیت دارد این است که چطور زندگی کنی و تمرین انجام دهی. این شرطی است که خودم برای خودم گذاشته ام. البته هنوز لیست نهایی اعلام نشده ولی می خواهم این شرط را ببرم تا دوباره به خودم ثابت کنم که اگر خوب تمرین کنی، جدی باشی و سالم زندگی کنی می توانی به بهترین درجات در حد توانت برسی. به خودم از چند سال قبل قول دادم و تلاش کردم که ثباتم را حفظ کنم و بتوانم بهترین تمرینات را انجام دهم. خدا را شکر سال قبل اتفاقات خیلی خوبی برایم افتاد. اتفاق آسانی نیست که در اروپا بخواهی از یک تیم معمولی تر به یک تیم تاپ بروی که خوشبختانه این اتفاق برای من افتاد و حتی توانستم در لیگ اروپا بازی کنم. الان هم تیممان مدعی قهرمانی در لیگ و جام حذفی است. دوباره برگشتم به تیم ملی و این اتفاقات فوق العاده فوتبالی برای من بود. الان هم می خواهم قولم را عملی کنم و این شرط را از خودم ببرم.

مهدوی‌کیا: کسی به سرمایه‌گذاری در فوتبال پایه فکر نمی‌کند
به گزارش وبسایت نود، مهدی مهدوی‌کیا در گفت‌وگو با برنامه گل بزن در خصوص اینکه تیم آکادمی کیا چه شرایطی دارد و تاکنون چه افتخاراتی با این تیم کسب کرده است، خاطرنشان کرد: در مورد آکادمی کیا، باید بگویم طرحی داشتیم که سال‌ها در ذهنم بود. با توجه به اینکه ۱۱ سال در آلمان بازی کرده بودم، هر زمان برای تعطیلات به ایران می‌آمدم، با این سوال مواجه می‌شدم که جوان‌های ما چرا با وجود استعدادی که دارند، اما به دلیل مشکلات مالی نتوانسته‌اند استعداد خودشان را نشان بدهند. با وجود مشکلاتی که در فوتبال پایه ایران وجود دارد، تصمیم گرفتم جایی را به وجود بیاورم تا نوجوانانی که از نقاط محروم کشور یا از خانواده‌های ضعیف هستند را جمع کنم و به آنها آموزش صحیح فوتبال را بدهم. چون من اعتقاد دارم که باید فوتبال را از سنین پایین آموزش بدهیم و برای اولین بار در ایران آموزش فوتبال را از سن ۱۱ سال شروع کردیم و تیمی زیر ۱۱ سال تشکیل دادیم و در تورنمنت بین‌المللی هم حاضر شدیم که این کار در ایران سابقه نداشت. هدف این بود که بازیکنان آکادمی وقتی به سن ۱۷، ۱۸ سالگی می‌رسند بالای ۲۰۰ بازی بین‌المللی با تیم‌های مطرح دنیا داشته باشند و اکنون بعد از سه سال فکر می‌کنم بخشی از راه را رفتیم و بازیکنانی که در این آکادمی بازی می‌کنند ۴۰، ۵۰ بازی بین‌المللی خوب مقابل تیم‌هایی چون بارسلونا، بایرن مونیخ، هامبورگ و خیلی از کشورهای اروپایی بازی کرده‌اند، در حالی که هنوز زیر ۱۵ سال هستند.
مدیر تیم آکادمی کیا یادآور شد: هدف این بوده که فوتبالیست‌های بین‌المللی تربیت کنیم و این بازیکنان به فوتبال ایران خدمت کنند. راه سختی هم در این سه سال گذشته داشتیم و سختی‌هایی بوده است. در ایران داشتن منابع مالی بسیار مهم است و همه به دنبال سرمایه‌گذاری در تیم بزرگسالان هستند و کسی به سرمایه‌گذاری در فوتبال پایه فکر نمی‌کند. با این حال برخی دوستان هستند که در این راه به ما کمک کردند و هدف ما هم این است که این بازیکنان را به زودی به فوتبال ایران معرفی کنیم.
مهدوی‌کیا در واکنش به این سوال که آیا در تأمین منابع مالی یا حمایت‌های دیگر فدراسیون فوتبال یا باشگاه‌های مختلف قدمی برداشته‌اند یا نه، گفت: ما هیچ حمایتی نداشتیم و بیشتر کار شخصی بوده و یک سری دوستان کمک کرده‌اند. در راه‌مان یک سری اسپانسر هم داشته‌ایم که آن هم صد درصدی و قطعی نیستند که چند سال در کنارمان باشند. مشکلات زیادی است و اداره کردن ۷۰، ۸۰ نفر بچه در طول سال و دو سه سفر خارجی با ۶۰، ۷۰ بازیکن به خارج از کشور هزینه‌های سنگینی دارد که ما تا به الان تحمل کرده‌ایم و کار سختی است.
وی در خصوص اینکه آیا اکنون در آکادمی کیا بازیکن به خصوصی وجود دارد که آینده بسیار خوبی داشته باشد و بتواند برای تیم ملی بازی کند و بخواهد در خصوص او صحبت کند، اظهار داشت: هدف ما قطعاً این است که همه این بازیکنان بزرگ شوند و به فوتبال ایران و تیم ملی کمک کنند. من نمی‌توانم اسم ببرم، چون تازه آنها زیر ۱۵ سال هستند و اسمی نبریم که شرایطی به وجود نیاید. با این حال شک نکنید از این آکادمی در آینده بازیکنان بزرگی بیرون می‌آیند و به فوتبال ایران خدمت می‌کنند، چون ما استعدادیابی می‌کنیم و در حال کار کردن با این بازیکنان هستیم. مربیان بزرگی هم به آکادمی آورده‌ایم و مربی هامبورگ برای آموزش در آکادمی ما کار کرد. حتی سال گذشته خیلی از مربیان هامبورگ را به آکادمی‌مان دعوت کردیم و خیلی از مربیان جوان را برای آموزش به صورت رایگان دعوت کردیم و بازیکنان ما را هم تمرین داد و اکنون سرمربی تیم هامبورگ شده است. مربی دروازه‌بانی و بدنسازی تخصصی آورده‌ایم و کار نویی را انجام می‌دهیم تا فوتبالیست‌های ما با فوتبال روز دنیا آشنا شوند. همانطور که گفتم سالی یکی دو بار هم خودمان را با تیم‌های بزرگ اروپایی مقایسه می‌کنیم و قطعاً در چند سال آینده فوتبالیست‌های خیلی بزرگی از این آکادمی بیرون می‌آیند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست