یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دولت ترکیه حقوق صدها هزار نفر را پایمال کرده است


• زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: "ارقام حیرت‌انگیزند: طی هجده ماه وضعیت اضطراری نزدیک به ۱۶۰هزار نفر بازداشت و ۱۵۲هزار کارمند دولت اخراج شده‌اند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱ فروردين ۱٣۹۷ -  ۲۱ مارس ۲۰۱٨سازمان ملل متحد با محکوم کردن دولت ترکیه به خاطر نقض حقوق بشر می‌گوید که از کودتای نافرجام تابستان ٢٠١۶ به بعد، و با تمدید وضعیت اضطراری، حقوق صدها هزار نفر در این کشور پایمال شده است. شماری از این افراد تحت شکنجه قرار گرفته‌اند و ده‌ها هزار نفر بیکار شده‌اند.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، روز سه‌شنبه ٢٠ مارس/٢٩ اسفند، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار گزارش خود در باره ی وضعیت ترکیه طی سال ٢٠١٧، اعلام کرد که تمدید منظم وضعیت اضطراری، راه را برای نقض حقوق بشر در این کشور هموار کرده است. شکنجه، بازداشت‌ غیرقانونی، اخراج از کار، ممنوعیت خروج از کشور و محدودیت جابه‌جایی در موارد بسیار زیاد اعمال شده است.

وضعیت اضطراری نخستین بار چند روز بعد از کودتای ١۵ ژوئیه ی ٢٠١۶ اعلام شد. رجب طیب اردوغان مسئولیت این کودتای شکست‌خورده را به گردن مخالف بزرگ خود، فتح‌الله گولن انداخت و بلافاصله "پاکسازی"‌های عظیمی را در دستگاه دولت آغاز کرد.

زید رعد حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت: "ارقام حیرت‌انگیزند: طی هجده ماه وضعیت اضطراری نزدیک به ١۶٠هزار نفر بازداشت شده‌اند. ١۵٢هزار کارمند دولت اخراج شده‌اند، تعداد زیادی از آموزگاران، قضات و وکلا یا تحت پیگرد قرار گرفته یا از کار برکنار شده‌اند. روزنامه‌نگاران را دستگیر، رسانه‌ها را بسته و سایت‌های اینترنتی را فیلتر کرده‌اند". او افزود: "کاملاً روشن است که از وضعیت اضطراری در جهت محدودیت آزادی و حقوق شهروندان سوءاستفاده شده است".

زید رعد حسین پذیرفت که کودتای سال ٢٠١۶ برای دولت وضعیت دشواری ایجاد کرد ولی با اینحال تعداد دفعات تمدید وضعیت اضطراری و همچنین عدم تناسب میان این تصمیم‌ها و میزان واقعی خطر، حاکی از آن است که تمدید وضعیت اضطراری عملاً ابزاری برای خفه کردن هر نوع انتقاد و نارضایتی بوده است. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست