یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ایران ۴ - سیرالئون صفر
تیمی محلی، لغو محرومیت میزبانی عراق، تجمع اعتراضی کارگراناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۶ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱۷ مارس ۲۰۱٨اعتماد در باره بازی ایران و تیم موسوم به سیرالئون نوشت:
١٦ اسفند امسال بود که مهدی تاج، رییس فدراسیون فوتبال اعلام کرد: «با وجود قراردادی که با فدراسیون لیبی داشتیم، آنها نتوانستند تیم‌شان را آماده بازی دوستانه با ایران بکنند. برهمین اساس تیم سیرالئون را هماهنگ کردیم که ۲۶ اسفندماه در ورزشگاه آزادی با تیم ملی فوتبال ایران یک دیدار دوستانه داشته باشد.» سیرالئونی‌ها روز پنجشنبه وارد ایران شدند. سایت بانک ورزش دیروز خبر داد درحالی که قراراست شنبه ایران و سیرالئون دیداری دوستانه برگزار کنند، اما فدراسیون فوتبال سیرالئون اعلام کرد اصلا در جریان این هماهنگی‌ها نبوده و قرار نیست تیم ملی کشورشان با ایران بازی کند و در برنامه شان چنین مسابقه‌ای وجود ندارد! با این وجود، درحالی که در رسانه‌ها اعلام شده بود فدراسیون سیرالئون خبری از بازی این تیم با تیم ملی ایران ندارد، تیم ملی سیرالئون به منظور بازی دوستانه در ایران به‌سر می‌برد و دیروز تمرینی در ورزشگاه آزادی داشت. بانک‌ورزشی‌ها نوشتند: مهدی تاج اعلام کرده بود فدراسیون ایران هزینه سفر ملی‌پوشان سیرالئون به ایران را پرداخت خواهد کرد، بلیت‌های سیرالئون (از فری تاون) به تهران حداقل ٩ میلیون و دویست هزارتومان به ازای هر نفر است. حتی اگر فرض کنیم ایران برای بازیکنان سیرالئون هواپیما چارتر کرده باز هم هزینه سفر هر بازیکن این کشور آفریقایی به ایران چیزی در حدود ٨ میلیون تومان می‌شود. اگر فرض کنیم ٢٢ بازیکن و ١٠ نفر کادرفنی و اطرافیان تیم‌ملی فوتبال سیرالئون در تهران حضور دارند یعنی فدراسیون ایران (بدون احتساب هزینه هتل و با احتساب هزینه برگشت) چیزی در حدود ٥١٢ میلیون تومان هزینه کرده تا این تیم درجه سه در تهران حضور داشته باشد و نتیجه‌ای هم حاصل نشده، در واقع دیداری برگزار نشده است. نیم میلیارد تومان هزینه اشتباهی مبارک فوتبال ایران! براساس آنچه فدراسیون سیرالئون اعلام کرده، تیم‌ملی این کشور با ١٨ بازیکن، ٧ نفر کادر فنی و سه مسوول به ایران سفر کرده است، این یعنی ایران هزینه سفر هوایی ٢٨ نفر را پرداخت کرده که از قرار هر نفر ٨ میلیون تومان می‌شود ٢٢٤ میلیون (رفت) و ٢٢٤ میلیون تومان (برگشت) . به همه اینها هزینه اقامت در هتل و آماده‌سازی ورزشگاه آزادی برای میزبانی را نیز اضافه کنید. براساس اعلام فدراسیون سیرالئون، بازیکنان تیم‌ملی این کشور از لیگ منتخب محلات شمال این کشور و سرپرست تیم از جنوب سیرالئون انتخاب شده، یک بازیکن نیز از بخش غربی به تیم دعوت شده تا در برابر ملی‌پوشان کشورمان قرار بگیرند. شنیده‌های بانک ورزش حاکی از آن است که برای دیدار دوستانه ایران و سیرالئون در ورزشگاه آزادی حدود ٩٥٠‌ آی‌دی‌کارت خبرنگاری و عکاسی صادر شده بود. این تعداد آی‌دی‌کارت حتی برای پوشش رسانه‌ای بازی فینال جام جهانی هم صادر نمی‌شود.

به گفته خبرنگار تسنیم، طبق آمار منتشرشده در سایت فیفا آخرین بازی ملی سیرالئون ۱۵ جولای ۲۰۱۷ (۲۴ تیر ۹۶) یعنی ٨ ماه پیش با سنگال برگزار شد. اینکه چگونه کی‌روش و دستیارانش طبق گفته اوسیانو کروز با «تفکر» این تیم را انتخاب کرده‌اند را باید خودشان توضیح دهند. کی‌روش طبق روال گذشته از صحبت با رسانه‌های داخلی خودداری می‌کند و دستیارانش را جلو می‌فرستد و ترجیح می‌دهد با رسانه‌های خارجی حرف بزند، اما شاید امروز بعد از بازی در نشست خبری بگوید چه تفکری باعث انتخاب تیمی شده که از سال ۲۰۱۴ لیگ ندارد و تیم ملی‌اش هم شبیه تیم ملی نیست. هرچند انتخاب حریف تدارکاتی حق مسلم یک مربی است اما دلیل انتخاب حریفان هم موضوعی است که دانستن آن حق مردم و رسانه‌هاست.
ابهام بعدی درباره فدراسیون فوتبال است. معمولاً برای هماهنگی چنین مواردی همه جوانب در نظر گرفته می‌شود. روابط بین الملل فدراسیون فوتبال نمی‌دانست فدراسیون سیرالئون دچار مشکلاتی است؟ یعنی بررسی این موارد جزو وظایف آنها نیست؟ مسئولان فدراسیون فوتبال چطور؟ آنها هم چیزی به گوش‌شان نخورده بود؟ چرا فدراسیون فوتبال دیروز و امروز هیچ‌گونه واکنشی به این موضوع نشان نداده است؟ چرا فدراسیون درباره هزینه‌های این سفر شفاف‌سازی نکرده و نمی‌کند؟ چرا فدراسیون فوتبال درباره اینکه این بازی توسط چه‌کسی یا چه‌کسانی یا چه‌گروهی و شرکتی هماهنگ شده چیزی نمی‌گوید؟ چرا فدراسیون فوتبال دیروز تاکنون در این باره سکوت کرده و ابهامات را بی‌پاسخ گذاشته است؟

ذوالفقارنسب: بازی با تیم لیگ یکی از بازی با سیرالئون ارزشمندتر است
این بازی‌ها در شأن تیم راه‌یافته به جام جهانی نیست
کارشناس فوتبال کشورمان معتقد است که بازی با سیرالئون هیچ ارزش فنی برای تیم ملی فوتبال ایران ندارد و این بازی‌ها در شأن تیم راه‌یافته به جام جهانی نیست.
به گزارش خبر ورزشی، بیژن ذوالفقارنسب درباره لغو بازی دوستانه ایران با تیم سیرالئون، اظهار داشت: اینکه ارتباطات و هماهنگی‌ها با منابع رسمی و بین‌المللی انجام نمی‌شود، برای فوتبال ما نه تنها نکته مثبتی نیست، بلکه خیلی بد و ضعیف است. آژانسی کار هماهنگی بازی ایران و سیرالئون را انجام داده است که احتمالاً اطلاعات کامل یا ارتباطات قوی با کشورها و تشکیلات فوتبال را ندارد. معمولاً ایجنت‌ها بازی‌های دوستانه را هماهنگ می‌کنند و شاید این شرکتی که بازی ایران را هماهنگ کرده، بسیار ضعیف و جزو شرکت‌هایی است که منافع زیادی را برای خودشان طلب می‌کنند.
وی افزود: بازی کردن با تیمی که لیگ ندارد و بازیکنانش هم حرفه‌ای نیستند، اصلاً برای تیم ما خوب نیست. اینکه ما هم بگوییم با برد سیرالئون در شرایط روحی مناسبی قرار می‌گیریم، سیاست خوبی نیست. باید ببینیم تیم‌های راه‌یافته به جام جهانی با چه تیم‌هایی بازی دوستانه برگزار می‌کنند. به نظرم فدراسیون فوتبال باید رویکردی منطقی در این خصوص داشته باشد.
کارشناس فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: من دوست ندارم که بحث کی‌روش را به میان بیاورم که خودش بازی با سیرالئون را هماهنگ کرده بود، چون در شأن تیمی که به جام جهانی راه یافته نیست که چنین بازی‌هایی برگزار کند. بازی کردن با تیم‌هایی مثل لیبی یا سیرالئون هیچ‌گونه ارزش فنی برای فوتبال‌مان ندارد. شاید اگر با یک تیم لیگ یکی خودمان بازی می‌کردیم، ارزشمندتر بود تا بازی با سیرالئون که لیگ و بازیکن حرفه‌ای ندارد.

یکی از بازیکنان لژیونر این تیم آفریقایی پیامی جالب را منتشر کرد.
وی اظهار داشت: این تیم ملی ما نیست. این تیم لئون استارز نیست. این تیمی از بازیکنان داخلی ماست که فقط تمرین می کنند تا آمادگی خود را حفظ کنند چرا که ما لیگی در کشور خود نداریم. این مایه شرم است و فقط می توانم بگویم که این تیم، تیم ملی نیست و این یک دروغ بزرگ است.

کارلوس کی روش به بهانه بازی با تیم سیرالئون پستی را در فیسبوکش منتشر کرده است.
به گزارش خبر ورزشی، او گفته: این مسابقه فرصتی برای پیشرفت تیم و بازیکنان است و برای بهتر شدن. آنها مثل همیشه کار خواهند کرد.


ایران ۴ - سیرالئون صفر
پیروزی آسان ایران مقابل حریف دست و پا بسته
تیم ملی فوتبال ایران در دیداری تدارکاتی موفق شد با نتیجه ۴ بر صفر سیرالئون را شکست دهد.
به گزارش ایسنا، دیدار تیم‌های ملی ایران و سیرالئون از ساعت ۱۵:۳۰ در ورزشگاه آزادی برگزار شد. این دیدار در پایان با نتیجه ۴ بر صفر به سود ایران به پایان رسید. گل‌های ایران را در این دیدار محمدرضا خانزاده (۱۴)، علی قلی‌زاده ( ۱۶ و ۴۶) و کاوه رضایی (۳۵) به ثمر رساندند.

نیمه نخست
دقیقه ۱۴: روی یک ضربه شروع مجدد، امید نورافکن توپ خوبی را به سمت محوطه جریمه سیرالئون ارسال کرد که محمدرضا خانزاده این توپ را وارد دروازه این تیم کرد.
دقیقه ۱۶: علی قلی‌زاده روی یک حرکت انفرادی از پشت محوطه جریمه برای خودش موقعیت شوت‌زنی ایجاد کرد و ضربه‌ای را راهی دروازه سیرالئون کرد. این توپ در میانه راه به مدافعان سیرالئون برخورد کرد و وارد دروازه این تیم شد تا ایران برای بار دوم به گل‌زنی برسد.
دقیقه ۳۱: رامین رضاییان از جناح راست روی دروازه سیرالئون سانتر کرد که کاوه رضایی به این توپ رسید و با ضربه سر توپ را به دیرک دروازه‌ این تیم زد.
دقیقه ۳۵: روی حرکتی مشابه، رامین رضاییان دوباره روی دروازه سیرالئون توپی را ارسال کرد که این بار ضربه کاوه رضایی وارد دروازه سیرالئون شد.
نیمه دوم
دقیقه ۴۶: امید نورافکن از جناح چپ روی یک حرکت انفرادی ضربه‌ محکمی را روانه دروازه سیرالئون کرد. دروازه‌بان سیرالئون این توپ را ناقص مهار کرد و روی توپ بازگشتی، علی قلی‌زاده گل دوم خودش را وارد دروازه این تیم آفریقایی کرد.
دقیقه ۷۱: بازیکنان سیرالئون روی یک ضربه ایستگاهی، موقعیت خطرناکی روی دروازه ایران ایجاد کردند که شوت ابو سونا را حسین حسینی مهار کرد و به کرنر فرستاد.
دقیقه ۷۲: فوفانا کنپسون بازیکن سیرالئون از فاصله حدود ۲۵ مترd شوت سرکشی را به سمت دروازه ایران زد که حسین حسینی با شیرجه‌ای زیبا این توپ را به کرنر فرستاد.
دقیقه ۷۸: محمد انصاری از جناح چپ توپ را به محوطه جریمه سیرالئون ارسال کرد که این توپ به علی علیپور رسید اما ضربه سر او را دروازه‌بان سیرالئون مهار کرد.
ترکیب ایران: حامد لک، رامین رضاییان، محمدرضا خانزاده، روزبه چشمی، سعید آقایی، امید ابراهیمی، علی کریمی، احمد عبدالله‌زاده، امید نورافکن، علی قلی‌زاده و کاوه رضایی

حاشیه‌های نیمه نخست
حرکات غیرحرفه‌ای بازیکنان سیرالئون. بازیکنان تیم ملی سیرالئون که به نظر می‌رسد چندان حرفه‌ای نیستند رفتارهای عجیبی از خود در بازی با ایران نشان دادند.
به گزارش ایسنا، تیم‌های ملی فوتبال ایران و سیرالئون از ساعت ۱۵:۳۳ امروز (شنبه) به مصاف هم رفتند. این دیدار با دو دقیقه تاخیر آغاز شد. کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران پیش از شروع بازی به سمت نیمکت تیم مقابل رفت و تنها با یک مربی که روی نیمکت حضور داشت، دست داد.
بازیکنان سیرالئون لحظاتی قبل از شروع بازی و در حالی که ملی‌پوشان ایران در حال گرم کردن بودند، کنار زمین جمع شده و نکات تاکتیکی را از سرمربی خود دریافت کردند.
تمام اعضای تیم ملی به همراه کادر فنی قبل از شروع بازی در زمین چمن حاضر شده و عکس یادگاری گرفتند. هیچ یک از سه گلزن ایران در نیمه نخست بازی بعد از به ثمر رساندن گل خوشحالی خاصی از خود نشان ندادند.
بازیکنان سیرالئون رفتارهای غیر حرفه‌ای زیادی از خود در بازی امروز به نمایش گذاشتند. یکی از این موارد در نیمه اول حضور بازیکنان ذخیره پشت دروازه ایران برای گرم کردن بود اما بازیکنان سیرالئون به جای گرم کردن بازی را تماشا کردند.

تشکر عراقی‌ها از سعودی‌ها به خاطر لغو محرومیت
رییس فدراسیون فوتبال عراق بعد از رفع محرومیت از ورزشگاه‌های این کشور از سعودی‌ها تشکر کرد.
به گزارش ایسنا و به نقل از سایت عربی کوره، فدراسیون بین‌المللی فوتبال رسما با لغو محرومیت میزبانی از فوتبال عراق موافقت کرد و این کشور بعد از مدت‌ها می‌تواند میزبان دیدارهای خانگی خود باشد.
عبدالخالق مسعود، رییس فدراسیون فوتبال عراق از سعودی‌ها به خاطر تلاش برای رفع محرومیت از ورزشگاه‌های عراق تشکر کرد.
او گفت‌: به همه مردم عراق این خبر خوش را تبریک می‌گویم. از طرف خودم و از طرف مردم عراق از ترکی آل شیخ، رییس هیات ورزش عربستان به خاطر تلاش زیادی که داشت تشکر می‌کنم. دیدار دوستانه‌ای که بین عربستان و عراق در بصره برگزار شد سهم به‌سزایی در رفع این محرومیت داست.
رییس فدراسیون فوتبال عراق ادامه داد: از عادل عزت رییس فدراسیون فوتبال عربستان، از هانی ابو ریده، رییس فدراسیون فوتبال مصر و از شیخ سلمان رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا به خاطر تلاش‌های زیادی که داشتند تشکر می‌کنم.
به‌ گزارش ‌ایسنا، با وجود این که فدراسیون فوتبال ایران همکاری زیادی با عراقی‌ها داشت و بازی‌های زیادی از این کشور در ایران برگزار شد اما رییس فدراسیون فوتبال عراق نامی از ایران نیاورد. از جمله در روز ۱۲ بهمن ماه، تیم ملی عربستان سعودی در شهر بصره در یک بازی دوستانه با تیم عراق بازی کرد.

تجمع اعتراضی کارگران مجموعه ورزشی آزادی مقابل وزارت ورزش
به گزارش خبرنگار ورزشی تسنیم، ساختمان اصلی وزارت ورزش و جوانان صبح امروز شاهد تجمع اعتراض‌آمیز بود. شماری از کارگران مجموعه ورزشی آزادی در اعتراض به عدم پرداخت حقوق خود، در خیابان سئول حضور یافتند تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان وزارت برسانند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست