یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

طرح تحریم‌های جدید آلمان، فرانسه و بریتانیا علیه ایران


• برلین، پاریس و لندن پیشنهاد تحریم‌های تازه‌ای را علیه برنامه‌ی موشکی ایران در اتحادیه‌ی اروپا مطرح کرده‌اند. گفته می‌شود این طرح برای حفظ برجام است. ایران مذاکره بر سر برنامه‌ی موشکی خود را رد کرده است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۶ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱۷ مارس ۲۰۱٨برلین، پاریس و لندن پیشنهاد تحریم‌های تازه‌ای را علیه برنامه‌ی موشکی ایران در اتحادیه‌ی اروپا مطرح کرده‌اند. گفته می‌شود که این طرح برای حفظ برجام است. ایران همواره مذاکره بر سر برنامه‌ی موشکی خود را رد کرده است.

به گزارش دویچه وله، در مناقشه‌ی بین‌المللی بر سر برنامه‌ی موشکی ایران، دولت‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا پیشنهاد تحریم‌های تازه‌ای را در اتحادیه اروپا علیه ایران مطرح کرده‌اند.

روز جمعه (۱۶ مارس/۲۵ اسفند) سند محرمانه‌ای در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته و برای دیگر دولت‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا ارسال شده که بر طبق آن دولت‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا پیشنهاد تحریم‌های تازه‌ای را از سوی اتحادیه‌ی اروپا به خاطر برنامه‌ی موشکی علیه ایران مطرح کرده‌اند.

هدف از این طرح، پی بردن به این موضوع است که آیا تحریم‌های جدیدی که نخست باید همه‌ی ۲۸ کشور اتحادیه‌ی اروپا با آن موافقت کنند، مورد تایید این کشورها قرار می‌گیرد یا نه.

به گزارش رویترز روشن است که زمینه‌ی این ابتکار تازه علیه برنامه‌ی موشکی ایران، به نجات توافق اتمی با ایران بازمی‌گردد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، آن را زیر سوال برده است.

ترامپ در اواسط ماه ژانویه از کشورهای اروپایی امضا‌کننده‌ی برجام خواسته بود که خطاهایی را که او در این توافقنامه یافته است برطرف کنند. در غیر این صورت او تحریم‌هایی را که علیه ایران به حالت تعلیق درآمده‌اند دوباره برقرار خواهد کرد.

به گفته‌ی ناظران سیاسی اکنون با طرح تحریم‌های تازه‌ی‌اتحادیه‌ی اروپا علیه برنامه موشکی ایران، این اتحادیه می‌تواند به ترامپ نشان دهد که راه‌های دیگری هم به جای خروج از برجام وجود دارد.

در متن پیشنهادی دولت‌های آلمان، فرانسه و بریتانیا از تحریم شخصیت‌ها و گروه‌هایی سخن در میان است که در برنامه‌ی موشکی ایران یا در جنگ سوریه نقش بازی می‌کنند، برای نمونه فرماندهان نظامی و نیروهای شبه‌نظامی.

افزون بر آن گفته شده که سه کشور اتحادیه‌ی اروپا در رابطه‌ی تنگاتنگ با دولت آمریکا هستند تا به پشتیبانی پایدار از برجام دست یابند. در این زمینه گفت‌وگوهای چندی نیز انجام گرفته است.

حکومت ایران اعلام کرده که برنامه‌ی موشکی خود را گسترش بخشیده است. برنامه‌ی موشکی ایران مشمول توافق اتمی نمی‌شود و ایران تاکنون بارها اعلام کرده که بر سر برنامه‌ی موشکی خود گفت‌وگو نخواهد کرد.

آنگلا مرکل و امانوئل مکرون، سران دو کشور آلمان و فرانسه، قصد دارند در ماه آوریل راهی واشنگتن شوند تا شاید بتوانند توافق اتمی با ایران، موسوم به "برجام" را نجات دهند.

در پی دستیابی به "توافقات تکمیلی"

خبرگزاری فرانسه نیز شامگاه جمعه گزارش داد که دیپلمات‌های اروپا و آمریکا در وین درباره‌ی آینده‌ی توافق اتمی با ایران در حال گفت‌وگو هستند. برایان هوک نماینده‌ی آمریکا در این مذاکرات از "گفت‌وگوهایی بسیار خوب" برای "توافقات تکمیلی" سخن گفته است. به گفته‌ی او قرار است اختلاف‌نظرهای موجود در گفت‌وگوهای بعدی رفع شوند.

"توافقات تکمیلی" مورد نظر آمریکا باید ضوابطی درباره‌ی فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، برنامه‌ی موشک‌های بالستیکی این کشور و نیز نظارت شدیدتر بازرسان سازمان ملل را دربرگیرد.

هوک همچنین تصریح کرده که ایالات متحده نخست تلاش می‌کند با شرکای اروپایی خود فرانسه، بریتانیا و آلمان به توافق برسد. اما او در مورد گام‌های بعدی واشنگتن در این زمینه سخنی نگفت.

تهران وضع هرگونه تحریم از سوی اروپا را «اشتباه محاسباتی» خواند

عراقچی جمعه پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در وین‌ در واکنش به احتمال وضع تحریم‌های بیشتر از سوی اروپا گفت:
«چنانچه احیانا برخی کشورهای اروپایی به دنبال اقداماتی همچون اعمال تحریم های غیرهسته ای بر ایران جهت خوشایندی رئیس جمهوری آمریکا باشند، مرتکب اشتباه محاسبه بزرگی شده و نتایج مستقیم آن را بر برجام و ادامه حیات این توافق خواهند دید.»

نمایندگان ایران و قدرت‌های گروه ۱+۵ جمعه در یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین به آینده این توافق پرداختند. در بیانیه پایان این نشست که به ریاست هلگا اشمیت، نماینده اتحادیه اروپا برگزار شد،‌ بر پایبندی همه طرف‌ها به برجام و نیز رفع تحریم‌ها بر اساس پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته تأکید شده بود.

عراقچی شنبه ۲۶ اسفند نیز در گفتگویی با خبرگزاری دولتی «مهر» در ایران بار دیگر مذاکره بر سر برنامه موشکی را رد کرد.

معاون وزیر خارجه ایران دراین‌باره گفت:
«ما در بحث موشکی با هیچ کس مذاکره ای نکرده و نمی کنیم؛ چرا که بحث امنیت ملی است، در عین حال ما در هیچ صحنه‌ای خجالت نمی‌کشیم که مواضع خودمان را بیان کرده و از موشک‌ها و برنامه موشکی خود دفاع کنیم.»

به گزارش زمانه، هرچند او تمایزی بین «مذاکره» و «گفتگو» قایل شد و گفت که گفتگو انجام شده اما مذاکره برای رسیدن به تفاهم با کشوری دیگر، خیر.

علاوه بر عراقچی،‌ محمد جواد ظریف،‌ وزیر خارجه ایران نیز جمعه خروج احتمالی آمریکا از برجام را «اشتباه دردناک» خواند و درباره آینده برجام چنین هشدار داد:
«با توجه به آنچه در برجام در حوزه تحقیق و توسعه دیده شده و اقدامات تداوم یافته جمهوری اسلامی برای توسعه توان هسته ای خود در حوزه صلح آمیز، اگر آمریکا اشتباه خروج از برجام را مرتکب شود، حتما اشتباه دردناکی برای آمریکایی ها خواهد بود.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست