یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برابری جنسیتی، هدف وزنه برداری در المپیک
آیسن ادیب دختر ۸ ساله اشک ریخت و وزنه زد!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۰ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱۱ مارس ۲۰۱٨* گزارش سایت فدراسیون جهانی از آموزش به دختران ایرانی
فدراسیون جهانی وزنه برداری در گزارشی جالب به فعالیت رسمی زنان وزنه بردار ایرانی پرداخته است.
به گزارش "ورزش سه"، با تصمیم فدراسیون ایران و تاکید فدراسیون جهانی وزنه برداری از چندی پیش فعالیت زنان وزنه بردار در ایران آغاز شده است. رکوردگیری رسمی در اواسط بهمن ماه باعث شد تا فدراسیون تیم ملی را تشکیل داده و اولین اردو هم به میزبانی شهر اهواز برگزار شد.
دلیل برپایی این اردو در اهواز حضور اورسلا پاپاندریا، نایب رییس فدراسیون جهانی و رییس فدراسیون وزنه آمریکا بود که وعده داده بود در زمان حضورش در ایران برای نظارت بر جام بین المللی فجر به دختران وزنه بردار ایرانی هم آموزش دهد.
سایت فدراسیون جهانی با انتشار تصاویری از این کلاس های آموزشی و با اشاره به همین اتفاق اعلام کرد این فدراسیون در روز جهانی زن تعهد خود را نسبت به توسعه جهانی تقویت کرده است.

در بخشی از گزارش سایت فدراسیون جهانی وزنه برداری آمده است: «فدراسیون جهانی وزنه برداری بار دیگر تعهد خود را نسبت به توسعه وزنه برداری زنان در سراسر جهان تقویت کرد و همچنین اینکه فرصت های برابری را برای مردان و زنان در این رشته ورزشی را ایجاد کند، تضمین کرد. وزنه برداری زنان در سالهای اخیر رشد قابل توجهی داشته و زنان بیش از همیشه در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ شرکت کردند. این رشد بازتاب تلاش های فدراسیون جهانی برای حمایت از فدراسیون های ملی در جهت توسعه وزنه برداری زنان در کشورهای مربوطه است.»
پاپاندریا در ایران نشستی را با علی مرادی رییس فدراسیون وزنه برداری ایران داشت و مرادی از برنامه هایش برای شرکت زنان وزنه بردار ایرانی در المپیک ۲۰۲۰ توکیو صحبت کرد.

همچنین در ادامه این گزارش تاماش آیان، رییس فدراسیون جهانی وزنه برداری به مناسبت روز زن صحبت هایی را مطرح کرده است: «برابری جنسیتی یک اولویت کلیدی برای فدراسیون جهانی است. ما می خواهیم این اطمینان را دهیم که فرصت های برابر برای زنان و مردانی که در وزنه برداری شرکت می کنند از سطح آماتور گرفته تا نخبه وجود دارد. پیشرفت های خوبی هم داشته ایم؛ اما کار بیشتری دارد انجام می شود. فدراسیون جهانی وزنه برداری متعهد شده که با همکاری فدراسیون های ملی به برابری جنسیتی دست یابد. از این رو در المپیک ۲۰۲۰ برابری جنسیتی در وزنه برداری ایجاد می شود و رقابت مردان و زنان هر کدام در هفت وزن برگزار خواهد شد.»
دختر ۸ ساله اردبیلی در مسابقه‌های مردان وزنه زد
آیسن ٨ساله اشک ریخت و وزنه زد
شرق: باز هم بانوان و باز هم ممنوعیت ورود آنها به سالن‌های مسابقات. این‌بار خبر مربوط به حضور تماشاگران زن در مسابقات والیبال، بسکتبال و فوتبال نیست؛ صحبت از رقابت‌های وزنه‌برداری بین‌المللی جام فجر است. این پیکارها جمعه‌شب در حالی در اهواز به پایان رسید که جلوگیری از ورود یک تیم داوری از بانوان به سالن مسابقات، جنجال و حاشیه زیادی در فضای مجازی و رسانه‌ها به پا کرد.
فدراسیون وزنه‌برداری که چندماهی است مجوز رسمی شروع فعالیت را به زنان و دختران علاقه‌مند به این رشته داده، برای ارتقای سطح دانش داوران زن و تجربه‌اندوزی آنها، ترتیبی داد تا تعداد محدودی از بانوان داور وزنه‌بردار کشور (هفت نفر) در جام فجر مردان شرکت داشته باشند که با نحوه داوری و قوانین آشنایی بهتری پیدا کنند. این حرکت فدراسیونی‌ها در این مسابقات، با مخالفت مسئولان شرکت نفت اهواز که میزبان بودند، روبه‌رو شد و باعث شد مانع از ورود داوران به سالن شوند.
در این میان، مداخله و البته میانجیگری «اورسلا پاپاندرئا»، نایب‌رئیس فدراسیون جهانی وزنه‌برداری، موجب شد شرایط طور دیگری رقم بخورد. پاپاندرئا که به‌عنوان یک مدیر زن بین‌المللی به‌شدت علاقه‌مند به توسعه و گسترش ورزش در حوزه بانوان است، به بهانه برگزاری رقابت‌های وزنه‌برداری بین‌المللی جام فجر مردان در اهواز، شخصا به ایران آمده تا علاوه بر نظارت بر این مسابقات، از نزدیک با چگونگی فعالیت زنان و دختران وزنه‌بردار ایرانی آشنا شود. او آن‌قدر از راه‌اندازی این رشته برای زنان ایرانی ابراز خوشحالی کرده بود که وعده داده به دلیل این حرکت مثبت و سازنده، به اهواز می‌آید تا در حاشیه جام فجر اردویی آموزشی برای وزنه‌برداران تازه‌کار زن کشور برگزار کند. رئیس فدراسیون وزنه‌برداری آمریکا وقتی متوجه شد حراست اجازه ورود این هفت داور زن را به سالن مسابقات نمی‌دهد، به آنها اعلام کرد اگر به این خانم‌ها اجازه ورود داده نشود، او هم قدم در سالن نخواهد گذاشت.
پاپاندرئا در حالی دفاع جانانه‌ای از زنان وزنه‌بردار ایرانی کرد که بعد از حدود ۳۰، ۴۰ ‌دقیقه مذاکره و رایزنی با مسئولان حراست، توانست اجازه حضور این خانم‌ها را در سالن بگیرد. اتفاق جنجالی دیگر انتشار عکس‌های یک دختر وزنه‌بردار ٨ساله در فضای مجازی بود که به حاشیه‌های جام فجر اضافه کرد. گفته می‌شود فدراسیون وزنه‌برداری رسما از «آیسن ادیب» دعوت کرده بود تا در مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها وزنه بزند. این دختربچه که همراه مربی‌ خود از اردبیل به اهواز آمده بود تا در جام فجر هنرهای خود را به نمایش بگذارد، در اقدامی مشابه داوران زن، با مخالفت تند مسئولان حراست سالن مواجه شد و نتوانست نمایشی در این مسابقات داشته باشد. عکس‌های آیسن ادیب که با ناراحتی روی سن گریه می‌کند و فیلم‌های تمرین او از روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد. افتتاحیه مسابقات روز هفدهم اسفند بود و قرار بود این وزنه‌بردار اردبیلی در مراسم افتتاحیه نمایشی داشته باشد.
در فیلم منتشرشده دیگری، علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری، در حضور مربی و سایر مسئولان وزنه‌برداری از آیسن ادیب دلجویی می‌کند و می‌گوید: «به‌جای این مسئله من جبران می‌کنم. به شما قول می‌دهم. او باید در پنج، شش سال آینده حمایت شود تا قوی‌ترین زن جهان شود». 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست