یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

قصه هایی از ورزش زنان و مردان
وزیر: ممنوع است! دستور کاغذی رئیس، غذاهای حلال، بهای آزادیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۱۹ اسفند ۱٣۹۶ -  ۱۰ مارس ۲۰۱٨شرق: ماجرای ممنوعیت یا آزادی حضور زنان در ورزشگاه دیگر قصه‌ای تکراری است. از اصرار و انکار ورزش‌دوستان و فعالان حوزه زنان که می‌گویند بدیهی‌ترین حق یک انسان، دیدن یک مسابقه ورزشی است و این حق ابتدایی را به ما بازگردانید تا آنهایی که توپ را به زمین دولت روحانی می‌اندازند و می‌گویند نیروی انتظامی و وزارت ورزش دست دولت تدبیر و امید است و خودش درهای ورزشگاه را باز نمی‌کند اما تا زمزمه‌های بازگشت زنان به استادیوم شنیده می‌شود، مخالفت و ممانعت خود را با چاشنی استدلال‌های مذهبی بیان می‌کنند. این مسئله اما ضلع سومی هم دارد. ضلعی که می‌گوید در میان این همه مشکل و مصائب در دنیای زنان، مسئله ورزشگاه‌‌رفتن فقط‌ و‌فقط بهانه برج‌‌عاج‌نشین‌هایی است که چیزی از معنای دغدغه نمی‌دانند و مطالبات زنان را به یک موضوع بی‌ارزش از نظر آنها تقلیل داده‌اند. با این وجود مسئله ورزشگاه‌ها به باور عده قابل‌توجهی از فعالان حوزه زنان یکی از حقوق نادیده‌ گرفته‌شده‌ای است که بخشی از فعالان روی آن تمرکز می‌کنند. همین اهمیت ویژه است که فراکسیون زنان را در سال‌های اخیر برای پیگیری حق زنان و بازگشتشان به ورزشگاه پیگیر کرده است و حالا کسی خبر می‌دهد که شنیده‌ها می‌گویند ریاست‌جمهوری به زودی درهای استادیوم را به روی زنان باز می‌کند که خودش جدای از نماینده‌مجلس‌بودن از علاقه‌مندان به ورزش است و با وجودی که از او در بازی‌های پیشین دعوت شد تا به استادیوم برود، اما اعلام کرد تا زمانی که در استادیوم و ورزشگاه‌ها به روی همه زنان باز نشود، به ورزشگاه نخواهد رفت.
پروانه سلحشوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفته است درحال‌حاضر مسئله ورود بانوان به ورزشگاه‌ها یک مسئله داخلی نیست بلکه ابعاد بین‌المللی پیدا کرده است و در بازدید جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا نیز بر حضور بانوان در ورزشگاه‌ها نیز تأکید شد؛ بنابراین نباید اجازه داد که فوتبال ایران به چنین دلیلی تهدید و تعلیق شود.
به گفته عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی البته شنیده‌ها حاکی از این است که رئیس‌جمهور در زمینه ورود بانوان به ورزشگاه‌ها دستوری صادر کرده تا به وزارت ورزش ابلاغ کند که امیدواریم با اجرائی‌شدن این تصمیم، من هم طبق قولی که به بانوان داده‌‎ بودم، بتوانم در کنار آنان و همه با هم در ورزشگاه‌ حاضر شویم.
در پایان این مطلب اشاره می شود که یک هفته پیش و در بازی استقلال و پرسپولیس دختران که پیش از این و پس‌ از مدت‌ها درهای ورزشگاه‌ها برای دیدن بازی بسکتبال به رویشان باز شده بود و در خبرها خوانده بودند که اخبار خوبی درباره ورزش زنان به گوش می‌رسد، روانه استادیوم آزادی می‌شوند تا شاید اتفاق خوبی که قولش را داده‌اند در مهم‌ترین بازی پایتخت اتفاق بیفتد، اما این رفتن به استادیوم چیزی جز بازداشت چند‌ساعته برای آنها در پی نداشته است. اما حالا می‌گویند که همه چیز در ‌حال تغییر است و می‌شود آرام‌آرام زنان را نیز در ورزشگاه‌ها دید.

وزیرکشور: وقتی طبق قانون انجام کاری ممنوع است همه باید رعایت کنیم!
ایسنا: عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا با بانوان که اخیراً به ورزشگاه آزادی برای مشاهده مسابقه فوتبال حضور یافتند برخورد قهری صورت گرفت یا خیر؟ گفت: وقتی طبق قانون انجام کاری ممنوع است همه باید رعایت کنیم البته در دیگر جاهایی که وزارت ورزش با هماهنگی هایی که انجام داده توفیقاتی داشته ایم که با رعایت شئونات بانوان حاضر می‌شوند اما برای تماشای بازی فوتبال این ممنوعیت همچنان جاری است و کسانی که به آنجا مراجعه کرده بودند پلیس مانع حضورشان در ورزشگاه شد.
وزیر کشور ادامه داد: سخنگوی وزارت کشور در این‌باره گفته بود که بانوان در محل خوبی حضور دارند خیلی ها اظهار نظرهایی کردند که انگار که ناراضی هستند که این افراد در جای مناسبی حضور یابند، منظور از خوب و بد این بوده که این بانوان در بازداشتگاه و زندان نیستند زیرا آبروی افراد برای وزارت کشور مهم است و خانمی که از روی بی اطلاعی و به هر دلیلی به ورزشگاه مراجعه کرده پلیس مانع حضور آنها شد و بعد هم آنها تا پایان بازی به محلی هدایت کردند.
رحمانی فضلی گفت: آنان در کلانتری حضور یافتند و با آنها صحبت شد و سپس به خانه‌های خود رفتند، تعجب می‌کنم که برخی می‌خواهند با آبروی دیگران بازی کنند اصلا برخورد قهری نبوده است ممنوعیتی در این باره وجود داشته که پلیس هم طبق قانون جلوی انجام کاری که ممنوع بوده را گرفته لذا اگر قانون در این باره وجود داشته باشد که حضورشان آزاد باشد همین پلیس امنیت آنها را برقرار خواهد کرد.
وزیر کشور در پاسخ به این سوال که آیا در جلسه اخیرتان با جامعه مدرسین حوزه علمیه قم موضوع حضور بانوان در ورزشگاه ها مطرح شد یا خیر؟ اظهار داشت: در این جلسه نیز موضوع حضور زنان در ورزشگاه مطرح نشد. در آن جلسه پیرامون مسائل اجتماعی سیاسی و امنیتی و حوادث دی ماه و اخیر و شرایط اجتماعی کشور گفت‌وگو کردیم و به سوالات آنها پاسخ دادیم. یکی از مسائلی که این عزیزان مطرح کردند که به حق هم است و باید به آن توجه شود مسئله حجاب به معنای کلی بود که قرار شد در جلسه دیگری در این خصوص صحبت کنیم. هیچ برخورد قهری تاکنون در مسئله حجاب نشده است.

فیفا راهنمای سفر به جام جهانی برای مسلمانان تهیه می‌کند
ایسنا :‌به نقل از RT، فیفا برای حدود ۱۰۰ هزار مسلمان مسافر روسیه در جام جهانی ۲۰۱۸ راهنمایی سفر تهیه می‌کند. در این راهنما محل مساجد، رستوران‌های حلال و حتی اطلاعاتی درباره اوقات شرعی در روسیه در اختیار افراد گذاشته می‌شود.
تیم‌های فوتبال هفت کشور مسلمان برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انتخاب شده‌اند.
این کشورها عبارتند از: ایران، عربستان سعودی، مصر، مراکش، تونس، سنگال و نیجریه.
عربستان سعودی در بازی افتتاحیه در روز ۱۴ ژوئن مقابل روسیه قرار می‌گیرد. بازی‌های جام جهانی تا اواخر ماه رمضان هم‌زمان شده است.
تیم فوتبال مصر، چچن را به عنوان مکان اقامت خود انتخاب کرده است. ایران در روز ۲۰ ژوئن در کازان با ‌اسپانیا مسابقه می‌دهد. کازان یکی از شهرهایی است که بیشتر جمعیت آن مسلمان هستند و ۵۰ مسجد در این شهر وجود دارد.
فاطما سامورا، دبیر کل مسلمان فیفا اعلام کرده است که فیفا قصد دارد سفر راحتی را برای مسلمان فراهم کند.
سامورا اظهار کرد: ایمان من جزوی از زندگی من است. هر که مرا می‌شناسد می‌داند که مسلمان هستم و مانند یک مسلمان زندگی می‌کنم. در جام جهانی امسال هفت کشور مسلمان حضور دارند که بیشترین بازیکنان مسلمان را دارند. بسیاری از این بازیکنان و هواداران در ماه مبارک رمضان روزه می‌گیرند. رمضان درست با شروع جام جهانی به پایان می‌رسد. ما در فیفا اطمینان حاصل خواهیم کرد تمامی مسلمانان حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه تمامی اطلاعاتی را که نیاز دارند در اختیار داشته باشند برای مثال محل فروش غذاهای حلال یا مساجد.
در ماه دسامبر رییس فدراسیون فوتبال مصر از تاثیر ماه رمضان بر آمادگی تیم‌های مسلمان برای جام جهانی ابراز نگرانی کرده بود.

دیوار بین خبرنگاران مرد و زن در ورزشگاه آزادی!
در ردیف نخست جایگاه خبرنگاران ورزشگاه آزادی به تازگی دیواری نصب شده که صندلی خبرنگاران خانم و آقا را از هم جدا می‌کند.
به گزارش تابناک ورزشی، گویا قرار بود در بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا اجازه ورود بانوان خبرنگار حوزه فوتبال صادر شود اما احتمالا با این امر موافقت نشده است ولی دیوار سر جایش مانده است! برخی خبرنگاران می گویند دیوار کشیدن به مراتب توهین آمیز تر از آن است که همکاران خانم را به ورزشگاه راه ندهند چرا که این رویه هم توهین به خبرنگاران مرد است و هم خود بانوان.

فاجعه برندن پارک، اولین حادثه تلخ فوتبال انگلیس
نخستین اتفاق تلخی که در فوتبال انگلیس رخ داد فاجعه برندن پارک بود که بیش از ۳۰ نفر جان خود را از دست دادند.
ایسنا: هنوز خیلی از مردم تصاویر تلخ حادثه هیلزبورو در سال ۱۹۸۹ را به یاد دارند. با این حال نباید گفت این اتفاق غیرمنتظره بوده است چون حادثه مشابهی در سال ۱۹۴۶ در ورزشگاه برندن پارک بولتون رخ داد. این دیدار بین تیم میزبان و استوک سیتی که از حضور استنلی متیوس بهره می برد، برگزار شد.
بازی از دور ششم FA کاپ بود و آخرین فصلی بود که دیدارها به صورت رفت و برگشت انجام شد. با وجود این که بولتون در بازی رفت دو بر صفر پیروز شده بود دیدار برگشت با استقبال پرشور هواداران همراه شد. روزنامه بولتون ایونینگ نیوز یک روز پیش از این تقابل نوشت: بازی فوق العاده ای برای دوستداران فوتبال خواهد بود. از هر قشری در ورزشگاه حضور خواهند داشت و جو خاصی در ورزشگاه برقرار خواهد بود.
با این حال همه چیز برعکس شد. در حالی که ظرفیت ورزشگاه ۶۰ هزار نفر بود در شروع بازی ۸۵ هزار نفر در آنجا حضور داشتند. زمانی که دو تیم وارد زمین شدند هنوز برخی هواداران با فشار آوردن به دیگران به زور داخل ورزشگاه می شدند. فنس ها هجوم جمعیت را متوقف کرد و صحنه های دلخراشی دیده شد. ۳۳ نفر به علت ماندن زیر و دست پا و خفگی جان خود را از دست دادند. ۵ هزار نفر نیز مجروح شدند. تلاش یک مرد که فرزند کوچکش همراهش بود باعث شد دری را برای فرار از این شرایط باز کند و این اتفاق جان افراد زیادی را نیز نجات داد. با وجود چنین اتفاق دلخراشی بازی پس از چند دقیقه وقفه برگزار شد. مسئولان برگزاری مسابقه معتقد بودند در صورت لغو بازی تنها این فاجعه بدتر می شود.
در حالی که انتظار می‌رفت نهم مارس ۱۹۴۶ به روز باشکوه تبدیل شود به بزرگترین فاجعه تاریخ فوتبال انگلیس منجر شد (البته تا آن زمان). در ابتدا ازدحام جمعیت را علت اصلی حادثه عنوان کردند اما پس از تحقیقات مشخص شد باشگاه بولتون مقصر است چون به هوادارانش ۲۰۰۰ بلیت اضافی فروخته بود. همچنین همه درهای ورودی ورزشگاه باز نشده بودند که در رقم خوردن این فاجعه تاثیر مستقیم داشت. به همین خاطر انگلیسی ها تصمیم گرفتند بر فروش بلیت ها نظارت داشته باشند تا از تعداد تماشاگران حاضر در ورزشگاه اطلاع داشته باشند. همچنین فروش بلیت فراتر از ظرفیت استادیوم ممنوع شد. این کار باعث می شد نظم برقرار شود. موضوعی که امروزه در ورزشگاه‌ها دیده می شود. ابتدا باشگاه‌ها کم کم شروع به این کار کردند اما سپس این قضیه به صورت یک قانون در آمد. متاسفانه تراژدی برندن پارک دوباره پس از ۴۰ سال در هیلزبورو تکرار شد. فوتبال انگلیس به همین خاطر برای همیشه فنس ها و جایگاه های سرپایی را از ورزشگاه‌ها حذف کرد.

رئیس اتحادیه انگلیس:
روبان زرد گواردیولا مثل نماد داعش است!
مارتین گلن، رئیس اتحادیه فوتبال انگلیس، انتقاد تندی از گواردیولا مطرح کرد و مدعی شد که روبان زرد سرمربی اسپانیایی مثل استفاده از نشان داعش است!
به گزارش "ورزش سه"، اتحادیه فوتبال انگلیس، پپ را به خاطر استفاده از روبان زرد جریمه کرده بود و احتمال محرومیت برای سرمربی اسپانیایی وجود داشت. پپ از روبان زرد برای حمایت از زندانیان سیاسی کاتالونیا استفاده می‌کند. همچنین هم‌تای اسپانیایی گلن نیز از تصمیم اتحادیه انگلیس برای جریمه گواردیولا حمایت کرده بود و حالا گلن، صحبت‌های تندی علیه پپ مطرح کرد.
او گفت:" ما قانونی در این رابطه داریم و استفاده از چیزهایی مثل گل شقایق مشکلی ندارد؛ ولی استفاده از نماد‌هایی مذهبی مثل ستاره داوود یا دیگر نمادها مثل چکش، داس، صلیب شکسته و امثال اینها مورد موافقت ما نیست. بگذارید رک و راست بگویم، روبان زرد پپ یک نماد سیاسی است، نماد استقلال کاتالونیا و می‌توانم به شما بگویم که اسپانیایی های زیادی هستند که اصلا اهمیتی به این موضوع نمی‌دهند. گل شقایق نماد سیاسی نیست؛ ولی روبان زرد هست.
اگر بخواهیم استفاده از این نمادها را آزاد کنیم، تا کجا باید پیش برویم؟ آیا شخصی با نماد استقلال بریتانیا مورد قبول است یا شخصی با نماد داعش؟" از همین رو در این مورد بسیار سخت گیر هستیم."


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست