یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

هشت مارس و پرسش دختران خیابان انقلاب


عفت ماهباز


• خانم ها، ترانه علیدوستی، باران کوثری، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، لیلا حاتمی، پگاه آهنگرانی، مهناز افشار و...، هنرپیشگان برابری خواه و مطرح زن ایرانی، دختران خیابان انقلاب، در خیابانند و یا که در زندانند، شما در این میدان کجا ایستاده اید؟و چه نقشی داشته اید حمایت شما چگونه است؟ ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۵ اسفند ۱٣۹۶ -  ۶ مارس ۲۰۱٨


هشت مارس امسال پرچم رهایی دست دختران استوار خیابان انقلاب، است. آنها حجاب سرشان را بیرق دشتشان کرده اند و اعتراض شان را به شیوه ایی هنرمندانه در میادین مختلف شهرهای ایران به تصویر کشیده اند. خانم ها، ترانه علیدوستی، باران کوثری، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، لیلا حاتمی، پگاه آهنگرانی، مهناز افشار و... هنرپیشگان مطرح زن ایرانی که حجاب اجباری همیشه نقش ویژه ایی به عنوان مزاحم در کار و حرفه تان داشته و دارد، شما در این میدان کجا ایستاده اید؟

از ویدا موحد، مبتکر و آعازگر حرکت دختران انقلاب، در میدان انقلاب، که یک بغض خفته را ترکاند تا نرگس حسینی که از کاشان بدور از چشم خانواده راهی تهران شد تا پرچم ویدا را از زمین بردارد و ویدا را تکثیر کند تا مریم شریعتمداری، که توسط مامور نیروی انتظامی با خشونت از بالای جعبه تقسیم برق شهری به پایین هل داده شد و مچ پایش شکست تا شاپرک شجری زاده که بر خلاف میلش در زندان در چند نوبت به او آمپول‌هایی تزریق کرده‌اند تا همراز صادقی، دست شکسته تا اعظم جنگروی و ان سی و پنج نفر دیگر در زندان، دختران بسیاری که نامشان را نمی دانیم در شهرهای دور و نزدیک، شال سرشان را بیرق دستشان کردند هرکدام به دور از های و هوی با سادگی، خاموش با تکان دادن چوب و روسری، در واقع تن غیر جنسی شده را در ملأ عام در معرض دید قرار داده‌اند. زنانی که سالها نادیده انگاشته شده و صدایشان شنیده نشده است فریاد اعتراض شان را اینگونه سر داده اند که دیگر بس است بگذارید ما خود تعیین کنیم که چه بپوشیم و یا چگونه بپوشیم. آنها آگاهانه ویدا را تکثیر کردند نه فقط در میدان انقلاب بلکه در تمام میادین شهرها. زنانی تحصیل کرده، آگاه، خسته از حجاب اجباری و قوانین نابرابر، با شجاعت و آگاهی کامل از خطرات حرکت اعتراضی شان، آن را به مدنی‌ترین و زیباترین شکل به تمام جهان نشان دادند و اینگونه از حق شهروندیشان دفاع کردند.

هشت مارس امسال مبارزه زنان با دختران استوار خیابان انقلاب پیوند خورده است. آنها یاداور مبارزه زنان در هفده اسفند ۱۳۵۷ علیه حجاب اجباری هستند. آنها همچنین نام و یاد هما دارابی، متخصص پزشکی کودکان و روان‌پزشک ایرانی در اعتراض به حجاب اجباری، که در ۲ اسفند ۱۳۷۲، در میدان تجریش تهران اقدام به خودسوزی کرد را در آذهان زنده کردند. هشت مارس، هفده اسفند، یادآور روزی است که زنان تمام جهان علیه نابرابری و دستیابی به شرایطی انسانی‌تر مبارزه می‌کنند. مبارزه‌ زنان در ایران برای رفع تبعیض علیه زنان در زمینه تمامی قوانین حقوقی سیاسی، اجتماعی، قضایی، شغلی و تحصیلی در طول سال‌ها ثمرات فراوانی نداشته، از این رو هنوز تا تحقق برابری راهی طولانی در پیش است. مبارزه ای که طی چهل سال زندان و شکنجه و اسید و قوانین ضدزن و هزاران قل و زنجیر نتوانست عزم زنان را برای رسیدن به رهایی و برابری در هم بشکند. زنان در سه دهه اخیر درخشان‌ترین صحنه‌های مبارزهٔ جنبش‌های اجتماعی را در میهن ما پدید آورده اند.
۶۸ زن مستندساز نامه سرگشاده ایی به مقامات دولتی نگاشته اند. دلیل "رفتارهای خشونت‌آمیز اعمال‌شده بر زنانی که به شکلی مسالمت‌آمیز خواهان حجاب اختیاری و انتخاب پوشش هستند"، به شدت "خشمگین و آزرده‌خاطرند..." آنها اعتراض و همراهی خود با دختران انقلاب را اینگونه نشان داده اند. شما هنرپیشه گان نامی، برابری خواه، در کجای این حرکت ایستاده اید . تاریخ از شما یاد خواهد کرد اگر در کنار این زنان که حجاب سرشان را بر چوب کرده اند، بایستید. معترضان شجاع شهر ما روزی از شما خواهند پرسید شما چه سهمی در این مبارزه داشته اید؟ در دنیای مدرن امروز از دهه شصت و تاکنون در مبارزات زنان دنیا، برخی از هنرمندان بویژه هنرپیشگان با استفاده از شهرتشان مبارزات زنان را تقویت نمودند. شما زنان جوان هنرمند، شما زنان برابری خواه و برخی فمنیست به عنوان هنرمندان این مملکت، که بسیاری از زنان و دختران جوان سرزمینمان هوادار شمایند و با دیدن فیلم هایتان از شما حمایت نموده اند. این روزها آنها هنرمندانه در میادین بر بلندی می ایستند و به حجاب اجباری و در واقع به همه اجبارهایی که برای زنان ایرانی وضع شده، اعتراض می کنند. انها را به جرم "تشویق به فساد" محاکمه می کنند، به زندان عادی قرچک می فرستند و برای ازادی موقتی شان ۵۰۰ میلیون تومان وثیقه تعیین می کنند!
خانم ها، ترانه علیدوستی، باران کوثری، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، لیلا حاتمی، پگاه آهنگرانی، مهناز افشار و...، هنرپیشگان برابری خواه، شما برای حمایت از دختران خیابان انقلاب، چه می کنید؟ آنها در خیابانند و یا که در زندانند، شما در این میان کجا ایستاده اید؟ هنوز راه درازی برای رفع تبعیض علیه زنان در تمامی قوانین حقوقی سیاسی، اجتماعی، قضایی، شغلی و تحصیلی باقی است و شما می توانید همراهان خوب زنان جامعه ما باشید.

۸ مارس ۱۳۹۶
عفت ماهباز
efatmahbas@hotmail.com
efatmahbaz.com


پانویس
ویدا موحد. او بدون مانتو و در حالی که روسری سفید خود را به چوبی بسته بود در خیابان انقلاب از جعبه تقسیم برق شهری بالا رفتT روسری‌اش را به نشانه اعتراض بالا برد او. بیش از یک ماه در زندان بود. ویدا یک فرزند ۱۹ ماهه دارد.
نرگس حسینی ۳۲ ساله، دومین دختر خیابان انقلاب بعد از دستگیری همچنان بی حجاب بود مچ بند سبز بست و در خیابان انقلاب از جعبه تقسیم برق شهری بالا رفت و روسری‌اش را به نشانه اعتراض بالا برد. بیست روز در زندان قرچک با قرار وثیقه ۶۰ میلیون تومانی بود. آزاد شد. او در ستاد مهندس موسوی در کاشان فعال بود. بعد از انتخابات و شلوغی‌ها از کار اخراج شد. بعد از ‌آن دیگر هیچ فعالیت عملی نداشت.
مریم شریعتمداری، یکی از دختران خیابان انقلاب که بر روی سکو رفته بود، ستوان‌ یکم علی‌اکبر قرایی جمعی کلانتری انقلاب او را از سکو به پایین پرتاب کرد و مچ پای او شکست، او را از بیمارستان به زندان منتقل کردند. مریم، ٣٢ساله دانشجوی امیرکبیر است مریم شریعتمداری با تاکید بر بیگناهیِ خود وثیقه را نپذیرفت.
همراز صادقی هنگام اعتراض به حجاب اجباری دستش را از ساعد شکستند، او، روز شنبه، در تقاطع خیابان سمیه و سپهبد قرنی تهران روسری اش را از سر برداشته بود.
شاپرک شجری‌زاده در خیابان قیطریه حین اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شد و در بازداشتگاه مورد ضرب‌ و شتم قرار گرفت. مادر است و یک فرزند دارد.
اعظم جنگروی (ازی) فعالیت‌های سیاسی خود را در حوزه زنان در حزب مجمع زنان اصلاح طلب و حزب کارگزاران به امید اصلاحات آغاز کرد، خسته شد، انگار باید عمل کرد. شعار بس است. این کار را انجام داد برای آزادی، برای اتمام تمام قوانین قوانین و مقرراتی که بر علیه ما زنان است و تمام عواقبش را هم پذیرفت.
ستاره معتقد است این جنبش محدود به جنسیت و اعتقاد خاصی نیست و اگر سرکوب نشود، در روزهای آینده زنان و مردان زیادی را خواهیم دید با هر اعتقادی در اعتراض به حجاب اجباری. نه اغتشاش و نه شورش. که اعتراض به حجاب اجباری حق من است.

به گفته خانم ستوده، موکلش نرگس حسینی شنبه پنجم اسفند به سه اتهام محاکمه می‌شود که مهم‌ترین آن "تشویق به فساد" است. خانم حسینی همچنین با دو اتهام دیگر "عدم رعایت حجاب شرعی" و "تظاهر به عمل حرام" روبرو است. او گفت اتهام تشویق به فساد، که نرگس حسینی با آن روبرو است، "هم ردیف دایر کردن خانه فساد است.
دختران با دواتهام مواجه می شوند «تظاهر به عمل حرام» و «عدم رعایت حجاب شرعی» که به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی مربوط می شود و همچنین تفهیم اتهامی همچون «تشویق به فساد» را نیز در بر می گیرد.
دختران انقلاب عمدا وکیل ندارند اما نسرین ستوده انهایی که از او درخواست وکالت داده اند را وکلتشان را به عهده گرفته است.
این زنان را عمدا بعد از دستگیری در زندان عادی نگه داری می کنند. بازپرسان دادستانی از انها بازجویی می کنند. وزرا یا زندان قرچک ورامین. زندان قرچک ورامین شبیه زندان کهریزک است و در ان بیش از ۱۲۰۰ زندانی زن عادی در زندان هستند تحت فشار در کنار زنانی که شرایط دشوار داشته اند و گاه مورد مزاحمت این زنان را فراهم می کنند.
در تظاهرات علیه حجاب اجباری در۱۷ اسفند ۵٧، شعار «زن و مرد شهید شدند، هر دو باید آزاد باشند» به چشم می‌خورد.


داده های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۱۹ بهمن ۱۳۹۶ بدون نقد و نظر. حجاب اجباری
در ایران ۷۸٫۳ درصد موافق با حجاب اختیاری و ۲۱٫۷ درصد نیز موافق با حجاب
پنج استانی که بیشترین درصد موافق با حجاب اختیاری را دارند به ترتیب عبارت اند از: البرز (۹۱٫۷)، فارس (۹۰٫۹)، گیلان (۸۸٫۷)، آذربایجان غربی (۸۵٫۸)، و تهران (۸۴٫۸). همچنین، پنج استانی که بیشترین درصد موافق با حجاب اجباری را دارند بهترتیب عبارت اند از: خراسان جنوبی (۵۱٫۶)، سیستان و بلوچستان (۴۱٫۵)، کهگیلویه و بویراحمد (۳۴٫۴)، خراسان شمالی (۳۲٫۹)، و چهارمحال و بختیاری (۳۲٫۷). بااینحال، موافقان حجاب اختیاری در همه ی استانهای کشور به غیر از استان خراسان جنوبی در اکثریت هستند، ولو به درجات گوناگون. در استان خراسان جنوبی نیز موافقان حجاب اجباری فقط اکثریتی شکننده دارند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست