یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

ایده زمین های وقفی ملاها برای بیشرفت فیفا!!
اینفانتینو رئیس فیفا در لباس اصلاح طلبان حکومتیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱٣ اسفند ۱٣۹۶ -  ۴ مارس ۲۰۱٨* بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد!

اخبار روز- کرد سنندجی: در بحث مربوط به کد رفتار بین المللی، تشریفات، مقدمه ورود و دست زدن به هرگونه حرکت اجتماعی است. دیپلماسی و تشریفات یا پروتکل چنان به هم آمیخته اند که نمی توان آنها را از هم جدا کرد. تشریفات جزیی از دیپلماسی است و در بطن آن جای دارد. عمل و شغل دیپلماسی نیاز به محیطی رسمی دارد. تشریفات به ملاقات ها، مذاکرات، ضیافت ها، مسافرت ها و دید و بازدیدها جنبه رسمی می دهد و تعهداتی ایجاد می کند.
سفر اینفانتینو به تهران نشانه کمتری از چنین کد رفتار بین المللی داشت. به بیان دیگر رئیس فیفا مثل توریست های سرراهی که راهنمای سفر، زمان کوتاهی را برای بازدید و خرید در اختیارشان می گذارد، این سفر را شروع و به پایان برد.
به هر جهت و طبق معمول, رسانه‌های معتبر جهان از جمله دی ولت آلمان، بی بی سی، دیلی میل، گاردین و نیویورک تایمز با پوشش بخشی از آن چه که در تهران اتفاق افتاد از صحبت های اینفانتینو برای حل دو مساله بعد از ملاقات با سران ورزشی و مقامات عالی رتبه کشور ایران خبر دادند.
در اخبار رسانه های ایران معلوم نشد ایران دعوت کننده بوده یا این که رئیس فیفا در حیطه مسئولیت اش و بدون دریافت دعوتنامه ای به یکی از کشورهای عضو فیفا سفر کرده است. با این وصف در اخبار تعدادی از رسانه های برون مرزی آمده است که موضوع اصلی که با درخواست ایران روبرو بوده است، پرونده ایران و عربستان است که در یکی، دو سال گذشته با انفعال کنفدراسیون فوتبال آسیا به ادعای سعودی‌ها مبنی بر نبود امنیت در ایران و البته عدم رایزنی کافی از سوی سران فدراسیون فوتبال ایران بی نتیجه‌ بوده است و در حال‌ حاضر بالاترین مقام فوتبالی جهان با این چالش اساسی روبرو شده که پرونده بازی‌های ایران و عربستان و نمایندگان این دو کشور خیلی زود رفع شود تا به جای بازی در زمین بی طرف دو کشور بتوانند در خانه میزبان باشند. دومین موضوع مورد بحث در این سفر ورود خانواده‌ها به ورزشگاهاست. این بحثی است که از دوره قبل یعنی حضور سپ بلاتر مطرح شده و به صورت جدی تر در آن نیز بر لزوم ورود خانواده‌ها و زنان به ورزشگاه‌های ایران تاکید شده است.
ترکیب دو نفر همراه ایشان هیچ تناسب و سنخیتی با دو موضوع در بالا ذکر شده نداشت و معلوم نشد فان باستن هلندی برای چه کاری به ایران رفته و فقط می توان گمانه زنی کرد که رفتن وی به عنوان همراه درسفر و نه ماموریتی خاصی تعبیر شود. از این مهمتر حضور رئیس فیفا در دربی تهران و آن هم نه برای دیدن بازی بلکه دیدن فضای امنیتی که ایرانی ها به آن معتقدند و عربستانی ها به آن اعتقادی ندارند قسمتی از ضعف مدیریتی رئیس فیفا را نشان داد. در جائی که گروههای تخصصی برای بررسی چنین مواردی وجود دارد و نگاه آنان فنی و بر اساس اطلاعات و داده های متعدد است و این که یک ساعت و اندی در استادیوم حضور یافت و تازه شاهد انفجار و پرتاب اشیا بود نمی تواند مبنای نظر تخصصی قرار گیرد.
رئیس فیفا به گفته خودشان رفته بودند که موضوع ورود بانوان به ورزشگاهها را نیز حل کند:
رئیس فیفا در کنفرانسی با موضوع عدالت و دسترسی برابر، گفت در سفرش به ایران دیده است که اشتیاق فراوانی به فوتبال هست، اما در این کشور قوانینی هم هست. او گفت: "در برخورد با این قوانین دو راه داریم، یکی اینکه محکوم و متهم کنیم و به روابط پایان دهیم و یکی هم اینکه با رهبرانشان صحبت کرده و آنها را قانع کنیم."
آقای اینفانتینو گفت: "من راه دوم را انتخاب کردم و به تهران رفتم. روحانی قول داد، اما گفت در کشور ما این امور کمی زمان می‌برد."
رئیس فیفا گفت اعطای حق رای به زنان سوئیسی هم کمی زمان برد!!

حتی رئیس فیفا زحمت به خود نداد که از فدراسیون فوتبال بخواهد ملاقاتی را هم با تعدادی از بانوان فوتبالیست برای وی فراهم کند و یا این که خودجوش دقایقی را به میان بانوان در همان مبادی ورودی برود و با آنان صحبت کند! ایشان با کمال مسرت و بر خلاف تعارفات رایج در عرف بین المللی در رعایت شان و منزلت مدیریت یک نهاد جهانی شال سرخ و آبی را بر گردن زدند و در یک بازی صددرصد مردانه و در حالی که تعدادی از بانوان در خارج از ورزشگاه دستگیر شده بودند مدیریت ضعیف شان را در این سفر به رخ کشیدند.
بخوانیم که چگونه در این سفر سر راهی ناگهان ملاقات خود جوشی برای رئیس فیفا بیش می آید که رسانه های جهان از آن بی خبر بوده یا خود را به بی خبری زده اند!

ملاقات خود جوش: به نقل از ایسنا جانی اینفانتینو- رئیس فیفا- که مهمان ویژه دربی ۸۶ پایتخت بود در آخرین ساعت حضورش در کشور به ‌طور اتفاقی دیداری با حجت‌الاسلام حسین سلیمانی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اوقاف در فرودگاه... داشت.
در این دیدار حجت‌الاسلام سلیمانی درباره کارکردهای سنت حسنه وقف در جامعه اظهار کرد: این سنت از زیبایی‌های دین مبین اسلام است که می‌تواند کارکردهای مختلفی در جامعه از جمله فرهنگی، اجتماعی یا حتی ورزشی داشته باشد که مانند بسیاری از زیبایی‌های دیگر دینمان به سادگی از کنارش عبور می‌کنیم.
وی افزود: از خدمات وقف در عرصه ورزش در ایران اسلامی می‌توان به ۴۲۰ هزار هکتار اراضی ورزشی موقوفه و ۴۷۹ مجموعه ورزشی موقوفه که ۶۶ مجموعه در پایتخت قرار دارد، اشاره کرد که شاید کمتر کسی از آن خبر داشته باشد.
و... اینفانتینو که از خدماتی که وقف می‌تواند برای مردم داشته باشد، متعجب شده بود، درباره ساخت ورزشگاه در قالب وقف مشارکتی در کشورهایی که فضاهای ورزشی مناسبی ندارند، اظهار کرد: الگوی وقف مشارکتی ایده خوبی است که می‌تواند به توسعه مکان‌های ورزشی در کشورهایی که فضای ورزشی کمی دارند، کمک کند.
رئیس فیفا ایده وقف مشارکتی را جذاب دانست و گفت: ما روی این موضوع فکر می‌کنیم!
اینفانتینو در این سفر به جای این که وزیر ورزش و رئیس جمهور نظام را در مورد دخالت دولت در امور فوتبال به چالش جدی بکشد با ابراز تعجب از پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی در فوتبال ایران می‌گوید اگر ایران نمی‌خواهد جایگاه و موقعیت خود را در فوتبال دنیا از دست بدهد، بسیار حیاتی و مهم است که حق پخش تلویزیونی به باشگاه‌های ایران پرداخت شود. این اتفاق در همه جای دنیا رخ می‌دهد و ایران نمی‌تواند از این مقوله جدا باشد. رییس فدراسیون بین المللی فوتبال همچنین از مسئولان دولت و ورزش ایران درخواست کرد که برای حل این مشکل تصمیم درستی بگیرند. او تاکید کرد در غیر این صورت برای آخرین بار به ایران می‌آید تا آن را به خاطر موفقیت هایش تحسین کند!!
شکی نیست که فیفا در سطح وسیع تری نسبت به – اف‌ آی‌ وی‌ بی- فدراسیون بین المللی والیبال که کم و زیاد موجبات ورود زنان به سالن های والیبال را به حکومت ایران تحمیل کرد دارای اهرم های قوی تر و راه کارهای عملی تری برای فشار و حل مشکل ورود بانوان در بخشی از اساسنامه این نهاد در قلمرو تبعیض جنسیتی است. برخورد رئیس فیفا با این شیوه، پوشیدن لباس اصطلاح اصلاح طلبان حکومتی است و نشانه ای دال بر موضع جدی فیفا در آن دیده نمی شود!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست