یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

و...لات کوچه‌های خلوت
جیانی در ایران، شیخ در عراق، بانوان کو، کلیددار, خودسانسوریاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ٨ اسفند ۱٣۹۶ -  ۲۷ فوريه ۲۰۱٨کمک داور فینال جام جهانی ۱۹۹۴ می‌گوید به اعتقاد او فغانی برای قضاوت داربی ۸۶ باید تلاش دوچندانی داشته باشد.
داربی ۸۶ پایتخت روز پنج‌شنبه در حضور ۶۰ هزار هوادار فوتبال و مهمان ویژه این بازی یعنی جیانی اینفانتینو، رییس فیفا در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. کمیته داوران با توجه به حساسیت‌های این بازی، علیرضا فغانی را برای قضاوت این دیدار حساس برگزید.
محمد فنایی، کارشناس داوری فوتبال و کمک داور دیدار پایانی جام جهانی ۱۹۹۴ میان دو تیم برزیل و ایتالیا در گفت‌وگو با ایسنا، درباره چالش‌های فغانی برای قضاوت این دیدار در حضور اینفانتینو اظهار کرد: با حضور اینفانتینو چند مشکل داریم. مردم فوتبال دوست و بازیکنان و مربیان استقلال و پرسپولیس بدانند که با حضور اینفانتینو یک فرصت طلایی برای ما پیش آمده است. امروز فوتبال بعد سیاسی دارد و ما می‌خواهیم اثبات کنیم که مظلوم واقع شدیم. در حوزه خلیج فارس مشکلاتی برای ما به وجود آمده است و نمی‌توانیم برابر نمایندگان عربستان در خاک کشور خودمان میزبانی کنیم. هرگونه حرکت غیراخلاقی، توهین، فحاشی و پرتاب اشیا می‌تواند به ضرر فوتبال ما باشد چرا که برای فیفا مسجل می‌شود که ما در کنترل امنیت مشکل داریم. هواداران باید در طول بازی آستانه تحمل خود را افزایش دهند.
او در پایان تاکید کرد: اگر بانوان هم در ورزشگاه بودند، یک اتفاق خوب برای ما رخ می‌داد. مسئولان تصمیم‌گیر می‌توانستند کاری کنند که بخشی از ورزشگاه در تصاحب بانوان باشد. آن وقت می‌توانستیم امتیازات زیادی از فیفا بگیریم و حتی میزبانی رقابت‌های بین المللی را به دست بیاوریم. اگر اینفانتینو سوال کند که بانوان کجا هستند، یک معضل بزرگ درست می‌شود. آن وقت باید چه بگوییم؟


پز ده روزه
جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی به بهانه حضور رئیس و برخی مقامات عالی رتبه فیفا در تهران، مورد بازسازی کامل قرار گرفت.
به گزارش خبرگزاری مهر، ناصر محمودی فر مدیر مجموعه ورزشی آزادی با بیان اینکه جایگاه ویژه یا همان پاویون ورزشگاه بزرگ آزادی بعد از نزدیک به نیم قرن مورد بازسازی کامل قرار گرفت، اظهار داشت: با توجه به حضور انفانتینو رئیس فیفا و تعدای از مدیران ارشد فدراسیون جهانی فوتبال در تهران و تماشای دربی پایتخت، جایگاه ویژه یا همان پاویون این ورزشگاه در کمتر از ۱۰ روز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت تا به شکل شایسته میزبان رئیس فیفا باشیم!.


حملات تند کریمی: کی روش، لات کوچه‌های خلوت است!

به گزارش تابناک ورزشی، جادوگر فوتبال ایران در این برنامه صحبت‌های تندی در خصوص شرایط فدراسیون، کارلوس کی‌روش، پرسپولیس و حضور بانوان در استادیوم مطرح کرد اما گزیده‌ سخنان جدید علی کریمی علیه سرمربی پرتغالی تیم ملی را می خوانید که بسیار جنجال ساز شده است:
ایشان برای سه هزار دلار پاداش بازی با نیجریه در جام جهانی که پرداخت نشده بود مدام خودشان را در اتاق حبس می‌کردند و فقط سر تمرین می‌آمدند. سرمربی تیم ملی بعد از ۶، ۷ ماه هنوز پیگیر پاداش بود و من لطف کردم و برای ایشان پول را گرفتم.
علی کریمی در یک برنامه اینترنتی حضور یافت و پاسخگوی سوالات مهرداد میناوند شد.

به کی‌روش لطف کردم و پاداش برایش جور کردم
من ترسی از کی‌روش ندارم. چون خیلی برای این فرد کار انجام داده‌ام. چه زمانی که بازی می‌کردم و چه آن ٣ ، ۴ ماهی که در کنار ایشان کار کردم. من حتی با توجه به روابطی که داشتم برای ایشان پاداش جام جهانی قبل را زنده کردم و از یکی از دوستانم گرفتم. چون ایشان برای سه هزار دلار پاداش بازی با نیجریه در جام جهانی که پرداخت نشده بود مدام خودشان را در اتاق حبس می‌کردند و فقط سر تمرین می‌آمدند. سرمربی تیم ملی بعد از ۶ ، ۷ ماه هنوز پیگیر پاداش بود و من لطف کردم و برای ایشان پول را گرفتم.

کی‌روش لات کوچه‌های خلوت است!
من در برنامه هم گفتم اگر بزدل بودم که در برنامه حاضر نمی‌شدم. نفر دوم فدراسیون بغل بنده بود و هر کسی جای من بود و یک تیم حرفه ای در دست داشت این کار را نمی‌کرد و در برنامه حاضر نمی‌شد. به نفراتی که با اس ام اس و در فضای مجازی صحبت خود را مطرح می‌کنند لات های کوچه خلوت می‌گویند! پشت تلفن و شبکه مجازی همه جرات دارند حرف بزنند؛ ولی رو در رو بحث جداگانه دارد.

کی‌روش بداند من تاج نیستم
کریمی در پایان این برنامه جنجالی برنامه گفت: کی‌روش چیزی از من ندارد که بخواهد بگوید. اگر صحبتی در رابطه با سباستین انجام بدهد که من هم جواب دارم. ولی کارلوس این را بداند که من مهدی تاج یا ساکت نیستم و کاری که با آنها انجام می‌دهد با من نمی‌تواند بکند. من حتی به مترجم ایشان هم گفتم که به دست شان برسد. کی‌روش توجه کند که من مثل فدراسیونی‌ها نیستم و اگر صحبت خلاف واقعی انجام دهد به ضرر خودش و تیم ملی می‌شود.


ورود سازمان بازرسی به گره عجیب ورزش بوکس
رییس سابقی که کلید فدراسیون را پس نمی دهد؟


«احمد ناطق نوری دفتر ریاست فدراسیون بوکس را تحویل حسین ثوری رییس جدید فدراسیون نمی دهد»؛ ابتدا این خبر یک مقدار غیر قابل قبول بود؛ چرا که پنجم دی ماه سال جاری مجمع انتخابات ریاست فدراسیون بوکس برگزار شد و حسین ثوری با رای مجمع سکان هدایت چهار سال آینده فدراسیون را برعهده گرفت تا به شکل قانونی دومین رییس قانونی فدراسیون بوکس پس از انقلاب لقب بگیرد؛ اما این پایان ماجرا نبود.
به گزارش تابناک ورزشی، گویا احمد ناطق نوری پس از گذشت چندماه از انتخابات رسمی ریاست فدراسیون بوکس همچنان خود را رییس فدراسیون می داند و حاضر به ترک فدراسیون و تحویل فدراسیون به رییس جدید نیست و مدعی است که فدراسیون خانه اوست و هیچ پدری خانه اش را ترک نمی کند! شنیده ها حاکی از آن است که تیم مدیریتی رییس سابق فدراسیون کماکان از بودجه فدراسیون ارتزاق می کنند و این موضوع جنجال بزرگی به پا کرده است.
عیسی گل محمدی مربی سابق تیم ملی نوجوانان طی چند روز گذشته انتقاد شدیدی از ریاست سابق فدراسیون کرد و مدعی شد که ناطق نوری کنترل دوربین مداربسته فدراسیون را هم در اختیار دارد و حاضر نیست دفتر مدیریت فدراسیون بوکس را به رییس جدید تحویل دهد. گل محمدی مدعی شد که حتی همچنان حقوق کارمندان ناطق نوری از بودجه بیت المال پرداخت می شود و این دور از انصاف است.


همزمانی حضور اینفانتینو در تهران و شیخ سلمان در عراق

همزمان با سفر رئیس فیفا به تهران رئیس AFC نیز فردا برای تماشای بازی سعودی‌ها با عراق عازم بصره است.
به گزارش مشرق، درحالی‌که فردا (چهارشنبه) تهران میزبان اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) است تا بازی دربی ۸۶ سرخابی‌ها را از نزدیک تماشا کند در کشور همسایه عراق، شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا و وزیر ورزش بحرین میهمان ویژه عراقی‌ها برای تماشای بازی عراق با عربستان هستند.
حضور شیخ سلمان در عراق به همراه سعودی‌ها و حضور اینفانتینو در تهران می تواند به نوعی چلنجی باشد که ما را به زمان انتخابات ریاست فیفا برمی‌گرداند که این ۲ کاندیدا باهم رقابت تنگاتنگی داشتند و به دنبال رای بودند.
در همین راستا عبدالحسین عبطان، وزیر ورزش و جوانان عراق در مصاحبه با برنامه تلویزیونی «اکشن یا دوری» عربستان گفت: بازی با عربستان در بصره با حضور ریئس AFC در رفع تعلیق عراق کمک بسیاری خواهد کرد.
خبرگزاریها از مهم ترین انگیزه اینفانتینو برای سفر به ایران، حل مشکل منع ورود بانوان به ورزشگاه‌های مسابقات فوتبال را نام برده اند. اینفانتینو چهار، پنج ماه پیش نیز سفری به عربستان داشت و در دیدار با پادشاه عربستان سعودی، خواستار حل و فصل این موضوع شد. که پاسخ و عمل مثبت سعودی ها را در بر داشت. رئیس فیفا با حسن روحانی نیز قرار است دیدار داشته باشد. مارکو فان باستن هلندی و رییس دپارتمان فنی فیفا هم در این سفر رئیس و هیات همراه رئیس فیفا حضور دارد.


همکاران احساس می‌کنند مطرح کردن بحث اسرائیل عواقبی برای آنها خواهد داشت
خادم: شورای امنیت ملی موضع رسمی ایران را به IOC اعلام کند


به نقل از اعتماد رسول خادم درباره نامه خود در خصوص لزوم تصمیم‌گیری مسوولان ارشد کشور درباره بحث رویارویی ورزشکاران ایران مقابل ورزشکاران اسرائیل، اظهار کرد: گمان می‌کنم در این چند روز که این مباحث مطرح شده برخی نهادها و سازمان‌های مرتبط به جای اینکه به اصل موضوع توجه کنند مسائل حاشیه‌ای را دنبال می‌کنند. ما شاهد یک رویکرد جدید بر اساس ارتباطات جدید در IOC هستیم و شاهدیم اسرائیل به دنبال فشار هرچه‌ بیشتر بر ایران از طریق IOC است.
با توجه به حساسیتی که مردم عزیز ما نسبت به قهرمانان ملی دارند و نتایج آنها در میادین بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برای‌شان برخوردار است نمی‌توانیم نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم و چشم‌های‌مان را ببندیم و خود را به خواب بزنیم. حضور نمایندگان اسرائیل در مسابقات مختلف مخصوصا در رشته‌هایی مانند کشتی و جودو به‌شدت در حال‌ افزایش است که بسیاری از آنها شهروند اسراییل محسوب نمی‌شوند و این موضوع باعث ایجاد خلل در روند ورزش ایران شده است.
دیگر روسیه مانند سابق در IOC صاحب قدرت نیست. قبلا شاهد قدرت روسیه، امریکا و جریان غرب در IOC بودیم، اما در حال‌ حاضر با توجه به اتفاقات رخ داده در ورزش روسیه، این کشور تا حد زیادی قدرت خود را در IOC از دست داده و در حال‌ حاضر قدرت غالب در کمیته بین‌المللی المپیک توسط امریکا و اسرائیل هدایت می‌شود و طبیعی است که آنها از این طریق اهداف سیاسی خود را برای فشار روی کشورهایی همچون ایران دنبال می‌کنند.
ورزش برای مردم ما یک سرگرمی نیست. مردم ما با وجود داشتن تمامی مشکلات اقتصادی و تنگناهای مختلف نتایج قهرمانان ملی را با حساسیت ویژه‌‌ای دنبال می‌کنند و قهرمانان ورزشی نقطه امید مردم ایران هستند که طبقات متوسط و پایین جامعه دلخوشی‌شان دنبال کردن نتایج قهرمانان ملی است. بنابراین در چنین شرایطی لازم است برنامه‌های اجرایی و استراتژی‌ها در مورد این موضوع بازنگری شود.
ما مرجعی به نام شورای امنیت ملی در کشور داریم که درباره مسائل کلان کشور تصمیم‌گیری می‌کند. از جمله موضوعات مهمی که رجال سیاسی کشور در آن اتفاق نظر دارند و سال‌ها است که این موضوع را دنبال می‌کنند بحث لزوم خودداری ورزشکاران ایران از رویارویی با ورزشکاران اسرائیل است چرا که با این کار می‌خواهیم نشان دهیم که آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم، اما موضوع دیگر این بحث در بعد بین‌المللی آن است که نهادهای بین‌المللی ورزش معتقدند این یک تصمیم سیاسی است و ارتباطی با ورزش ندارد.
اگر قرار است سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران اسرائیل کماکان دنبال شود نباید تمامی بار این مسوولیت سنگین روی دوش مربی و ورزشکار قرار گیرد و به نوعی برخورد کنیم که هنگامی که ورزشکار ما با نماینده اسرائیل همگروه می‌شود مربی و ورزشکار را در حالت انفعال قرار دهیم. بحث تعلیق و محرومیت ورزش ایران در این باره بسیار جدی است و باید راهکار اساسی در این زمینه اندیشیده شود.
من واقعا متاسف هستم که درد و مساله ورزش کشور را می‌گویم که امکان دارد هزینه‌های اجتماعی جدی برای جامعه داشته باشد، اما مراجعی که باید به این موضوع توجه داشته باشند و عرایض ورزشکار پیرمردی مثل من را تهدید نه، بلکه فرصت بدانند، نسبت به این موضوع بی‌توجه هستند. باید سازمان‌های مرتبط در این خصوص به کمک ورزش بیایند. خیلی از همکاران بنده در سایر فدراسیون‌ها احساس می‌کنند که اگر این موضوع را مطرح کنند عواقب ناخوشانید برای آنها در پی خواهد داشت.(بخوانید خود سانسوری برای ترس از مجازات).


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست