یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پایان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ و حواشی آن
کاروان نروژ در صدر، ما هم آخر نشدیم!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۷ اسفند ۱٣۹۶ -  ۲۶ فوريه ۲۰۱٨المپیک زمستانی ٢٠١٨ هم به پایان رسید. بعد از بیش از ١٦ روز شور و هیجان بی‌مثال. بزرگ‌ترین آوردگاه زمستانی دنیا، امسال شاهد حوادث معرکه‌ای در پیونگ‌چانگ کره‌جنوبی بود. رکورد بیشترین کشور مدال‌آور که در دست امریکا بود، شکسته شد. ورزشکاران بسیاری رکوردهای فراوانی را جابه‌جا کردند، رشته‌های جدیدی برای اولین‌بار در المپیک محک خوردند و البته کاروان ایران هم بدون کسب نتایج قابل توجهی به ایران بازگشتند.
بد نیست برخی از مهم‌ترین لحظات این المپیک زمستانی را باهم مرور کنیم:

امنیت کامل مسابقات
از چند ماه قبل از شروع افتتاحیه مسابقات، تمام توجه رسانه‌های بزرگ دنیا به بحث امنیت پیونگ‌چانگ بود. مقامات کره‌شمالی که در پیونگ‌یانگ مستقر هستند بارها تهدید کرده ‌بودند که امنیت این مسابقات را به خطر می‌اندازند اما در آخر و با توجه به دپیلماسی سازنده دو کره، همه‌چیز ختم به خیر شد. کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی خواهرش را برای مراسم افتتاحیه به همسایه جنوبی فرستاد تا همه نفسی آسوده بکشند. او یک روز بعد، رییس‌جمهور کره‌جنوبی را هم به پیونگ‌یانگ دعوت کرد تا زمزمه‌های عادی شدن روابط دو کره شنیده شود.

اتحاد دو کره
نرمش کره‌شمالی برای فرستادن سفیر به این مسابقات البته تبعات دیگری هم داشت. برای اولین‌بار بعد از جدایی دو کره، تیم هاکی زنان کره متحد در مسابقات شرکت کرد. تیمی متشکل از هاکی‌بازان کره جنوبی و کره شمالی که با پرچمی متحد به میدان می‌رفتند. تماشاچیان بسیاری هم از دو کره برای تماشا و تشویق این تیم به زمین مسابقه آمدند. تیم هاکی زنان کره متحد به افتخار قابل توجهی دست نیافت اما برگی از تاریخ را رقم زد. در زمانی که المپیک برگزار شد، مردم دو کره برای مدتی کوتاه احساس کردند مرزی بین آنها وجود ندارد.

روس‌ها به دوپینگ ادامه دادند
مهم‌ترین سرخط ورزشی مسابقات اما عدم حضور روسیه بود. آنها به دلیل دوپینگ سازمان‌یافته در المپیک قبلی سوچی ٢٠١٤، از حضور در این المپیک محروم بودند. درست مثل مسابقات جهانی دوومیدانی. ورزشکاران روس البته حضور نسبتا پررنگی داشتند و در بسیاری از مسابقات به صورت آزاد شرکت کردند. آنها تحت پرچم المپیک وارد مسابقات می‌شدند و روز جمعه اولین مدال طلای‌شان را هم دشت کردند. مدالی که البته به نام روسیه نوشته نمی‌شود. نکته جالب این بود که روس‌ها باز هم دست به دوپینگ زدند! اولین مدال آنها در رشته کرلینگ میکس بود و خیلی زود مشخص شد با دوپینگ به دست آمده تا مدال برنزشان پس گرفته شود. این ماجرا البته بازهم تکرار شد؛ روز جمعه دوپینگ ورزشکار بابسلی هم اعلام شد تا احتمال بخشیدن روس‌ها کم شود. قرار بود ورزشکاران روس در صورت اجازه کمیته بین‌المللی المپیک زیر پرچم کشورخودشان رژه بروند اما با توجه به این اخبار، توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد امکان رخ دادن چنین ماجرایی وجود ندارد.

استر لدکا تاریخ را ورق زد
دختر ٢٢ ساله اهل چک حالا متفاوت‌ترین ورزشکار تاریخ المپیک زمستانی است. لدکا امسال تبدیل شد به اولین ورزشکار المپیکی که در دورشته متفاوت به میدان می‌رود (آلپاین و اسنوبرد) و دیروز تبدیل شد به اولین ورزشکار تاریخ که در دو رشته متفاوت در المپیک مدال می‌گیرد. آن هم مدال خوش رنگ طلا. او هم در رشته آلپاین سوپرجی قهرمان شد و هم در اسنوبرد مارپیچ موازی. لدکا بعد از قهرمانی اولش در رشته‌ای که کمتر کسی به او شانس می‌داد، گفت: «فکر کنم اشتباهی رخ داده.» اما هیچ اشتباهی رخ نداده بود.

تاریخ‌سازی امریکا
امریکا برای اولین‌بار در اسکی صحرانوردی مدال گرفت. آنها تا به حال هیچ‌وقت در المپیک‌های زمستانی در رشته اسکی صحرانوردی به مدال نرسیده بودند و طعم ایستادن در سکو را نچشیده بودند اما المپیک پیونگ‌چانگ ورق را به نفع آنها برگرداند. تیم دونفره آنها متشکل از جسیکا دیگینز و کیکان راندال، موفق شد با اختلاف ١٩صدم ثانیه به مقام قهرمانی برسد. آنها اولین مدال تاریخ تیم اسکی امریکا را کسب کردند؛ چه مدالی، مدال طلا.

عملکرد پرحرف‌وحدیث کاروان ایران
کاروان اعزامی ایران به مسابقات روز گذشته به ایران بازگشتند تا در مراسم اختتامیه حضور نداشته باشند. سید ستار صید، محمد کیادربندسری، فروغ عباسی و سمانه بیرامی باهر؛ نمایندگان المپیکی ایران در پیونگ چانگ کره جنوبی بودند. تیمی کم تعداد که همراهان باتجربه‌ای را در کنار خودش نمی‌دید. تنها فردی که سابقه حضور در المپیک را داشت و این تیم را همراهی می‌کرد کسی نبود جز علیداد ساوه شمشکی، سرمربی مردان آلپاین. به جز او همه همراهان و مسوولان کاروان ایران برای نخستین‌بار حضور در المپیک زمستانی را تجربه می‌کردند و شاید علت اشتباه عجیب در تصور اینکه سمانه بیرامی می‌تواند در دو ماده المپیک شرکت کند (در حالی که تنها در یک ماده حق شرکت را داشت) ناشی از همین تجربه کم بود. فدراسیون از مدت‌ها قبل اعلام کرده بود باهر هم در رشته صحرانوردی سرعت و هم ١٠ کیلومتر حضور خواهد داشت اما اشتباه عجیب فدراسیون‌نشینان باعث شد تا او مسابقه دوم که مهارت بیشتری در آن داشت را از دست بدهد. بیرامی باهر که اولین حضور خود در المپیک زمستانی را تجربه می‌کرد و حتی در مصاحبه با کمیته ملی المپیک و خبرگزاری مهر به صراحت اعلام کرد در دو ماده اسپرینت و ۱۰ کیلومتر بانوان حضور دارد پس از رقابت‌های اسپرینت با شوک عظیمی مواجه شد. کارشناسان معتقدند رخدادن این اشتباه در کاروانی کم تعداد قطعا ناشی از بی‌تجربگی سرپرست اعزامی به مسابقات است. اما آیا نتیجه همین ٤ ورزشکار قابل دفاع بود؟ در سوچی ٢٠١٤، فروغ عباسی چهل و هشتم شد و امسال چهل و نهم. یک رتبه بدتر از المپیک سوچی نتیجه گرفت و چهل و نهم شد. هرچند در اسکی رکورد زمانی و اختلاف فاصله با نفر نخست هم معیاری مورد توجه به شمار می‌رود اما نتایج بر روی ورق رتبه را پراهمیت‌تر می‌داند چرا که هدف از توجه به اختلاف زمانی به دست آوردن رتبه ورزشکار است. در بخش مردان اسکی آلپاین محمد کیادربندسری تنها نماینده ایران بود. بدون شک کیادربندسری موفق‌ترین نماینده المپیکی ایران در کره جنوبی به شمار می‌رود. او که بسیاری پرچمداری کاروان ایران را حق وی می‌دانستند در مارپیچ بزرگ پنجاه و یکم شد و در مارپیچ کوچک به رتبه سی و چهارم رسید. کیادربندسری در المپیک سوچی موفق شده بود با رکورد ٨٧ و ١:٥٨ در رتبه سی‌ام قرار گیرد اما در این المپیک اگرچه سی و چهارم شد اما رکورد خود را تا ٦٩ و ١:٥٢ بهبود بخشید. در اسکی صحرانوردی سمانه بیرامی باهر، پرچمدار کاروان ایران در رشته دشوار و غیرتخصصی اسپرینت در میان ۶۸ شرکت‌کننده آخر شد. در بخش مردان اسکی صحرانوردی هم سید ستار صید، با تجربه‌ترین عضو کاروان ایران با حضور در سه دوره المپیک زمستانی، در اسپرینت هفتاد و هفتم شد و در ۱۵ کیلومتر مردان با رکورد ١و ٣٩:٣٩ به رتبه نود و یکم بسنده کرد در حالی که در المپیک سوچی با رکورد ١ و ٤٧:١٦ در جایگاه هفتاد و نهم قرار گرفته بود. دهکده المپیک پیونگ‌چانگ البته هنوز آبستن حوادث زیادی است. قرار است از فردا مسابقات پارالمپیک زمستانی در آن برگزار شود و اسکی‌بازان معلول با یکدیگر به رقابت بپردازند.

رومینا تیموری - اعتماد

پایان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ با قهرمانی نروژ
در پایان المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ کره جنوبی کاروان نروژ موفق شد با کسب ۱۴ مدال طلا، ۱۴ مدال نقره و ۱۱ مدال برنز در رقابتی سخت با آلمان به عنوان قهرمانی دست یابد.
به گزارش ایسنا، رقابت های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ که از نهم فوریه به میزبانی کشور کره جنوبی آغاز شده بود دیروز (یک شنبه) پس از هفده روز به پایان رسید و در نهایت کاروان تیم ملی نروژ در رقابتی نزدیک با آلمان موفق شد با کسب ۱۴ مدال طلا، ۱۴ مدال نقره و ۱۱ مدال برنز به عنوان قهرمانی دست یابد.
تیم آلمان که نزدیکترین تعقیب کننده نروژی ها در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ بود در پایان با ۱۴مدال طلا، ۱۰ مدال نقره و هفت مدال برنز در رده دوم ایستاد.
پس از تیم های نروژ و آلمان، تیم کانادا با ۱۱ مدال طلا در رده سوم قرار گرفت و تیم آمریکا با ۹ مدال طلا نتوانست جایی در بین سه تیم برتر داشته باشد و به عنوان چهارمی بسنده کرد.
تیم های هلند با ۸ مدال طلا و سوئد با شش مدال طلا در رده های پنجم و ششم ایستادند.
در بین تیم های آسیایی نیز تیم کره جنوبی با کسب پنج مدال طلا، هشت مدال نقره و چهار مدال برنز و ایستادن در رتبه هفتم بهترین عملکرد را داشت و ژاپن با کسب چهار مدال طلا جایگاه یازدهم را به خود اختصاص داد.
ار نکات جالب در رده بندی مدالی المپیک‌ زمستانی ۲۰۱۸ نبودن تیم مستقل روسیه در بین تیم های برتر است و این تیم در نهایت با دو مدال طلا، شش مدال نقره و ۹ مدال برنز در رده نازل سیزدهم قرار گرفت.

رده بندی مدالی المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ به ترتیب زیر است:
۱- نروژ با ۱۴ مدال طلا، ۱۴ مدال نقره، ۱۱ مدال برنز و کسب ۳۹ مدال
۲- آلمان با ۱۴ مدال طلا، ۱۰ مدال نقره، ۷ مدال برنز و کسب ۳۱ مدال
۳- کانادا با ۱۱ مدال طلا، ۸ مدال نقره، ۱۰ مدال برنز و کسب ۲۹ مدال
۴- آمریکا با ۹ مدال طلا، ۸ مدال نقره، ۶ مدال برنز و کسب ۲۳ مدال
۵- هلند با ۸ مدال طلا، ۶ مدال نقره، ۶ مدال برنز و کسب ۲۰ مدال
۶- سوئد با ۷ مدال طلا، ۶ مدال نقره، یک مدال برنز و کسب ۱۴ مدال
۷- کره جنوبی با ۵ مدال طلا، ۸ مدال نقره، ۴ مدال برنز و کسب ۱۷ مدال
۷- سوئیس با ۵ مدال طلا، ۶ مدال نقره، ۴ مدال برنز و کسب ۱۵ مدال
۹- فرانسه با ۵ مدال طلا، ۴ مدال نقره، ۶ مدال برنز و کسب ۱۵ مدال
۱۰- اتریش با ۵ مدال طلا، ۳ مدال نقره، ۶ مدال برنز و کسب ۱۴ مدال


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست