یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کشتی گرفتن با خوک


بهداد بردار


• اصولگرایان به راحتی و بدون ارایه سند و مدرک مخالفان و معترضان را وابسته به آمریکا و اسراییل و فریب خورده خطاب می کردند. به نظر می رسد متهم کردن احمدی نژاد به رابطه با غرب کار ناممکنی باشد. فرنگیها ضرب المثلی دارند با این مضمون: هرگز با یک خوک کشتی نگیر زیرا که لجن مال می شوی و به علاوه خوکها از کشتی گرفتن خوششان می آید. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۵ اسفند ۱٣۹۶ -  ۲۴ فوريه ۲۰۱٨


اشاره
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، سخنان اخیر او را که در آن از مردم عذرخواهی کرده بود، به "فال نیک" گرفته و درخواست برگزاری انتخابات "فوری و آزاد" ریاست جمهوری و مجلس را کرده است. آقای احمدی‌نژاد تأکید کرده است که چنین انتخاباتی باید "بدون مهندسی شورای نگهبان و دخالت نهادهای نظامی و امنیتی و آزاد گذاردن مردم برای انتخاب" برگزار شود. بخشی از نیروهای اصولگرا و یاران پیشین احمدی نژاد مجبور شده‌اند در برابر این درخواست موضعگیری کنند.


در پنج سال گذشته محمود احمدی نژاد و یارانش مورد بی مهری بخشهایی از حاکمیت قرار گرفته‌اند. پرورنده‌های قضایی متعددی علیه نزدیکان او در دادگاه مطرح شده و حتی خود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت شده است.
به علاوه آیت الله خامنه‌ای به او گوشزد کرده است که «نمی‌شود که انسان یک دهه همه‌کاره‌ کشور باشد، بعد یک دهه‌ بعدی تبدیل شود به مخالف‌خوان کشور. بنده‌ای که امکانات در اختیارم هست نمی‌توانم مدعی باشم، من باید پاسخگو باشم که با این امکانات چه کرده‌ام.»
در جواب او بارها به با انتشار نامه‌های سرگشاده، بست نشستن در صحن شاه عبدالعظیم و ارسال درخواست تجمع به روند بررسی اتهامات نزدیکانش در دادگاه‌ها اعتراض کرده است. اعتراضات او تا به امروز بی تاثیر بوده.
آیا احمدی نژاد راه‌های دیگری برای اعتراض کردن دارد؟
احمدی نژادی که می توانست هزاران نفر را پای سخنرانیهای خود بکشد تا امروز نتوانسته هواداران خود را بسیج کند. بسیاری از هواداران احمدی نژاد اعضای بسیج، سپاه پاسداران، کارمندان دولت و اقشار آسیب پذیر جامعه بودند. هواداران او احتمالا به ولایت فقیه و ایده اسلام سیاسی اعتقاد داشتند. علاوه بر این بخش بزرگی از اصولگرایان در دور اول ریاست جمهوری از او حمایت قاطعی کردند.
بعید به نظر می رسد که هواداران بسیجی، سپاهی، اطلاعاتی او در این روزها بخواهند دست به اعتراض خیابانی بزنند. بسیاری از هواداران او پس از سرپیچی‌اش از حکم رهبری از او فاصله گرفتند.
از جمله محمد علی رامین که از مشاوران دولت او بود و این روزها تندترین موضعگیریها علیه او را منتشر می کند. او در یک یادداشت تلگرامی نوشته است:' احمدی‌نژاد به وعده فروپاشی نظام اسلامی و حمایت شیطان دل خوش کرده است. او فقط یک شیطان حقیر و ابله است که خودش را ناپلئون بناپارت پنداشته تا میوه انقلاب را بچیند.'
هر روز فشارهای قضایی به نزدیکان احمدی نژاد بیشتر می شود و تنها راه مقابله به مثل احمدی نژاد تا امروز نامه نگاری بوده است. رهبر جمهوری اسلامی ایران تا به امروز به نامه‌ اخیر وی پاسخی نداده و به نظر می رسد که احمدی نژاد و یارانش در نهایت یک جریان معترض به حاشیه رانده شده باقی خواهد ماند.
اما گروه دیگری از یاران ارزشی محمود احمدی نژاد پس از انتشار نامه او خطاب به رهبری و درخواست برگزاری انتخابات زودرس مجبور به موضعگیری شدند.
افرادی مانند حمید رسایی نماینده دوره هفتم و هشتم مجلس که در توییت اخیر خود او را می گوید که دیگر شعار ندهید که یار رهبر آمد زیرا که او یار شیطان شده و مخاطبان او در فضای مجازی به او یادآوری کردند که پیشتر در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته بود: ساده زیست‌تر و خستگی ناپذیرتر از احمدی نژاد نداریم.
یامین پور از فعالان رسانه‌ای اصولگرا نیز نامه اخیر احمدی نژاد به رهبری را به سر و صدای بچه همسایه تشبیه کرد که مزاحم خوابت می شود. او در همین توییت از مشکلات جدی نظام نام می برد به نظر او داعش، زامبی‌های وطنی، منافقین بن سلمان، اسراییل و دراویش مشکلات واقعی ما هستند. کاربران در جواب عکس صحبتهایش را منتشر کردند که گفته بوده: احمدی نژاد محبوبترین شحصیت سیاسی و ذخیره انقلاب است.
دعوا با احمدی نژاد بیش از این که موجب بی آبرویی او بشود حمله کنندگان به او را به دلیل حمایت از او بی آبرو می کند.
اصولگرایان به راحتی و بدون ارایه سند و مدرک مخالفان و معترضان را وابسته به آمریکا و اسراییل و فریب خورده خطاب می کردند. به نظر می رسد متهم کردن احمدی نژاد به رابطه با غرب کار ناممکنی باشد.
فرنگیها ضرب المثلی دارند با این مضمون: هرگز با یک خوک کشتی نگیر زیرا که لجن مال می شوی و به علاوه خوکها از کشتی گرفتن خوششان می آید.

never to wrestle with a pig. You get dirty, and besides, the pigs like it."

حسام الدین آشنا در توئیتی نوشت: خدایا یاریش‌کن تا بقایی را تجربه کند که به او بیاموزد نباید پا از گلیمش فراتر نهد و زودهنگام به انتخابات بیاندیشد یا فرمان عزل صادر کند.
و بقایی در جواب او را متهم به دست داشن در قتلهای زنجیره ای کرد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (٣)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست