یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

آغاز بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۱۸
پیام کاهش تنش بین دو کره، اهداء گوشی ها به کاروان ۴ نفره ایراناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲۱ بهمن ۱٣۹۶ -  ۱۰ فوريه ۲۰۱٨بازیهای بیست و سومین دوره المپیک زمستانی ۲۰۱٨ طی مراسمی در استادیوم ٣۵ هزار نفره المپیک شهر پیونگ چنگ کره جنوبی و با حضور ٣ هزار و ٨۹۴ ورزشکار آغاز شد. در رقابت های المپیک زمستانی که کره جنوبی برای اولین باز میزبان آن است در رشته‌های گوناگون ورزشی در جمع ۱۲۰ مدال توزیع خواهد شد.در این رقابت‌ها که قرار است تا ۲۵ فوریه ادامه داشته باشد، حدود ۲۲ هزار و ۴۰۰ نفر به طور داوطلب کار خواهند کرد.

حضور دو تیم مشترک از کره شمالی و کره جنوبی در این دوره از بازیها از جمله رویدادهای مهمی بود که مدتها اخبار این رویداد المپیکی را تحت تاثیر خود قرار داده بود. تنش‌ میان دو کره در طول دوران آماده سازی برای المپیک، موجب به خطر افتادن میزبانی کره جنوبی شد. در ماه سپتامبر ، فرانسه پیشنهاد داد که اگر امکان تأمین امنیت شرکت‌کنندگان وجود ندارد، این بازی‌ها باید بایکوت شوند. اما شش ماه بعد کره شمالی و جنوبی در کنار هم و در قالب یک تیم برای کسب مدال تلاش می‌کنند. از طرفی حضور گسترده ورزشکاران کره شمالی و رفتن کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی به شهر مکان برگزاری بازیها برای حضور در مراسم افتتاحیه که از سوی منابع خبری در جهان بازتاب گسترده داشت از پیام کاهش تنش بین دو کره جنوبی و کره شمالی خبر داد. ۱۲ بازیکن از کره شمالی و ۲۳ بازیکن از کره جنوبی تیم متحد زنان کره را تشکیل می‌دهند. مربی این تیم اهل کره جنوبی است، ولی طبق توافق صورت گرفته حداقل ۳ بازیکن تیم باید اهل کره شمالی باشند. تعداد نمایندگان کره شمالی در این بازی‌ها ۲۲ نفر است. آن‌ها قرار است در رشته‌های اسکی آلپاین، پاتیناژ، اسکیت سرعت مسیر کوتاه و اسکی صحرانوردی رقابت کنند.

قبل از برگزاری این بازیها در حالی که پیش از مراسم افتتاحیه اختصاص ندادن هدیه حامی مالی به نمایندگان ایران حاشیه ساز شده بود کمیته برگزاری این رقابتها طی مراسمی این هدایا را به چهار نماینده ایران اهداء کرد. خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه گزارش کرده‌اند که، لی هی-بئوم، رئیس کمیته سازمان‌دهی مسابقات المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ جمعه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) تایید کرد که در نامه‌ای به مقام‌های ورزشی ایران، "از سوءتفاهم ایجاد شده" پوزش خواسته است.

آقای لی در نامه خود به سرپرست تیم ملی ایران در پیونگ‌چانگ گفته است که از جانب کمیته برگزار کننده این مسابقات "مراتب عذرخواهی صمیمانه خود را از ماجرای تاسف آور در مورد توزیع تلفن به ورزشکاران اعزامی جمهوری اسلام ایران ابراز می‌دارم."

توماس باخ رییس کمیته بین المللی المپیک و مون جه این رییس جمهور کره جنوبی مراسم افتتاحیه را از نزدیک مشاهده کردند. کیو یونگ ورزشکار اسکیت نمایشی کره جنوبی مشعل بازیها را روشن کرد. سپس مون جه این ریی جمهور کره جنوبی بازیهای المپیک زمستانی ۲۰۱٨ را رسما افتتاح کرد و توماس باخ رییس کمیته بین المللی المپیک هم سخنرانی کرد. او در مهمترین بخش صحبت هایش گفت: شما ورزشکاران می توانید لذت واقعی را از عملکردتان در المپیک ببرید اگر به قوانین احترام بگذارید و پاک بمانید. سپس خاطرات اینکه یک المپین واقعی و ارزشمند بودید در زندگیتان همیشه با شما خواهد بود.

۸ کشور از قاره آفریقا، ۱۲ کشور از قاره آمریکا، ۲۰ کشور از قاره آسیا، ۳ تیم از اقیانوسیه و ۵۰ کشور از اروپا ترکیب ۹۳ کشور شرکت کننده در این دوره از بازی ها را تشکیل می دهند. این در حالی است که در المپیک ۲۰۱۴ سوچی روسیه تنها ۸۸ کشور شرکت کرده بودند. تیم ایران با ۴ نماینده محمد کیادربندسری، سیدستار صید، فروغ عباسی و سمانه بیرامی باهر در این مسابقات شرکت کرده است. مسابقات ۱۵ رشته ورزشی در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ برگزار می شود در حالی که سهم ایرانی ها حضور حداقلی تنها در دو رشته ورزشی است. این بازیها تا ۶ اسفند ادامه دارد.
سوهرانگ و باندابی!
سوهرانگ یک ببر سفید است که حیوان محافظ کره جنوبی محسوب می‌شود. او سمبل حفاظت است و کارش حراست از بازی‌ها، ورزشکاران و تماشاگران است. باندابی یک خرس سیاه است که نماد اراده قوی و شجاعت به شمار می‌رود. این دو سمبل بازیای المپیک زمستانی ۲۰۱٨ هستند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست