یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

کمپین بزرگ در شبکه های اجتماعی
فوتبال زنان؛ "با هم قوی تر هستیم"اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱٨ بهمن ۱٣۹۶ -  ۷ فوريه ۲۰۱٨برای جذب بیشتر بانوان برای ورود به عرصه فوتبال، اتفاقات بزرگی در حال شکل گرفتن است.
لیزا اونز بازیکن تیم بانوان آرسنال، برنامه ای برای جذب بیشتر زنان به فوتبال دارد. او و سه بازیکن دیگر بین المللی بزرگ اروپا از رسانه های اجتماعی برای گسترش هشتگ Together We Play Strong استفاده می کنند. با توجه به آمار نامناسب مشارکت دختران در عرصه فوتبال، کمپین هایی با هدف افزایش مشارکت آنها در ورزش در سال های اخیر ایجاد شده است.
افزایش وزن در دوران کودکی در بالاترین سطح قرار گرفته و کمتر از یک چهارم از کودکان، حداقل توصیه فعالیت های بدنی روزانه را انجام می دهند. آخرین تحقیقات اداره ملی آمار انگلیس نشان می دهد که دختران تقریبا نصف پسران در ورزش شرکت می کنند و ٣٨.٨ درصد از پسران ورزش روزانه را انجام داده که در مقایسه با ۲۶.۴ درصد در مورد دختران بسیار بیشتر است؛ اما این تحقیقات علاوه بر نشان دادن محدوده مشکلات، به دنبال راه حلی برای برخورد با آن نیز بوده است.

لیزا اونز، بازیکن آرسنال و تیم ملی اسکاتلند معتقد است استفاده از تکنولوژی های جدید برای هدف قرار دادن نوجوانان و ارتقای کارنامه زنان در ورزش حیاتی است.
اونز گفت: "رسانه های اجتماعی در حال رشد هستند و بزرگترین عامل برای جذب مردم به هر موضوعی از جمله اخبار، ورزش و یا سرگرمی، رسانه هایی مانند یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ شات هستند؛ بنابراین استفاده از این شبکه ها یکی از راه هایی است که ما گروه سنی مورد نظر خود را یافته و بتوانیم آنها را تشویق کنیم که فوتبال بازی کنند."
اونز در این راه همراه با مهاجم آلمانی بازل، ایونیس بکمن، بازیکن تیم ملی استرالیا سارا زادراسل و لورا فیرسینگر، که در آلمان مشغول به فعالیت بوده صحبت کرده است.
این چهار نفر فیلم زندگی روزمره خود را، از تمرین کردن تا خرید مواد غذایی، برای درک زندگی زنان ورزشکار حرفه ای از سوی دیگران منتشر کرده اند.
اونز برای تیم گلاسگو بازی می کرد؛ سپس در سال ۲۰۱۷ و پیش از رفتن به آرسنال به بایرن مونیخ رفته بود. اونز در مورد جو مونتمورو سرمربی جدیدش می گوید: "من خیلی به سرمربی جدید تیمم علاقه دارم و فکر می کنم او باعث پیشرفت من خواهد شد. مونتمورو یک رویکرد آرام به فوتبال دارد، سبک مربیگری او توام با آرامش است و دوست دارد تیمش نمایشی مبتنی بر مالکیت ارائه دهد که این سبک باشگاه آرسنال است."
اونز که سابقه بازی کردن در آلمان را نیز در کارنامه دارد، از فواید رویکرد این کشور در مورد فوتبال سخن می گوید. اونز ادامه داد: "در مورد تمامی ورزش ها، در فوتبال، هاکی و یا هر ورزش دیگری در آلمان مشارکت بیشتری وجود دارد. آنها از نوجوانی فعالیت خود را آغاز می کنند و نگاه به ورزش در این کشور متفاوت است.
من فکر می کنم هر ورزش به طور کلی، چه حرفه ای یا آماتور، به شما فرصت می دهد که در کنار مردم قرار بگیرید و در یک محیط تیمی باشید. این همان چیزی است که در بازی زنان به چشم می خورد. فوتبال مردان بیشتر مبتنی بر توانایی های فردی بوده اما در بازی زنان همه چیز معطوف به انسجام تیمی است که این دقیقا مفهوم همان شعار "با هم قوی تر هستیم" بوده است. ۴ دوست از کشورها و عقبه مختلف هستیم که همه با هم بازی کرده و اکنون راه حل های جداگانه ای پیش گرفته ایم."
بکمن که پیش از انتقال به بازل در آلمان و ایالت متحده نیز بازی کرده گفت: "در آمریکا، فوتبال مردان به اندازه فوتبال مردان در اروپا با اهمیت نیست. تیم ملی زنان این کشور از تیم ملی مردانش موفق تر بوده و به همین دلیل است که دختران بیش از همه جا از تیم بانوان آلمان الهام گرفته اند. من در یک بازی در پورتلند شرکت کردم و فکر می کنم بیش از ۲۰ هزار نفر به ورزشگاه آمده بودند. من تا پیش از آن روز چنین تجربه ای نداشتم."
بکمن در ادامه و در حالیکه دوربین روی او در آشپرخانه و در حال طبخ غذاست می گوید: "من هر روز خستگی زیادی را تجربه می کنم اما واقعا از ساخت این برنامه لذت می برم و اگرچه گاهی اوقات خسته کننده است؛ اما هر روز با دوربین راحت تر می شوم. من تصور نمی کردم این برنامه اینقدر سرگرم کننده باشد؛ اما این دوربین در حال حاضر بهترین دوست من است."

منبع: گاردین
ترجمه: آریا فاطمی مقدم- ورزش سه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست