یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در غیاب ستارگان و بازیکنان لژیونر
مراکش با بازیکنان داخلی اش قهرمان جام ملتهای آفریقا شداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱۶ بهمن ۱٣۹۶ -  ۵ فوريه ۲۰۱٨به گزارش خبرگزاری ها جام ملتهای آفریقا قرار بود در کنیا برگزار شود اما نداشتن امکانات لازم فنی و تاسیسات و بحران اقتصادی در این کشور موجب شد تا کنفدراسیون فوتبال آفریقایی (CAF) میزبانی این تورنمنت را به مراکش واگذار کند. مراکش میزبان این دوره یکی از حریفان ایران در جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه است. این دوره جام ملت های آفریقا با حضور بیشتر بازیکنان لیگ های داخلی کشورهای آفریقایی برگزار شد و حریف تیم ملی ایران در جام جهانی، موفق شد در غیاب چند بازیکن شاغل در لیگهای معتبر اروپا با بازیکنان داخلی اش قهرمانی را در خانه جشن بگیرد. در این دوره از این مسابقات شانزده تیم در چهار گروه حضور داشتند و دیدارهای خود را با توجه گروه بندی ها در چهار شهر کازا بلانکا، تان گیر، مراکش و آگادیر. به پایان رساندند. غایب بزرگ این مسابقات که در آن بازیکنان بومی از کشورهای آفریقایی حضور داشتند تیم کنگو قهرمان سال ۲۰۱۶بود.

گروه بندی ها
گروه A (کازابلانکا)
مراکش
گینه
سودان
موریتانی

گروه B (مراکش)
ساحل عاج
زامبیا
اوگاندا
نامیبیا

گروه C (تانگر)
لیبی
نیجریه
رواندا
گینه استوایی

گروه د (آگادیر)
آنگولا
کامرون
کنگو
بورکینافاسو

پرافتخارترین تیم در تمامی دوره‌های برگزاری این رقابت‌ها تیم مصر است که در مجموع هفت بار به قهرمانی قاره آفریقا رسیده است که در این میان سه دوره آن در سال‌های ۲۰۰۶، ۲۰۰٨ و ۲۰۱۰ پشت سر هم بوده است. غنا و کامرون هرکدام چهار بار قهرمان شده‌اند.
در ۱۵ مه سال ۲۰۱۰ کنفدراسیون فوتبال آفریقا تصمیم گرفت که از سال ۲۰۱٣ این رقابت‌ها را در تاریخ منتهی به پایان سال‌های فرد برگزار کند تا با مسابقات جام جهانی و جام ملت‌های اروپا هم‌زمان در یک سال نباشد.

جام قهرمانی -تاکنون سه جام قهرمانی در این رقابت‌ها استفاده شده است. هر دو جام اول را تیم‌هایی که هرکدام سه بار به قهرمانی رسیده بودند، برای همیشه صاحب شدند. اولین جام به نام اولین رئیس کنفدراسیون فوتبال آفریقا که یک مصری بود، جام "عبدالعزیز عبدالله سالم" نام داشت که پس از سه دوره قهرمانی در سال ۱۹۷٨ به کشور غنا رسید.
دومین جام که از سال ۱۹٨۰ به نام "جام وحدت آفریقا" مورد استفاده قرار گرفت، در سال ۲۰۰۰ پس از سه دوره قهرمانی به کشور کامرون رسید. هردوی این جام‌ها از جنس نقره بودند.از سال ۲۰۰۱ جام سوم به نام "جام ملت‌های آفریقا" که در ایتالیا از جنس طلا طراحی و ساخته شده است، به تیم‌های قهرمان اهدا می‌شود.
براساس قانون جدید جام ملت‌های آفریقا، این جام دیگر پس از سه دوره قهرمانی در اختیار دائم هیچ کشوری قرار نخواهد گرفت و در هر دوره به تیم قهرمان کپی این جام داده می‌شود. تیم مصر به عنوان پرافتخارترین تیم این قاره در سال ۲۰۱۰ برای سومین قهرمانی، کپی‌ای از این جام در اندازه واقعی آن دریافت کرد.

قهرمانان ادوار مختلف جام ملت‌های آفریقا
۱۹۵۷ - مصر
۱۹۵۹ - مصر
۱۹۶۲ - اتیوپی
۱۹۶٣ - غنا
۱۹۶۵ - غنا
۱۹۶٨ - جمهوری دموکراتیک کنگو
۱۹۷۰ - سودان
۱۹۷۲ - کنگو- برازاویل
۱۹۷۴ - زئیر
۱۹۷۶ - مغرب
۱۹۷٨ - غنا
۱۹٨۰ - نیجریه
۱۹٨۲ - غنا
۱۹٨۴ - کامرون
۱۹٨۶ - اتیوپی
۱۹٨٨ - کامرون
۱۹۹۰ - الجزایر
۱۹۹۲ - ساحل عاج
۱۹۹۴ - نیجریه
۱۹۹۶ - آفریقای جنوبی
۱۹۹٨ - اتیوپی
۲۰۰۰ - کامرون
۲۰۰۲ - کامرون
۲۰۰۴ - تونس
۲۰۰۶ - مصر
۲۰۰٨ - مصر
۲۰۱۰ - مصر
۲۰۱۲ - زامبیا
۲۰۱٣ - نیجریه
۲۰۱۵ - ساحل عاج
۲۰۱۶-کنگو
۲۰۱٨ - مراکش

مراکش قهرمان جام ملتهای آفریقا شد
تیم ملی فوتبال مراکش به مقام قهرمانی جام ملتهای آفریقا رسید. به گزارش "ورزش سه"، رقابت های فوتبال جام ملتهای آفریقا در کشور مراکش به پایان رسید.در دیدار فینال این مسابقات که بین تیم میزبان و نیجریه برگزار شد، مراکش موفق شد با نتیجه پرگل و قاطع ۴ بر صفر حریف نامدار خود را شکست دهد و به مقام قهرمانی برسد. حدرف زکریا ۲بار و الکعبی و الکرتی گل های این بازی را به ثمر رساندن.د البته شیرهای اطلس لژیونرهای متعددی دارند و ترکیب این تیم برای جام جهانی و تقابل با ایران دچار تغییرات زیادی خواهد شد.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست