یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

درگیری نیروهای امنیتی با دراویش گنابادی در تهران


• تجمع دراویش گنابادی برای جلوگیری از بازداشت رهبر خود در تهران به درگیری با نیروهای انتظامی انجامید. به گفته دراویش نیروهای لباس شخصی در این درگیری ها حضور فعال داشتند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۵ بهمن ۱٣۹۶ -  ۴ فوريه ۲۰۱٨تجمع دراویش گنابادی برای جلوگیری از بازداشت رهبر خود در تهران به درگیری با نیروهای انتظامی انجامید. به گزارش بی بی سی پس از ساعت‌ها تنش و درگیری میان دراویش گنابادی و مأموران امنیتی و لباس شخصی در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر این سلسله دروایش، سایت مجذوبان نور گزارش داده که رئیس پلیس منطقه و مقامات امنیتی در محل حاضر شده‌اند و با دراویش تجمع کرده گفت‌وگو کرده‌اند.

این سایت که خبرهای دراویش گنابادی را پوشش می‌دهد، نوشته است که سرتیپ مسعود مصدق، از فرماندهان پلیس در محل حاضر شده و قول داده به حضور نیروهای لباس شخصی در خیابان‌های اطراف پایان دهد و خواهان متفرق شدن دراویش شده است.

به نوشته مجذوبان، دراویش به او گفته‌اند که "تا بازگرداندن کامل آرامش به منطقه و تعهد متقن نسبت به جلوگیری از اقدام افراد خودسر، بر حضور پرشمار خود در این محل ادامه خواهند داد".

بازتاب خبر حضور نیروهای امنیتی در نزدیکی خانه نور علی تابنده از دراویش گنابادی در شبکه‌های اجتماعی منجر به جمع شدن تعداد زیادی از دراویش و پیروان آنها در این منطقه شد. آنها با هشتگ #گلستان_هفتم، خیابانی که خانه آقای تابنده در آن واقع است، واکنش نشان دادند.

به گفته وبسایت مجذوبان نور، پایگاه خبری دروایش گنابادی، هدف نیروهای امنیتی از حضور در خیابان هفتم گلستان در منطقه پاسداران، خانه نورعلی تابنده، استقرار پست ایست بازرسی بود.

فائزه عبدی‌پور، یکی از دراویش گنابادی که عصر امروز، یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، در محل درگیری بود، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که از زمان حضور شب گذشته نیروهای امنیتی در اطراف خانه نورعلی تابنده، رهبر دراویش گنابادی، به تدریج به جمعیت حامیان و مریدان او اضافه شده است.

به گفته خانم عبدی‌پور، تنها خواسته دراویش آن است که ایست‌های بازرسی و "تعرض به حریم" آقای تابنده متوقف شود.

وبسایت مجذوبان نور در آخرین خبرهای #گلستان_هفتم گزارش داده: "دراویش نگرانی خود را از حضور غیرقانونی و تحریک‌کننده‌ی نیروهای سپاهی و لباس‌شخصی از‌‌ همان لحظات اول با پلیس ۱۱۰ برای کنترل منطقه تماس گرفته و تصاویر و شماره پلاک‌های خودرو‌های مذکور را به جهت پیگیری و شناسایی این افراد تسلیم مأموران کلانتری کردیم اما نه‌تنها پیگیری خاصی صورت نگرفت بلکه تحریکات و تردد خودرو‌های حاوی افراد لباس‌شخصی مسلح تا صبح ادامه یافت."

محمد در انتقاد به علکرد نیروی انتظامی، نوشته: "گرچه نیروی انتظامی گفته همکاری میکنه و نیروهاش رو جمع میکنه متاسفانه ناتوان هست از برخورد با لباس شخصی‌های سوار بر اتومبیل و موتورسیکلتی که با اسلحه و دوربین با دراویش درگیر میشوند.

گزارش خبرگزاری فارس
خبرگزاری امنیتی فارس خبر تجمع امروز دراویش و درگیری ماموران امنیتی با آن ها را به صورت زیر گزارش کرده است:
«دراویش گنابادی طرفدار نورعلی تابنده که در اعتراض به شایعه دستگیری وی تجمع کرده بودند لحظاتی قبل به تجمع خود پایان دادند.
حدود ۲۰۰ نفر از دراویش نعمت اللهی گنابادی از شامگاه گذشته در اطراف خانه قطب خود در محله پاسداران تهران تجمع کرده‌اند.
این افراد دلیل تجمع خود را شایعه دستگیری قطب این فرقه اعلام کرده‌اند.
تعدادی از این افراد چوب و چماق و سنگ‌هایی را در دست داشته و تجمع آنان باعث اخلال در تردد خودروها در این محله تهران شده بود.
بنابر این گزارش، برخی افراد حاضر در این تجمع قصد داشتند به تجهیزات نیروهای انتظامی آسیب وارد کنند که ماموران ناجا مانع اقدام آنان شدند.
بنابر اعلام اهالی محل، این دراویش ظهر امروز فرد موتور سواری را مضروب کرده‌ و وی را داخل یک خودرو حبس کردند.
لازم به ذکر است شایعه دستگیری قطب دراویش گنابادی پس از آتش زدن چند حسینیه و مسجد فراگیر شد، حادثه‌ ای که برخی آن را منتسب به این دراویش می‌دانستند، که البته نیروی انتظامی هنوز این شایعات را تکذیب یا تایید نکرده است.
تجمع دراویش نهایتا ساعاتی پیش با دخالت پلیس و درخواست نورعلی تابنده پایان یافت»!


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست