یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مجلس کلیات لایجه ی بودجه ی ۹۷ را رد کرد


• مجلس کلیات لایجه ی بودجه ی سال ۹۷ را با ۸۳ رأی موافق،۱۲۰ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶نماینده حاضر، رد کرد. فراکسیون امید اعلام کرده بود به این لایحه رای موافق می دهد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ٨ بهمن ۱٣۹۶ -  ۲٨ ژانويه ۲۰۱٨مجلس شورای اسلامی کلیات لایجه ی بودجه ی سال ۹۷ را رد کرد و این لایحه به کمیسیون برگشت. لایحه ی بودجه ی سال ۹۷ از همان زمان که توسط دولت روحانی به مجلس ارایه شد با موجی از مخالفت روبرو شد. سهم بالای نهادی مذهبی و امنیتی از جمله دلایل انتقادهای گسترده در جامعه نسبت به این لایحه بود. فراکسیون امید - اصلاح طلبان - اعلام کرده بود به این لایحه رای موافق می دهد.

به گزارش خبرگزاری ها، نمایندگان این لایحه را با ۸۳ رأی موافق،۱۲۰ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۶نماینده حاضر، رد کردند.

علی لاریجانی که ریاست جلسه را برعهده داشت، پس از عدم موافقت نمایندگان با کلیات بودجه گفت: اکنون این لایحه به کمیسیون تلفیق بازگردانده شده و این کمیسیون موظف است ظرف ۷۲ ساعت اصلاحات لازم را اعمال کند.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق بیش از زمان مطرح شده، فرصت ندارد و تنها یک بار این اتفاق می تواند رخ دهد، بنابراین از کمیسیون تلفیق درخواست می‌شود که از امشب بررسی لایحه را در دستور کار قرار دهد و پیشنهادات و ایرادات نمایندگان که در صحن مطرح شد، مورد توجه قرار دهد و اصلاحات انجام شود تا پس از بررسی کمیسیون تلفیق مجدداً بررسی لایحه آغاز شود.

رییس مجلس افزود:‌ در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه جلسه علنی مجلس برگزار خواهد و از شنبه هفته آینده بررسی بودجه در دستور کار قرار می‌گیرد.

سخنگوی دولت خطاب به نمایندگان گفت که رد کردن لایحه بودجه در کشور برای افکار عمومی پیام خوبی ندارد و تنها ۷۲ ساعت وقت نمایندگان مجلس را می‌گیرد.

محمد لاهوتی عضو کمیسیون تلفیق حذف بودجه عمرانی و نحوه حذف یارانه بگیران را علت اصلی رد کلیات بودجه سال ۹۷ دانست.

محمد لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا درباره علت رد کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ در صحن مجلس گفت: این بودجه از همان ابتدا عملیاتی به نظر نمی‌رسید و بیش از همه سالها بزرگتر شده بود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ ادامه داد: دلایل مختلفی در خصوص رد این لایحه مطرح است که یکی از آنها حذف ده هزار و ۴۰۰ میلیون تومان از بودجه‌های عمرانی است . کمیسیون تلفیق با حذف افزایش قیمت حامل انرژی منبع مورد نیاز را از بودجه عمرانی کشور برداشت کرد که در واقع با این عمل چیزی از بودجه عمرانی کشور باقی نمی‌ماند.

نماینده لنگرود افزود: نکته دیگر در خصوص نوع حذف افراد یارانه بگیر و منابع آن بود. ضمن آن که انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران نیز یکی از طرح هایی بود که نمایندگان با آن مخالف بودند.

وی تصریح کرد: طرح تحول سلامت نیز از مواردی بود که نمایندگان در خصوص آن بحث داشتند. اما من فکر می کنم نهایتا پس از تغییراتی که کمیسیون تلفیق در این لایحه ایجاد کند، کلیات آن روز شنبه در صحن رای بیاورد و کار بررسی جزییات آن از روز شنبه آغاز شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست