یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

نکات آماری از هفته بیست و یکم
عشق به پرسپولیس، کی روش و علیپور، اوکراین و تحریم جام جهانیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۷ بهمن ۱٣۹۶ -  ۲۷ ژانويه ۲۰۱٨هفته بیست و یکم رقابت‌های لیگ برتر با پیروزی‌های پر گل سرخابی‌ها مقابل حریفان خود همراه بود. پیروزی‌هایی که با چاشنی انتقام همراه بود.
به گزارش خبرنگار مهر، هفته بیست و یکم رقابت‌های لیگ برتر را در حالی پشت سر گذاشتیم که هر دو تیم استقلال و پرسپولیس موفق شدند حریفان خود را با نتایجی پرگل مغلوب نمایند. آنها در حالی در این هفته مقابل پارس جنوبی و پیکان پیروز شدند که در مرحله رفت رقابت‌ها مغلوب این دو تیم شده بودند.
* پارس جم تنها تیم بازنده در بالای جدول
در بین ۶ تیم حاضر در بالای جدول، ۵ تیم پرسپولیس، فولاد، ذوب آهن، سایپا و استقلال موفق به شکست دادن حریفان خود شدند و پارس جنوبی جم تنها تیم بین ۶ تیم بالای جدول بود که در این هفته شکست خورد. آن هم با نتیجه سنگین ۴ بر صفر مقابل آبی پوشان تهران. در این هفته پرسپولیس مقابل پیکان، ذوب آهن مقابل استقلال خوزستان، سایپا مقابل پدیده و استقلال برابر پارس جنوبی جم پیروز شدند.
* دبل مهاجمان سرخابی
به جز انتقام سرخابی‌ها از تیم‌هایی که در نیم فصل نخست آنها را برده بودند، پیروزی آنها یک وجه تشابه دیگر هم داشت و آن هم دبل کردن مهاجمان این تیم بود. علی قربانی مقابل پارس جنوبی جم دوبار موفق به گلزنی شد تا در این بازی دبل کرده باشد و علی علیپور هم مقابل پیکان دبل کرد تا سرخابی‌ها با دبل مهاجمان شان پیروزی خود را جشن گرفته باشند.
* سپاهان رسما وارد منطقه خطر شد
سپاهان همچنان می‌بازد. آنها بعد از کنار گذاشتن کرانچار حالا با کریم قنبری و اینبار در خانه باختند. با تک امتیازی که نفت تهران در تبریز مقابل گسترش گرفت این تیم هم از سپاهان در جدول پیشی گرفت تا حالا سپاهانی‌ها با ۲۰ امتیاز در رده سیزدهم جدول حضور داشته باشند و رسما در بین تیم‌هایی قرار داشته باشند که برای بقا تلاش می‌کنند. سپاهان، سپیدرود، استقلال خوزستان و سیاه جامگان با ۲۰، ۱۰، ۱۸ و ۱۴ امتیاز در رده‌های سیزدهم تا شانزدهم جدول قرار دارند.
* اوج گیری خط حمله استقلال
استقلالی که تا همین چندی پیش ضعیف ترین خط حمله لیگ برتر را داشت، حالا آنقدر خوب گل می‌زند که رفته رفته به جمع بهترین خطوط حمله لیگ برتر اضافه می‌شود. آبی پوشان با ۴ گلی که در هفته بیست و یکم به ثمر رساندند شمار گل‌های زده شان را به عدد ۲۳ رساندند. حالا استقلال بعد از پرسپولیس ۳۵ گله، ذوب آهن ۳۰ گله، پدیده ۲۷ گله، پارس جنوبی ۲۶ گله و صنعت نفت ۲۴ گله در کنار فولاد و سایپا ششمین خط حمله خوب لیگ برتر را در اختیار دارند.
استقلالی‌ها همچنان با تنها ۱۰ گل خورده بعد از پرسپولیس صاحب دومین خط دفاعی قوی لیگ برتر هم هستند. همچنین آبیهای پایتخت با تفاضل گل مثبت ۱۳ بعد از پرسپولیس دومین تفاضل گل خوب را هم در اختیار دارند.
* سقوط آزاد پارس جنوبی
منحنی حرکت تیم خوب پارس جنوبی جم همچنان منفی است. این تیم که نخستین سال حضورش در لیگ برتر را سپری می کند شروعی طوفانی در این مسابقات داشت و هفته‌های زیادی در مکان های اول و دوم جدول قرار داشت. اما شاگردان تارتار هفته‌های زیادی است که از فرم ایده آل فاصله گرفته و پله به پله در جدول رده بندی سقوط می کنند. آنها حالا به رده پنجم رسیده‌اند و این پایین ترین رده‌ای است که آنها در این فصل تجربه کرده‌اند.
شاگردان مهدی تارتار در نیم فصل دوم هرگز برنده نشده‌اند. آنها در ۶ بازی انجام داده در این مقطع با ۴ مساوی و ۲ شکست عملکردی به مراتب ضعیف تر از مقطع مشابه در نیم فصل اول دارند و اگر قرار باشد یک جدول فرضی برای نیم فصل دوم ترسیم کنیم آنها در رده چهاردهم این جدول قرار می‌گیرند.
آخرین پیروزی تیم پارس جنوبی به هفته پانزدهم و برتری ضعیف با حداقل نتیجه مقابل سیاه جامگان انتهای جدولی باز می‌گردد. همچنین باید به این نکته هم اشاره داشت که آنها این پیروزی، تنها پیروزی تیم پارس جنوبی در ۱۰ بازی اخیر آنهاست و آنها در این ۱۰ بازی تنها همین یک پیروزی را به دست آورده‌اند.
* پیکان و ۱۰ بازی بدون پیروزی
بدتر از شرایط تیم پارس جنوبی، شرایط تیم پیکان تهران است. آنها که از هفته پنجم تا یازدهم ۷ پیروزی پشت سر هم بدست آوردند و در مقطعی توانستند تا رده دوم جدول هم صعود کنند، در ۱۰ بازی متوالی از کسب پیروزی عاجز ماندند و با این روند ضعیف نتیجه گیری از رده دوم به رده هشتم جدول سقوط کردند. شاگردان مجدی جلالی در هفته بیست و یکم هم پذیرای یک شکست سنگین از تیم پرسپولیس صدرنشین مسابقات شدند.
* تنها بازی بدون گل هفته
هفته بیست و یکم را باید هفته‌ای نسبتا پر گل دانست. در این هفته همه بازی‌ها به جز یک بازی گل داشتند و تنها دیداری که بدون گل به پایان رسید بازی بین دو تیم سیاه جامگان و تراکتورسازی بود. در این هفته دیدارهای استقلال و پرسپولیس با حریفان شان با رد و بدل شدن ۴ گل پرگل ترین بازی هفته بود و استقلال با پیروزی ۴ بر صفر مقابل پارس جنوبی بهترین نتیجه هفته را به دست آورد.
* بیت سعید همچنان گل می‌زند
حسن بیت سعید بعد از جدایی از استقلال در تیم فولاد جان تازه‌ای گرفت. او در هفته بیست و یکم هم برای این تیم گل زد تا تعداد گل‌های زده‌اش را به عدد ۴ برساند. بیت سعید که در یک نیم فصل در استقلال حرکت تاثیرگذاری نداشت و بدون گل زده و پاس گل کارش را تمام کرده بود، طی ۶ بازی در نیم فصل دوم با ۴ گل و ۲ پاس گل تاثیرگذار ترین بازیکن فولاد و یا حتی به تعبیری امتیاز آور ترین بازیکن در نیم فصل دوم بوده است.
بیت سعید حالا با ۴ گل در کنار فرشاد جانفزا و علی اصغر عاشوری بهترین گلزن تیم فولاد هم محسوب می‌شود.

«گالیانی» وارد سیاست می‏‎شود
همراهی با «برلوسکونی» ادامه دارد
آدریانو گالیانی که بعد از خروج برلوسکونی از میلان از این تیم رفت و در شبکه تلویزیونی‎اش همراه او شد، این بار قرار است وارد سیاست شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، مدیر اجرایی اسبق تیم فوتبال میلان، آدریانو گالیانی، که برای مدتی حدود ۳۰ سال به سیلویو برلوسکونی، مالک اسبق میلان، همکاری می‎کرده است، به نظر تصمیمی برای تغییر این شرایط و قطع همکاری ندارد.
بعد از ۳ دهه و زمانی که برلوسکونی میلان را فروخت او هم از باشگاه رفت. بعد از آن رئیس مدیاست پریمیوم شد، شبکه‎ای تلویزیونی که متعلق به هلدینگ برلوسکونی است.
اما حالا از آن سمت هم استعفا داده و کاندیدای سنای ایتالیا شده است تا رهبر حزب سیاسی برلوسکونی، فورتزا ایتالیا باشد.

شاهرودی: طارمی به خودش و پرسپولیس بد کرد
علیپور باید چه کار کند که به تیم ملی دعوت شود؟
رضا شاهرودی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم در مورد دیدار روز گذشته پیکان و پرسپولیس اظهار داشت: این بازی شرایط خاص خودش را داشت، از این جهت که پیکان برای جبران نتایج بد هفته‌های قبل خود برای شکست پرسپولیس به میدان آمد و همین موضوع باعث شد بازی هجومی را در دستور کار خود قرار دهد. جلالی با این تفکر به نوعی خودکشی کرد، چرا که باز بازی کردن مقابل این پرسپولیس نتیجه‌اش می‌شود بازی را واگذار کردن. دیدید که در همان ۲۰ دقیقه اول پرسپولیس دو گل زد و پیکان دیگر حرفی برای گفتن نداشت.
این روز‌ها را برای پرسپولیس پیش‌بینی می‌کردم
وی با تأکید بر اینکه تیم برانکو حریفی در لیگ ندارد، افزود: اقتدار و تفاوت پرسپولیس با تیم‌های دیگر لیگ از همان هفته‌های اول لیگ کاملاً محرز بود. تیم‌های لیگ هم پذیرفته‌اند که مقابل پرسپولیس حرفی برای گفتن ندارند و از این‌رو باید با بازی بسته و دفاعی مقابل این تیم فقط به نباختن فکر کنند. تیمی هم بخواهد مثل پیکان هجومی کار کند به نوعی خودکشی کرده است. واقعاً پرسپولیس یک سروگردن بالاتر از همه تیم‌های لیگ است و دیگر تیم‌ها باید برای کسب مقام دومی تلاش کنند. من در ابتدای فصل هم این روز‌ها را برای پرسپولیس پیش‌بینی می‌کردم.
برانکو از حالا باید به حریفان آسیایی فکر کند
شاهرودی با اشاره به آینده پرسپولیس در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا نیز عنوان کرد: در اینکه پرسپولیس قهرمان لیگ خواهد شد، شکی وجود ندارد، از این جهت که رقبای این تیم در حدی نیستند که حتی به صدر جدول نزدیک شوند. به نظرم برانکو از حالا باید به حریفان آسیایی تیمش و قهرمانی در این رقابت‌ها فکر کند. پرسپولیس نسبت به فصل پیش هم بهتر و هم باتجربه‌تر شده است و در این شرایط باید این تیم را یکی از مدعیان جدی قهرمانی دانست.
* منشا قابلیت‌های زیادی دارد
شاهرودی با بیان اینکه پرسپولیس از جدایی مهدی طارمی ضربه نخورده است، خاطرنشان کرد: اتفاقاً خط حمله پرسپولیس نقطه قوت این تیم است. این در شرایطی است که هنوز منشا به هماهنگی کامل با بازیکنان نرسیده است. به نظر من منشا یک مهاجم بین‌المللی است که قابلیت‌های زیادی دارد و اگر ارتباط کلامی و هماهنگی بیشتری با بازیکنان کناری خود داشته باشد به مراتب موفق‌تر خواهد بود. در کنار او هم علیپور انصافاً خیلی خوب کار کرده و عملکردی به مراتب بهتر از طارمی داشته است.
* کی‌روش دیگر از علیپور چه می‌خواهد؟
وی با انتقاد از سرمربی تیم ملی یادآور شد: من نمی‌دانم علیپور دیگر باید چه کار کند که به تیم ملی دعوت شود؟ او با شایستگی آقای گل فعلی لیگ است و اگر هر بازی هم گل نزند حداقل پاس گل می‌دهد. او با کمترین اُفت مواجه شده و کوچکترین حاشیه‌ای هم نداشته است. در این شرایط حق مسلم علیپور است که به تیم ملی دعوت شود. کی‌روش با بی‌توجهی به علیپور به نوعی لیگ را هم زیر سوال برده است. به عقیده من علیپور نه تنها باید به تیم ملی دعوت شود بلکه باید در این تیم هم فیکس بازی کند.
* طارمی به خودش و پرسپولیس بد کرد
شاهرودی به اشاره به صحبت‌های اخیر علی‌اکبر طاهری در مورد جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس گفت: متأسفانه حرف‌هایی را می‌شنویم که جز تأسف کار دیگری نمی‌شود کرد. در این قضیه خیلی‌ها مقصر بودند. از طاهری گرفته تا طارمی و وکیلیش و حتی حاج حسین هدایتی. هیچ جای دنیا یک بازیکن به این شکل قرارداد نمی‌بندد که جدا از پول باشگاه پول زیرمیزی هم بگیرد و آن وقت بگوید به عشق فلانی به تیم برگشتم. طارمی باید بداند بازی کردن در پرسپولیس او را به اینجا رساند و نباید به هدایتی می‌گفت به عشق تو برگشتم پرسپولیس. اینجا پرسپولیس است و اگر بازیکنی به پیراهن این تیم و هوادارانش تعصب نداشته باشد نباید برای آن بازی کند. در کل اعتقادم براین است که طارمی هم به خودش و هم به پرسپولیس بد کرد و بازیکنی هم که مردم‌دار نباشد به موفقیتی نمی‌رسد.

سعودی‌ها و اماراتی‌ها حریف قطر نشدند؛
نامه AFC منتشر شد
تیم‎های ایرانی و عربستانی در کشور بی‌طرف!
نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر لغو بازی در کشور بی‌طرف در حالی منتشر شده که نامی از ایران دیده نمی‌شود و به نظر می‌رسد بازی دو کشور در زمین بی‌طرف است.
به گزارش خبرنگار مهر، کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز رسما اعلام کرد که بازی تیم‌های اماراتی و عربستانی با تیم‌های قطری در لیگ قهرمانان آسیا در خاک این کشورها برگزار می شود و بازی در زمین بی طرف منتفی است.
این در حالی است که نامی از ایران در این نامه دیده نمی شود. بعضی از خبرنگاران و مسئولان عربستانی هم مدعی شده اند تیم های ایرانی و عربستانی همچنان مثل دو سال گذشته در لیگ قهرمانان آسیا در زمین بی طرف به مصاف هم خواهند رفت.
فدراسیون فوتبال عربستان در توئیتی که بعد از این رای منتشر کرده آورده است که این رای نهایی است و شکایت به دادگاه بین المللی ورزش و مراجع قضایی دیگر مشکلی را حل نخواهد کرد.
عکس نوشت؛ من عاشق پرسپولیسم!
شادی گل علیپور قوت قلبی بود برای پرسپولیسی‌هایی که در این هفته از جنجال‌های طارمی نگران شده بودند.
به گزارش وبسایت نود، اگر طارمی بعد از هر گل‌اش در پرسپولیس از القادسیه کویت تا ترکیه و یونان را در رویاهایش می‌پیمود، علی علیپور همیشه همینجا بود. در تهران و در کنار پرسپولیس. حتی رویاهایش هم از مرز قرمز عبور نمی‌کردند و برای گل‌های بعدی نقشه می‌کشیدند. اگر طارمی لیدری اعتصابات را به عهده می‌گرفت و به خودش لقبِ بزرگترِ پرسپولیس را می‌داد، علیپور محجوب و سر به زیر باقی‌ می‌ماند. اگر طارمی در شادی گل‌هایش سرهای زیادی را می‌برید و همه را به وجد می‌آورد، علیپور به عمو موسی‌ها سر می‌زند و به کمال یادآوری می‌کند که در دوران مصدومیت فراموش نشده و عشق‌اش به پرسپولیس را به رخ می‌کشد.
صحبت‌های جنجالی مهدی طارمی در برنامه نود این هفته حواشی زیادی را برای پرسپولیس به وجود آورد. ولی آقای گل جدید برانکو شباهتی به طارمی ندارد. علیپور قراردادش با پرسپولیس را تا سال ۱۳۹۹ تمدید کرده و بی‌قید و شرط در کنار پرسپولیس حضور دارد. هنوز بهانه‌ای برای جدایی از سوی این بازیکن مطرح نشده و تنها خبری که هفته به هفته از علیپور منتشر می‌شود، خبر گل زدن‌اش است. گل‌هایی که حالا از او آقای گل ساخته و برای سومین فصل متوالی، آقای گل فصل را پرسپولیسی نگه‌داشته است. علیپور در شادی گل دیروزش هم حسابی دلبری کرد و با لباسی که زیر پیراهن پرسپولیس پوشیده بود، به هواداران قوت قلب داد که فعلا در کنارشان حضور خواهد داشت.

تلاش گسترده اوکراین برای کارشکنی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
دولت اوکراین به رایزنی‌های فشرده خود برای کارشکنی در روند برگزاری جام جهانی در روسیه ادامه می‌دهد.
به گزارش ایسنا از اینترفاکس، پاول کلیمکین وزیر امور خارجه اوکراین گفت: ما با فدراسیون‌های مختلف فوتبال صحبت می‌کنیم، همچنین گفتگوهای اختصاصی با سازمان‌های طرفدار فوتبال و انجمن‌های هواداران فوتبال داریم تا این مسابقات را تحریم کنند.
وی افزود: از سوی دیگر تلاش می‌کنیم تا طرفداران فوتبال نسبت به سیاست‌های این کشور اعتراض کنند، سوال‌های مختلف سیاسی مطرح کنند یا این مسابقات را تحریم کنند. برنامه دیگر ما نشان دادن اعتراض هواداران فوتبال به سیاست‌های روسیه در هنگام حضورشان در خاک این کشور است.
اختلاف سیاسی میان روسیه و اوکراین از سال ۲۰۱۵ میلادی تاکنون همچنان ادامه دارد. قرار است جام جهانی فوتبال از ۱۴ ژوئن تا ۱۵ جولای ۲۰۱۸ در روسیه برگزار شود.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست