یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

مهندسین نیروگاه همدان تحت فشار برای اعتراف اجباری


• در حالی که ۱۴ روز از بازداشت جواد اشرفی و امین اشرفی، مهندسین نیروگاه همدان می‌گذرد بنا به اطلاع منابع نزدیک به خانواده، آنها برای «اعتراف‌گیری» در مکان نامعلومی تحت فشار قرار دارند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۵ بهمن ۱٣۹۶ -  ۲۵ ژانويه ۲۰۱٨


در حالی که ۱۴ روز از بازداشت جواد اشرفی و امین اشرفی، مهندسین نیروگاه همدان می‌گذرد بنا به اطلاع منابع نزدیک به خانواده، آنها برای «اعتراف‌گیری» در مکان نامعلومی تحت فشار قرار دارند.
جواد اشرفی و امین اشرفی ساعت ۸ صبح روز ۲۱ دی‌ماه همراه با ضرب‌وشتم و بدون ارائه‌ی حکم بازداشت توسط ماموران امنیتی از محل کار خود ربوده و به مکان نامعلومی منتقل شدند. بعد از روزها بی‌خبری سرانجام این دو در تماسی کوتاه با خانواده‌هایشان پرده از فشار بازجوها برای اعتراف‌گیری اجباری برداشتند. آنها در این تماس گفته‌اند چند روز اول بعد از بازداشت را تحت بازجویی‌های سنگین به سر برده‌اند و بعد از چند روز به زندان همدان تحویل شده‌اند. با این وجود چند روز بعد نهادی که حاضر نشده است خودش را معرفی کند آنها را از زندان همدان خارج و به مکان نامعلومی منتقل کرده است. جواد و امین اشرفی در این تماس کوتاه گفته‌اند که همراه با انواع فشارهای روانی و ضرب‌وشتم ساعت‌ها بازجویی می‌شوند تا حاضر شوند به آنچه که بازجوها می‌خواهند اعتراف کنند.
در این مدت خانواده‌های این دو زندانی هر روز به زندان و دادگاه مراجعه کرده‌اند اما پاسخی به آنها داده نشده است. تنها یک‌بار که موفق به ملاقات با یکی از قضات دادگاه انقلاب شده‌اند از جانب او گفته شده است: «هرکس بیگناه بود را آزاد کرده‌ایم ولی پرونده‌ی این دو نفر سنگین است و با آنها کار داریم.» با توجه به اخبار منتشر شده در مورد تفهیم اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به تعداد زیادی از بازداشت‌شده‌گان حوادث دی‌ماه در همدان این اظهارات قاضی دادگاه انقلاب موجب نگرانی شدید خانواده‌ها شده است. محاربه و افساد فی‌الارض اتهاماتی هستند که در صورت محکومیت متهم می‌توانند به صدور حکم اعدام منجر شوند.
جواد و امین اشرفی فرزندان خانواده‌هایی تهی‌دستند که پدرانشان کارگر بوده‌اند اما دیگر قادر به کار کردن نیستند، به همین دلیل تامین معاش خانواده بیشتر بر عهده‌ی این دو بوده است. پدر جواد اشرفی که به رغم سن بالا، به عنوان نگهبانِ یک ساختمان نیمه‌کاره مشغول به کار بوده، به علت پیگیری وضعیت فرزند بازداشت‌شده‌اش از کار اخراج شده است. مادر جواد اشرفی نیز به شدت بیماری قلبی دارد و به گفته‌ی منابع نزدیک به خانواده، در مدت بازداشت جواد چند بار دچار حمله‌ی خفیف قلبی شده است.
در سایه‌ی بی‌اطلاعی از زندان‌های شهرستان‌ها و ناشناس بودن اغلب زندانیان برای ارگان‌های خبری و اطلاع‌رسانی، شدت خشونت در دوران بازجویی بسیار بیشتر از تهران است و همین بیم تکرار حوادث تلخی مانند قتل در زیر بازجویی را پدید می‌آورد. زندانیان ناشناس با مخاطره‌ی آسیب‌های جدی در دوران بازجویی و صدور احکام سنگین روبه‌رو هستند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست