یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

تخصیص ۵/ ۲ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به اهداف نظامی


• سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ از موافقت خامنه‌ای با برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده خبر داد. بخشی از این پول در اختیار اهداف نظامی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۴ بهمن ۱٣۹۶ -  ۲۴ ژانويه ۲۰۱٨سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ از موافقت خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با برداشت ۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده خبر داد. بخشی از این پول در اختیار اهداف نظامی جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد.

به گزارش دویچه وله، علی اصغر یوسف‌نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «بر اساس اذن رهبری و مصوبه کمیسیون تلفیق موارد زیر برای برداشت از صندوق توسعه ملی در سال ۹۷ مورد موافقت قرار گرفته است.»

بنا بر این خبر ۵/ ۲ میلیارد دلار از پول‌هایی که از صندوق توسعه ملی برداشته می‌شود به "بنیه دفاعی" اختصاص داده می‌شود. به صدا و سیما نیز ۱۵۰ میلیون دلار اختصاص پیدا می‌کند. ۱۰۰ میلیون دلار برای بازسازی مناطق زلزله‌زده و سیل‌زده، ۱۰۰ میلیون به واکسیناسیون کودکان، ۳۵۰ میلیون دلار برای تسهیلات در سیستان و بلوچستان، ۱۵۰ میلیون دلار برای مقابله با ریزگردها و ۶۵۰ میلیون دلار نیز برای پروژه‌های آبی (آب‌رسانی به روستاها، آبیاری تحت فشار، آبخیزداری) از صندوق توسعه ملی برداشته می‌شود.

صندوق توسعه ملی ایران در زمان مجمود احمدی‌نژاد جانشین حساب ذخیره ارزی شد. این حساب در دولت محمد خاتمی با هدف پس‌انداز درآمد مازاد از فروش نفت و میعانات گازی ایجاد بوده است. دو سال پیش میزان دارایی صندوق توسعه ملی ۸۰ میلیارد دلار اعلام شده بود. ارقام تازه‌تری از دارایی موجود در این صندوق اعلام نشده است.

در شهریور ماه امسال (۱۳۹۶) اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی گفته بود که حسن روحانی در دور اول دولت خود یک بار و آن هم با اجازه "خاص" رهبر جمهوری اسلامی ۸ میلیارد دلار برای تامین منابع آب آشامیدنی غرب ایران از صندوق توسعه ملی برداشت کرده است.

کمبود منابع ارزی یکی از مشکلات جدی دولت جمهوری اسلامی است. در آذرماه امسال و هم‌زمان با بررسی لایحه بودجه، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در ششمین "همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری" گفت که در دوره‌ای در دهه ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۸۳ برای شرایط بحرانی، کمبود منابع از حساب ذخیره ارزی جبران می‌شد.

به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره‌ای درآمدهای حاصل از فروش بنگاه‌های دولتی در جریان "خصوصی‌سازی" به صندوق توسعه ملی واریز و صرف تامین کسری بودجه شده است، اما «این منبع نیز در حال پایان یافتن است لذا راهکار دیگری اتخاذ شد که فروش اوراق است.»


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست