یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

سکوهای تاریخی
زنان عربستانی از اولین حضورشان در ورزشگاه گفتنداخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۴ دی ۱٣۹۶ -  ۱۴ ژانويه ۲۰۱٨اخبار روز - بخش ورزشی: اتفاق ساده ای روی نداده. زنان در عربستان سعودی مهد اسلام و جائی که قبله مسلمانان در آنجا است جمعه گذشته بعد از چند صد قرن توانستند روی سکوهای استادیوم های مدرن در سه شهر عربستان بنشینند و برای اولین بار فوتبال را به سبک مردانه از نزدیک تماشا کنند. تدابیری که برای اولین ورود زنان در نظر گرفته شده بود در نوع خود نیز جالب بود. از ابتدای درب های ورودی تا نشستن روی سکوها تعدادی از بانوان مسئول راهنمائی و مراقبت از سکوهای بانوان بودند و آزادی عمل در رفتار و حرکات های معمول در فوتبال مردان نیز در این سکوها نیز دیده می شد. گزارشی از این اتفاق تاریخی که خبرگزاریهای فرانسه و رویتر به آن پرداخته اند را در ادامه بخوانیم;

زنان عربستانی روز جمعه برای اولین بار در تاریخ توانستند برای تماشای یک بازی فوتبال به ورزشگاه بروند؛ آنها که پیش‌تر امید زیادی داشتند اصلاحات جدید ولیعهد این کشور به نتیجه برسد، بالاخره پایشان به ورزشگاه باز شد و دیدار تیم‌های الاهلی و الباطن را چارچوب رقابت‌های لیگ عربستان از نزدیک تماشا کردند. «به‌همراه پدر و برادرم به ورزشگاه آمده‌ام. همه ما طرفدار تیم الاهلی هستیم». این بخشی از صحبت‌های اریج، دانشجوی دختر عربستانی با خبرگزاری فرانسه است. او که با شال سبزرنگی به دور گردن، به نشانه حمایت از تیم الاهلی به ورزشگاه آمده، می‌گوید: «امروز برای اولین بار توانسته‌ام در زندگی جو ورزشگاه را حین مسابقه فوتبال تجربه کنم؛ آن‌هم دور از تلویزیون که آدم اصلا نمی‌تواند تب واقعی موجود در ورزشگاه را حس کند». عربستانی‌ها پیش‌تر عنوان کرده بودند در سال ٢٠١٨ اجازه ورود زنان به ورزشگاه را برای تماشای فوتبال می‌دهند. البته از همان موقع هم مشخص شده که سه ورزشگاه در کل کشور می‌توانند پذیرای زنان به‌عنوان تماشاگر باشند؛ یکی همین ورزشگاه جده، دیگری ورزشگاه ریاض و سومی هم ورزشگاه دمام.

برای تماشای بازی الاهلی و الباطن، تماشاگران زن به‌همراه اعضای خانواده‌شان تقریبا دو ساعت مانده به شروع مسابقه خودشان را به ورزشگاه رساندند؛ در جایگاه‌های ویژه‌ای که برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده بود، نزدیک به چهار هزار و ٤١١ نفر به‌صورت خانوادگی نشسته بودند که از این تعداد طبق گزارش رسانه‌های فرانسوی چیزی بیش از ٣٠٠ نفر از آنها را زنان تشکیل می‌دادند. صالح زیادی، یکی از پدرهای خانواده که با دخترانشان به ورزشگاه رفته جو را بسیار خوب توصیف کرده و می‌گوید: «دخترانم نمی‌توانستند باور کنند. آنها هرگز فکرش را نمی‌کردند روزی بشود بروند در ورزشگاه بنشینند و بازی تیم مورد علاقه‌شان را از نزدیک تماشا کنند».


پایان ماه اکتبر سال گذشته میلادی بود که مسئولان عالی‌رتبه عربستانی اعلام کردند سه ورزشگاه را مهیا می‌کنند تا زنان این کشور بتوانند در آنها بازی تیم‌های مورد علاقه‌شان را از نزدیک ببینند. جمعه که هواداران الاهلی به ورزشگاه رفتند و تیمشان را تشویق کردند. شب گذشته هم بازی تیم‌های الهلال و الاتحاد با حضور تماشاگران زن برگزار شد و سومین دیداری هم که قرار است زنان روی سکو باشند، روز ١٨ ژانویه برگزار می‌شود؛ بازی‌ای که تیم‌های الاتفاق و الفیصلی قرار است انجامش دهند.
نورا، دیگر دختر عربستانی است که روز جمعه به ورزشگاه رفته و بازی الاهلی و الباطن را دیده است. او می‌گوید: «همیشه بازی‌ها را در خانه از تلویزیون می‌دیدم؛ در‌حالی‌که برادرانم برای تماشای بازی به ورزشگاه می‌رفتند. واقعا هر بار که از ورزشگاه برمی‌گشتند و از جو آنجا برایم صحبت می‌کردند، قلبم می‌شکست. من بارها از خودم می‌پرسیدم چرا من نباید بتوانم به ورزشگاه بروم؛ ولی حالا همه چیز درست شده و من هم می‌توانم بازی تیمم را از نزدیک تماشا کنم». الاهلی در این مسابقه که در مجموع در حضور ٢٣هزارو ٨٩٨ تماشاگر برگزار شد، جشنواره گل به راه انداخت و توانست با پنج گل از سد الباطن بگذرد. منیره که حالا شاهد درخشش تیمش از نزدیک بوده هم می‌گوید: «از این تاریخ به بعد، می‌خواهم همه بازی‌ها را در ورزشگاه تماشا کنم».
خانم “سلطانه” ۲۵ ساله در حالی که صورتش را با دو رنگ سبز و سفید، رنگی کرده و به همراه دوستانش وارد استادیوم می شد به رویترز گفت: این برای اولین بار است که وارد استادیوم می شوم احساس می کنم من بیشتر یک شهروند هستم. من هم اکنون می توانم به هرجایی از کشورم بروم.
اولین حضور زنان در ورزشگاه در تاریخ عربستان با استقبال بسیار خوبی از سوی جوانان این کشور در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و در توییتر بسیاری از آنها از مسئولانی که چنین فرصتی را برای خانواده‌ها به وجود آوردند، تشکر کردند. البته حضور زنان در ورزشگاه‌های عربستان انعکاس بسیار گسترده‌ای هم در رسانه‌های معتبر خارجی داشت و همگی از روند اصلاحاتی که در این کشور صورت گرفته تعریف و تمجید کرده‌اند. هرچند البته تعدادی از آنها اطلاعات کافی نسبت به اتفاقات منطقه نداشتند؛ برای مثال، چندین رسانه خارجی از عربستان به‌عنوان «تنها کشوری که اجازه ورود زنان به ورزشگاه را نمی‌دهد» نام برده‌‌اند؛ در‌حالی‌که بسیاری می‌دانند زنان ایرانی هنوز هم از ورود به ورزشگاه محروم هستند. همین چند وقت پیش بود که مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی ایران در رقابت‌های انتخابی جام جهانی در گفت‌وگو با روزنامه «ال پائیس» اسپانیا این موضوع را به‌صورت علنی بیان کرد. مسعود گفت: «در جلسه با رئیس‌جمهور به آقای روحانی گفتم من سال‌هاست برای تیم ملی بازی می‌کنم ولی واقعا از این ناراحت هستم که مادرم حتی یک بار هم نتوانسته به ورزشگاه بیاید و بازی من را ببیند. ایران تنها کشوری است که زنان اجازه ورود به ورزشگاه را ندارند». پیش از این، ایران و عربستان دو قدرت فوتبالی غرب آسیا بودند که اجازه ورود زنان به ورزشگاه در این کشورها داده نمی‌شد ولی حالا که عربستانی‌ها چنین اجازه‌ای را صادر کرده‌‌اند، ایران در این زمینه هم عنوان «تنها» را به خود اختصاص داده است.

منبع: شرق


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست