یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انداختن حجاب سیاه بر سر زن نوازنده چینی
هنگام اجرای زنده در جشنواره فجر


• در سومین شب از جشنواره موسیقی فجر در فرهنگسرای نیاوران، در جریان اجرای یک گروه چینی روسری یکی از زنان نوازنده این گروه افتاد. یک مأمور زن از حراست جشنواره فجر در میانه اجرای زنده برنامه، چادر سیاهی بر سر این نوازنده انداخت. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۲٣ دی ۱٣۹۶ -  ۱٣ ژانويه ۲۰۱٨در فضای مجازی تصاویری از واکنش حراست جشنواره به افتادن روسری نوازنده زن گروه موسیقی چین در جشنواره موسیقی فجر منتشر شده است.

سی‌و‌سومین جشنواره موسیقی فجر از بیستم دی‌ماه و به مدت ده روز در تالارهای تهران برگزار شد. همانند سال‌های گذشته عمده اجراها در تالارهای رودکی و وحدت متمرکز بود و غیبت اجراهای مختص زنان امسال بیش از هر سال دیگری به چشم می‌آمد. اگر چه به نظر می‌رسد برای خالی نبودن عریضه دو اجرای ویژه زنان هم در یکی از تالارها، آن هم در یک روز در نظر گرفته شده بود.

بخش زنان جشنواره موسیقی فجر که هر ساله حداقل ده تا ۱۲ اجرای ویژه بانوان در آن برگزار می‌شد، امسال حذف و عملا به دو اجرا در فرهنگسرای نیاوران (۲۱ دی) و آن هم در یک روز محدود شده است. گروه کیدی (رومینا تنی) از هرمزگان و گروه ژن دنگ ( آرزو بابادی) دو گروه موسیقی‌ هستند که در جدول برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر زیر عنوان بانوان قرار گرفته‌اند. در دوره‌های گذشته عموما چهره‌هایی چون پری زنگنه، سیمین غانم، پری ملکی و در جشنواره حضور داشتند و اجراهایی ویژه بانوان را به صحنه می‌بردند،‌اما امسال نامی از این چهره‌‌های شناخته شده نبود.

هنگامه اخوان در گفتگو با روزنامه "همدلی" درباره ی رفتار حکومت با حضور زنان در عرصه موسیقی می گوید: «هیچ همیتی در میان متولیان امر برای کمک به موسیقی بانوان وجود ندارد، به قدری مرا خسته کردند که یک بار به نشانه قهر از اجرای کنسرت امتناع کردم. مرا با این سابقه ده‌ها بار در تالار وحدت از این طبقه به آن طبقه و از این اتاق به آن اتاق فرستادند. در نهایت هم به بهانه وقت ناهار بدون ارائه هیچ توضیحی، بلاتکلیف رهایم کردند. زمانی امید داشتم خانه موسیقی در جهت رفع موانع تلاش کند اما پس از مدتی به این نتیجه رسیدم که کاری از دست این خانه هم ساخته نیست. حتی برنامه 4 ساله‌ای را ارائه دادم تا برای آزادی موسیقی بانوان در شهرستان‌ها تلاش شود اما صراحتا اعلام کردند کاری از دست‌شان ساخته نیست. البته روند اخذ مجوز را می‌توان طی کرد اما اجازه برگزاری داده نمی‌شود. به عنوان مثال چند سال پیش همه کارها برای برگزاری کنسرت من در رشت انجام شد اما دو روز مانده به اجرا، یک مسئول استانی گفت بانوان حق خواندن در استان گیلان را ندارند.»

وقتی روسری نوازنده زن چینی افتاد

در جشنواره فجر در بخش موسیقی نواحی نیز دو گونه اجرا پیش بینی شده بود. نخست اجرای منتخبی از جشنواره موسیقی نواحی که با عنوان شب‌ موسیقی جنوب و شب موسیقی بلوچستان و دیگری اجرای گروه لیان با گروهی از نوازندگان چینی که ترکیبی از موسیقی نواحی ایران و چین به شمار می‌رود.
در جریان اجرای گروه لیان در فرهنگسرای نیاوران بود که روسری نوازنده چینی افتاد و مامور حراست که ناظر صحنه و اجرای برنامه در روی سن بود، بلافاصله در میانه اجرای زنده این گروه، چادر سیاهی بر سر این نوازنده انداخت.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست