یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

همبستگی ایرانیان تورنتو در سرمای زیر ۳۰ درجه با مردم ایراناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۲۰ دی ۱٣۹۶ -  ۱۰ ژانويه ۲۰۱٨روز شنبه، ۶ ژانویه امسال ساعت ۲ بعدازظهر ، جمعی از فعالین سیاسی و حقوق بشری و زندانیان سیاسی پیشین ایرانیِ در میدان مل لست من (Mel Lastman Square) شهر تورنتو تجمعی با اعلام همبستگی با مردم شجاع ایران و در ارتباط با اعتراضات اخیر در ایران، برگزار کرده و از مواضع و مطالبات معترضین در ایران حمایت کردند.
این مراسم با سرود «ای ایران» آغاز شد، دکتر رضا مریدی، دکتر کوین راد، استاد دانشگاه و فعال سیاسی، دکتر فرخ زندی استاد دانشگاه، کریس الکساندر وزیر سابق مهاجرت و شهروندی، اردشیر زارع زاده، علی احساسی نماینده مجلس، مایکل پارسا فعال جامعه ایرانی و کاندیدای نمایندگی مجلس ایالت انتاریو، کاوه شهروز فعال حقوق بشر، سلمان سیما فعال سیاسی و زندانی سیاسی پیشین، دکتر محسن قفقازی استاد دانشگاه تورنتو، اشکان یزدچی فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی پیشین، خانم استیسی کور از فعالین حقوق بشر روسیه و مخالف پوتین، گلدی قمری کاندیدای ایرانی تباربرای انتخابات استان آنتاریو که از شهر اتاوا خود را رسانده بود، از جمله افرادی بودند که از اراده مردم ایران برای دستیابی به آزادی و حقوق مدنی دفاع و حمایت کردند.

دکتر رضا مریدی وزیر دانشگاه ها-کالج ها و آموزش حرفه ای، نماینده حزب لیبرال در استان انتاریو که از مخالفین سرسخت سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران است، در سخنرانی خود از حق اعتراض مردم ایران- که از وضعیت فعلی زندگی خودشان به ستوه آمده‌اند- دفاع کرده و اظهار داشت: «مطالبات مردمی و مدنی که در ایران هم اکنون با اعتراضات گسترده همراه شده، ناشی از تحقیرهایی است که نظام جمهوری اسلامی ایران در طول نزدیک به چهل سال عمر خود بر آنها روا داشته است.» دکتر رضا مریدی، در ادامه با اشاره به حمایت جهانی از حقوق مردم ایران خاطرنشان کرد: «ما امیدوارم آقای جاستین ترودو(Justin Trudeau) نخست وزیر کشور کانادا، که همیشه در امور حقوق بشری فعالیت‌ داشته است، حمایت خود را از مردم معترض ایران اعلام کند.»
اردشیر زارع زاده، فعال حقوق بشر و مدیر اجرائی مرکز بین الملی حقوق بشر در کانادا، که از زندانیان سابق سیاسی در دوره محمد خاتمی بودند، در سخنان خود نسبت به وضعیت حاکم در سیاست های جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و از مواضع به حق معترضین دفاع کرد. ایشان که یکی از برگزارکنندگان مراسم روز شنبه بودند، در سخنان خود تامید کرد:«مسئولیت انسانی ما ایجاب می کند که در کنار خواسته های مردم ایران ایستاده و از مطالبات آنها در برابر سران جمهوری اسلامی ایران حمایت و دفاع کنیم تا از خاموش شدن این صدای مردمی جلوگیری کنیم». او گفت ما در برون مرز نیز در برابر فعالیت عوامل و لابی های جمهوری اسلامی مبارزه خواهیم کرد.
این گردهمایی روز شنبه که در سرمای زیر ۳۰ درجه سانتی‌گراد با استقبال حدود سیصد نفر از مخالفین رژیم ایران برگزار شد، با شعارهای رادیکال علیه سران نظام جمهوری ایران، ادامه پیدا کرد. در ادامه مراسم دکتر علی اشتری با خواندن نام جانبختگان اعتراضات اخیر از شرکت کنندگان خواست با فریاد "زنده" همبستگی خود را با این عزیزان اعلام کنند.
کریس الکساندر(Chris Alexander) وزیر سابق مهاجرت و شهروندی در کابینه حزب محافطه‌کار، از مواضع و درخواست‌های به حق و مدنی معترضین ایران حمایت کرده و از ایرانیانی که در این تجمع برای حمایت از مردم سرزمین مادری‌شان شرکت کرده‌اند، تشکر و قدردانی کرد.
سخنران بعدی، اشکان یزدچی، زندانی سیاسی سابق، در مورد روند سرکوب اعتراضات توسط رژیم ایران و اینکه چرا صدای مردمی که در اعتراضات مسالمت‌آمیز مورد ضرب و شتم نیروهای ویژه قرار گرفته‌اند، مورد بی‌توجهی دولت کانادا واقع شده، ابراز نارضایتی کرد و اعلام کرد که دولت آقای ترودو باید به صورت شفاف و علنی از اعتراضات مردم ایران حمایت کند.
مایکل پارسا، عضو حزب محافظه کار و کاندیدای انتخابات پارلمان ایالتی، با بیان این موضوع که دولت ایران باید به خواسته‌های معترضین احترام بگذارد و با زبانی آشتی‌جویانه با آنها رفتار کند، یادآور شد: «جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با نگاهی صلح‌آمیز و به دور از خشونت به روند اعتراضات واکنش نشان دهد. سرکوب معترضین نشانه عدم تحمل انتقادها و عدم همدلی با دردهای مردم است.»
در ادامه این مراسم، علی احساسی نماینده پارلمان کانادا و عضو کمیته تخصصی مهاجرت و تابعیت در پارلمان در سخنانی از مطالبات به‌حق مردم ایران حمایت کرد. وی یادآور شد که دولت ایران موظف به رعایت قوانین حقوق بشری برای شنیدن خواسته‌های به‌حق مردم است.
در دو هفته گذشته اعتراضات سراسری ایران که از مشهد با شعارهایی علیه دولت شروع شده بود، به بیش از هشتاد شهر بزرگ و کوچک ایران گسترش پیدا کرد و سران نظام جمهوری اسلامی با سرکوب، دستگیری گسترده معترضین و دانشجویان و تبلیغات دروغ به مقابله با اعتراضات پرداختند. در حال حاضر عده ای نیز در برابر زندان اوین تجمع کرده و خواستار آزادی زندانیان سیاسی و دانشجویان دربند شده اند.
نوشته هایی در ضرورت تحریم سپاه، در نفی حجاب اجباری و قانون شریعت، در حمایت از آزادی زندانیان سیاسی و در تقبیح مواضع اخیر کنگره ایرانیان کانادا و مجید جوهری نماینده ایرانی تبار پارلمان کانادا و ترجمه انگلیسی شعاری های مردم ایران در دست برخی شرکت کنندگان دیده می شد.
باید خاطرنشان کرد که گردهمایی روز شنبه که با سنگ‌اندازی و تبلیغات منفی عده از طرفداران دولت و نظام جمهوری اسلامی روبرو شده بود، با آرامش و صلح و با همکاری پلیس تورنتو برگزار و به پایان رسید.
سلمان سیما یکی از برگزار کنندگان این مراسم گقت: کنگره ایرانیان کانادا در روزهای اخیر با ارسال ایمیلی برای اعضای خود از برگزاری گردهمایی روز شنبه انتقاد کرده و تجمع‌کنندگان را با عناوینی از قبیل «جنگ‌طلب» و «افراد مدافع تحریم» مورد حمله قرار داده بود که نشان می دهد برای عده ای حقوق بشر حرف اول را نمی زند و آنها چشم خود را بروی سرکوب ها و ظلم و ستم بسته اند.

* گزارش و عکس: سیروس اردشیر


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست