یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

دید و بازدیدی از مهمترین اخبار ورزشی
زنان عربستان در ورزشگاه ها، ارزشمند ترین بازیکنان فوتبال...اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۹ دی ۱٣۹۶ -  ۹ ژانويه ۲۰۱٨قانون جدید عربستان سعودی برای امکان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها که در ماه اکتبر سال گذشته اتخاذ شده بود، آخر این هفته‌ اعمال می‌شود.
به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از Arabian Business، در روز ۲۹ اکتبر سال گذشته مسوولان عربستان سعودی اعلام کردند که ممنوعیت ورود بانوان به ورزشگاه‌ها در این کشور برداشته می‌شود.
در یازده هفته‌ گذشته تغییراتی برای حضور بانوان در سه استادیوم عربستان انجام شد به ‌این‌ ترتیب آخر این هفته‌ سه مسابقه فوتبالی در عربستان سعودی با حضور تماشاگران زن برگزار می‌شود. این اولین بار است که چنین اتفاقی در کشور عربستان می‌افتد.
جایگاه‌های به خصوصی برای تماشاگران زن در ورزشگاه‌های این سه استادیوم در نظر گرفته شده است. بازی‌هایی که قرار است تماشاگر زن داشته باشند عبارتند از: بازی الاهلی و البطین در روز ۱۲ ژانویه، بازی الهلال و الاتحاد، روز ۱۳ ژانویه و بازی الاتفاق و الفیصلی در روز ۱۸ ژانویه. یکی از مسوولان عربستان سعودی در این رابطه، گفت‌: کارهایی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها انجام شده است. از جمله تغییرات سیستم بلیت فروشی‌، گیت‌های الکترونیکی که کنترل می‌شوند و در نظر گرفتن مکان‌های خاص در صورت شلوغ شدن استادیوم.

تلاش هکرها برای دستیابی به اطلاعات المپیک زمستانی ۲۰۱۸
شرکت امنیت کامپیوتری مک آفی، در گزارشی اعلام کرد که هکرها قصد دارند به اطلاعات و سیستم‌های مربوط به بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ حمله کنند.
به‌ گزارش ‌ایسنا و به نقل از سایت Inside the games، شرکت امنیت کامپیوتری مک آفی دریافته است که تعدادی از سازمان‌های وابسته به بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره جنوبی ایمیل‌های مشکوکی دریافته کرده‌اند که به نظر می‌رسد این ایمیل‌ها برای دسترسی به رمزهای ورود به سیستم برگزاری بازی‌ها و دریافت اطلاعات مالی بوده است.
این ایمیل‌ها طوری طراحی شده بودند که به نظر برسد از سوی مرکز مبارزه با تروریسم کره جنوبی فرستاده شده‌اند. به نظر می‌رسد که تلاش‌ها برای هک کردن سیستم‌ بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ از ماه گذشته آغاز شده است.
در گزارش مک آفی آمده است: بیشتر سازمان‌هایی که قصد هک کردن آنها وجود داشت با المپیک زمستانی در ارتباط هستند. این سازمان‌ها غالبا در حال ایجاد زیر ساخت برای بازی‌ها هستند. با توجه به بازی‌های پیش رو ما پیش‌بینی کرده‌ایم که حملات سایبری بیشتری انجام شود.
بیشتر این ایمیل‌ها از جایی در سنگاپور فرستاده شده‌اند.
مسئولان ورزشی در سال‌های اخیر تلاش کرده‌اند که سیستم‌های خود را در برابر هکرها مقاوم‌تر کنند. وب سایت بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو در سال ۲۰۱۵ مورد حمله سایبری قرار گرفت، پارسال هم سایت وادا مورد حمله قرار گرفت و اطلاعات مربوط به ورزشکاران روسیه ربوده شد.
بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ قرار است از نهم فوریه تا ۲۵ فوریه در کره جنوبی برگزار شود.

حمایت ترامپ از رایزنی دو کره در رابطه با المپیک زمستانی
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از رایزنی کره جنوبی و کره شمالی برای حضور در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ حمایت کرد.
به‌ گزارش ‌ایسنا و به نقل از سایت Inside the games، مسوولان کره شمالی و کره جنوبی قصد دارند که فردا (سه‌شنبه) در رابطه با حضور کره شمالی در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ دیدار کنند.
رهبر کره شمالی در آغاز سال نوی میلادی اعلام کرد که ورزشکاران کشورش در المپیک زمستانی امسال شرکت می‌کنند. با توجه به این که کره جنوبی و آمریکا برای توقف عملیات نظامی در شبه جزیره کره به توافق رسیدند، کره شمالی قبول کرد تا با مسوولان کره جنوبی دیدار داشته باشد.
از سال ۲۰۱۵ تاکنون کره شمالی و کره جنوبی رایزنی در سطح بالا با هم نداشته‌اند. این دیدار می‌تواند به کاهش تنش‌ها در شبه جزیره کره کمک کند.
دونالد ترامپ که پیش از این درگیری‌های لفظی با رهبر کره شمالی داشت، از دیدار و رایزنی بین مقامات دو کره حمایت کرد. ترامپ در این باره به خبرنگاران، گفت‌: من هم‌چنین به گفت‌وگو اعتقاد دارم. در حال‌ حاضر آن‌ها درباره المپیک با هم توافق می‌کنند. این یک شروع بزرگ است. اگر ما دخالت نمی‌کردیم شاید آن‌ها با هم درباره المپیک هم صحبت نمی‌کردند. او (رهبر کره شمالی ) می‌داند که من شوخی نمی‌کنم. حتی یک درصد نیز شوخی نمی‌کنم.
دونالد ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی با رییس‌جمهور کره جنوبی درباره متوقف کردن عملیات نظامی در شبه جزیره کره به توافق رسیده است.
ترامپ هم‌چنین اعلام کرده است که از حضور ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی حمایت می‌کند و امیدوار است که این مساله بر ارتباط بین دو کره کمک کند.
او در این باره افزود: دوست دارم که آن‌ها با هم در المپیک همکاری کنند و شاید این شروع چیزهای دیگر باشد. بنابراین ۱۰۰ درصد از این مساله حمایت می‌کنم. من با رییس‌جمهور کره جنوبی صحبت کردم. او بسیار از حمایت‌های من تشکر کرد. می‌دانید ۲۵ سال است که آن‌ها از حمایت نفعی نبرده‌اند. خوشحالم که در حال‌ حاضر برای المپیک این کار را می‌کنند.
طبق گزارش کیودو نیوز، کره شمالی و کره جنوبی برای رایزنی هر کدام پنج نماینده می‌فرستند.
تاکنون تنها دو ورزشکار کره شمالی برای المپیک زمستانی سهمیه دریافت کرده‌اند، احتمال دارد که دیگر ورزشکاران کره شمالی برای حضور در بازی‌های وایلد کارت دریافت کنند.
کمیته‌ بین‌المللی المپیک و مسوولان برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۸ نیز از حضور کره شمالی در بازی‌ها حمایت کرده‌اند.
دیروز (یک‌شنبه) نیز نماینده کره شمالی در IOC اعلام کرد که احتمالا کشورش در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ حضور خواهد داشت.

در گفتگو با مهر مطرح شد؛
موتورسواری زنان در ایران؛ از خدمت در شهربانی تا تخلف در خیابان

نایب رئیس بانوان فدراسیون موتورسواری ضمن تشریح برنامه‌های مورد نظر برای گسترش این رشته تاکید کرد که اولین موتورسوار زن ایران قبل از انقلاب در شهربانی فعالیت داشت.
قرار است بهمن ماه و به مناسبت ایام دهه فجر، اولین دوره مسابقات موتورسواری کراس به عنوان مسابقات کشوری دهه فجر برگزار شود. این رقابت‌ها در حالی برگزار خواهد شد که به دنبال رسمیت پیدا کردن موتورسواری ریس بانوان در ایران، از دو هفته پیش نیز تمرینات موتورسواران زن در این بخش به صورت رسمی در پیست مجموعه ورزشی آزادی آغاز شد.
همین موضوع بهانه‌ای شد برای گفتگوی خبرنگار مهر با مریم وطن‌پرست نایب رئیس بانوان فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری تا از وضعیت فعلی موتورسواری بانوان و پیش‌بینی آینده این رشته در کشور مطلع شویم.
فدراسیون اتومبیلرانی از سال گذشته به صورت جدی برای برنامه‌ریزی در بخش موتورسواری بانوان آغاز به کار کرد. چه شد که به این عرصه ورود کردید؟
- مریم وطن‌پرست: پیش از این هیچ فعالیت رسمی در رابطه با موتورسواری بانوان در کشور نداشتیم؛ این در حالی بود که درخواست‌های متناوبی در این زمینه مطرح می‌شد، به همین دلیل و البته با در نظر گرفتن لزوم اجرای سیاست وزارت ورزش در پررنگ‌ و فعالتر کردن فعالیت بانوان در رشته‌های مختلف، بر آن شدیم تا در بخش موتورسواری، فعالیت‌های رسمی و منسجمی داشته باشیم.
* در واقع تا سال گذشته هیچ فعالیت رسمی در موتورسواری بانوان انجام نمی‌شد؟
- یکی، دو موتورسوار خانم داشتیم که به صورت انفرادی کار می‌کردند، اما فدراسیون هیچ نظارتی روی کار آنها نداشت؛ در واقع از سال گذشته که مجوز موتورسواری بانوان را از وزارت ورزش گرفتیم، فعالیت رسمی موتورسواری بانوان در ایران آغاز شد و رسمیت پیدا کرد.
* در آغاز فعالیت موتورسواری بانوان ابتدا برای موتورسواری کراس برنامه‌ریزی شد، سپس فدراسیون به موتورسواری ریس بانوان هم ورود کرد. دلیل خاصی برای این موضوع است؟
- دلیل خاصی نبود، از آنجا که پیست لازم برای موتورسواری کراس وجود داشت، به همین دلیل ابتدا فعالیت‌ موتورسواری بانوان را در این بخش آغاز کردیم. لازم بود برای موتورسواری ریس، تمهیداتی اندیشیده شود و بخصوص به لحاظ پیست، شرایط لازم مهیا شود؛ به همین دلیل آغاز رسمی تمرینات موتورسواری ریس به امسال موکول شد که از هفته پیش هم به صورت رسمی آغاز شد.
* آیا افرادی که در موتورسواری کراس فعالیت دارند، می‌توانند در موتورسواری ریس هم فعالیت داشته باشند؟
- به هرحال ماهیت این دو کاملاً با هم متفاوت است و حتی موتور استفاده از آن هم با یکدیگر فرق دارد. موتورسواری کراس در پیست خاکی که فراز و نشیب‌هایی دارد، انجام می‌شود اما موتورسواری ریس در پیست آسفالت انجام می‌شود و سرعت زیادی هم دارد. فعالیت در هر یک از این دو رشته به علاقه خود موتورسواران بستگی دارد.
* استقبال از موتورسواری ریس بانوان چگونه بود؟ در واقع تمرینات این بخش با چه تعداد موتورسوار آغاز شده است؟
- پیش از آغاز تمرینات این بخش، به تمام استان‌ها فراخوان زدیم تا افراد متقاضی به ما معرفی شوند. بر این اساس، با ۱۵ موتورسوار تمرینات را شروع کردیم.
* آیا برای آغاز تمرینات موتورسواری ریس، شرایط خاصی لحاظ کرده بودید؟
- شرایط خاصی نداشتیم، فقط داشتن موتورسیکلت سی‌جی۱۲۵، یکی از پیش‌شرط‌های ما بود؛ البته از مجموع ۱۵ نفری که در تمرینات حضور دارند، ۸ نفر موتورسیکلت شخصی دارند، اما ۷ نفر موتورسیکلت نداشتند که از طرف فدراسیون در اختیارشان گذاشته شد.
* با این اوصاف، مسائلی مثل آشنایی اولیه با قوانین و مقررات ایمنی موتورسواری یا برخورداری از آموزش‌های ابتدایی، ملاک تعیین‌کننده در ورود افراد نبود؟
- درواقع موتورسواران متقاضی به فعالیت در موتورسواری ریس، همزمان با ورود به پیست آزادی، تحت آموزش هم قرار می‌گیرند؛ حتی اگر به لحاظ آموزشی و مطلع بودن از قوانین ابتدایی، در حد صفر باشند. به هر حال، این اولین دوره تمرینات ریس بانوان است و طبیعی است که خیلی از افراد به رغم علاقه‌مندی، از اطلاعات اولیه دور باشند.
* تمرینات موتورسواران ریس زیر نظر چه فردی انجام می‌شود و با توجه به اینکه این رشته پیشینه رسمی در ایران ندارد، چه برنامه‌ای برای تربیت مربیان آن دارید؟
- محمد غفارزاده رئیس کمیته ریس فدراسیون، تمرینات بانوان موتورسوار ریس را زیر نظر دارد؛ ضمن اینکه از تربیت مربی هم غافل نیستیم، حتی در نظر داریم از میان همین افرادی که به تمرینات روی آورده‌اند، مربی پرورش دهیم. این افراد به واسطه آموزش‌هایی که می‌بینند، می‌توانند تا یکی، دو سال آینده گواهینامه مربیگری بگیرند.
* درمجموع آینده موتورسواری ریس بانوان را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟
ـ اینکه در آغاز کار، ۱۵ نفر در تمرینات حضور پیدا کردند، نشان می‌دهد که این کار خیلی خوب سازماندهی شده و اینکه زمان مناسبی را برای شروع موتورسواری ریس انتخاب کرده‌ایم، شاید اگر برای آغاز رسمی تمرینات زودتر از این زمان یا دیرتر برنامه ریزی می کردیم به نتیجه نمی رسیدیم، البته باید همزمان روی دو محور اساسی که یکی آموزش و دیگری برگزاری مسابقات کشوری است، تمرکز داشته باشیم تا بتوانیم از فعالیت در این رشته به نتیجه برسیم. بر این اساس برگزاری مسابقات قهرمانی کشور موتور ریس بانوان را در تقویم فدراسیون برای سال آینده قرار داده‌ایم.
* اما مسابقات موتورسواری کراس بانوان از امسال و همزمان با ایام دهه فجر آغاز می‌شود؟
- به هر حال فعالیت موتورسواری کراس بانوان خیلی زودتر آغاز شد، البته برگزاری مسابقات قهرمانی این بخش هم در تقویم سال آینده فدراسیون لحاظ شده است، اما برای برگزاری مسابقات ویژه دهه فجر برنامه‌ریزی کردیم تا این رقابت‌ها پیش‌درآمدی برای مسابقات سال آینده که اولین دوره رسمی قهرمانی کشور به حساب می آید، باشد.
* مشخص است که مسابقات دهه فجر موتورسواری کراس بانوان با حضور چند موتورسوار برگزار می‌شود؟
- این رقابت ها ۲۰ بهمن ماه برگزار می شود. تا چند روز دیگر فراخوان لازم را به هیأت‌های استانی می‌دهیم و بر اساس پاسخ‌های دریافتی، تعداد شرکت‌کنندگان را مشخص می‌کنیم، بنابراین فعلاً پاسخی برای این پرسش نیست.
* برای اعزام موتورسواران خانم به مسابقات قهرمانی آسیایی یا جهانی هم برنامه‌ای دارید؟
- بله؛ البته با توجه به اینکه فعالیت موتورسواری کراس بانوان خیلی زودتر از موتورسواری ریس آغاز شد، فعلاً این برنامه برای موتورسواری کراس در نظر گرفته شده و اینکه بتوانیم شرایط لازم برای حضور در رقابت های آسیایی یا جهانی را مهیا کنیم. این برنامه را هم در تقویم سال آینده فدراسیون قرار داده ایم.
* تقریباً یک سال از آغاز موتورسواری کراس بانوان می گذرد. کارها به گونه ای پیش رفته که در حال حاضر دراین رشته مربی خانم داشته باشیم؟
- خیر؛ درکل مربی رسمی موتورسواری بانوان نداریم. البته هستند افرادی که با هزینه خود و به صورت برون‌مرزی در کارگاه‌های آموزشی و نه مربیگری شرکت‌ کرده‌اند. متولی حضور این افراد در دوره‌ها فدراسیون نبوده و از نظر ما هم رسمیت ندارد.
* برخی موتورسواران زن مدعی هستند که اولین در ایران به حساب می‌آیند، این موضوع را تائید می‌کنید؟ اصلاً پیشینه موتورسواری بانوان ایران به چه زمانی برمی‌گردد؟
- موتورسواری ریس یکی، دو هفته است که در ایران به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده اما همین افرادی که مدعی هستند، می‌گویند سال گذشته قهرمان موتورسواری ریس کشور شده‌اند! از همین جا باید متوجه شد که صحبت‌های این افراد مورد تائید فدراسیون نیست. اولین موتورسوار زن ایران قبل از انقلاب در پلیس و شهربانی فعالیت داشت. صلاح می دانیم از وی نامی نبریم.
* تقریبا یک سال است که مورتورسواری بانوان در ایران رسمیت پیدا کرده است. تا قبل از آن فعالیتی در این زمینه وجود داشت؟
- هستند موتورسوارانی که به صورت نامحسوس و بدون اینکه هویتشان مشخص شود، در سطح شهر تردد دارند، البته به خاطر نوع لباسشان، خیلی قابل شناسایی نیستند. شاید در رشته‌ای مثل دوچرخه‌سواری، اگر ورزشکار خانم باشد، خیلی راحت قابل تشخیص باشد اما لباس موتورسواری به گونه‌ای است که تشخیص آن راحت نیست. در کل اما این موتورسواران خانم متخلف به حساب می آیند چون بدون گواهینامه کار می‌کنند. کسانی که به صورت غیررسمی کار می‌کنند، از طرف فدراسیون به رسمیت شناخته نمی‌شوند. موتورسواران خانمی که علاقه‌مند به فعالیت در این رشته هستند، باید فقط در محل پیست و زیر نظر مربی و با متولی‌گری فدراسیون کار کنند. بانوان حتی اگر گواهینامه هم بگیرند، نمی‌توانند در سطح شهر تردد کنند. گواهینامه‌ای که برای آنها صادر می‌شود، صرفاً برای موتورسواری در پیست است.
* فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری برنامه‌ای در این زمینه و اینکه بانوان موتورسوار بتوانند در سطح شهر تردد کنند، دارد؟
- بررسی و تصمیم‌گیری این برنامه در حوزه اختیارات ما نیست؛ نهادهایی مثل شورای امنیت ملی، نیروهای امنیتی، شورای سیاستگذاری کشور و ... تصمیم‌گیرنده هستند. موتورسوارانی هم که در سطح شهر تردد می‌کنند، قطعاً اگر شناسایی شوند، به عنوان یک متخلف با آنها برخورد می‌شود و حتی ممکن است موتور آنها ضبط شده و پرونده‌شان به مراجع قضایی ابلاغ شود. فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی در تلاش برای مهیا کردن شرایط گسترش فعالیت موتورسواری بانوان است اما ورود کردن به این زمینه ها در حوزه اختیارات ما نیست.

ارزشمندترین بازیکنان دنیا مشخص شدند؛
نیمار بالاتر از مسی در صدر، رونالدو در میانه فهرست!

گران ترین بازیکن تاریخ فوتبال براساس بررسی یک موسسه سوئیسی به عنوان ارزشمندترین فوتبالیست دنیا انتخاب شده است.
به گزارش وبسایت نود، موسسه «CIES Football Observatory» مطابق هر سال فهرست ارزشمندترین فوتبالیست های دنیا را اعلام کرده که نام نیمار برزیلی بالاتر از لیونل مسی در صدر این فهرست به چشم می خورد. نیمار که ارزش او ۲۱۳ میلیون یورو تعیین شده در تابستان گذشته با ۲۲۲ میلیون یورو به پاریسن ژرمن ملحق شد.
این موسسه ۲۰۰ بازیکن را مورد بررسی قرار داده و در محاسبات خود عواملی مانند سن، پست، وضعیت باشگاه، قرارداد، عملکرد بازیکن و باشگاه و موقعیت بین المللی بازیکن را در نظر گرفته است.
نکته جالب این فهرست قرار گرفتن نام کریستیانو رونالدو در رده چهل و نهم با ارزش ۸۰ میلیون یورو است. فیلیپه کوتینیو هم که اخیرا با ۱۶۰ میلیون یورو گران ترین خرید تاریخ بارسلونا شد براساس این تحقیق ارزش او ۱۲۳ میلیون تعیین شده است.
۲۰ بازیکن باارزش دنیا به ترتیب زیر هستند:
۱. نیمار، پاریسن ژرمن، ۲۱۳ میلیون یورو
۲. لیونل مسی، بارسلونا، ۲۰۲ میلیون
۳. هری کین، تاتنهام، ۱۹۴ میلیون
۴. کیلیان امباپه، پاریسن ژرمن، ۱۹۲ میلیون
۵. پائولو دیبالا، یوونتوس، ۱۷۴ میلیون
۶. دله آلی، تاتنهام، ۱۷۱ میلیون
۷. کوین دی بروین، منچسترسیتی، ۱۶۷ میلیون
۸. روملو لوکاکو، منچستریونایتد، ۱۶۴ میلیون
۹. آنتوان گریزمن، اتلتیکو مادرید، ۱۵۰ میلیون
۱۰. پل پوگبا، منچستریونایتد، ۱۴۷ میلیون
۱۱. لروی سانه، منچسترسیتی، ۱۴۰.۶ میلیون
۱۲. محمد صلاح، لیورپول، ۱۴۰.۵ میلیون
۱۳. رحیم استرلینگ، منچسترسیتی، ۱۳۸ میلیون
۱۴. لوییز سوارز، بارسلونا، ۱۲۸ میلیون
۱۵. مارکوس رشفورد، منچستریونایتد، ۱۲۶ میلیون
۱۶. فیلیپ کوتینیو، بارسلونا، ۱۲۳ میلیون
۱۷. گابریل ژسوس، منچسترسیتی، ۱۲۲ میلیون
۱۸. ادن هازارد، چلسی، ۱۱۹ میلیون
۱۹. گونزالو هیگواین، یوونتوس، ۱۱۳ میلیون
۲۰. آلوارو موارتا، چلسی، ۱۰۸ میلیون


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست