یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انتظارات از خیزش امروز مردم - نوشین شیرازیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ۱۲ دی ۱٣۹۶ -  ۲ ژانويه ۲۰۱٨


زیر علامت سوال بردن حرکت امروز مردم در خیابان های ایران ، دویدن بی سرانجام در پشت سر قطاری است که حالا هرلحظه بر سرعت آن افزوده می شود . نزدیک به چهل سال است که جامعه ایران هر روزه دلایل و بهانه کافی برای نمایش خیابانی اعتراضات خود دارد اما این روزها و بویژه در ماه های اخیر در زیر پوست شهر حوادثی اتفاق می افتاد که هر لحظه می شد در انتظار عواقب اجتماعی آن بود . افشای دزدی های در تصور ناگنجیدنی سران و اعوان و انصارشان و ... و یکدیگردریدن های قدرتمندان طراز اول نظام ج.ا و ...
اگر جامعه ای که چنگال پلید فقر را هر روز بیش از پیش بر گلویش احساس می کند دست به واکنش نزند ناچار راه خودکشی دستجمعی را در پیش خواهد گرفت.
دیوارهائی بطور قطع در جامعه فرو ریخته است . نقش و جایگاه ولایت و ولی فقیه ، ارزش ها و رهبران انقلاب ، ارزش های دفاع از "جنگ مقدس" و مفهوم "همبستگی با مردم فلسطین و استراتژی بزرگ خاورمیانه" ای داشتن. دیگر نگاه به غرب و "توطئه هایش" از زاویه چشمان مردم و گردانندگان حکومت، هیچ تشابهی با هم ندارند.
دیگر هیچ لالائی از سوی سران رژیم، مردم فقیر، مال باخته، بیکار و ... را بخواب نخواهد برد. مردم در جستجوی راه دیگری هستند و این بار به خیابان آمده اند. باید باور کرد این بار مردم را نمی توان از ترس مرگ به خانه ها بازگرداند چرا که این زندگی برای اکثریت قاطع مردم صدها بار سخت تر از مرگ شده است.
زمان آن رسیده که بجای درس عقلانیت دادن به "شورشیان خشمگین" به گردانندگان حکومت اعلام کرد هر تهدیدی به " کشتار : اوضاع را وخیم تر خواهد کرد . به جای معلم " خشونت پرهیزی مردم بودن " باید از سران سپاه و ارگان های انتظامی و نظامی خواست که " تفنگ ات " را زمین بگذار ! راه دیگری باید جستجو کرد .
به رهبران نظام باید گفت این " شورش " حتی اگر تحریک کنندگانی در بیرون از مرزها داشته باشد باز هم این اعتراضات ادامه خواهد یافت .
: آقایان ! شما غافله را باخته اید . آیا هنوز فرصتی باقی مانده ؟! آیا آنها که روزی ایران را از آن همه ایرانیان می دانستند کاری از دستشان بر خواهد آمد ؟؟!!
یک خطر بسیار سهمگین آن خواهد بود که بقول سرمقاله نویس نشریه گاردین " کرکس ها با رصد کردن حوادث امروز ایران بدنبال طعمه می گردند " ( ۱ ) ، و اگر اینگونه هم باشد و سناریوی " تکرار فاجعه " لیبی و سوریه در ایران توسط کرکس ها " تکرار شود باز هم سهم شما در چنین رویدادی کمتر از دیگران نخواهد بود .
در چنین شرایطی سران جکومت قبل از هرچیز باید به حقانیت این " شورش ها " اعتراف کرده و سپس با جدیت ، شرایط را برای ابراز اعتراضات مسالمت آمیز مردم فراهم آورند . باید همین امروز چاره ای جست فردا دیر است .


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست