یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

میلیونها عاشق ورزش در انتظار برنامه و راه کاراخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۰ دی ۱٣۹۶ -  ٣۱ دسامبر ۲۰۱۷اخبار روز- کرد سنندجی: ورزش در جمهوری اسلامی فاسد است. فوتبال در این نظام یکی از عوامل مهمی است که اهداف نظام جمهوری اسلامی را تامین می کند. ورزش در ایران گران است و اکثریت مطلق مردم توانائی خرید وسایل و ابزار اولیه آن را یا ندارند یا بایستی برای تامین حداقل آن در خدمت اهداف رژیم قرار گیرند.
ورزش در ایران عقیدتی و تابع فرامین دینی و مذهبی است. ناسیونالیسم و سوسیالیسمِ و برابری در ورزش در این نظام بطور کامل از بین رفته و تمام ثروت های این بخش مهم از زندگی اجتماعی در انحصار و میدان چپاول اقلیت متعلق به نظام است.
دستگاه بی هویت ورزش نظام اسلامی در جهان بی اعتبار و فاقد جایگاهی است که ایران باید از آن برخوردار باشد. نسل جوان چهار دهه است با بمباران های تبلیغاتی و آموزش های اجباری نظام مواجه است و شخصیت مستقل خود را یا بخاطر این ها و یا بخاطر ترس و هویت گمشده اش را از دست داده. نظام جمهوری اسلامی هویت و تاریخ ورزش ایران و به خصوص فوتبال را تحریف و برای نسل کنونی و آینده در صدد پاک کردن آن بر آمده است.
در صف اپوزسیون نیز وضعیت ورزش چندان مطلوب نیست. برازنده میلیونها جوان ایرانی تحت ستم نظام جمهوری اسلامی نیست که در داخل مسخ شوند و در خارج مورد بی توجهی و فراموشی قرار گیرند!
صدور اعلامیه ها و اطلاعیه های کلیشه ای مربوط به نسل ماشین استن سیل کپی کن نه فقط کهنه بلکه برای همیشه به گور رفته است. این نسل نیازمند انرژی مثبت است و چنین موضوعی مثل آب , هوا ,نان ,کار و آزادی برای -اش با اهمیت است. به طور قاطع اکثریت مطلق الگوهای ورزشی در داخل نظام که بیش روی زندگی این نسل قرار گرفته اند فاسد یا اهل زد و بند و همکار و همراه مستقیم و غیر مستقیم با نهادهای امنیتی نظام هستند و از رانت ها و تصاحب غیرقانونی برای ادامه فریب نسل مقلد خود برخوردارند.
بسیاری از نسل پاک در ورزش چه در قلمرو فنی , ورزش و چه در فضای رسانه ای, خانه نشین, محروم, تبعید و یا زندانی هستند و میدان در اختیار اطلاعاتی ها و امنیتی ها و افراد چند چهره ای قرار دارد که آنان را به نام اسطوره و قهرمان و آزادی خواه به نسل جوان قالب کرده اند. این چهره های منفور در داخل و خارج فعال هستند و از هر کوششی برای مشروع نشان دادن نظام دریغ نمی کنند.
اپوزسیون نیز نیاز به خانه تکانی دارد. نسل جوان, علاقمند و هوادار سینه چاک ورزش گذشته از محرومیت های شدید در زندگی روزمره نتوانسته زیبائی ها و لذت ورزش را احساس کند و هر آن چه بوده و تاکنون هست, خشونت, انتقام, تهدید, بداخلاقی را دیده است و با آن به اجبار زندگی می کند!
بر خلاف کشورهای دموکراتیک و دارای رفاه اجتماعی که ورزش و هنر برای لذت و تابع خواست رفاه اجتماعی است در نظام حکومتی مستبد مثل جمهوری اسلامی ورزش و هنر برای رواج و تامین اهداف ایده ئولوژیک نظام در انحصار قرار می گیرد. زیرا مستقیم و غیرمستقیم و با استفاده از شیوه های روانشناسانه خیل عظیم هوادار در این دو قلمرو را که همواره آماده عصیان و مخالفت هستند را کنترل و هدایت می کنند. زحمتکشان شاغل در ورزش ایران و هواداران میلیونی به خصوص در فوتبال در انتظار برنامه و راه کاری مسالمت آمیز و مبتنی بر خواستهای مندرج در اعلامیه جهانی حقوق بشر هستند تا بتوانند علیه فساد و بی عدالتی با جنبش مردمی همراهی کنند. 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست