یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

انفجار عمومی


عطا هودشتیان


• ویژگی تاکنون مشهود اعتراضات خبر از شبکه ای بودن آن دارد. این سازماندهی خودبخودی با فضای جنش سبز بیشتر نزدیک است تا به فضای انقلاب اسلامی ایران. برخلاف جنبش سبز، این اعتراضات از یک جناح علیه جناح دیگر دفاع نمی کند، و بسرعت کل نظام و دیکتاتوری آنرا را نشانه گرفته است. شعارهای تاکنون موجود در تظاهرات رنگ مذهبی ندارند. این نشان از یک تحول بزرگ است ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
شنبه  ۹ دی ۱٣۹۶ -  ٣۰ دسامبر ۲۰۱۷


یک باردیگر اعتراضات سراسری مردم هم حاکمان و هم ناظران را بهت زده کرد. این حرکت نشان از یک انفجار عمومی ست که همانند جنبش سبز سازماندهی متمرکز سراسری و رهبری واقعی ندارد. آن آتش زیر خاکستر که در انتظارش بودیم بلاخره شعله گرفت. باشد که تداوم یابد...
دوگروه برای بدست گرفتن رهبری این جنبش دندان تیز کرده اند. یکی طرفداران نظام سابق و دیگری مجاهدین خلق. هردو در خارج از ایران هستند و طرفدارانشان در داخل جامعه محدود است. آمریکا با این دو گروه همگام و همزبان است. درحال حاضر این ویژگی ها را میتوان از حرکت جنبش تا امروز بدست داد:
۱-برخلاف جنبش سبر، تظاهرات برای نخستین بار از شهرستانها آعاز شد، نه از تهران. این همانند اعتراضات مردمی ۲۰۱۱ در سوریه است که بسرعت تداوم یافت اما بعدا شدید سرکوب گردید.

۲- اعتراضات فاقد رهبری است و منشاء تظاهرات اگرچه بخشی از نظام علیه دیگری بود، لیکن دامنه اش بسرعت از کنترل نظام خارج شد.

٣ ویژگی تاکنون مشهود اعتراضات خبر از شبکه ای بودن آن دارد. این سازماندهی خودبخودی با فضای جنش سبز بیشتر نزدیک است تا به فضای انقلاب اسلامی ایران.

۴-برخلاف جنبش سبز، این اعتراضات از یک جناح علیه جناح دیگر دفاع نمی کند، و بسرعت کل نظام و دیکتاتوری آنرا را نشانه گرفته است.

۵- برخلاف جنبش سبز که نقطه آغازش همانا مطالبات انتخاباتی و شهروندی بود، مال باختگان و مطالبات اقتصادی نقطه آغاز جنیش های اخیر میباشند که بتدریج با شرکت گروه های زیرین جامعه همراه گردید.

۶- برخلاف جنبش سبز، شعارهای تاکنون موجود در تظاهرات رنگ مذهبی ندارند. این نشان از یک تحول بزرگ است.

۷- این بار ایالات متحده آمریکا برای پشتیبانی مردم مصمم است. این بی شک قوت قلبی برای مردم بی پناه است که از کوچکترین پشتیبانی بی بهره اند. بی تردید دولت دونالد ترامپ این استقبال را از پیش تدارک دیده بود و با برنامه ریزی، در انتظار است مهره های خود را در ایران فعال بکند که این بی تردید با منافع ملی میهن ما تضاد دارد.

هنوز برای تحلیلی جامع از اعتراضات مردمی زود است. لیکن سرانجام جنبش باید به تهران کشیده شود. بی تردید شرط پیروزی این جنبش تدوام و قوام آن است. اگر این جنبش تدوام یابد بی شک نظام عقب نمی کشد و سرکوب سراسری را آغاز می کند. حال باید دید در این رو در رویی چه نیرویی پیروز میشود.

درصورت تدوام جنبش، دخالت روسیه و ایالت متحده درانتظار خواهد بود. و هرکدام نیروهای خود را خواهند داشت: روسیه از نظام و سرکوب پیگیر جنبش دفاع خواهد کرد. تردیدی نیست که رژیم در این امر قابلیت فوق العاده دارد. ایالت متحده از آلترناتیو های موجود یعنی مجاهدین و طرفداران نظام پیشین دفاع میکند و شاید هم بنا به "ضرورت زمانه" این دو نیرو را بهم نزدیک نماید. اما هیچ چیز نشان نمی دهد که اروپا تا زمانی که شاهد یک آلترناتیو پرقدرت نباشد، از حمایت از جمهوری اسلامی دست خواهد کشید.


عطا هودشتیان
۹ دی ۱٣۹۶
٣۰ اکتبر ۲۰۱۷


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۵)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست