یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

در پی ورود جدی و مستقیم کمیته بین المللی المپیک
تعلیق، محرومیت، مجازات و جریمه سنگین در انتظار کشتی ایراناخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۶ دی ۱٣۹۶ -  ۲۷ دسامبر ۲۰۱۷اخبار روز- بخش ورزشی: شترسواری دولا دولا نمیشه! وقتی که ورزش ما عین سیاست ماست! باید به جهانیان رک و راست بگوئیم ورزشکاران ایرانی مقابل ورزشکاران اسرائیلی قرار نمیگیرند! نه اینکه به بهانه هایی مانند: بیماری- آسیب دیدگی-باخت عمدی و ... که دیگر نخ نما شده کناره گیری کنند! ما آگاهانه برای فرار از تنبیه شدن به دروغ و ریا میپردازیم که دور از شان آموزه های دینی ماست و درس دروغپردازی را بطور رسمی به جوانانمان تدریس میکنیم آنهم ازطرف مقامات رسمی کشور! اگر اصولی داریم و به آن پایبندیم پس راست و حسینی باشیم وپای لرز آن نیز بنشینیم!!!
یک حواننده دنیای مجازی با نام –دشستان- این جملات را به زبان ساده و خودمانی بیان کرده است. حال همین زبان ساده را از بیان افراد دیگر بخوانیم که گفته اند:

سعید فائقی، معاون اسبق سازمان تربیت ‌بدنی نیز درباره نداشتن کرسی در IOC، بیان‌ کرد: "ایران جایگاه خود در IOC را به راحتی از دست داد. متاسفانه عزمی در دولت وجود ندارد تا مجددا این کرسی را به دست آوریم، چرا که از افرادی برای ریاست کمیته ملی المپیک نام می برند که جایگاهی در دنیای ورزش ندارند. به لحاظ همبستگی در IOC این مسائل بسیار مهم است و باید افرادی را برای ریاست کمیته ملی المپیک انتخاب کنیم که در دنیا دارای جایگاه باشند. ما باید از افرادی استفاده کنیم که در دنیا دارای جایگاه باشند. ورزشکارانِ المپینی ما بهترین گزینه هستند و شانس بسیاری را دارند. ما باید از افرادی استفاده کنیم که شانس زیادی برای کسب کرسی در IOC داشته باشند. فائزه هاشمی نیز یکی از افرادی است که دارای شانس بسیاری است و می‌توان از وی برای حضور در ورزش حمایت کرد اما متاسفانه در این مسیر از افرادی حمایت می‌شود که هیچ شانسی برای عضویت در IOC ندارند."
دیپلماسی ورزشی برخی روسای فدراسیون‌ها تابحال حتی بهتر از مسئولان ارشد جواب داده و با اتکا به توانایی خود توانسته اند کرسی‌هایی را در فدراسیونهای جهانی تصاحب کنند، مانند کرسی‌های ایران در ووشو، والیبال و کشتی. عضویت رسول خادم در هیئت رئیسه اتحادیه جهانی کشتی یکی از این موارد است که یاعث شده امروز سایه تعلیق را سر کشتی ایران دور تر شود اما اگر دیپلماسی ورزشی ما قویتر عمل می کرد و جایگاهی را در IOC به دست می آورد امروز این نگرانی برای تعلیق ورزش اول کشور به وجود نمی آمد. حال باید دید آیا دود دیپلماسی ضعیف ورزش ایران دامن گیر کشتی می‌شود و ورزش نخست مملکت و به تبع آن کل ورزش ایران آسیب می‌بیند؟

مصطفی هاشمی طبا که آخرین نماینده ایران در IOC بوده، درباره قدرت نفوذ فعلی ورزش ایران در کمیته بین المللی المپیک به ایسنا گفت: "ما هیچ نفوذی در IOC نداریم و علاوه بر آن نیز بر خلاف قواعد IOC عمل می‌کنیم. هرچند که کمیته بین‌المللی المپیک نیز خیلی به منشور المپیک وفادار نیست اما هرکجا که بخواهند مجازاتی را انجام دهند، به آن رجوع می‌کنند. امیدوار هستم که در ادامه اتفاقی برای کشتی رخ ندهد."

اتفاقات مسابقات جهانی کشتی زیر ۲٣ سال و عدم رویارویی علیرضا کریمی با حریف اسرائیلی کشتی ایران را با خطر تعلیق مواجه کرده است، تعلیقی که اگر اتفاق بیفتد کاروان ورزش ایران در المپیک و بازیهای آسیایی را فلج خواهد کرد. رسول خادم رئیس فدراسیون درباره خطر تعلیق کشتی ایران، خاطرنشان کرد: "این موضوع در اختیار اتحادیه جهانی کشتی نیست بلکه بحثی است که کمیته بین‌المللی المپیک آن را پیگیری می‌کند. IOC یک مجمع جهانی است که قدرت‌های سیاسی و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ در آن ذی‌نفوذ هستند بنابراین آن‌ها در به ثمر رساندن مواضع خود جلوتر از دیگر کشورها قرار دارند. ما امروز با چنین هجمه‌ای از سوی IOC مواجهیم و شاید اگر توان دیپلماسی که کشتی ایران طی سال‌های اخیر ایجاد کرده نبود، ۲۰ روز پیش تعلیق کشتی ایران اعلام می‌شد و از حضور در کلیه مسابقه‌ها و رقابت‌ها محروم می‌شد. ما جایگاهی در IOC نداریم و قدرت‌های سیاسی و اقتصادی با روابط خارج از این کمیته، موفق شده‌اند در آن صاحب نفوذ شوند. بنابراین ما توان بالایی برای ورود به این موضوع نخواهیم داشت."

باید اضافه کرد که سال ۲۰۱۲ امیررضا خادم به عنوان نامزد ایرانی در کنگره لندن شرکت کرد اما رای نیاورد. او گفت هیچ برنامه‌ای از طرف ایران برای جلب آرا وجود نداشت.خادم با انتقاد از بی تفاوتی نسبت به انتخابات گفت: "برای صدور ویزایم نیز اقدامی نشده بود و اگر حمایت‌های رسانه‌ها در دو سه روز آخر نبود، حتی به انتخابات نمی‌رسیدم!

جزئیاتی از شرح وظایف کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی:
• کمک به پیشبرد تعلیم و تربیت نیروهای جوان و فعال کشور و تشویق و ترغیب عموم مردم به حفظ سلامتی و تندرستی خود از طریق مشارکت مثبت و کارساز در فعالیت‌های ورزشی به منظور تحقق مفهوم «آیه مبارکه ۵۹ سوره انفال قرآن کریم»
• نظارت بر حسن اجرای قوانین بین المللی ورزشی و رعایت مفاد منشور المپیک و مقررات کمیته بین المللی المپیک و اشاعه اصول « المپیزم» در سطح ملی
برقراری ارتباط مستمر با کمیته بین المللی المپیک، شوراها، انجمن‌ها و دیگر ارگان های وابسته به کمیته بین المللی المپیک، فدراسیون های بین المللی، کنفدراسیون های قاره ای، کمیته های ملی المپیک
• بررسی و تأیید اساسنامه های فدراسیون ها و ارگان های ورزشی و حفظ حقوق آنان
• آماده سازی و اعزام ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران به بازی‌های المپیک، آسیایی، پارالمپیک، بازیهای همبستگی کشورهای اسلامی و مسابقاتی که توسط کمیته بین المللی المپیک برگزار می شود. کمیته ملی المپیک در قبال رفتار ورزشکاران و هیئت های اعزامی مسئولیت خواهد داشت
• آشنا ساختن عموم مردم به منشور و مرام بازی های المپیک و تشویق آنان برای پشتیبانی از نهضت بازیها

نایب رئیس فدراسیون کشتی ایران گفت: پرونده تعلیق کشتی ایران و محرومیت کشتی گیر و مربی وی، بزودی تعیین تکلیف می شود. حمید بنی تمیم با بیان این مطلب به ایسنا گفت: پس از اینکه مذاکرات اولیه رسول خادم با لالوویچ از رئیس اتحادیه جهانی کشتی، منجر به جلوگیری از اعلام مستقیم رای و ارائه موضوع علیرضا کریمی، مربی وی و محرومیت ایران از حضور در مسابقات بین المللی به کمیته اخلاق و انضباطی فدراسیون جهانی شد، دور دوم مذاکرات نیز، اواخر این هفته در سوئیس برگزار شد.
بنی تمیم تصریح کرد: بدلیل ورود جدی و مستقیم کمیته بین المللی المپیک و پیگیری این موضوع از طریق اتحادیه جهانی کشتی، این اتحادیه، ملزم به تعیین تکلیف فوری و قانونی موضوع شده است.
بنی تمیم خاطر نشان کرد: علیرغم فشارهای سیاسی و اجرایی موجود، در دور اول مذاکرات موضوع ارجاع پرونده کشتی ایران به کمیته اخلاق و امور انضباطی در واقع امتیاز تعاملات دیپلماتیک ایران بود، که از این طریق، اتحادیه فرصتی به ایران داد که برای ارائه راه حلی در این باره استفاده کند. فدراسیون ایران در محدوده زمانی مذکور تا دور دوم مذاکرات که اواخر این هفته صورت گرفت، تمام توان دیپلماتیک خود را برای ارائه راه حلی موثر که از تعلیق کشتی ایران جلوگیری کند، بکار برد.
وی ادامه داد: اما بدلیل شفافیت مستندات موجود و نیز پیگیری کمیته بین المللی المپیک با استناد به مستندات مشابه این موضوع، از حدود سیزده سال گذشته تاکنون، موضوع تعلیق کشتی ایران و محرومیت کشتی گیر و مربی بقوت خود باقی ماند. در نهایت در مذاکرات دور دوم، به دشواری زمان محدود دیگری نیز، برای پیدا کردن راه حلی قابل قبول، برای ارائه به کمیته بین المللی المپیک و سایر سازمانهای بین المللی ذیربط حاصل شد. اما به دلیل حساسیت بالای این موضوع برای کمیته بین المللی المپیک، تعلیق کشتی ایران و محرومیت کشتی گیر و مربی وی، در اتحادیه جهانی کشتی به جریان افتاده است و تصمیم نهایی در این زمینه بزودی اعلام خواهد شد.
وی در پایان گفت: فدراسیون کشتی ایران با تمام توان، از ظرفیت دیپلماسی خود برای کاهش این جرایم بطور قطع استفاده خواهد کرد، اما با توجه به ورود مستقیم IOC و فشارهای بالادستی موجود، قطعا این موضوع فراتر از تعاملات کشتی ایران و اتحادیه جهانی کشتی است، و باید در سطح کلان مدیریت داخلی و خارجی کشور تعیین تکلیف شود، چون در این خصوص صرفا بحث ورزش و کشتی مطرح نیست. کشتی ایران با بهره مندی از نفوذ خود در اتحادیه، توانسته دو نوبت زمان بگیرد. اما موضوع در سطح بین المللی آن، بسیار فراتر از حوزه کشتی است.

ابراهیم جوادی عضو شورای فنی کشتی در گفت‌وگو با ایسنا درباره خطر تعلیق کشتی ایران توسط IOC بدلیل کشتی نگرفتن علیرضا کریمی آزادکار وزن ٨۶ کیلوگرم ایران مقابل حریف اسراییلی در رقابت‌های قهرمانی جهان که واکنش‌های بسیاری را در رسانه‌های داخلی و بین‌المللی بدنبال داشت، اظهار کرد: این مشکل مربوط به الان نیست و خیلی وقت است که با آن درگیریم. الان موضوع با گذشته تفاوت پیدا کرده است. دیگر همه جهان نسبت به این موضوع حساس شده‌اند. اسراییلی‌ها هم در این میان شیطنت می‌کنند و به دنبال این هستند با جذب ورزشکاران دیگر کشورها برای ورزش ایران مشکلات جدی‌تری ایجاد کنند.
دارنده ۴ مدال طلای جهان افزود: زمانی بود که اسراییل اصلا کشتی‌گیر یا ورزشکار مطرح در رشته‌های خوب در سطح جهانی و المپیک نداشت و نهایتا یک یا دو کشتی‌گیر به رقابت‌های جهانی می‌فرستاد اما الان متاسفانه در همه رده‌های سنی سرمایه‌گذاری زیادی کرده و نسبت به جذب کشتی‌گیران روس و کشورهای بلوک شرق اقدام کرده و در رشته‌های ورزشی دیگر نیز برنامه‌ای مشابه را دنبال می‌کند. بدون شک این موضوع بزودی نه تنها کشتی بلکه برای کل ورزش ایران در رقابت‌های جهانی و المپیک مشکلات عدیده‌ای ایجاد خواهد کرد. با این وضع یا باید ورزش‌مان را کلا تعطیل کنیم و به مسابقات نرویم یا اینکه مسئولان عالیرتبه بنشینند و راه‌حلی منطقی برای این چالش و معضل بزرگ پیدا کنند. وی در پاسخ به این سوال که چه راه حلی برای این موضوع دارید گفت: من راه‌حل را نمی‌دانم چرا که مسئول اینکار نیستم. افرادی که مسئولیت دارند باید راه‌حل پیدا کنند. به ما از اول انقلاب گفته‌اند که روبرو شدن با ورزشکاران اسراییل خط قرمز ماست و همه هم آن را رعایت کرده‌ایم اما اکنون شرایط به هیچ وجه مانند گذشته نیست و عده‌ای با برنامه می‌خواهند از این طریق به ایران ضربه بزنند، بنابراین باید بهترین راهکار ممکن اندیشیده و اجرا شود.
پیشکسوت کشتی ایران خاطرنشان کرد: این موضوع مشکلات زیادی را بزودی برای ورزش ایران بوجود می‌آورد چرا که همه جهان بر روی این موضوع حساس شده‌اند و دیگر نمی‌توانیم به بهانه مصدومیت و این حرف‌ها از روبرو شدن با ورزشکاران اسرائیل خودداری کنیم. باید مسئولان فکری اساسی کنند تا آسیب‌های این اتفاق به حداقل برسد.

کمیته بین‌المللی المپیک (International Olympic Committee)
از جمله در منشور المپیک آمده است, نماد المپیک فقط شامل حلقه ها می شود؛ اعم از اینکه رنگ واحد و یارنگ های مختلفی داشته باشند. پرچم و نماد المپیک مظهر اتحاد پنج قاره و تجمع قهرمانان سراسر جهان دربازی های المپیک است که طی آن، بر طبق آرمان پیر دو کروبن، با حفظ روحیه دوستی به مسابقه های برابر و صادقانه می پردازند.
- جدای از تدابیر و محرومیت های در نظر گرفته شده برای کشورهایی که از انجام مفاد منشور المپیک تخطی نموده‌اند، هیات اجرایی IOC می‌تواند دیگر تصمیمات مقتضی را برای حفاظت از جنبش المپیک در کشور متبوع آن NOC اتخاذ نماید. این تدابیر شامل تعلیق یا بازپس‌گیری عضویت آن کمیته ملی المپیک می گردد و می‌تواند در صورت عدم اجرای اساسنامه، قوانین یا دیگر مقررات قابل اجرا در آن کشور یا هر گونه اقدام از سوی ارگان‌های دولتی که بر فعالیت های NOC اثرگذار باشد و یا هر بیانیه‌ای که در تضاد با مفاد منشور المپیک باشد به مورد اجرا گذارده شود.
-در منشور المپیک عبارت کشور به معنای یک ایالت مستقل است که از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است.
دادگاه حکمیت ورزش (Court of Arbitration for Sport) در سال ۱۹۸۳ شکل گرفت این نهاد یک نهاد غیر حکومتی و مستقل است که به منازعات و اختلافات در حوزه ورزش می‌پردازد و هدف آن پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب برای حل اختلاف‌ها در حوزه ورزش با توجه به نیازهای روز ورزش است. این نهاد در سال ۱۹۸۴ به عنوان بخشی از کمیته المپیک بنیان‌گذاری شد
این نهاد متشکل از ۱٣۰ میانجی از ٣۷ کشور جهان است که در خصوص منازعات حکمیت می‌کنند. ویژگی این افراد بی‌طرفی ‌آنها و عدم وابستگی آنها به طرفین دعوا و نیز آشنایی با قوانین مرتبط با ورزش است.
دفتر مرکزی CAS در لوزان سوئیس است و از سال ۱۹۹۶، دو دادگاه غیرمرکزی برای مراجعین طرفین دعوی مهیا شده است؛ یکی در دنور آمریکا و دیگری در سیدنی استرالیا.دادگاه CAS، دادگاه‌های ویژه غیردائمی نیز به مناسبت بازی‌های المپیک برپا می‌کند و برای در نظر گرفتن شرایط چنین رویدادهایی، قوانین مخصوص وضع می‌شود .آرای دادگاه‌های حکمیت ورزش، قدرت اجرایی آرای دادگاه های عمومی را دارد.
آنچه مسلم است به گفته رسول خادم، محرومیت های سنگین و مختلفی کشتی ایران را تهدید می‌کند که از آن جمله می‌توان به ممنوعیت حضور تیم های ایران در تمامی رویدادهای رسمی بین المللی و همچنین لغو تمامی میزبانی‌های ایران اشاره کرد، این در حالی است که کمیته بین المللی المپیک همچنان با در اختیار داشتن مستندات موجود در حال فشار آوردن بر اتحادیه جهانی است تا با جدیت خاصی به این پرونده رسیدگی شود.
به باور ما روشن است که نه کرسی مهم مرد بزرگ کشتی ایران و جهان دکتر محمد توکل باقی مانده و نه این که مجامع بین المللی ورزش روی خوشی به ساختار دولتی و ایده ئولوژیکی نظام دارند لذا با تکیه بر چنین مواردی تصمیم وحکم نهائی بر علیه فدراسیون کشتی جمهوری اسلامی می تواند بر دو محور اساسی متمرکز شود:

۱.به خاطر جایگاه کشتی ایران در جهان و مقام آن در اتحادیه جهانی کشتی ,این اتحادیه و کمیته بین المللی المپیک از گزینه «بد» به جای «بدتر» در صدور حکم برای ایران استفاده کنند. در صورت صدور چنین حکمی باز دو موضوع مهم مورد بحث است:
آ. محرومیت فردی در سطح کشتی گیر و مربی و میزان آن. استفاده از حربه تعلیق موقت برای اخذ تعهدات لازم از جمهوری اسلامی ایران
ب. محتوی تعهدی که از فدراسیون کشتی ایران برای تکرار نشدن چنین مسایلی گرفته می شود.
۲. اما ممکن است در نزد اعضای کمیته بین المللی و در صورت حکمیت دادگاه ورزش اهداف بزرگتر منشور المپیک بر جایگاه کشتی ایران ارجح تر باشد و برای پایان دادن به چنین موردی حکم محرومیت فدراسیون کشتی و اشاعه آن به سایر رشته های المپیکی و آسیایی که جمهوری اسلامی جواز حضور در آنها را دریافت می کند صادر شود.
از طرف دیگری رفتن این پرونده به کمیته بین المللی المپیک از منظر سیاسی نیز معنی خاصی دارد. زیرا مقامات ورزشی کشور ها مثل وز رای ورزش در نزد این کمیته افراد تشریفاتی تعریف می شوند و فقط روسای و دبیران کل کمیته های ملی المپیک کشورها و فدراسیون های تابعه هستند که در نزد این نهاد بین المللی دارای کرسی رسمی هستند. چنین وضعیتی به مسدود بودن راههای لابی گری افراد تشریفاتی که در کشورهای شان تصمیم گیرنده هستند نیز منجر می شود.

باید هم چنان شجاعت و اقدام مسعود شجاعی کاپیتان شایسته و لایق تیم ملی فوتبال ایران در اجرای منشور المپیک و رعایت اصول حقوق را بشر در رویاروئی تیم باشگاه یونانی -اش با تیم مکابی اسرائیل را ستود! 


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست