یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پشت پرده سناریوی برخورد انضباطی با دختربچه ژیمناست ایرانی


• فدراسیون ژیمناستیک ایران می‌گوید با دختر ۱۰ ساله ای که بدون حجاب و هماهنگی در مسابقاتی در خارج از ایران شرکت کرده برخورد انضباطی خواهد کرد. فرشید عبدی پور پدر دختر ده ساله ی ژیمناست ایرانی می‌گوید که دختر او به مسابقات ژیمناستیک مالزی نرفته است و "عکس‌ها را از گوشی تلفن همراه من برداشته‌اند و من نمی‌دانم چه عکس‌هایی منتشر شده است." ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۴ دی ۱٣۹۶ -  ۲۵ دسامبر ۲۰۱۷
رییس فدراسیون ژیمناستیک در پی انتشار تصاویری از دختر ژیمناست "بی حجاب" ایرانی در مسابقات خارجی گفت: احتمالا این سفر توریستی با نظر خانواده وی صورت گرفته و فدراسیون نقشی در این زمینه نداشته است.

زهرا اینچه درگاهی در گفت‌وگو با ایسنا، بعد از انتشار تصاویری از دختر ژیمناست ده ساله ی ساله ایرانی که گفته می‌شود در مسابقات مالزی بدون حجاب مسابقه داده، اظهار کرد: اول این که باید بگویم این اعزام از سوی فدراسیون نبوده است. این سفر توسط خانواده‌ او انجام شده است و پدرش او را در این سفر همراهی کرده است. البته این چیزی است که من در تصاویر دیده‌ام که پدرش در کنار او در این مسابقات حضور داشته است. بنابراین احتمالا این سفر توریستی با نظر پدرش صورت گرفته و فدراسیون نقشی در این زمینه نداشته است. من حتی با رییس هیات ژیمناستیک البرز نیز صحبت کرده‌ام که او نیز در جریان این موضوع نبوده است.

او ادامه‌ داد: این دختر یک ژیمناست بوده است و با تصمیم کاملا خودسرانه و بدون هماهنگی با متولیان ژیمناستیک و یا استان مربوطه به این مسابقات رفته است. ما به هیچ وجه این اقدام را تایید نمی‌کنیم و طبیعتا این اقدام حرکتی شایسته‌ برای جمهوری اسلامی ایران و دختر ایرانی نیست.

رییس فدراسیون ژیمناستیک خاطر نشان کرد: متاسفانه مجبور هستیم با این قضیه برخورد انضباطی کنیم و با تصمیم کمیته انضباطی کاری که باید انجام شود را به وزارت ورزش و جوانان ابلاغ خواهیم کرد. این اتفاق آنقدر منحصر به فرد است که شگفتی خود ما را نیز در بر داشته است. من فکر می‌کنم که بهتر است افراد یاد بگیرند اقداماتی را که می‌خواهند انجام دهند از حوزه‌ قانونی پیگیری کنند و بعد آن را انجام دهند.

رییس فدراسیون ژیمناستیک در حالی با قاطعیت از برخورد انضباطی دختر ژیمناست ایرانی سخن می گوید حتی از خود واقعه بی خبر است. وی در پاسخ به این سوال که سطح مسابقاتی که این دختر ایرانی در آن حضور یافته چه بوده است، گفت‌: راستش اطلاعاتمان به اندازه شما است. خبر موثقی نداریم. تنها این که این مسابقات ID نداشته است. مسابقات رسمی که در تقویم جهانی ثبت شده باشد حتما باید دارای ID باشد و ما آن را به شورای برون مرزی ارسال می‌کنیم و بعد از آن مراحل قانونی آن طی می‌شود و تیم و یا نفر اعزام می‌شوند. اینها در مسابقاتی شرکت کردند که چون ID نداشته است نمی دانیم که این مسابقات در کجا برگزار و در چه سطحی بوده است. اطلاعات ما مبهم است و در حد همان فضاهای مجازی است تا این که جلسه انضباطی تشکیل شود و بعد از آن به صورت نامه نتیجه‌ نهایی را به وزارت ورزش و جوانان اعلام خواهیم کرد.

اینچه درگاهی در ادامه‌ به برگزاری مسابقات بین‌المللی ژیمناستیک برای دختران مسلمان اشاره کرد و گفت‌: درست است که دختران مسلمان ما نمی‌توانند به مسابقات خارجی اعزام شوند؛ اما ما مسابقات اسلامی بانوان را طراحی کرده‌ایم که ظرف دو سال آینده این مسابقات عملیاتی خواهد شد. خدا را شکر در این راه معاون امور بانوان وزارت ورزش و جوانان نیز هم در بحث کارهای اجرایی و هم در بحث بودجه پشتیبان ما هستند. در حال‌ حاضر نیز چندین سال است که تیم‌ ‌ملی ژیمناستیک برای بانوان نداریم، اما من امیدوارم که در طول یک سال آینده تیمی تشکیل شود و مسابقات خوب و شایسته‌ای برای زنان مسلمان و آسیا ترتیب دهیم.

وی خاطر نشان کرد: مسابقات ژیمناستیک زنان مسلمان آسیا را به رییس ژیمناستیک آسیا پیشنهاد دادیم و در حال‌ حاضر به دنبال تعریف فضاهای رقابتی و اسلامی برای زنان مسلمان هستیم. حتی برای دست اندرکاران نیز اقداماتی صورت گرفته است. هفته‌ گذشته اختتامیه کلاس بین‌المللی ژیمناستیک هنری را زیر نظر ناظم و مدرس فدراسیون جهانی برگزار کردیم.

رییس فدراسیون ژیمناستیک به برگزاری اولین آکادمی بین‌المللی مربیگری به میزبانی ایران اشاره کرد و گفت‌: امتیاز اولین آکادمی بین‌المللی مربیگری را در بهار سال 97 از فدراسیون جهانی با 100 درصد شرکت کننده ایرانی گرفته‌ایم و در تقویم جهانی نیز ثبت خواهد شد. این یک افتخار برای ماست چون به هیچ کشوری سهمیه خالص برگزاری این رویداد را نمی‌دهند، اما برای آنها شرایط زنان مسلمان را تشریح کرده‌ایم و آنها نیز پذیرفتند و کل سهمیه آکادمی را به ایران دادند. کشور ایران میزبان این آکادمی خواهد بود و مربیان با ضوابط 100 درصد اسلامی می‌توانند بین‌المللی شوند.

به گزارش ایسنا، بعد از انتشار تصاویری از دختر ژیمناست حدودا 10 ساله ایرانی و واکنش فدراسیون به این موضوع، پدر این دختر می گوید که اصلا در مسابقات مالزی حضور نداشته‌اند. در این شرایط به نظر می‌رسد که این موضوع بهانه‌ای شده برای تسویه حساب برخی اختلافات شخصی در ژیمناستیک.

فرشید عبدی پور پدر دختر بچه ژیمناست ایرانی که عکس‌هایش در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد حواشی ایجاد شده در مورد دخترش در فضای مجازی مبنی بر این که در مسابقات ژیمناستیک خارجی و بدون حجاب حضور داشته است، اظهار کرد: این عکس‌ها مربوط به مسابقه کوالالامپور نیست و دختر من به تمریناتی در کشور ارمنستان رفته بود. این سفر ما به ارمنستان خانوادگی و با حضور همسرم، دختر و پسرم انجام شد.

او ادامه‌ داد: از طرفی دیگر مسابقاتی در کوالالامپور و با حضور دختران کرجی و با حضور رییس هیات ژیمناستیک استان ایلام انجام شد. این مسابقات دو، سه سال است که برگزار می‌شود. ما هم قرار بود به این مسابقات برویم، ولی با توجه به شرایطی که وجود داشت از رفتن به این مسابقات منصرف شدیم.

پدر دختر ژیمناست ایرانی خاطر نشان کرد: می‌خواهند من را به این موضوع وصل کنند. عکس ها را از گوشی من برداشته‌اند و من نمی‌دانم چه عکس‌هایی منتشر شده است. دختر من اصلا به مالزی نرفته و می‌توانم با پاسپورتش آن را ثابت کنم. تمرینات ارمنستان نیز به صورت مجزا و در دو سالن برگزار شد و این عکس‌ها بعد از پایان تمرینات و با حضور مربیان خارجی گرفته شده است.

رییس هیات ژیمناستیک شهرستان فردیس در پایان در مورد این که دخترش به کمیته‌ انضباطی دعوت شده است، گفت‌: سفر شخصی من به کسی ربطی ندارد. آنجا مسابقه نبود و دخترم تمرین کرد و سالن‌ دختران و پسران نیز مجزا بودند.

ایران رییس فدراسیون ژیمناستیک دارد اما همانطور که اینچه درگاهی در اظهارات خود تاکید کرده است این کشور 80 میلیونی تیم ملی ژیمناستیک زنان ندارد و ورزشکاران زن ایرانی در این رشته مانند فوتبال و بسیاری از رشته‌های دیگر ورزشی به دلیل محدودیت‌های مربوط به حجاب و پوشش از شرکت در مسابقات بین‌المللی محروم هستند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست