یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

وقتی با خنده لابی طرفین ضعیف و ‌قوی می شود!
سفر مهم رئیس فیفا به عربستان، دستور اردوغان به نفع پرسپولیساخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۲۷ آذر ۱٣۹۶ -  ۱٨ دسامبر ۲۰۱۷اخبار روز - بخش ورزشی: فوتبال ایران در منگنه است. در داخل و در خارج و جاهائی که نبض و هدایت فوتبال قاره ها و جهان را در دست دارند. در داخل نالایقی، ناکارآمدی، تسلط شبکه فساد و از همه مهمتر پیوند فوتبال با ایده لوژی نظام و در خارج تغییرات سریع تر منطقه و نقش اقتصادی و سیاسی تعداد از کشورها مثل عربستان سعودی در نهاد کنفدراسیون فوتبال آسیا و نزدیکی هر چه بیشتر این کشور و متحدان عربی و غربی -اش به فیفا فشار این منگنه را بر فوتبال ایران بیشتر کرده است.

بیش از این و به قول و تاکید فردی مثل داریوش مصطفوی رئیس اسبق دوره های قبل فدراسیون فوتبال نظام با لابی گری که بهتر است همان رشوه دادن عامیانه نام برده شود در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در مقاطعی اعمال نفوذ می شد و بلاتر سالخورده و شبکه فاسداش در فیفا و در آسیا بن همام قطری در پشت پرده در این خصوص چراغ سبز به ایران نشان می دادند. اما حالا وضعیت بشدت دگرگون شده است. از طرفی شیخ سلمان بحرینی رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا است و تیمی رادیکال و همکار دارد که همه علیه جمهوری اسلامی هستند. از آن طرف در فیفا و حتی یوفا که در مقاطعی نقش آچار فرانسه را در رابطه بین نظامی مثل جمهوری اسلامی و فیفا ایفا می کرد قدرت زیر و رو شده و جیانی اینفانتینو جانشین سپ بلاتر شده. رئیس جدید فیفا که در دسترس آمریکا و انگلیس است نشان داده که خواهان روابط بیشتر با کشورهای عربی در آسیا است و در این بین عربستان جایگاه خاصی در نزد وی دارد. مقدمه را کم کنم و به مبلغ اضافه کنم که مطلب طولانی تر نشود. سفر رئیس فیفا به عربستان، بلد نبودن زبان انگلیسی همه قریب به اتفاق مسئولان فوتبال کشور و دخالت اردوغان که معلوم نیست به چه قیمتی بوده در ماجرای پرسپولیس و ریزه اسپور ترکیه را در پی بخوانیم که آموزنده ولی متاسف کننده است:

رئیس فدراسیون جهانی فوتبال امروز به عربستان سفر کرده است تا در مراسمی که کاملا جنبه داخلی دارد، حضور پیدا کند و همین موضوع شایعاتی را درباره پرونده اختلاف با ایران در پی داشته است.
به گزارش تابناک، جیانی اینفانتینو رئیس فدراسیون جهانی فوتبال امروز صبح وارد ریاض، پایتخت عربستان شد تا در جشن صعود تیم ملی این کشور به جام جهانی ۲۰۱٨ روسیه شرکت کند. او همچنین ریاست هیات عمومی ورزش را بر عهده دارد که روز دوشنبه در گرین هال برگزار می شود. در این هیات، محمود الخطیب، رئیس باشگاه الاهلی، و ستارگانی همچون دیدیه دروگبا، رونالدو، ریوالدو، روبرتو کارلوس، لوئیس فیگو، کارلس پویول و همچنین فرانچسکو توتی حضور دارند.
عربستان سعودی که در جام جهانی ۲۰۱٨ با تیم های روسیه، اروگوئه و مصر نخستین گروه رقابت ها را تشکیل می دهد، اکنون در پرونده مخاصمه سیاسی با ایران، خواستار عدم سفر تیم هایش به خاک ایران و بالعکس است که در جلسه اخیر ای اف سی این موضوع مورد بررسی دقیق قرار گرفت و اکنون تصمیم به روزهای حساس رسیده است. این سفر غیرمنتظره رییس فیفا حرف و حدیث های زیادی را ایجاد کرده است.
سفر رییس فیفا به عربستان آن هم در میان مناقشه بحث‌برانگیر فوتبال ایران با عرب‌ها تنها یک معنی دارد. دیپلماسی قدرتمند و قوی حریف. موضوعی که کمبودش به شدت در فوتبال ایران احساس می‌شود، فقدانی که سر منشأ بسیاری از مشکلات فنی و مدیریتی فوتبال ایران در قاره پهناور آسیا است.

به گزارش ایسنا، مناقشه بین فوتبال ایران و عربستان جدیدترین چالشی است که فدراسیون فوتبال در ماه‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده و بعد از جلسه اخیر هیات رییسه کنفدراسیون فوتبال آسیا و ابهامات به وجود آمده در خصوص تغییر مواضع AFC، موضوع وارد فاز جدیدی شده است. نمایندگان باشگاه‌های ایران در سه سال اخیر در کشور ثالث به مصاف نمایندگان عربستان رفته‌اند و مسئولان فدراسیون فوتبال بعد از جلسه هیات رییسه AFC اعلام کردند که تیم‌های ایرانی از این پس باید در ایران از تیم‌های عربستانی میزبانی کنند اما AFC هیچ‌گاه به صورت قاطع این تصمیم را اعلام نکرده و گفته می‌شود که تیم‌های ایرانی همچنان باید در کشور ثالث به میدان بروند.

سفر اینفانتینو به عربستان حسن نیت فیفا نسبت به این کشور شیخ نشین را نشان می‌دهد و می‌تواند تاثیر منفی در پیشبرد اهداف فدراسیون فوتبال ایران در زمینه مناقشه با عربستان داشته باشد. عربستانی‌ها در سال‌های اخیر نیز نشان دادند که سعی دارند با دعوت از سران سازمان‌های مختلف به کشورشان دیپلماسی خود را در عرصه‌های مختلف تقویت کنند.

در عرصه سیاسی نیز هنگامی که رییس جمهور آمریکا به این کشور سفر کرد، اغلب اتفاقات بعد از آن در خاورمیانه به این سفر ربط داده شد. در چنین شرایطی فدراسیون‌نشین‌ها به جای این که به دنبال تقویت دیپلماسی فوتبالی باشند، با پاک کردن صورت مساله آن را رد کرده و موضوع را حل شده قلمداد می‌کنند.

ایران علیرغم داشتن کرسی‌های مختلفی در فیفا و AFC اغلب اوقات در پرونده‌های بین‌المللی و گرفتن حق ایران با مشکل مواجه شده است. مهدی تاج به عنوان عضو کمیته مسابقات فیفا و علی کفاشیان، نایب رییس کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در تصمیمات فوتبالی مربوط به ایران در سطح آسیا داشته و حداقل از پایمال شدن حقوق ایران دفاع کنند اما در پرونده اخیر، آن‌ها به خنده‌های اینفانتینو در جلسه هیات رییسه AFC و تبریک او به خودشان دل‌خوش کرده‌اند. تاج و کفاشیان متفقا گفته‌اند که بعد از جلسه AFC، اینفانتینو به آنها لبخند زده و تبریک گفته است؛ تبریکی که تاکنون پیامد ملموسی در چالش پر افت و خیز فوتبال ایران و عرب‌ها نداشته است.

حسن غفاری، عضو ایرانی سابق کمیته مسابقات و بین الملل AFC در گفت و گو با ایسنا، درباره تفسیر متفاوت دبیرکل AFC و فدراسیون فوتبال ایران از مصوبه این کنفدراسیون اظهار کرد: میزبانی در زمین خودی، جزو جداناپذیر مسابقات فوتبال است، مگر اینکه به دفعات اتفاقاتی رخ بدهد که خطر جانی برای بازیکنان، ناظرها و تماشاگران تیم مهمان باشد که تاکنون چیزی اتفاقی در ایران رخ نداده است. دبیرکل AFC تصمیم گیر نیست بلکه افرادی که در کمیته مسابقات حضور دارند، رایی را صادر می کنند و در ۹۹ درصد موارد هیات رییسه این نظرات را می پذیرد چرا که افراد بسیار کاربلد، باتجربه و با دانشی در این کمیته‌ها حضور دارند. هیات رییسه AFC در جلسه اخیر خود مصوبه کمیته مسابقات را پذیرفته اما با توجه به اتفاقات چند روزه اخیر معتقدم در این میان اشتباهی از سوی تیم ایرانی رخ داده است.

عضو سابق هیات رییسه فدراسیون فوتبال در دوره انتقالی، با اشاره به ضعف نمایندگان ایران در زبان انگلیسی گفت: به احتمال زیاد نماینده ایران در جلسه کمیته مسابقات و هیات رییسه AFC دچار اشتباه شده و لفظ کلام را متوجه نشده‌اند. دبیرکل AFC تصمیم‌گیر نیست اما برای اجرای مصوبات و قوانین در جلسات حضور دارد و او نمی‌تواند تصمیمی خلاف مصوبه اعلام کند. تصمیم‌ها را کسانی که در جلسه مسابقات و هیات رییسه AFC حضور دارند می‌گیرند، همه این افراد به زبان انگلیسی مسلط هستند و زبان مادری دبیرکل هم انگلیسی است. شما فکر می‌کنید امکان اشتباه در متن مصوبه از سوی کدام طرف وجود دارد؟

او در واکنش به اینکه تاج نماینده ایران در جلسه مسابقات AFC بود اظهار کرد: زبان انگلیسی مسئولان فدراسیون عالی نیست اما نمی‌گویم ضعیف است. به همین دلیل می‌گویم تیم ایرانی اشتباه کرده است. یکی از مشکلات معضلات ما این است که افرادی که به این جلسات می‌روند تسلط خوبی به زبان بین‌المللی ندارند. جلسه کمیته مسابقات بیش از دو ساعت طول می‌کشد و در این بین افراد صدای خود را بلند و برای دفاع از حقوق خود با قدرت صحبت می‌کنند. باید تبحر دریافت ریز معانی کلمات را داشته باشید. ما ضعیف عمل کردیم و دیپلماسی ضعیفی داشیتم. باید از دو سال پیش به رایزنی می‌پرداختیم و اقدامات و مکاتبات خودمان را شروع می کردیم که امروز اینجا نباشیم.

غفاری با اشاره به سابقه شکایت فدراسیون فوتبال ایران از AFC به FIFA گفت: به خاطر اینکه تیم نوجوانان ایران از AFC محروم شده بود و ما نمی‌توانستیم در جام جهانی حاضر شویم، به FIFA شکاتی کردیم و حق‌مان را از این طریق گرفتیم. من سرپرست آن تیم بودم و از AFC به مرجع بالاتر یعنی FIFA شکایت کردیم. باید از دو سال پیش مکاتبه با FIFA را شروع می‌کردیم و حق‌مان را می‌گرفتیم. میزبانی در ایران حق مسلم ماست. تاکنون اتفاقی جانی برای هیچ تیم خارجی در ایران رخ نداده است. ما میزبان عالی نبودیم ولی میزبان خوبی بودیم. سوریه و عراق در کشور ما بازی کردند. درست است که مانند امارات، قطر و عربستان امکانات خوبی نداریم اما هیچ گونه ناامنی در ایران وجود ندارد.

او خاطرنشان کرد: برای امسال خیلی دیر شده و باید در زمین بی طرف به میدان برویم اما برای سال های بعد می توانیم تلاش کنیم. دلایل و مستندات ما کامل بود و هیچ مشکلی در این بحث نیست بلکه ما استراتژی مقابله با عربستان را نداشتیم.
به گزارش نود، در جریان سفر رئیس جمهور ترکیه به ایران و همچین سفر دکتر روحانی رئیس جمهور ایران به ترکیه و با مذاکرات انجام شده از سوی باشگاه پرسپولیس با باشگاه ریزه اسپور ترکیه قرار است جریمه تعیین شده از سوی فیفا به میزان قابل توجهی بخشیده شود. زمانی که حکم فیفا صادر شد اخباری منتشر می شد که باشگاه پرسپولیس در حال رایزنی با ریزه اسپور است تا در سایه توافق با آنها مشکل غرامت حل و فصل شود اما همه این خبرها تکذیب شد تا زمانی که گرشاسبی متوجه شد که از طریق شکایت به CAS نمی توان امیدی به عبور از این بحران داشت و رایزنی دیپلماتیک را در دستور کار خود قرار داد و با با مدیر تشریفات ریاست جمهوری ارتباط برقرار کرد.

حسین پور که قبلا در وزارت امور خارجه بوده و بسیاری از مشکلات باشگاه های استقلال، پرسپولیس، تراکتورسازی و دیگر تیم ها و همچنین فدراسیون فوتبال در ورود و خروج مربیان و بازیکنان خارجی و تیم های ملی را حل و فصل کرده اهل شهرستان اندیمشک و همشهری گرشاسبی است. این مدیر کاملا فوتبالی تشریفات ریاست جمهوری وقتی با پیشنهاد گرشاسبی مواجه می شود به وی می گوید اتفاقا آقای اردوغان به تهران می آیند و حالا وقت آن است که تلاش کنیم. گرشاسبی و حسین پور موضوع را با وزیر ورزش در میان می گذارند. در نهایت با رایزنی های انجام شده سلطانی فر در محل ملاقات اردوغان و روحانی که حدود یک ماه پیش در تهران انجام شد حضور یافته و موضوع را با اردوغان مطرح می کند. رییس جمهور ترکیه هم همان لحظه با مالک باشگاه ریزه اسپور که یکی از اقوام او است تماس گرفته و خواهان مذاکره با پرسپولیس و حل و فصل موضوع می شود. در ادامه و بعد از مدتی اما باشگاه ریزه اسپور به مدیریت پرسپولیس اعلام می کند حاضر است ۲۰۰ هزار دلار تخفیف دهد و بخشی از طلب را هم اقساطی دریافت کند.

گرشاسبی یکشنبه هفته قبل و دو روز زودتر از سفر دکتر روحانی رئیس جمهور به ترکیه رفته بود و آنجا با مسوولان ریزه اسپور مذاکراتی داشت. آنها باز هم تاکید می کردند ما ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار دلار تخفیف می دهیم و مابقی را اقساطی دریافت می کنیم. گرشاسبی اما ناامید نمی شود و در ترکیه می ماند تا اینکه سه شنبه هفته قبل روحانی و همراهان عالی رتبه اش وارد آنکارا می شوند. در سایه رایزنی وکیل اردوغان و حسین پور مدیر تشریفات ریاست جمهوری اقدامات لازم انجام می شود و گرشاسبی به اتفاق و مقام مسوول باشگاه در بخش روابط بین الملل و حقوقی از دو خیابان امنیتی عبور کرده و به هتل محل اقامت رییس جمهور ایران می رسند. آنجا گرشاسبی و همراهانش با ظریف وزیر امور خارجه، واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور، نهاوندیان از معاونان رییس جمهور دیدار می کند. در نهایت موضوع به اردوغان منتقل می شود وزیر ورزش هم تمامی این موضوعات و اتفاقات را در تهران رصد کرده و بر اساس گزارشات دریافتی گرشاسبی اقداماتی برای سهولت در امور انجام داده و پیشنهادهایی می دهد که در حوزه دیپلماتیک رعایت آنها الزامی است.

در نهایت ماجرا به اردوغان منتقل می شود و رییس جمهور علاقمند به فوتبال ترکیه هم مجددا با مالک ریزه اسپور که از اقوام وی به حساب می آید تماس گرفته و می گوید: بیتیر (تمامش کنید). مالک ریزه هم در پاسخ می گوید: تامام (اوکی!!)


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست