یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

۷۵ تا ۹۸ درصد زنان مورد آزار خیابانی قرار گرفته‌اند


• در گذشته گفته می‌شد برخی زنان به دلیل خودنمایی، استفاده از لباس‌ها و آرایش‌های خاص یا حضور در اماکن نامناسب مورد آزار قرار می‌گیرند و به این ترتیب خود زنان مورد آزار قرار می‌گرفتند، این در حالی است که پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شکل ظاهری و نه پوشش و نه حتی نگاه کردن یا حضور زنان در مکان‌های خاص هیچ تأثیری روی این آثار ندارد. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۶ آذر ۱٣۹۶ -  ۱۷ دسامبر ۲۰۱۷اخبارروز- مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی ایران با انتقاد از کمبود آمار در زمینه میزان آزارهای خیابانی برای زنان گفت: برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ۷۵ تا ۹۸ درصد از زنان مورد آزار خیابانی قرار گرفته اند. شهلا اعزازی که در همایش امنیت زنان در فضای عمومی صحبت می‌کرد، با بیان اینکه آزارهای جنسی همزمان با ایجاد شهرهای بزرگ آغاز شده‌اند، گفت: در روستاها و شهرستان‌های کوچک به دلیل آشنایی میان مردم به میزان ناچیزتری شاهد وقوع چنین پدیده‌هایی هستیم، اما در شهرها به دلیل گمنامی و کسوت اماکنی که افراد می‌توانند در آن حاضر شوند بیشتر شاهد آزارهای خیابانی هستیم.
به‌گزارش «ایسنا»، او با بیان اینکه فعالیت فعالان حقوق زنان، سازمان‌های مردم نهاد، خبرنگاران و پژوهشگران باعث مطرح شدن این آسیب اجتماعی شده است، اظهار کرد: در حال حاضر آزار خیابانی زیرگروه خشونت در عرصه خصوصی، عمومی و نیمه عمومی مانند دانشگاه و محل کار قرار می‌گیرد. لایحه خشونت علیه زنان در حال حاضر در دست قوه قضائیه است و یکی از ایراداتی که به آن وارد شده مربوط به جرم انگاری وسیع بوده است.
مدیر گروه مطالعات زنان انجمن جامعه شناسی ایران با اشاره به اینکه آزارهای خیابانی در ابتدا نفی می‌شدند، تصریح کرد: در گذشته گفته می‌شد برخی زنان به دلیل خودنمایی، استفاده از لباس‌ها و آرایش‌های خاص یا حضور در اماکن نامناسب مورد آزار قرار می‌گیرند و به این ترتیب خود زنان مورد آزار قرار می‌گرفتند، این در حالی است که پژوهش‌ها نشان می‌دهد که شکل ظاهری و نه پوشش و نه حتی نگاه کردن یا حضور زنان در مکان‌های خاص هیچ تأثیری روی این آثار ندارد.
این جامعه‌شناس با اشاره به دو مزاحمت گفتاری و رفتاری ادامه داد: مزاحمت گفتاری شامل مخاطب قرار، توهین، کنایه، تمسخر و استفاده از الفاظ با نیت شهوانی، فحش و ناسزا و تهدید هستند. همچنین مزاحمت‌های رفتاری شامل بوق زدن رانندگان و تعقیب کردن و… را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه این مزاحمت‌ها معمولا توسط مردان غریبه که متعلق به نسل، قومیت و یا طبقه اجتماعی خاصی نیستند اتفاق می‌افتد، تصریح کرد: واکنش زنان به مزاحمت‌ها معمولا از نوع بی‌توجهی درخصوص آزارهای کلامی است، چراکه آزارهای کلامی آنقدر عادی شده‌اند که زنان از کنار آنها به راحتی گذر می‌کنند.

مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران با بیان اینکه آزارهای غیرکلامی با واکنش و اعتراض بیشتری همراه هستند اظهار کرد: اعتراض زنان در این خصوص عمدتا با تمهیدات پیشگیرانه مانند امتناع رفتن به جایی همراه است، در صورتی که این آزارها به میزان بیشتری اتفاق بیفتد آنها فردی از خانواده‌شان را نیز مطلع می‌کنند.

اعزازی با اشاره به دلایل واکنش منفعلانه زنان به آزارهای خیابانی گفت: ترس از واکنش پرخاشگرایانه فرد مزاحم مثل بی‌قدرتی زنان نسبت به مردان، قدرت اجتماعی بیشتر، مقام بالاتر مردان در سلسله مراتب اجتماعی، واکنش افراد دیگر و انگشت اتهام به سوی زن مورد آزار از جمله این دلایل است. حتی گاهی از سوی خود زنان انگشت اتهام به سمت آنان برمی‌گردد.

پژوهشی درباره ایجاد مزاحمت توسط مردان برای زنان

مدیرگروه مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران در ادامه واکنش زنان و دختران تحصیلکرده و ساکنان شهرهای بزرگ را بیشتر از سایر گروه‌ها دانست و ادامه داد: در پژوهشی با ۳۸۰ نمونه در شهر تهران، تنها ۱۸ نفر از پسران اعلام کرده بودند که برای زنان مزاحمت ایجاد نکرده‌اند. همچنین بیش از نیمی از آنان ادعا می‌کردند که در سطح کم برای زنان خشونت کلامی ایجاد کرده‌اند. این افراد دلایل رفتار خود را نمود رفتارهای مردانه از طریق ایجاد مزاحمت عنوان می‌کردند.

تعقیب شدن با ماشین از رایج‌ترین نمودهای آزار خیابانی

در بخش دیگری از این نشست، شیوا دولت آبادی رئیس هیات مدیره انجمن روانشناسی ایران، با اشاره به اینکه آزار خیابانی تلاش برای برقراری ارتباط در سطح خیابان با کسی است که تمایل به برقراری این ارتباط ندارد، گفت: مخاطب این افراد این تلاش‌ها را تهدیدی برای قلمرو فردی خود می‌دانند. تجربیات نشان می‌دهد که نبود واکنش مناسب به این افکارها، استرس و فشارهای زیادی را در فرد تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به انواع آزار خیابانی توضیح داد: نگاه کردن وچشم چرانی، نزدیک شدن و فراتر رفتن از قلمرو امن بدن، تعقیب، تهدید و… از انواع این آزارها هستند. همچنین در شکل گفتاری تمجید ظاهری، تحسین و استفاده از حرف‌های رکیک از دیگر نمودهای آزار است.
این روانشناس تعقیب شدن با ماشین را از رایج ترین نمودهای آزار خیابانی عنوان کرد و افزود: نوع نگاه ما و ادراکمان از جهان تعیین می‌کند که ما چگونه رفتار کنیم. آزارها باعث می‌شوند نسبت به فضای عمومی احساس تعلق نداشته باشیم و حس کنیم به حاشیه رانده شده‌ایم.

                      نمونه ای از آزارهای خیابانی که در رسانه ها بازتاب یافته اند

به گزارش ایلنا، دختری از خیابان می‌گذرد. خودرویی برایش بوق می‌زند. سرش را بالا نمی‌آورد و به راهش ادامه می‌دهد.

راننده سرش را بیرون می‌آورد و می‌گوید:

افتخار می‌دی یک دور بزنیم!

دختر چیزی نمی‌گوید.

راننده اصرار می‌کند.. فقط یه دور...

دخترهمچنان به او بی‌اعتنایی می‌کند و راننده همچنان به دنبال او می‌رود

اوه چه سنگین! بی‌خیال بابا

باز هم سکوت...

چند لحظه‌ای می‌گذرد؛ ماشین رفته است و دختر...

*****
اتوبوس شلوغ است. بین مردها و زن‌ها میله‌ای کشیده‌اند اما به علت شلوغی اتوبوس، این فضا مختلط شده است. صدای اعتراض زنی از بین جمعیت بلند می‌شود که می‌گوید: خجالت بکش بی‌حیا!

چهره‌اش برافروخته است. زن همچنان فریاد می‌زند.

از اتوبوس برو پایین!

عده‌ای ازمردها فقط نگاه می‌کنند و عده‌ای نیز از زن حمایت می‌کنند.

*****

روزنامه خراسان: این گزارش را در خلال تحقیقی علمی پژوهشی درباره معضل اجتماعی" آزار خیابانی" می‌نویسم. در طول این پژوهش با بیش از 30 زن و دختر از طبقات اجتماعی با سن و پوشش مختلف، گفت‌وگوهای مفصلی داشتم و از بین آنها به بیان چند نمونه اکتفا می‌کنم.

در شوک بودم

مهناز از تلخی تجربه‌اش این گونه می‌گوید: نزدیک یکی از خیابان‌های اصلی و شلوغ شهر بودم که یک موتورسوار سرعتش را کم کرد و به طرفم آمد، فکر کردم می‌خواهد کیفم را بدزدد اما بدنم را لمس کرد؛ نمی‌توانستم حرکت کنم و در شوک فرو رفته بودم. این کار چون از طرف من با واکنشی مواجه نشد، برایم خیلی عذاب آور بود.

او ادامه می‌دهد: برخی افراد که ادب و شخصیت درست و حسابی ندارند، الفاظ رکیکی به کار می‌برند. کلمات رکیک جنسی به طوری که احساس بدی به من دست می‌دهد و دوست دارم این خاطرات را در ذهنم برای همیشه پاک کنم.

تپش قلب و اضطراب

رعنا تجربه تلخ گذشته‌اش را این گونه بازگو می‌کند: زمانی که به دبیرستان می‌رفتم، فردی مدت‌ها تعقیبم می‌کرد و من واقعا نمی‌دانستم این مرد چه می‌خواهد؛ تپش قلب، استرس و اضطراب داشتم تا جایی که مجبور شدم راهم را کج کنم و از مسیر دورتری به مدرسه بروم. این مزاحم بازهم من را پیدا کرد و بالاخره روزی شماره‌اش را انداخت توی کیفم. من فرار کردم اما فحش‌های بدی داد و تهدیدم کرد که اگر با او دوست نشوم کار خطرناکی انجام خواهد داد. بعد از آن مجبور شدم برای رفتن به مدرسه سرویس بگیرم.

سایه یک غریبه در زیرگذر

چیزی که به یاد پریسا مانده زمانی است که قصد عبور از زیرگذری تاریک را داشت که ناگهان متوجه سایه مردی قوی هیکل می‌شود که او را دنبال می‌کند. پریسا قدم‌هایش را سریع بر می‌دارد اما مرد از او سریع‌تر است و می‌تواند در یک لحظه ناخوشایند پریسا را بگیرد. چند لحظه بعد چادر دختر دور دهانش گره خورده و ...

با ورود یک نفر به زیرگذر تاریک، مرد مجبور می‌شود پا به فرار بگذارد. پریسا کنار دیوار از حال می‌رود.

ترس و فرار

الهه می‌گوید: یک بار سوار تاکسی بودم که ناگهان دستی را روی بدنم حس کردم .از مرد خواستم دورتر از من بنشیند قبول نکرد و شروع کرد به حاشا. خودم را کنار کشیدم و بیشتر به سمت در خزیدم. بازهم پاهای او مدام به بدنم می‌خورد. دعوای لفظی بینمان شکل گرفت. او من را مقصر می‌دانست و فحش‌های زشتی می‌داد. جایی برای بحث نبود. از تاکسی پیاده شدم!
...


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست