یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بسته خبری سیاسی پایان هفته
خانم و ریاست،,پوتین و نق فیفا، طشت اندازی فنائی، عذرخواهی کریمیاخبار روز: www.akhbar-rooz.com
آدينه  ۲۴ آذر ۱٣۹۶ -  ۱۵ دسامبر ۲۰۱۷اخبار روز- بخش ورزشی: بسته خبری که مطالب آن را رنگ و رخسار سیاسی در بر گرفته کمی طولانی است اما چون تنوع دارد برای خواننده می تواند تا حدودی خسته کننده نباشد. دو هفته قبل بود که پوتین و رئیس جدید فیفا دو گیلاس مختلط و دکا روسی و شامپاین ایتالیایی را به سلامتی جام جهانی سر کشیدند و مست و سرشار در جمع مارادونا و په له و دیگران حضور یافتند. اما آمریکائی ها که جیانی اینفانتینو؛ رئیس جدید فیفا را در دسترس دارند زود مستی را از سر ولادیمیر پوتین پراندند و نق زدن در باره کمبودهای جام جهانی را البته از زبان فیفا شروع کردند. در عرصه دیگر «هوپ‌ سولو»، خانمی که هم از دروازه تیم ملی فوتبال بانوان آمریکا حراست می کرد و هم از مدافعان برابری حقوق و دستمزد و امکانات فنی فوتبال بانوان و مردان است نامزد پست ریاست فوتبال این کشور شد. وی پیری و معرکه گیری بلاتر رئیس مخلوع فیفا را در اتهام آزار جنسی به عرصه رسانه ها کشاند! در جمهوری اسلامی ایران نیز که ورزش اصل سیاست است اما بازیگران این عرصه وسیع، خود را مبرا از سیاست و سیاسی باز می دانند و به مصداق همه چیز سیاسی است ولی هیچ کس سیاسی نیست، علی کریمی یکی از چهار و پنچ بازیکن بازمانده از مکتب مرام، معرفت و اخلاق مکتب شاهین در نسل بعد از انقلاب؛ به زبان ساده و خودمانی و به قول عوام – پته- شیخ حسن روحانی را روی آب ریخته است. در گوشه دیگری نوبت به فنائی رسیده تا طشت فدراسیون را از بام به پائین بیآندازد و فدراسیون را در همان آب گل آلود خود اش شستشو دهد. بخوانیم در زیر محتوی این بسته را:

مرد اول سیاست روسیه از اقدامات اخیر فیفا در متهم کردن روسیه به کم‌کاری و بی‌نظمی در میزبانی جام جهانی به‌شدت انتقاد کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس، پوتین در مصاحبه با رسانه‌های ورزشی کشورش گفت: فیفا مراقب بیانیه‌هایش باشد، هر کاری که دستور داده شده، به سرعت انجام داده‌ایم و چیزی نگفتیم، فیفا طوری رفتار می‌کند که گویا یک کشور مستقل است و در حال مذاکره با ما برای تصاحب بخشی از کشور است، این نوع رفتار درست نیست، ما میزبان جام جهانی هستیم و به تعهدات خود آگاهیم.
وی ادامه داد: استادیوم های مربوط به جام جهانی طبق برنامه در اوایل سال ۲۰۱٨ تحت کنترل فیفا قرار خواهند گرفت، اما استادیوم کاسموس سامارا باید تا آوریل آماده شود و فیفا می‌تاوند کمی صبر کند.
مشکل اصلی برگزار کنندگان جام جهانی ۲۰۱٨ از طرف روسیه این است که این استادیوم نیمه کاره هم در مرحله گروهی و هم در مرحله یک شانزدهم نهایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و زیرساخت‌های این مرکز ورزشی به شدت مشکل دارد و خیابان‌های اطراف آن نیز امنیت کافی ندارند. پوتین درباره نگرانی فیفا نیز گفت: همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود و نباید نگران چیزی باشیم، درباره امنیت هم اصلا سوال نکنید و با صدای بلند می‌گویم که امنیت در اوج است و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

عذرخواهی علی کریمی برای حمایت از حسن روحانی در انتخابات
کریمی در تازه ترین صحبت های خود درخصوص گران تر شدن عوارض خروج از کشور که از ۷۰ هزار تومان به ۲۲۰ هزار تومان رسیده از دولت روحانی انتقاد کرد و در پایان گفت: «خدایا زودتر سال ۱۴۰۰ را برسان تا این دوره تمام شود ». البته کریمی در جدیدترین پست اینستاگرامی خود در پاسخ به برخی منتقدین تندرو و البته مخالف روحانی گفت: «همین که ما جرات پذیرش اشتباه را داریم و بابت آن عذرخواهی می کنیم کافی است».

"پول اسپانسر داوری به جیب چه‌کسی می‌رود؟"
فنایی: قدرت‌طلبی مدیران فدراسیون باعث نابودی داوری شد
تاج تقدیرنامه‌ام را امضا نکرد

پیشکسوت داوری کشور به انتقاد از عملکرد کمیته داوران و فدراسیون فوتبال پرداخت.
به‌ گزارش ‌ایسنا، نیم فصل نخست لیگ هفدهم با فراز و نشیب‌های فراوانی به پایان رسید و پرسپولیس توانست با هفت امتیاز اختلاف نسبت به تیم دوم یعنی پارس جنوبی جم، قهرمان نیم‌فصل شود.
در این بین حاشیه‌های زیادی درباره قضاوت‌های داوران صورت گرفت و اتفاقات خوبی نظیر انتخاب شدن علیرضا فغانی برای قضاوت در جام جهانی رخ داد. در طول نیم فصل نخست اعتراض‌های زیادی از سوی مدیران و مربیان باشگاه‌ها به داوران و کمیته‌ داوری صورت گرفت.
محمد فنایی یکی از داوران قدیمی و با تجربه ایران که سابقه حضور در میادین بین‌المللی را نیز دارد، گفت‌وگوی مفصلی را درباره عملکرد داوران در نیم فصل نخست، انتخاب شدن فغانی برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و مشکلات فدراسیون فوتبال با ایسنا انجام داد که در پایین شرح این مصاحبه را می‌خوانید:
* نیم فصل نخست لیگ برتر به اتمام رسید و حواشی زیادی پیرامون داوری‌ها اتفاق افتاد. ارزیابی شما از عملکرد داوران در نیم فصل اول چگونه بود؟

سیاست فدراسیون فوتبال به گونه‌ای بود که در فصل جاری به داوران جوان میدان دهند و تعدادی از داوران قدیمی و با تجربه یا بازنشست شدند و یا به گونه‌ای قید داوری را زدند. این مساله باعث شد که داوران جوان بتوانند فرصت قضاوت در لیگ هفدهم را داشته باشند. مجموع عملکرد آنها خوب بود و اشتباه‌هایی که صورت گرفت کمتر از سال‌های پیش بود اما آنها باز هم این فرصت را دارند که قضاوت‌های بهتری در میادین مساب

* چه چیزی باعث شد که داوران جوان از هر مقطعی (لیگ‌های دسته یک و دو) به لیگ برتر راه پیدا کنند؟

فدراسیون فوتبال ما به سختی داور می‌پذیرد که این فرهنگ خوبی نیست. باید مقدار زیادی روی این فرهنگ کار شود. یکی از علت آن این است که افراد کمتری حاضر هستند با شرایطی که در فوتبال ما هست به داوری روی آورند. اعتراضات عدیده مربیان و مدیران و همین طور وضعیت نامناسب داوران از لحاظ اقتصادی که باید توسط فدراسیون تامین شود، باعث شده افراد کمتری به داوری روی آورند.

* سال‌های گذشته نیز اعتراضات فراوانی به داوران و قضاوت‌های آنها می‌شد، اما امسال علی‌رغم کم شدن این اعتراضات، شکایت‌های شدیدتری را شاهد هستیم. علت آن چیست؟

مهم‌ترین علت آن این است که بسیاری از مربیان، بازیکنان و مدیران، داوران جوان را نمی‌شناسند و نمی‌توانند سوت‌های اشتباه آنها را بپذیرند اما باید فرصتی به این داوران جوان داده شود تا تجربه کسب کنند و بتوانند همانند فغانی و ترکی شناخته شوند. یکی دیگر از علت‌های این اعتراضات این است که مربیان و بازیکنان قصد دارند با زهرچشم گرفتن از داور کاری کنند که در ادامه‌ مسابقه داور به نفع آنها سوت بزند. همچنین دلیل سوم اعتراض بیش از حد تماشاگران است.
ما تیم‌های پر طرفدار زیاد داریم که هواداران بخواهند با اعتراضاتشان کاری کنند که داور جوان مغلوب جو ورزشگاه شود تا کاری کنند که قضاوت به نفع تیم محبوبش باشد. این عوامل باعث می‌شود هر کدام از این عوامل (مربیان، مدیران، بازیکنان و هواداران) کاری کنند تا با استفاده از اشتباه‌های سهوی داوران، تیمشان به هر قیمتی برنده شود.

* یعنی شما معتقدید که اشتباه‌های داوران در لیگ و جام حذفی به خاطر اعتراضات فراوان و جوهای بیرونی است؟

من کامل معتقد به این حرف نیستم و قطعا عوامل دیگری نیز وجود دارد. البته نمی‌توان منکر این شد که اشتباه وجود دارد. ما انسان هستیم و اشتباه برای هر انسانی ممکن است رخ دهد اما امروزه سیستم‌های تکنولوژی و ارتباط‌های رادیویی باعث شده خطاهای انسانی که توسط داوران صورت می‌گیرد به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. وسایلی مانند بی سیم‌های داوران، سیستم ویدیو چک و تکنولوژی خط دروازه‌ باعث شده در صورت بروز خطای انسانی، بعد از وقفه‌ای کوتاه تصمیم درست گرفته شود. پول اسپانسر برای داوران کجا می رود؟ .اکاوی این قضیه باعث شرمندگی است.

* شاید این حرف شما در مورد کشورهای اروپایی صدق کند اما در ایران استفاده از چنین تکنولوژی‌هایی بسیار کم است و داوران ما با مشقت فراوان توانستند از بی سیم استفاده کنند. آیا برای کم کردن اشتباه داوران نباید به این موارد بیشتر رسیدگی شود؟

اکنون در کشورهای توسعه یافته دنیا از کمک داور ویدیوی استفاده می‌شود تا اشتباه‌های داوری به حداقل برسد. برای هر بازی که در کشورهای اروپایی برگزار می‌شود تعداد زیادی دوربین به کار می‌رود که این تعداد در کشور ما حداکثر چهار تا شش دوربین است. البته ورزشگاه‌هایی هستند که تنها دو دوربین دارند و عملا استفاده از تکنولوژی در این ورزشگاه‌ها جواب نخواهد داد. فدراسیون فوتبال هنوز نتوانسته خواسته‌های داوران را بر آورده کند.

* خواسته‌های داوران دقیقا چه هستند؟

فوتبال ما هنوز حرفه‌ای نشده است. یک عده‌ای سر کار می‌آیند و می‌خورند و نمی‌گذارند به داوری چیزی برسد. همه فوتبالی‌ها و رسانه‌ها این را می‌دانند که داوران قشر مظلوم فوتبال هستند که دلشان به حمایت مسئولان خوش است. زمانی که تیم‌ ‌ملی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد، ساز و دهلی به راه افتاد که نگو و نپرس اما زمانی که فغانی توانست به عنوان نماینده ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انتخاب شود، تبریک خشک و خالی تنها چیزی بود که عایدش شد. مدیران داوری ما صداقت لازم را ندارند. داوری ما ‌اسپانسر اختصاصی دارد اما داوران باید یک نیم فصل اعتراض کنند و به سر خود بزنند تا بتوانند پولشان را بگیرند. این هزینه‌هایی که ‌اسپانسر برای داوران در نظر گرفته بود کجا می‌رود؟ واکاوی این قضیه باعث شرمندگی است.

* با این وجود به نظر شما انگیزه‌ای برای داوران برای حضور در میادین بین‌المللی باقی‌ می‌ماند؟

داوری که پا به میادین مسابقه می‌گذارد انگیزه لازم را برای حضور در مدارج بالاتر و رقابت‌های بین‌المللی دارد. داوران دوست دارند که مطرح شوند و در مسابقات جهانی قضاوت کنند. البته مسابقات و رقابت‌های بین‌المللی همانند داوری در لیگ برتر فوتبال ایران نیست زیرا داوران می‌دانند که در آن جا از لحاظ اقتصادی تامین می‌شوند و با خیال راحت سوت می‌زنند.

* به نظر شما آیا کمیته‌ داوران با وجود داشتن ‌اسپانسر با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کند؟

خیر. به هیچ وجه این گونه نیست. من ناظر فدراسیون هستم اما از ابتدای فصل تا الان ریالی دست من را نگرفته است. برای من بخش مادی مهم نیست زیرا چیزهایی را که می‌خواستم به دست آوردم اما داوران جوان به چه انگیزه‌ای باید پا به میدان مسابقه بگذارند؟ کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران از همین بی پولی‌ها و برگزار نکردن بازی‌های مهم می‌نالد اما آیا فدراسیون مشکل مالی دارد؟ پس این همه پول ‌اسپانسرهای مختلف، چه ‌اسپانسر فدراسیون فوتبال و چه ‌اسپانسر کمیته‌ داوران چه می‌شود؟ این پول‌ها جیب چه کسانی را پر می‌کند؟ فدراسیون فوتبال دست کسانی افتاده که خرج فوتبال را نمی‌دانند و نمی‌دانند که این پول‌ها باید چگونه هزینه شوند. باشگاه‌های ما مشکلات فراوانی نظیر محرومیت، کسر امتیاز و تهدیدهای فیفا دارند. فدراسیون جهانی نیز از دست فوتبال ایران کلافه شده است. این‌ها به خاطر حضور مدیرانی است که از طریق لابی وارد فوتبال شده‌اند. چه توقعی داریم که بخواهند درست و به موقع و به جا هزینه کنند. زمانی که فغانی انتخاب شد، چه کاری انجام دادند؟ کسی اگر گفته باشد که از او حمایت کرده دروغ گفته است. فغانی خودش تلاش کرد و خودش به این جا رسید که اکنون برای قضاوت در جام جهانی انتخاب می‌شود. مدیران ما هیچ تاثیری در این انتخاب نداشتند. زمانی که من پس از مدت‌ها نظارت و قضاوت می‌خواستم قضاوت را کنار بگذارم، رییس فدراسیون وقت یعنی همین جناب آقای تاج تنها یک تقدیرنامه به من داده بود که زحمت امضا کردنش را هم نکشیده بود.

* آیا جامعه داوری از داخل صحیح و به سامان است یا در آن بخش هم مشکلاتی وجود دارد؟

جامعه داوری خود را قبول ندارند. ناکارآمدی مدیران داوری کشور باعث می‌شود که برای دیداری که یک داور بین‌المللی آن را قضاوت می‌کند، ناظری انتخاب شود که اطلاعات قدیمی دارد و با قوانین جدید آشنایی ندارد و بخواهد همه چیز طبق نظرات قدیمی خودش اجرا شود. متاسفانه در داوری ما روابط بر ضوابط غلبه کرده است. چه کسی از این داوران حمایت می‌کند؟ اگر گذشته‌ها را ببنید شاید بشود درباره تمجیدهایی که شایسته داوران بود، صحبت کرد اما اکنون حتی حاضر نیستند برای بازنشستگی یک داور، یک تقدیرنامه خشک و خالی بدهند. قدرت‌طلبی‌های مدیران فدراسیون چه در بحث داوری و چه در بحث فوتبال باعث از بین رفتن همه چیز شده است.

* درباره قدرت طلبی صحبت کردید. آقای کامرانی‌فر با گلایه از این همین قدرت‌طلبی‌ها و داشتن اختلاف نظر با رییس کمیته‌ داوران از سمت خود استعفا داد. اکنون نیز جایگزینی برای وی انتخاب نشده و آقای اصفهانیان به صورت غیر مستقیم، وظایف دپارتمان داوری را نیز بر عهده گرفته است. به نظر شما این کار درست است؟

این سیستمی است که فیفا از ما خواسته بود تا اجرا کنیم اما قدرت طلبی مدیران باعث شد این ایده در کشور به سرانجام نرسد. در آیین‌نامه‌ فیفا وظایف کمیته‌ داوران و دپارتمان تفکیک شده است. آنها باید با مشورت یکدیگر کارها را جلو ببرند اما لجبازی‌ها در چند سال اخیر بین روسای این دو مجموعه باعث شد همیشه دپارتمان و کمیته‌ به تفاهم نرسند. این را باید بدانیم که فدراسیون فوتبال ما بی برنامه است و ما فرهنگ استفاده هم‌زمان این دو مجموعه را نداریم. این طرح برای ما قابل اجرا نیست زیرا درکی از همکاری متقابل نداریم. این طرح را فدراسیون‌های اروپایی می‌توانند اجرا کنند. آنها معنای همکاری را درک می‌کنند و می‌دانند نباید از وظایفی که به آنها محول شده است پایشان را فراتر بگذارند. من نیز از ابتدا مخالف این جدایی بودم چون چنین آینده‌ای را متصور می‌شدم.

* به نظر شما آینده داوری ما چه خواهد شد؟ آیا می‌توان آینده مثبتی را در نظر داشت و امثال فغانی، فنایی و ترکی را در داوران جوان امروزی دید؟

در مورد سوال دوم اگر تلاش خودشان باشد می‌توانند با پشتکار به عرصه‌های جهانی برسند. نگاه AFC به داوران ایرانی مثبت است و داوران جوانان می‌توانند به مدارج بین‌المللی برسند. من و فغانی و ترکی با تلاش خود به مدارج بین‌المللی رسیدیم و داوران جوان نیز باید بدانند که خودشان باید تلاش کنند و زحمت بکشند. اگر تا چند سال دیگر همین وضعیت ادامه‌ داشته باشد از داوری چیزی باقی نخواهد ماند. تیم‌ ‌ملی ما با حضور کارلوس کی‌روش نظم و انضباط پیدا کرده و مطمئنا اگر کی‌روش از ایران برود، فوتبال ما نیز نابود خواهد شد. افرادی مانند کارلوس کی‌روش هستند که در فوتبال ما نظم و درستی کار را برقرار کرده‌اند. متاسفانه در بحث داوری چنین کسی را در بین مدیران نداریم و همین باعث می‌شود که آینده خوبی را برای داوری ایران شاهد نباشیم. در پایان بگویم که گرفتاری‌های داوران و داوری کشور زیاد است و این مصاحبه‌ها دردی را دوا نخواهد کرد زیرا اگر قرار بود اهمیتی داده شود باید به خود داوری اهمیت داده می‌شد.

دختر آزار جنسی دیده از بلاتر، کاندیدای ریاست فوتبال آمریکا شد
به گزارش تابناک ورزشی، خبر جالبی از روز گذشته در فضای ورزش جهان دست به دست می‌شود؛ خبری که بیش از هرکس برای زنان ورزشکار در جهان خوشحال کننده است. «هوپ سولو»، دروازه‌‌بان پرآوازه تیم ملی فوتبال آمریکا در انتخابات ریاست فدراسیون این کشور کاندیدا شده است و این روزها خودش را برای حضور در نبردی آماده می‌کند که هنوز نمی‌داند توان ِ برنده شدن در آن را دارد یا خیر.
نگاهی گذرا به کارنامه فنی و غیر فنی این دروازه‌بان ٣۶ ساله آمریکایی نشان می‌دهد که فراز و نشیب‌های زندگی حرفه‌ای و شخصی‌اش به حدی قابل توجه بوده که از این زن پرقدرت، به‌طور حتم کوهی از تجربه خلق کرده است. شاید همین سیل تجربیات موجب شده باشد که «هوپ» این روزها برای حضور در چالشی جدید خود را آماده می‌کند و معتقد است توانایی این را دارد تا مشکلات فوتبال آمریکا را حل و فصل کند.
زن شماره یک فوتبال آمریکا که کارنامه فنی‌اش سرشار از عناوین قابل توجه و کسب چندین و چند «دستکش طلایی» است، روزهای عجیب و غریبی را در زندگی‌اش سپری کرده و ماجراهای متعددی از سر گذرانده است. داستان‌های جالبی که شاید این روزها و در آستانه حضورش در نبرد کسب صندلی ریاست فدراسیون آمریکا، ایجاد دردسر کنند.

از تصاحب دستکش طلا تا محرومیت ۶ ماهه
کارنامه فنی «هوپ‌ سولو»، سرشار از عناوین مهم و درخشان است. این بازیکن قبل از اینکه سنگربان قفس توری شود فاتح آن‌ها بود. وقتی پابه‌توپ شد، کارش را به عنوان یک مهاجم آغاز کرد. زمانی‌که برای تیم مدرسه ریچلند بازی می‌کرد، در سه فصل ۱۰۹ گل زد. بعدها که به تیم دانشگاه واشنگتن پیوست، به‌عنوان دروازه‌بان کارش را شروع کرد. البته در ابتدا خیلی از اینکه دروازه‌بان شده، خوشحال نبود چون یک جمله تاریخی درباره دروازه‌بانی وجود دارد: «خب ساده است؛ پدرومادرها چه کسی را همیشه در دروازه می‌گذارند؟ معلوم است؛ بچه‌هایی که یک‌ذره تپل هستند».
اما او در حفاظت از دروازه‌ها نیز بهترین بود. دروازه‌بانی که دو قهرمانی در بازی‌های المپیک ۲۰۰٨ و ۲۰۱۲ به همراه تیم ملی زنان آمریکا را در کارنامه دارد و علاوه بر آن در سال ۲۰۱۵ توانست به همراه تیم ملی کشورش به مقام قهرمانی رسیده و علاوه بر آن به‌عنوان بهترین بازیکن و بهترین دروازه‌بان مسابقات انتخاب شد. عنوانی که «دستکش طلایی» نصیب این دروازه‌بان پرآوازه کرد. آخرین حضور رسمی این گلر در چارچوب دروازه تیم ملی آمریکا، به رقابت‌های ۲۰۱۶ المپیک برمی‌گردد. مسابقاتی که در مرحله یک چهارم نهایی با شکست در ضربات پنالتی مقابل سوئد برای آمریکایی‌ها تمام شد.
یک بازی جنجالی و پر سر و صدا که موجب شد فدراسیون فوتبال آمریکا دروازه‌بان با تجربه‌اش را به مدت ۶ ماه محروم کند. دلیل این محرومیت نیز مصاحبه تندی بود که سولو بعد از شکست مقابل سوئد درباره بازیکنان این تیم انجام داد و آن‌ها را به دلیل وقت‌کشی و ضدفوتبال بازی کردن «یک مشت عوضی تنبل» خوانده بود. این محرومیت ۶ ماهه باعث شد خیلی‌ها تصور کنند این گلر ٣۵ ساله برای همیشه از دنیای حرفه‌ای خداحافظی کند اما سولو مدتی بعد در مصاحبه‌ای بیان کرد که قصد بازگشت دارد. شاید کمتر کسی تصور می‌کرد قصد سولو از بازگشت به فوتبال، کاندیدا شدن برای ریاست فدراسیون آمریکا باشد.

همه فراز و نشیب‌های شخصی خانم ِ گلر
زندگی خانوادگی «سولو» از همان روزهای کودکی‌اش دستخوش اتفاقات زیادی بود. جدایی پدر و مادرش از یکدیگر زمانی که هوپ تنها ۶ سال داشت، موجب شد وی با پدرش زندگی کند. پدر ایتالیایی‌تباری که فوتبال بازی کردن را از همان کودکی به دخترش آموخت. البته از آنجایی که پدرش شخصیت خوبی نداشت و به نوعی مرد فاسد و الکلی به شمار می‌رفت، فرزندانش را بارها بی‌سرپرست رها کرد و هرگز پدر خوبی برای هوپ و برادرانش نبود. حتی پایش نیز بارها به زندان باز شد.
شاید همین دور بودن پدر و مادر خانواده از فرزندان‌شان موجب شد هوپ بیشتر از اینکه روحیات لطیف و دخترانه داشته باشد، خشونت پسرانه در رفتارش موج بزند. دختر شرور و آشوبگر فوتبال آمریکا، بارها تیتر اول مطبوعات کشورش شده بود. اما اگر این تصور را دارید که او به خاطر فوتبال و اتفاقات پیرامون آن توجه رسانه‌ها را جلب می‌کرد، سخت در اشتباهید. دلیل اصلی حواشی ایجاد شده برای هوپ بیش از هر چیز مسائل غیر فوتبالی بود. او بارها یک سوی نزاع‌های خانوادگی‌اش‌ بوده است. بگومگوهایی که به درگیری فیزیکی و حضور پلیس منجر شده؛ این خانم دروازه‌بان ملی‌پوش حتی با پلیس‌ها نیز وارد جنگ لفظی می‌شد. زندگی زناشویی هوپ نیز به دور از حاشیه نبود. سال ۲۰۱۲ سولو با «جرمی استیونز» بازیکن سرشناس فوتبال آمریکایی ازدواج کرد ولی حتی جرمی سرشناس نیز از هوپ سولو کتک خورده و مشکلات متعددی با یکدیگر داشتند.

فعالیت‌های فمنیستی و اتهام جنسی به «بلاتر»
دروازه‌بان ٣۶ ساله تیم فوتبال آمریکا همواره یکی از نفرات پیشتاز در حمایت از زنان ورزشکار به ویژه زنان فوتبالیست آمریکا بوده است. این بازیکن سال گذشته و در اقدام جسورانه‌ و اعتراض آمیزی به فدراسیون فوتبال آمریکا تاخت و مدعی شد دستمزدهای مردان و زنان فوتبالیست در آمریکا برابر نیست و باید برابر شود. او بارها در ارائه دلایل این اعتراض گسترده مدعی شد دختران فوتبال آمریکا به اندازه مردان فوتبال این کشور زحمت می‌کشند و اگر بخواهیم به میزان افتخارات توجه کنیم؛ به‌طور حتم زنان آمریکا افتخارات‌شان در فوتبال بسیار بیشتر از مردان است.
جدا از فعالیت‌های این گلر ٣۶ ساله در حمایت از زنان فوتبالیست کشورش، موضوع دیگری که چند سال قبل موجب سر و صداهای زیاد شد، اتهام جنسی هوپ به «سپ بلاتر» رییس سابق فدراسیون جهانی فوتبال بود. این بازیکن مدعی شد که در سال ۲۰۱٣ و در مراسم برترین‌ها با آزار جنسی از سوی بلاتر مواجه شده است! هرچند بعد از این اظهار نظر نماینده سپ‌بلاتر به این موضوع واکنش نشان داد و گفته‌های این دروازه‌بان را پوچ و بی اساس دانست اما هرگز مشخص نشد این موضوع تا چه حد صحت داشته است؟

می‌دانم فوتبال آمریکا چه می‌خواهد
هوپ، بعد از محرومیتی که پس از مسابقات المپیک ریو با آن مواجه شد، کمتر در رسانه‌ها حضور پیدا کرد.البته این دروازه‌بان پرآوازه در تمام این مدت از طریق شبکه اجتماعی‌اش با هواداران و مردم کشورش در ارتباط بود و همین اواخر نیز اعلام کرد که برای ریاست فدراسیون فوتبال آمریکا کاندیدا شده است. بعد از آنکه «سونیل گولاتی»، رییس فدراسیون فوتبال آمریکا بیان کرد که دیگر نمی‌خواهد در سمت ریاست این فدراسیون باقی بماند، هوپ اعلام کرد که برای حضور در این انتخابات آماده است.
«سولو» در این‌باره می‌گوید: «من درست می‌دانم که فوتبال آمریکا چه کمبودهایی دارد و چه اهدافی را باید دنبال کند. اطمینان دارم که می‌توانم به فوتبال کشورم در سمت ریاست فدراسیون کمک کنم. من در تمام زندگی‌‌ام همواره آماده فداکاری در راه‌هایی هستم که می‌دانم می‌توانم در آن‌ها موفق باشم. اعتقاد من این است که هیچ چیز مانند صداقت نمی‌تواند موجب موفقیت یک مجموعه شود».


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست