یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

فلسطین و تصمیم ترامپ در مورد اورشلیم
اشپیگل، ترجمه: جهانشاه رشیدیان


• دولت اسرائیل مهاجرین را کمک مالی می کند تا خانه های اعراب را خریداری کنند. هدف تغییر ساختار جمعیت و بالا بردن ساکنان یهودی در شرق اورشلیم تا حد اکثریت جمعیت این قسمت است تا با خانه های مهاجرین یهودی حلقه ای بین اورشلیم و نوار غربی کشیده شود. این هدفی است که اسرائیل در صدد ایجاد ان است. ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
پنج‌شنبه  ۱۶ آذر ۱٣۹۶ -  ۷ دسامبر ۲۰۱۷ باوجود نگرانی در مورد ثبات در خاورمیانه، ترامپ اورشلیم را پایتخت اسرائیل می شناسد. هزاران نفر در خاورمیامه با تصمیم ترامپ مبنی بر پایتخت نامیدن اورشلیم معترض ند, فلسطینی ها خواستار اعتصابات عمومی هستند و دنیای اسلام به تصمیم ترامپ معترض است. سازمان ملل جمعه ( فردا) جلسه اضطراری برگزار می کند.

اورشلیم ـ چرا این شهر برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها این چنین مهم است؟
آخرین گام پیروزی راGeneral Edmund Allenby   به پیش میرود. ارتش انگلیس اورشلیم را کاملاً در محاصره دارد. سپاهیان عثمانی در شهر بدون جنگ تسلیم می شوند، اماکن مقدس از جنگ در امانند. جنگ حدود ۱۰۰ سال طول کشید، در ۹ دسامبر ۱۹۱۷ با تصرف انگلیسی ها و استرالیایی ها به حاکمیت بیش از ۱۲۰۰ ساله مسلمانان بر اورشلیم پایان داده شد. حاکمیتی که فقط در خلال جنگ های صلیبی کوتاه مدت شکسته شده بود. و این چنین با تصرف انگلیسی ها نزاع های سیاسی در اورشلیم آغاز گردید، که تا کنون ادامه دارد.

شهر مقدس. چرا اورشلیم برای مذاهب این چنین مهم است؟

شهر برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان مقدس است.
داوود شاه یهودی jüdische König David ۱۰۰۰ سال پیش از مسیح این شهر را پایتخت حکومت خود کرد، پسر او اولین معبد شهر را ساخت. حدود ۴۰۰ سال بعد نبوکادنزار Nebukadnezar شهر را محاصره و معبد را ویران کرد. داریوش دوم پادشاه ایران د ر ۵۳۸ قبل از مسیح به یهودیان اجازه داد به اورشلیم برگرشته و معبد خود را بازسازی کنند. ۷۰ سال بعد آخرین امپراتور رم تیتوس Titus دوم، معبد را تخریب کرد. Klagemauer , دیوار ندبه یا دیوار غرب , در غرب اورشلیم تنها بقایای آن معبد است.
اورشلیم برای مسیحیان مقدس است چون عیسی در اینجا مشغول تبلیغ مسیحیت بوده. او باید اینجا به صلیب کشیده شده و به خاک سپرده و سرانجام زنده شده و به آسمان برده شده باشد. در محل صلیب امروز قبری است که کلیسیای قبر Grabeskirche در مرکز شهر است.
اورشلیم برای مسلمانان مقدس است، چون پیغمبر محمد با الاغ بالدار خود بوراک در یک سفر شبانه از مکه به اورشلیم وارد شده. و از انجا باید به اسمان معراج کرده باشد. در اولین سال های پیدایش اسلام، مسلمانان به طرف اورشلیم نماز می خواندند. در ۶۲۴ ، حدود ۱۴ قرن پیش در خلال نزول قران، محمد کعبه را قبله مسلمانان کرد.

شهر ماجرا ـ آیا اورشلیم پیوسته یک موطن همه محسوب می شد؟

حکومت اسرائیل مدعی است که اورشلیم پایتخت قوم یهود و مدت ۷۰ سال است که پایتخت اسرائیل است. در منظر آنان پرزیدنت ترامپ در واقع یک حقانیت تاریخی را بهر سمیت شناخته است. در عمل این شهر در تاریخ بین حاکمیت یهودیان و مسلمانان دست بدست گشته است. اورشلیم قرنها برای یهودیان تمام جهان بیشتر محل ثابتی، یک مکان مقدس و لزوم باز گشت آن به رویا های یهودیان بوده است. اهمیت این ارزش ها به دلیل زیر هستند:

-اورشلیم واقعی قرنها پایتخت نبوده، بلکه یک شهرک بوده است. وقتی النبی Allenby ۱۰۰ سال پیش از Jaffator یافاتور وارد اورشلیم شد، جمعیت آن تنها ۰۰۰،۵۰ بود. ابتدا در ۱۹۲۰ انگلیسی ها اورشلیم را مرکز اداری خود کردند.

- برای اکثر مهاجرین یهودی، که تا جنگ جهانی دوم به فلسطین آمدند، اورشلیم بالاترین اولویت نبود. برای انان کشاورزی مهمتر بود، الویت انان سکونت بود تا اصول اولیه حکومت اسرائیل مقدور شود.

-بسیاری از پیشقراولان صیهونیسم تمایلی به زندگی در شهر نداشتند. حتی تئودور هرسل Theodor Herzl ، موسس صیهونیسم سیاسی، در ۱۸۹۸ در سفر خود به شهر می نویسد، " من نمی خواهم با حسن نیت بیاد تو باشم، شهر کپک زده در ۲۰۰۰ سال مردم ستیتزی، عدم تحمل، و کثافت که کوچه های آن بوی گند می دهند." هرزل ترجیح میداد پایتخت دولت یهودیان کارمل برگ    Carmel- Berg در حیفا Haifaباشد.

دیوید بن گوریون    David Ben-Gurion بنیادگذار دولت اسرائیل هم ۳ سال برای مهاجرت به فلسطین در ۱۹۰۶ تأمل کرد، تا اینکه به اورشلیم سفر کرد. او که در رویای استقرار دولت اسرائیل بود دهکده کورنوب Kurnob در صحرای نگته Negewüste را پایتخت اسرائیل در نظر داشت.

تقسیم در جنگ ـ چرا موقعیت اورشلیم امروز این چنین بغرنج است؟

با تقسیم فلسطین در ۱۹۴۷ توسط سازمان ملل، قرار گذاشته شد که اورشلیم با مدیریت بین مللی اداره شود. کشورهای عرب این طرح سامان ملل را رد کردند. در دوران جنگ استقلال طلبانه خود، اسرائیل شهر را تقسیم کرد. اسرائیل قسمت غرب و اردن قسمت شرق و بخش قدیمی اورشلیم را اشغال کردند. اعراب تلاش می کردند جمعیت یهودی را از منطقه یهودی نشین شهر خارج کنند و مانع دسترسی آنان به دیوار ندبه شدند.

در جنگ ۶ روزه ۱۹۶۷ اسرائیل شرق اورشلیم را تصرف کرد. و بدین گونه یکبار دیگر بعد از ۲ قرن یهودیان توانستند روبروی دیوار مقدس غرب دعا کنند. معبد کوه Tempelberg ، تمپلبرگ، به موقوفات Waqf اسرائیل گذاشته شد. اداره فلسطینی های شرق به عهده ی دربار اردن افتاد.

در به اصطلاح "قانون اورشلیم" کنست Knesset در ۱۹۸۰ تمامیت اورشلیم را یکپارچه و پایتخت اسرائیل اعلام کرد ـ شرق و غرب آن را. سازمان ملل در قطعنامه ۴۷۸ ان را غیر قانونی اعلام کرد. بدین گونه سرنوشت اورشلیم وارد مذاکرات صلح طلبانه ی اسرائیل و فلسطین قرار گرفت. در ۱۹۸۸ اردن از ادعای خود نسبت به شرق اورشلیم صرفظر کرد، کمی بعد از ان سازمان ازادی بخش فلسطین اورشلیم را پایتخت خود اعلام کرد ـ اقدامی سمبولیک که هیچ نتیجه ای نداشت .طرح صلح به نظر باید یک شاهکار باشد، که بتواند منافع دو طرف را ممکن کند. چون اسرائیل یک طرفه تمام شهر را پایتخت خود می داند. از طرفی دیگر رهبری فلسطین قسمت شرقی را هنوز پایتخت خود می خواهند.

بیگانه در کشور خویش ـ جایگاه اعراب در اورشلیم کجا ست؟

سرنوشت اعراب شرق اورشلیم نادیده گرفته می شود: انان امروز ۳۵% جمعیت تمام اورشلیم هستند. اکثر انان اشغال اسرائیل را نمی پذیرند. طبق قوانین ورود به کشور اسرائیل در ۱۹۵۲, انان، که نسل ها است انجا زندگی می کنند ," ساکنان مجاز" محسوب می شوند.

به عنوان ساکنان مجاز, آنان فقط اجازه اقامت در اورشلیم را دارند. می توانند در اسرائیل کار کنند ولی حق رای در کنست ندارند. همچنین دارای یک پاسپورت هستند که تنها با اجازه ی خروج مقامات می توانند از کشور خارج شوند.

این دو مدرک هر سال باید توسط وزارت کشور اسرائیل تجدید شوند، در غیر این صورت اجازه اقامت آنان ملغا می شود. در ضمن فلسطینیان ساکن اورشلیم شرقی باید ثابت کنند که مرتب شاغل هستند ودارای قبض برق، ورقه ی پرداخت مالیات به دولت اسرائیل " ارونا Arona , " هستند. در صورت فقدان یکی از این مدارک، مشکلات انان با دادگاه است.

بعلاوه: هر کس بیش از ۷ سال در اورشلیم شرقی زندگی نکرده باشد، اجازه اقامت و پاسپورت او باطل می شود. بدین گونه کسانی که فاقد تابعیت شوند، تابعیت انان کامل نیست، در کشور خود خارجی محسوب می شوند.

به گزارش دفتر هماهنگی امور بشردوستانه در سرزمین های اشغال شده فلسطین ( OCHA ( سازمان ملل از ۱۹۶۷حدود ۱۴۰۰۰ فلسطینی ساکن اورشلیم مجوز اقامت دائم را در اورشلیم از دست داده اند.

همسایه های یهودی اینها چنین مشکلی ندارند. بیش از ۲۰۰.۰۰۰ ، اسرائیلی مهاجر در شهرک هایی که غیر قانونی ساخته شده در میان حدود ٣۷۰.۰۰۰ فلسطینی در شرق اورشلیم اقامت کرده اند. دولت اسرائیل هم مهاجرین را کمک مالی می کند تا خانه های اعراب را خریداری کنند. هدف تغییر ساختار جمعیت اورشلیم و بالا بردن ساکنان یهودی در شرق اورشلیم تا حد اکثریت جمعیت این قسمت است تا با خانه های مهاجرین یهودی حلقه ای بین اورشلیم و نوار غربی کشیده شود. این هدفی است که اسرائیل در صدد ایجاد ان است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست