یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

صندوق تامین اجتماعی و سیاست های ضدکارگری دولت روحانی


• روحانی در گزارش صد روزه دولت دوازدهم در هفتم آذر ۹۶ به روشنی خوابی را که برای صندوق ها از جمله صندوق تامین اجتماعی دیده اند چنین باز خوانی می کند: به سازمان تامین اجتماعی دستور دادم که تمام بنگاه های اقتصادی خود را به بازار عرضه کند و بفروشد. اما وی توضیح نداد که در این صورت تکلیف سرمایه کارگران چه می شود و چه برسر صندوق های بیمه و بازنشستگی می آید؟ ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
دوشنبه  ۱٣ آذر ۱٣۹۶ -  ۴ دسامبر ۲۰۱۷


نشانه ها فراوانند که همگی به ما کارگران و مزدبگیران در مورد ورشکستگی و فروپاشی صندوق های بازنشستگی و غارت تتمه آن توسط دستهای پیدا و پنهان دولتیان هشدار می دهند. اگر سخنان و موضع گیریهای مقامات دولتی از رییس دولت گرفته تا وزیر کار، مدیران صندوق ها، مجلسیان و سایر مدیران ریز و درشت دراین باره را کنارهم بگذاریم به عمق نیت و هدف دولتمردان در بی رمق کردن و گرفتن نفس های آخر صندوق های بازنشستگی پی خواهیم برد.

روحانی در گزارش صد روزه دولت دوازدهم در هفتم آذر ۹۶ به روشنی خوابی را که برای صندوق ها از جمله صندوق تامین اجتماعی دیده اند چنین باز خوانی می کند: "یکی از قدم هایی که دولت دراین صد روزه برداشته است این است که به سازمان تامین اجتماعی دستور دادم که تمام بنگاه های اقتصادی خود را به بازار عرضه کند و بفروشد." اما وی توضیحی نداد که با فروش تمام بنگاه های اقتصادی وابسته به تامین اجتماعی تکلیف سرمایه کارگران چه می شود و چه برسر صندوق های بیمه و بازنشستگی می آید؟

سخن روحانی معنایی جز به چوب حراج بستن اموال و غارت دسترنج ما کارگران و واگذاری آن به سرمایه داران بخش خصوصی که همپای دولت در این چپاول و غارت هستند ندارد. تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی می گوید: "متاسفانه با پیری زودرس و غیرمنطقی صندوق ها روبرو شدیم که ایجاد تعهدات غیرمنطقی و بدون منبع از جمله علل آن است."

تمامی هشدارهایی که در مورد احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی برجسته و با بهانه هایی از قبیل پیری زودرس صندوقها و عدم توازن ورودی و خروجی صندوق سازمان تامین اجتماعی در بوقها دمیده میشود در شرایطی است که با بالا کشیدن اندوخته صندوق بازنشستگان فولاد، هزینه ورشکستگی آن را بر دوش تامین اجتماعی تحمیل کردند و از طرف دیگر دولت با تحمیل بخش اعظمی از هزینه های اجرای طرح شکست خورده به اصطلاح "تحول نظام سلامت" به صندوق تامین اجتماعی، زمینه های تضعیف بیش از پیش بنیان مالی آنرا فراهم کرد. اجرای چنین سیاستهایی از جیب ما کارگران در صندوق تامین اجتماعی در حالی است که طبق گفته رسول خضری نماینده پیرانشهر وسردشت، "دولت از سال ۵۴ تاکنون سهم خود از ٣ درصد حق بیمه را حتی یک ریال پرداخت نکرده است" و همچنان ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

با توجه به این واقعیات باید گفت تضعیف بنیان مالی صندوق سازمان تامین اجتماعی و احتمال ورشکستگی آن نه ناشی از پیری زودرس صندوقها و نه ناشی از خدمات این سازمان به شاغلین و بازنشستگان و یا عدم توازن در ورودی و خروجی آن است بلکه تماما ناشی از غارتگری دولتهای مختلف از صندوق این سازمان و بدهی ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی دولت به آن است.

لذا بوق و کرنای احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی قبل از اینکه امری مربوط به خود صندوق تامین اجتماعی و نقش آن در زندگی ما کارگران باشد اساسا ناشی از آماده کردن اذهان ما کارگران برای سر ریز کردن کل بار غارت و چپاول این صندوق در نزدیک به چهار دهه گذشته بر دوش طبقه کارگر ایران و همچنین خلاصی دولت از بار بدهی ۱۵۰ هزار میلیاردیش به صندوق این سازمان است. از اینرو سر و صدای احتمال ورشکستگی صندوق سازمان تامین اجتماعی را می باید در چهارچوب سیاستهای به غایت ضد کارگری دولت روحانی قرار داد که هفته گذشته ربیعی با اعلام در دستور قرار گرفتن ایجاد تغییرات ضد کارگری تر در قانون کار، از گوشه دیگری از پیشبرد این سیاستها پرده برداری کرد.

تهیه سند احتمال ورشکستگی صندوق تامین اجتماعی از سوی مرکز پژوهشهای مجلس با رویکرد آماده نمودن شرایط لازم برای ایجاد تغییرات ضدکارگری تر در قوانین تامین اجتماعی، به گردش انداختن دوباره ایجاد تغییرات ضد کارگری تر در قانون کار و اجرای طرحهایی از قبیل طرح کارورزی به موازات امنیتی کردن بیش از پیش محیطهای کار، اعمال فشارهای سنگین بر روی تشکلهای مستقل کارگری و گسیل یگانهای ویژه برای مقابله با اعتراضات کارگری به صرف خواست دستمزدهای معوقه و... ، تماما حاکی از عزم جزم دولت روحانی و سرمایه داری حاکم بر ایران برای سازماندهی بالاترین درجه از استثمار و تحمیل بردگی محض به طبقه کارگر ایران است.

به همین دلیل، همه کارگران در محیطهای کار، تشکها و نهادهای مستقل کارگری، دانشجویان، اساتید دانشگاه، حقوقدانان و وکلائی که دغدغه داشتن یک جامعه انسانی را دارند می باید با هوشیاری نسبت به سیاستهای به غایت ضد کارگری دولت روحانی، خود را آماده مصافی متحدانه و قدرتمندانه با آن کنند.

* منبع: کانال تلگرامی اتحادیه ی آزاد کارگران ایران


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست