یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

پیروان مکتب شاهین باز می گردند!
علی کریمی: به فوتبال چسبیده‌اید و ول‌کُن نیستید!اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۲۱ آبان ۱٣۹۶ -  ۱۲ نوامبر ۲۰۱۷اخبار روز- کرد سنندجی: ۵۰ و اندی سال پیش، مارتین لوتر کینگ گفت: «زمانی فرا می رسد که سکوت، خیانت است، آن روز، امروز است»: (A time comes when silence is betrayal……that time has come for us)
هر چند لوترکینگ ، پیش از رسیدن به این نتیجه گیری، با وجود آگاهی از تمام جنایات در ویتنام، تمام کشتار، تمام تجاوزها و ویرانی ها، سالها «سکوت» کرد. طبق گفته خودش، اطرافیان و هوادارانش به او اصرار می کردند که «ما در حال یک مبارزه تاریخساز هستیم»، «هدف ما، احقاق حقوق سیاهپوستان در آمریکا است»، «نباید بخاطر هیچ دلیل و موضوعی چشم از روی هدف برداریم»؛ و او سکوت می کرد. جنایت را می دید و سکوت می کرد - «برای هدفی عالیتر». تا بالاخره در ۴ آوریل ۱۹۶۷ لوتر کینگ سکوت را شکست، و علیه «جنگ» و «جنایت» در ویتنام، موضع گرفت. شکستن «سکوت» علیه جنایت، پایان یک «خیانت» بود.

البته علی کریمی مارتین لوتر کینگ نیست. هم چنانکه سکوت دیگران برای رسیدن به هدفی عالیتر نیست بلکه به قول روانشناسان یک – شیوه کلاهبرداری ناب فکری- است که ظاهری متفاوت از باطن شان دارند و در بنیاد پای بند به مرام و اصول ایده ئولوژی حاکم هستند.

به فوتبال چسبیده‌اید و ول‌کُن نیستید؛ این جمله کوتاه را علی کریمی یکی از چند بازمانده نسل متعلق به مکتب پاک فوتبال ایران بیان کرده است. علی کریمی در تازه‌ترین مصاحبه خود به شدت از شرایط فوتبال و مسئولان فدراسیون انتقاد و تأکید کرد که آماده مناظره همزمان با مهدی تاج، محمدرضا ساکت و علی کفاشیان کسانی که «ول کُن» فوتبال نیستند در یک برنامه تلویزیونی است.

در ظاهر و در افکار عمومی سه نفر مسئولی که کریمی آنان را خطاب قرار داده است مورد توجه قرار هستند اما در باطن چنین نیست. این سه نفر و امثالهم نمایندگان و پرورش یافته های جریان حاکم بر کشور هستند که مسئولیت ترویج و تبلیغ ایده ئولوژی حاکمیت را در قلمرو مسئولیت خود به عهده دارند.

کریمی می گوید: در همین تیم نفت در یک بازی بازیکنی را به میدان فرستادند و گفتند هوای ما را داشته باشید. بازیکن گفته من پول نگرفتم چطور هوای تو را داشته باشم؟
کریمی خاطرنشان کرد: جالب است که به آن بازیکن گفتند مگر قرار است پولی بگیرید؟ اینجا چشم به پول نداشته باشید چرا که از پول خبری نیست.

دغدغه اصلی فساد حاکم بر کل فوتبال است و این که فوتبال رشته ورزشی برای لذت و سرگرمی و سالم سازی محیط اجتماعی نوجوانان و جوانان باشد نه این که بر عکس به مکانی برای ترویج و اشاعه فساد تبدیل شود.

کریمی برای رسیدن به هدف به یک مثال ساده اشاره می کند و می گوید: هنوز که هنوز است، سرمربی تیم ملی به خاطر وضعیت زمین چمن کمپ، «راه به راه» ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار برای کمپ‌های خارجی هزینه می‌کند. البته این حق سرمربی تیم ملی است. یک مربی نیاز به امکاناتی دارد ولی من می‌گویم اگر پول دو اردوی خارجی را بدهید، می‌توانید زمین کمپ را مثل استادیوم آزادی بسازید؛ چرا این کار را نمی‌کنید؟

علی کریمی در جای دیگری از موضع گیری شفاف اش گفته است: اگر قرارداد بازیکنی ۳۰ میلیون تومان باشد، باید ۸ میلیون آن را بابت حق جابجایی و خروج از استان بدهد. شاید بازیکنی باشد که هنوز این پول را نگرفته، ولی باید حق جابجایی را پرداخت کند. یکسری بازیکنان به خاطر همین مسئله مجبورند در استان خود بمانند و یا مجبورند فوتبال را کنار بگذارند. چرا راجع به درآمدهای این شکلی شفاف‌سازی نمی‌کنید؟

وی در ادامه انتقاداتش از فدراسیون فوتبال گفت: آقای تاج! چرا فیش حقوقی خودتان یا آقای کفاشیان یا ساکت را منتشر نمی کنید؟ مگر به شفاف سازی نیست؟ فوتبال فقط مربیان و بازیکنان نیستند. از نوک هرم که شامل رئیس فدراسیون فوتبال است باید شفاف سازی کند. اگر شما می خواهید شفاف سازی کنید، فیش حقوقی تمام اعضای عالی رتبه فدراسیون فوتبال را منتشر کنید. البته منظور من کارکنان فدراسیون نیستند. من کاری به افراد زحمتکش فدراسیون ندارم. آنها کارشان را به نحو احسن انجام می دهند و اگر اینها هم کارشان را انجام نمی دادند که واویلا بود.

بر اساس اخبار رسیده گذشته از مسایل بنیادی و پایه ای فوتبال چند موضوع وجود دارد که طرفداران و بازیکنان بزرگ پیرو مکتب شاهین و فوتبال پاک تلاش می کنند در روزهای آتی پی گیری کنند تا برای اطلاع افکار عمومی شفاف سازی شود. از جمله:
- چرا فوتبال دولتی است؟
- چرا مسئولین و مدیران فوتبال انتصابی و از افراد اطلاعاتی و امنیتی هستند؟

- چند میلیون دلاری که فیفا بابت صعود تیم ملی به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل پرداخت کرد چگونه هزینه شد؟ چه بر سر ۱۲ میلیون دلاری که فیفا بابت صعود تیم ایران به جام جهانی ۲۰۱٨ پرداخت می کند خواهد آمد؟
- شفاف سازی در باره کلیه افراد ایرانی که با کارلوس کی روش در مقاطعی کار کرده ولی توسط وی اخراج شده اند. علی کریمی خود یکی از این افراد بوده.
- وقتی می گویید فوتبال از سیاست جدا است چرا باید مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی به خاطر رعایت تعهدات ورزشی اش محروم شود و برای بی اعتبار کردن وی پیراهن شماره ۷ را به فرد دیگری داده اید که تائید کننده اعمال خلاف و ناجوانمردانه فدراسیون و بی اعتنائی سر مربی است.
- و...

در کامنت های مربوط به واکنش تند علی کریمی علیه فدراسیون فوتبال موضوع اغتراض و انتقاد علیه شرایط موجود و سکوت مصلحتی در برابر بی عدالتی ها را یکی از کامنت گذاران با همان زبان ساده و فهم عمومی چنین بیان کرده است: ”خدارو شکر یه مرد پیدا شد که دست دزدان رو کنه و مثل علی دایی دستمال بدست و چاپلوس نیست خاک بر سر ما که سکوت میکنیم تا گرگان گرسنه و خون اشام بره های مظلم مان را بدرند ننگمان باد که خلایق هر چه لایق“.

کامنت دیگری نیز چنین است: ایرانی
“من همیشه عاشق این مرد بودم و هستم، همیشه علی کریمی، خداداد عزیزی و مسعود شجاعی و تعداد معدودی که نون به نرخ روز نخوردن و…، بخاطر زبانشان که حرف حق را میزنند و واقعیتها را بیان میکنند، متاسفانه به بدترین شکل با این عزیزان برخورد شده است، بعد از قضیه ٨٨ و دستبند سبز و یا همین اواخر مسعود شجاعی عزیز...
متاسفانه اینها هرکس در باند و در خدمتشان نیست یک "انگ" بهشان میچسبانند، از هیچ چیزی هم واهمه ندارند،”

فروزان عبدی در کامنت خود نوشته
حتی اگر این تیم قهرمان جهان بشود، ارزشی برای من ندارد چراکه اعضای تیم به راحتی گذاشتند تا کاپیتان تیم حذف شود و... مانند قدوس پیراهن شماره هفت را به تن کند انگاری شماره دیگری در کار نبوده است!

فیروزه هم در نظری گفته است
با درود فراوان، "هفت برای همیشه..." نرفت، بلکه زیر حرف زور نرفت، مثل بعضی ها نان را به نرخ روز نخواست. چون غیرت داشت و منطق. اقای مسعود شجائی برای همیشه کاپیتن قلب های ایرونی هاست، حتی اگه اقای گل دنیا هم نشد!!!!!!!!!!
انسانهای با وقاری مثل اقای کریمی (اسطوره) و کاپیتن تیم ملی ایران برای همیشه رفتند و در قلبها جایگذین شدن و مثل خیلی ها فراموش شدنی نیستند. با سپاس

مارس ۲۰۱۵ بود و تیم ملی فوتبال ایران در سوئد میهمان این کشور بود. یک روز قبل از بازی مربی وقت تیم سوئد در پاسخ به خبرنگاران حاضر در کنفرانس خبری که در مورد آزادی و به خصوص ممنوعیت ورود زنان به استادیومها در ایران پرسش شده بود در جواب گفته بود من با سیاست کاری ندارم (نقل به مضمون). بعد از این پاسخ بود که بازیکنان بزرگ تیم ملی سوئد علیه سخنان مربی اشان موضع تندی گرفتند که سوئد مهد آزادی است و باید از آزادی دفاع و حمایت کند. به ویژه وقتی زلاتان موضع تندتری گرفت مربی تیم هم عذرخواهی کرد و هم این که ممنوعیت ورود بانوان در ایران را محکوم و سرزنش کرد! حال بخوانیم که در موضوع مسعود شجاعی چه اخبار تازه ای منتشر شده است.

خبر ورزشی نکات تازه‌ای پیرامون ماجرای حذف شجاعی از تیم ملی و متن موسوم به «توبه‌نامه» مطرح کرده‌ است. یادداشتی که احسان حاج‌صفی همبازی شجاعی در پانیونیوس منتشر کرد اما شجاعی سر باز زد.
خبر ورزشی نوشته: «کی‌روش خطاب به مسعود گفت اگر می‌خواهی به تیم ملی برگردی بیانیه را روی اینستاگرامت قرار بده. مسعود اما تأکید داشت تنها به قرارداد حرفه‌ای‌اش عمل کرده.»
این مطالب در حالی منتشر می‌شود که کی‌روش در پاسخ به خبرگزاری رویترز دربارهٔ مسعود شجاعی گفته بود: از من انتظار نداشته باشید که پاسخ سیاسی یا مذهبی بدهم. پدرم به من آموخت که هرگز به فوتبال دروغ نگو. سایت تسنیم هم با استقبال از این مصاحبه، تیتر زد: «کی‌روش حواشی همچون شجاعی و رویترز را یکجا جمع کرد.»
خبر ورزشی نوشته: مسعود اگر بیانیه را منتشر کند، بازمی‌گردد ولی آنها که او را می‌شناسند، می‌دانند از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌کند. عصر مسعود شجاعی در تیم ملی به پایان رسید.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست